Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz?

Wystarczy chwila nieuwagi, aby przypalić garnek. Zniszczone garnki nie tylko nieestetycznie wyglądają, lecz także nie nadają się do gotowania, ponieważ kolejne potrawy jeszcze szybciej się w nich przypalają. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod, dzięki którym uda nam się odratować garnek, pozbywając z niego czarnego osadu. Podpowiadamy, jak wyczyścić przypalony garnek domowymi sposobami.

 

Jak umyć spalony garnek emaliowany, stalowy, aluminiowy lub żeliwny?

Garnki produkowane są z różnych materiałów. To właśnie od materiału w dużej mierze zależeć będzie, w jaki sposób usuniemy spaleniznę z garnka. W niektórych przypadkach szorowanie garnka w ogóle nie wchodzi w grę.

  • Zdecydowanie najłatwiej jest wyczyścić przypalone garnki ze stali nierdzewnej, ponieważ są one najmniej wymagające i najbardziej odporne na różne środki. Do wyczyszczenia takich garnków możemy użyć praktycznie każdego sposobu – octu, soli, sody oczyszczonej, proszku do pieczenia, kwasku cytrynowego, a nawet węgla aktywnego, tabletek do zmywarki i proszku do prania. 

  • O wiele delikatniejsze są garnki emaliowane, dlatego nie powinno się szorować ich druciakami i szorstkimi gąbkami. Spaleniznę najlepiej usuniemy za pomocą sody oczyszczonej lub soli kuchennej. Ewentualnie możemy jeszcze wykorzystać tabletki do zmywarki. Nie poleca się natomiast wykorzystywania octu, coca-coli czy proszku do prania.

  • Jak wyczyścić przypalony garnek aluminiowy? Mimo że są one coraz rzadziej produkowane, wciąż można je spotkać w polskich kuchniach. Przypalony garnek aluminiowy najlepiej wyczyścić za pomocą octu, soli lub kostki do zmywarki.

  • W przypadku garnków ceramicznych nie wolno stosować soli, ponieważ może ona zniszczyć powłokę ceramiczną. Aby usunąć spaleniznę od spodu, zaleca się przygotować wodny roztwór sody oczyszczonej albo octu.

  • Z kolei przypalony garnek żeliwny najlepiej zagotować z wodą albo zastosować mycie sodą oczyszczoną na mokro. Spaleniznę możemy też spróbować usunąć na sucho za pomocą soli kuchennej – w takim przypadku warto sól rozprowadzać po dnie garnka szczoteczką do zębów lub ziemniakiem. 

  • A jak usunąć spaleniznę z garnka z powłoką teflonową? Skuteczna może okazać się woda gazowana, ponieważ zawarty w niej dwutlenek węgla pomaga odklejać zaschnięte resztki jedzenia. Do usunięcia spalenizny można też użyć pasty przygotowanej z sody oczyszczonej i wody. Taką pastą pokrywa się spód garnka i pozostawia na całą noc. Następnie delikatnie wypłukuje, aby nie uszkodzić powłoki teflonowej. 

 

 

Jak wyczyścić przypalony garnek domowym sposobem?

Wiele osób zastanawia się, jak uratować mocno przypalony garnek. Do tego celu możemy użyć specjalistycznych detergentów, które szybko uporają się ze spalenizną. Jeśli jednak chcemy wyczyścić przypalony garnek bez chemii, z powodzeniem możemy użyć środków, które mamy w kuchni. Oto sposoby, jak wyczyścić przypalony garnek domowymi metodami.

 

Woda

Do usunięcia spalenizny z garnka czasami wystarczy samo moczenie. Garnek należy zalać ciepłą wodą, można też dodać płynu do mycia naczyń. Naczynie należy tak pozostawić przynajmniej na kilkanaście minut. Następnie spróbować usunąć spaleniznę, np. drewnianą łyżką, silikonową szpatułką lub miękką ścierką. Podczas czyszczenia należy jednak zachować ostrożność, aby nie uszkodzić powłoki naczynia – szorowanie nie jest wskazane.

 

Ocet na przypalony garnek

Jak usunąć spaleniznę z garnka? Świetnie do tego zadania sprawdzi się ocet spirytusowy lub winny. Najlepsze efekty uzyskamy na garnkach stalowych i aluminiowych. 

