% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00
Jak prać firanki?
Firanki pełnią wiele funkcji. Nie tylko zapewniają prywatność, chroniąc przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów, ale również są elegancką dekoracją okienną. Niestety żadna z firan nie będzie efektownie prezentować się na oknie, jeśli będzie poszarzona, zakurzona i pognieciona. Dlatego podpowiadamy, jak prać firanki wykonane z różnych materiałów, aby pięknie wyglądały na oknie.
Jak prać firanki ręcznie?
Firanki wykonane z delikatnych materiałów będą wymagały prania ręcznego. Niestety jest to dość długi proces, ponieważ należy go rozpocząć od kilkugodzinnego namaczania. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, firanki możemy moczyć w proszku do prania firan, w sodzie oczyszczonej, a nawet w soku z cytryny. Najpierw powinniśmy przygotować roztwór, a dopiero później umieścić w nim firankę.
Po namoczeniu firanki należy przeprać, delikatnie je gniotąc, a następnie kilkukrotnie wypłukać. W przypadku niektórych materiałów warto zastosować krochmal, który pomoże uformować ich kształt.
Jak wyprać firanki w pralce automatycznej?
Wiele firanek możemy bez problemu wyprać mechanicznie w pralce, o ile pozwala na to producent. Zanim jednak włożymy firankę do bębna, najpierw powinniśmy ją odpowiednio namoczyć. Jest to szczególnie ważne, jeśli firanki są zabrudzone. Najpierw powinniśmy w miarę możliwości delikatnie oczyścić materiał z zanieczyszczeń, a następnie nalać do wanny lub dużej wiski chłodnej wodzie. Namaczanie powinno trwać przynajmniej kilka godzin – im dłużej będziemy moczyć firankę, tym łatwiej usuniemy z niej zabrudzenia.
Co dodać do namaczania firanki? Nie jest konieczne używanie żadnych detergentów. Wystarczy, że firanka pozostanie w chłodnej wodzie przez pewien czas. Jeśli jednak nasza biała firanka ma nieestetyczne żółte plamy, do namaczania możemy dodać ocet. Do wybielania nadaje się również soda oczyszczona, proszek do prania, a nawet aspiryna.

W jakiej temperaturze prać firanki?
Firanek nie należy prać w zbyt wysokiej temperaturze, gdyż łatwo mogą się one zniszczyć, szczególnie jeśli są wykonane z delikatnych materiałów. Dla firanek najlepiej ustawić temperaturę 30°C-40°C. Jednak poszczególne tkaniny mają swoje wymagania, dlatego przed praniem najlepiej będzie zapoznać się z symbolami umieszczonymi na metce.
Pranie firanek w pralce – jaki program?
Niektóre pralki automatyczne oferują specjalne programy do prania firanek. Dobrym przykładem są wybrane modele pralek Siemens IQ, w których znajdziemy program „Firany”. Producent oferuje tu trzy temperatury wody do wyboru – 30°C, 40°C oraz wodę zimną.
Jeśli jednak nasza pralka nie ma dedykowanego programu do prania firan, możemy skorzystać z innych dostępnych programów – najlepiej z programu delikatnego lub prania ręcznego.
Na ile obrotów nastawić pralkę?
W przypadku firanek o wiele ważniejsze od temperatury będzie to, na ile obrotów nastawimy pralkę. Jeśli ustawimy zbyt dużą prędkość obrotową, nasze firanki będą mocno pogniecione. Poza tym w ten sposób łatwo możemy doprowadzić do rozdarcia materiału.
Jak prać firanki z dodatkowymi elementami?
Niektóre firany trzeba odpowiednio przygotować do prania. Chodzi tu głównie o firanki z elementami dekoracyjnymi, np. firanki panelowe czy rolety rzymskie. Przed rozpoczęciem prania koniecznie trzeba zdjąć pręty czy profile umieszczone w tunelikach materiału. Jeśli tego nie zrobimy, może dojść do uszkodzenia delikatnej tkaniny firanki, połamania prętów, a w najgorszym wypadku nawet do uszkodzenia bębna pralki.
Jeśli chodzi natomiast o firanki z przelotkami, to można je prać w pralce. Konieczne jest jednak zabezpieczenie przelotek (najczęściej są one metalowe), aby nie zostały uszkodzone i same nie doprowadziły do uszkodzenia bębna. Najlepiej firany z przelotkami prać w specjalnym woreczku do prania. Jeżeli go nie mamy, to możesz wykorzystać do prania białą, delikatną poszewkę na poduszkę.
W sprzedaży znajdziemy też ozdobne firany makarony, które dają wiele możliwości stylizacji i efektownie się prezentują na oknie. Sznurki stanowią jednak duże wyzwanie, ponieważ bardzo łatwo się plączą. Jak zatem prać firanki sznurkowe? Jeszcze, gdy wiszą na oknie, należy je związać gumkami recepturkami, muliną albo zwykłym sznurkiem w kilku miejscach – w zależności od długości firanek może to być od 3 do 6 punktów. Następnie firanki należy włożyć do worka na pranie i wrzucić do bębna pralki. Najlepiej ustawić program delikatny i temperaturę 30°C. Możemy również włączyć wirowanie, ale niezbyt intensywne – takie maksymalnie do 700 obrotów na minutę.