Aby wyczyścić przypalony garnek, należy na jego dno wlać niewielką ilość wody z octem – na wysokość ok. 2-3 cm, a następnie zagotować. Po kilku minutach wrzenia należy wyłączyć kuchenkę lub płytę, a garnek odstawić na bok, nawet na całą noc. Rano wystarczy wylać mieszankę wody z octem i delikatnie usunąć pozostałości po spaleniźnie. Na koniec trzeba oczywiście umyć garnek, aby pozbyć się drażniącego zapachu octu.

 

Soda oczyszczona

Kolejnym naturalnym środkiem, który świetnie nadaje się do czyszczenia, jest soda oczyszczona, a dokładniej mówiąc, wodorowęglan sodu. Należy jednak pamiętać, że soda składa się z granulek, które mogą porysować niektóre garnki, np. aluminiowe. Jak użyć sody do usunięcia spalenizny? Wystarczy wsypać niewielką ilość sody, np. 2 łyżki na dno garnka i zalać taką samą ilością wody, aby powstała papka. Garnek należy pozostawić w takim stanie na kilka godzin, a następnie spłukać mieszankę i dokładnie umyć garnek. Sodę możemy też wsypać do garnka, zalać wodą i gotować przez kilka minut. W tym czasie możemy próbować usunąć spaleniznę przy pomocy drewniane łyżki lub szpatułki. 

Jeśli mamy mocno przypalony garnek, soda i ocet powinny dać radę go uratować. Aby wykorzystać te dwie metody, należy wlać do garnka ocet i wodę w proporcjach 2:1 i podgrzewać, aby doprowadzić miksturę do wrzenia. Następnie zdejmujemy garnek z płyty i dosypujemy do niego sody oczyszczonej. Po kilku minutach wylewamy płyny i dokładnie myjemy naczynia z odrobiną płynu do mycia naczyń. 

 
soda-oczyszczona-na-przypalony-garnek.jpg [110.21 KB]

 

Sól na przypalony garnek

Jak wyczyścić przypalony garnek po powidłach? Niezwykle pomocna może okazać się sól kuchenna. Sprawdzi się ona praktycznie do wszystkich rodzajów garnków, z wyjątkiem garnków ceramicznych. Poza tym sól można wykorzystać do czyszczenia naczynia zarówno na mokro, jak i na sucho.

Jeśli zamierzamy wyczyścić garnek metodą na mokro, to musimy na jego dno wysypać grubą warstwę soli, np. pół szklanki, a następnie zalać niewielką ilością wody. W takim stanie garnek pozostawiamy na kilka godzin, a nawet na całą noc. Po tym czasie myjemy garnek, usuwając z niego sól. Jeśli efekt nie jest zadowalający, wodę z solą można gotować przez kilka minut. Dopiero gdy mieszanka ostygnie, można przystąpić do czyszczenia.

A jak usunąć spaleniznę z garnka solą na sucho? Wystarczy wsypać na dno sól, a następnie doszorować garnek szczoteczką do zębów lub gąbką. Metoda czyszczenia solą na sucho, jest jednak polecana tylko do garnków żeliwnych. 

 

Garnki

Proszek do pieczenia

Jeśli nie mamy w kuchni sody oczyszczonej, przypalony garnek wyczyścimy proszkiem do pieczenia. Stosujemy go dokładnie w ten sam sposób, co sodę. Proszek należy zatem wsypać na przypalone dno garnka i pozostawić na cały dzień. W przypadku mocnego przypalenia warto zastosować więcej niż jedną saszetkę proszku. Po upływie przynajmniej 12 godzin garnek należy opłukać pod bieżącą wodą, a następnie wyczyścić z dodatkiem płynu do mycia naczyń. 

 

Jak wyczyścić przypalony garnek kwaskiem cytrynowym?

Okazuje się, że przypalony garnek możemy wyczyścić kwaskiem cytrynowym. Dzięki niemu naczynie będzie nie tylko czyste, ale również błyszczące i pachnące. Kwasek cytrynowy doskonale sprawdzi się w przypadku garnków ze stali nierdzewnej.

Aby usunąć spaleniznę z dna naczynia, wystarczy do środka wsypać kilka łyżeczek kwasku, a następnie zalać gorącą wodą – najlepiej wykorzystać wrzątek. Po kilku minutach, gdy woda ostygnie, z łatwością usuniemy zabrudzenia.

 
kwasek-cytrynowy-na-przypalony-garnek.jpg [100.25 KB]

 

Cytryna

Do usuwania zabrudzeń nadaje się nie tylko kwasek cytrynowy, ale również cytryna. Podobnie jak ocet, kwas cytrynowy pomaga w usuwaniu przypalonych resztek jedzenia, tyle że nie ma ostrego, drażniącego zapachu. Dzięki cytrynom nie tylko wyczyścimy przypalony garnek, ale również nadamy mu orzeźwiającego cytrusowego zapachu. 

Jak wyczyścić przypalony garnek cytryną? Najpierw należy pokroić dwie cytryny na ćwiartki albo na kilka grubych plasterków. Następnie włożyć je do garnka i zalać wodą tak, aby zakryć całe przypalone dno. Kolejnym krokiem jest zagotowanie takiej mieszanki – podczas gotowania przypalone cząsteczki jedzenia będą odrywać się od dna. Na końcu wystarczy delikatnie umyć naczynie. 

 

Jak wyczyścić przypalony garnek skorupkami jaj?

Skorupki jaj mają wiele właściwości zdrowotnych. Okazuje się jednak, że równie dobrze sprawdzą się do czyszczenia przypalonych garnków. Jak z nich korzystać? Wystarczy rozgnieść skorupki, wsypać je do przypalonego naczynia, a następnie zalać niewielką ilością wody i gotować przez kilka minut. Całość należy systematycznie mieszać, np. drewnianą szpatułką, aby przypalenia odpadły z dna garnka. Na końcu należy zdjąć garnek z kuchenki, wylać skorupki z wodą i dokładnie go umyć.

 

Jak usunąć spaleniznę z garnka ryżem?

Kolejnym domowym środkiem, który powoli nam wyczyścić przypalony garnek, jest ryż. Wystarczy wsypać trochę ryżu na dno garnka, zalać niewielką ilością wody i zagotować. Po kilkunastu minutach gotowania, gdy ryż zmięknie, zdejmujemy naczynie z ognia do ostudzenia. Następnie usuwamy ryż i czyścimy garnek delikatnym płynem. 

Sposób z ryżem jest skuteczny na przypalenia, ale stosując tę metodę, należy zachować ostrożność. Po ryżu łatwo można przypalić garnek, dlatego podczas gotowania trzeba dolewać do niego wody.

 
ryz-na-przypalony-garnek.jpg [184.08 KB]

 

Ketchup na przypalony garnek

Ketchup zawiera w sobie kwasek cytrynowy i ocet, dzięki czemu dobrze sprawdza się do czyszczenia różnych powierzchni. Możemy wykorzystać go również do wyczyszczenia przypalonego garnka. Wystarczy pokryć przypalony obszar ketchupem i odczekać ok. 30 minut. W tym czasie kwasy zawarte w ketchupie wejdą w reakcję ze spalenizną i skutecznie ją usuną. Po tym czasie należy usunąć resztki spalenizny, np. drewnianą szpatułką lub łyżką, a następnie tak jak zwykle umyć garnek. 

 

Coca-cola na przypalony garnek

Popularny napój, jakim jest Coca-cola, nadaje się nie tylko do picia. Można go również wykorzystać do odkamieniania czajnika oraz usuwania spalenizny. Jak wyczyścić przypalony garnek coca-colą? To bardzo łatwe. Wystarczy wlać do garnka tyle napoju, aby zakryć spaleniznę i zagotować. Gdy napój zacznie wrzeć, ustawiamy małą moc grzania i gotujemy jeszcze przez kilkanaście minut. W tym czasie można mieszać w garnku drewnianą łyżką lub szpatułką, aby przyspieszyć usuwanie zabrudzeń. Następnie zdejmujemy garnek z napojem do ostygnięcia, a później dokładnie czyścimy. 

Czyszczenie napojem jest skuteczne, ale wymaga sporo czasu. Jeśli zatem chcemy szybko wyczyścić garnek, lepiej wypróbować inne metody. 