Pranie firanek z różnych materiałów
Firanki produkowane są z różnych tkanin. Najczęściej z woalu, tiulu i żakardu. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości, dlatego wymaga innego sposobu pielęgnacji. Jeśli chcemy, żeby nasze firanki zachowały swój piękny wygląd, powinniśmy sprawdzić, w jaki sposób należy je prać.
Jak prać firanki z woalu?
Woal jest cienkim, delikatnie prześwitującym i jednocześnie bardzo trwałym materiałem. Dodatkowo jest lejącą i miękko układającą się tkaniną, dlatego tak często jest wykorzystywany do produkcji firanek.
Firany z woalu należy prać ręcznie w temperaturze maksymalnie 30°C. Najpierw należy przez godzinę namaczać je w wodzie, a dopiero po tym wyprać w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego proszku do prania firan. Do płukania można użyć zwykłego płynu do płukania tkanin albo soli kuchennej. Wysuszone firany z woalu gładkiego prasujemy, ustawiając żelazko na możliwe jak najniższą temperaturę, aby ich nie przypalić. Tutaj pomocna może okazać się parownica do ubrań albo żelazko z funkcją prasowania pionowego.

Jak wyprać firanki z tiulu?
Tiul to delikatny, zwiewny i miękki w dotyku materiał, który pięknie prezentuje się jako ozdoba okien. Jednak, aby firanki z tiulu efektownie prezentowały się na oknie, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Takie firanki pierzemy ręcznie w dwóch etapach. Najpierw powinniśmy moczyć firanki w letniej wodzie i z niewielką ilością detergentu przez około godzinę. Następnie trzeba je odcisnąć i przełożyć do czystej, ciepłej wody. Tiul bardzo mocno się gniecie, dlatego niewskazane jest nawet ręczne wykręcanie firan.
Podczas prania najlepiej ograniczyć się jedynie do lekkiego wygniatania firanek, poświęcając najwięcej uwagi na miejsca, w których zgromadziło się najwięcej kurzu i brudu. Po praniu firanki tiulowe należy kilkakrotnie wypłukać. Warto do płukania dodać krochmal, który usztywni tkaninę. Takie firanki należy prasować w jak najniższej temperaturze, najlepiej wtedy, gdy są jeszcze wilgotne.

Jak prać firanki z gipiury?
Firany z gipiury są eleganckie i bardzo efektownie prezentują się na oknie. Jeśli chcemy, aby takie pozostały przez długi czas, powinniśmy je odpowiednio pielęgnować. Przed praniem takie firanki należy namoczyć w zimnej wodzie z dodatkiem 1 łyżki soli kuchennej albo sody oczyszczonej. Jeśli firanka jest tylko zakurzona, wystarczy ją moczyć ok. 15 minut. Natomiast w przypadku zabrudzeń i żółtych plam, powinna ona pozostać w wodzie przez ok. 1-2 godziny. Następnie firankę z gipiury wkładamy do specjalnego woreczka do prania i wrzucamy do bębna pralki. Pierzemy w niskiej temperaturze ok. 30-40°C, w programie dla delikatnych tkanin. Nie włączamy wirowania.
Jeśli po wyjęciu z pralki firanka wymaga prasowania, to należy jeszcze wilgotną zawiesić ją w oknie. Gipiura jest na tyle ciężka, że sama się wyprostuje pod swoim ciężarem.

Jak prać firanki z markizety?
Markizeta to materiał, który z wyglądu przypomina siatkę. W zależności od gęstości splotu oczka mogą mieć różną wielkość. Firana z markizety jest lekka, zwiewna i delikatnie prześwitująca, dzięki czemu elegancko się prezentuje. Co najważniejsze, taka firanka jest też bardzo wygodna w praniu. Bez problemu można ją prać w pralce w temperaturze 40°C, ale bez wirowania.
Zazwyczaj firanka z markizety nie wymaga też prasowania. W razie potrzeby można ją prasować w wysokiej temperaturze – nawet 200°C.