 

Zestawy garnków

Metoda deglasacji

Deglasacja to podlewanie płynem resztek, które przywarły do dna naczynia podczas smażenia lub pieczenia. Dzięki rozpuszczeniu tych resztek można zebrać cały smak i aromat z naczynia. Tej techniki można również użyć do wyczyszczenia przypalonego garnka, np. po mleku. Najpierw usuwamy z garnka jak najwięcej przypaleń, a następnie stawiamy go na kuchence i podgrzewamy. Dodajemy szklankę wody albo mieszankę wody i octu. Całość doprowadzamy do wrzenia. W tym czasie używamy drewnianej łopatki, aby zdeglasować dno naczynia. Po kilku minutach wylewamy mieszankę z garnka i posypujemy jego dno sodą oczyszczoną. Gdy garnek ostygnie, usuwamy resztki przypaleń, a następnie dokładnie myjemy garnek. 

 
jak-usunac-spalenizne-z-garnka.jpg [327.37 KB]

 

Węgiel aktywny

Węgiel aktywny przyda się nie tylko w przypadku zatruć pokarmowych. Pomoże również uratować przypalony garnek. W jaki sposób? Wystarczy rozkruszyć dwie lub trzy tabletki węgla aktywnego i wysypać je na dno naczynia. Następnie zalać proszek wodą na wysokość ok. 2-3 cm i pozostawić na ok. 15 minut. Po tym czasie garnek wystarczy wyczyścić gąbką. 

 

Woda utleniona na przypalenia

Jak wyczyścić przypalony garnek po popcornie labo po bigosie? Kolejnym skutecznym sposobem jest wykorzystanie wody utlenionej (nadtlenek wodoru – hydrogen peroxide). Należy ją wymieszać z sodą oczyszczoną w proporcjach 1:2, aby powstała pasta. Następnie taką pastę nakładamy na przypalone dno garnka i pozostawiamy na 10 minut. Po tym czasie wystarczy wymyć garnek i gotowe. 

 

 

Kamień winny

Do usunięcia przypalonych resztek jedzenia możemy również wykorzystać kamień winny, znany również jako dwuwinian potasu albo kwaśny winian potasu. Jest to produkt uboczny, który powstaje w procesie fermentacji winogron. 

Jak wyczyścić przypalony garnek kamieniem winnym? Należy połączyć łyżkę kamienia winnego z niewielką ilością octu białego, aby utworzyć pastę. Następnie nałożyć pastę na przypalone obszary u delikatnie czyścić wilgotną gąbką. Na końcu należy dokładnie umyć garnek ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. 

 

Pasta do zębów

Jeżeli chcemy uratować przypaloną stopę żelazka, możemy wykorzystać pastę do zębów. Podobnie możemy postąpić w przypadku przypalonego dna garnka. Jak to działa? Wystarczy nałożyć trochę pasty na przypaloną powierzchnię i zwilżyć ją wodą. Następnie szorować gąbką lub ścierką, aby pozbyć się zabrudzeń. 

Pasta do zębów nie nadaje się jednak do czyszczenia garnków ceramicznych oraz z powłoką teflonową, ponieważ zawiera drobinki, które mogą je zarysować, a nawet uszkodzić.  

 
pasta-do-zebow-na-przypalony-garnek.jpg [97.37 KB]

 

Folia aluminiowa na przypalony garnek

Okazuje się, że spaleniznę z garnka może nam pomóc usunąć zwykła folia aluminiowa. To skuteczny i niedrogi środek, ale wymaga nieco więcej zachodu niż wymienione wcześniej metody. Należy również pamiętać, aby nie stosować folii aluminiowej do garnków z powłoką teflonową. 

Od czego zacząć czyszczenie? Najpierw wlewamy na dno garnka trochę wody, aby przykryć cały przypalony obszar. Można też dodać trochę płynu do mycia naczyń. Garnek należy tak pozostawić na ok. 30 minut. Po tym czasie z kawałka folii aluminiowej formujemy kulkę i szorujemy nią przypalone dno. Na koniec należy wyczyścić garnek. 

 

Jak wyczyścić przypalony garnek tabletką do zmywarki?

Aby usunąć spaleniznę z garnka, możemy wykorzystać też tabletki do zmywarki. Sprawdzą się one jednak jedynie w przypadku garnków stalowych. Kostkę do zmywarki należy rozkruszyć, a następnie wsypać na przypalone dno garnka i zalać 2 szklankami ciepłej wody. Tak przygotowany roztwór możemy zostawić w garnku na całą noc i dopiero rano dokładnie go wypłukać. Jeśli chcemy szybko usunąć spaleniznę, to najlepiej zagotować wodę z rozkruszoną tabletką i gotować jeszcze przez kilka minut. 

 
tabletki-do-zmywarki-na-przypalony-garnek.jpg [98.64 KB]
 

Jak wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz?