Jak prać firanki z żakardu?
Żakard jest grubą i mocną tkaniną, co zawdzięcza gęstemu splotowi. Cechuje się również dużą wytrzymałością, dzięki czemu służy użytkownikom przez wiele lat. Firanki z żakardu można prać zarówno ręcznie, jak i mechanicznie. Jeśli zdecydujemy się włożyć je do bębna pralki, to powinniśmy ustawić temperaturę 40°C i program bez wirowania. Po praniu firanki żakardowe wystarczy odwiesić do odcieknięcia, a następnie jeszcze wilgotne zawiesić na karniszu.
Zazwyczaj takie firanki nie wymagają prasowania, ponieważ mało się gniotą podczas prania. Ewentualne zagniecenia możemy jednak rozprasować przez bawełnianą ściereczkę. Należy jednak prasować po stronie odwrotnej niż wzór.

Jak prać firanki z organtyny?
Organtyna, czyli inaczej organza, jest cienkim, prześwitującym materiałem, wykonanym z poliestru lub mieszanki poliestru z poliamidami. Firanki z organzy świetnie prezentują się w eleganckich i nowoczesnych wnętrzach. Cenione są również za to, że przepuszczają bardzo dużo światła dziennego.
Jak prać firanki z organtyny? Zalecane jest pranie ręczne, ale można też zaryzykować pranie w pralce. Jeśli zdecydujemy się na pranie mechaniczne, to tylko w niskiej temperaturze i bez wirowania. Po praniu firanki z organzy wymagają obfitego płukania, najlepiej w płynie do zmiękczania tkanin, ponieważ często się elektryzują. Takie firanki najlepiej suszyć na świeżym powietrzu w zacienionym miejscu. Można też zawiesić wilgotną firankę na karniszu.

Jak prać firanki z bawełny i lnu?
Coraz popularniejsze stają się firanki wykonane z bawełny i lnu. Niestety nie nadają się one do prania w pralce automatycznej. Takie firanki należy prać ręcznie w ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem delikatnego mydła albo płatków mydlanych. Po prania firankę należy delikatnie wygnieść, a następnie kilkakrotnie wypłukać. Do ostatniego płukania warto dodać krochmal.

Jak prać firanki z tworzywa sztucznego?
Najłatwiejsze do prania są firanki wykonane z włókien sztucznych. Wystarczy je włożyć do miski lub wanny napełnionej ciepłą wodą z dodatkiem proszku do prania. Jeśli firanki są białe, to śmiało możemy dodać środek, który zawiera wybielacz optyczny. Do płukania warto dodać płyn zmiękczający, aby zapobiec elektryzowaniu się firanek.
Jeśli nie boimy się zaciągnięcia materiału, firankę z tworzywa sztucznego możemy też włożyć do bębna pralki. Najpierw firankę należy złożyć w kostkę i schować do specjalnego woreczka. Następnie należy ustawić delikatny program prania w temperaturze maksymalnie 30°C, bez wirowania.

Jak prać firanki, żeby były białe?
Pod wpływem światła słonecznego firanki często zmieniają swój kolor. Na szczęście pożółkłe lub poszarzałe firanki łatwo można wybielić zarówno popularnymi preparatami, jak i substancjami, które można znaleźć w każdej kuchni. W czym prać firanki, żeby były białe?
Proszek do firanek
Zalecane jest używanie specjalnych proszków do prania firan. Takie proszki nie tylko skutecznie usuwają zabrudzenia i nieprzyjemne zapachy, ale również wybielają firanki. Są przy tym w pełni bezpieczne dla delikatnych włókien. Specjalne proszki można stosować do firanek wykonanych z różnych rodzajów materiałów, również tych z włókien sztucznych.
Wybielanie firanek sodą oczyszczoną
Jeśli nie chcemy korzystać z detergentów, możemy namoczyć firanki w sodzie oczyszczonej. Wystarczy wsypać sodę do dużej miski lub wanny, następnie włożyć do niej firankę i zostawić na kilka godzin. Na 10 litrów wody wystarczy 500 g sody oczyszczonej.
Dzięki sodzie firanki nie tylko odzyskają swój biały kolor, ale również staną się miększe i delikatniejsze w dotyku. Soda ma bowiem właściwości zmiękczające.

Jak wybielić firanki octem i solą kuchenną?
Do wybielania firanek możemy też wykorzystać ocet i sól kuchenną. Do 10 litrów wody należy wsypać 4 łyżki soli i wlać 0,5 szklanki octu, a następnie namaczać firankę w takim roztworze przez kilka godzin. Sól i ocet zapobiegają elektryzowaniu się tkanin, dlatego polecane są szczególnie do wybielania firanek wykonanych ze sztucznych włókien.
Wybielanie firanek proszkiem do pieczenia lub aspiryną
Kolejną substancją, którą możemy użyć do wybielania firan, jest proszek do pieczenia. Jedno opakowanie proszku należy rozpuścić w 5 litrach wody, a następnie namaczać w nim firankę. Taki sam efekt uzyskamy, jeśli rozkruszymy 5 tabletek aspiryny.
Wybielanie firanek sokiem z cytryny
Sok z cytryny świetnie nadaje się do wybielania. Wystarczy wycisnąć trochę soku do wody, w której moczą się firanki