Wiemy już, jak usunąć spaleniznę ze środka garnka. Czasami się jednak zdarzy, że garnek zostanie przypalony od spodu. Taka sytuacja często występuje podczas gotowania na płycie gazowej. Ogień ma bowiem bezpośredni dostęp do dna naczynia i w rezultacie pozostawia nieestetyczne przypalenia na jego ostatniej warstwie. 

Jeśli chcemy uratować dno naszego garnka, możemy zanurzyć go w roztworze wody z octem, a jeśli występuje naprawdę silne przypalenie, to warto zastosować roztwór octu i sody oczyszczonej. Wszystkie składniki należy wymieszać w misce z gorącą wodą, a następnie włożyć do niej garnek z przypalonym dnem. Aby garnek był cały czas zanurzony, należy wlać do niego wodę. Garnek powinniśmy pozostawić w takiej kąpieli na całą noc. Rano powinniśmy łatwo usunąć spaleniznę i wymyć naczynie.

 
jak-wyczyscic-przypalony-garnek-z-zewnatrz.jpg [117.33 KB]
 

Jak umyć przypalony garnek po powidłach lub po dżemie?

Smażąc powidła lub robiąc dżemy, bardzo łatwo można przypalić garnek. Właśnie dlatego należy je regularnie mieszać, najlepiej drewnianą albo silikonową łyżką. Na szczęście przypalony garnek od śliwek można stosunkowo łatwo wyczyścić. 

Zazwyczaj wystarczy zalanie garnka ciepłą wodą i odstawienie na przynajmniej pół dnia, a następnie dokładne umyć z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W przypadku silnego przypalenia warto użyć sody oczyszczonej.

 

Jak wyczyścić przypalony garnek po mleku z zewnątrz i wewnątrz? 

Przypalone mleko jest bardzo trudno wyczyścić z garnka. Z pomocą przychodzi nam jednak sól kuchenna. Wystarczy grubą warstwę wsypać do naczynia i odstawić na kilka godzin, a później wyczyścić przy pomocy gąbki. Sól nie tylko wyczyścić garnek, ale również pochłonie nieprzyjemny zapach przypalonego mleka. 

Jeśli natomiast mleko nam wykipi i zapiecze się na zewnętrznej obudowie garnka, do czyszczenia możemy wykorzystać sodę oczyszczoną. 

 
jak-unikac-spalenizny-w-garnku.jpg [169.15 KB]

 

Jak unikać spalenizny w garnku?

Jak widać, istnieje wiele skutecznych sposobów na usunięcie spalenizny z garnka. Jednak zdecydowanie lepiej zapobiegać przypaleniom, niż je czyścić. Oto kilka wskazówek, które warto stosować, aby uniknąć przypalenia garnka lub patelni. 

  • Używajmy dobrej jakości garnków – tanie garnki i patelnie nie nagrzewają się tak dobrze, przez co łatwiej można je przypalić. 

  • Nie przesadzajmy z mocą grzania – zawsze dostosowujmy moc płyty grzewczej lub kuchenki do rodzaju przygotowywanych potraw. Poza tym pamiętajmy, że niektóre materiały garnków nie są odporne na bardzo wysokie temperatury.

  • Dbajmy o czystość płyty grzewczej – jeśli płyta jest zanieczyszczona, istnieje większe prawdopodobieństwo, że resztki żywności i zabrudzenia stopią się podczas gotowania i przylgną do spodu naszego naczynia.

  • Korzystajmy z czystych garnków – przed użyciem sprawdźmy, czy od spodu i boków garnka nie przywarły żadne okruchy, resztki jedzenia czy też zabrudzenia, ponieważ łatwo mogą się przypalić od zewnętrznej strony naczynia.

  • Dostosowujmy wielkość garnka do rozmiaru palnika lub pola grzewczego – jeśli ustawimy mały garnek na dużym polu, ciepło będzie nierównomiernie się rozchodzić po jego dnie, co może spowodować przypalenie niektórych obszarów.

  • Rozgrzewajmy olej w garnku lub na patelni – olej lub oliwa zapobiegną przywieraniu i przypalaniu potraw.

  • Regularnie mieszajmy potrawę – aby uniknąć przypalenia, potrawy powinniśmy mieszać drewnianą łyżką lub szpatułką w regularnych odstępach czasowych. Dzięki temu wszystkie składniki równomiernie się ugotują, a my zapobiegniemy przypaleniu garnka. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS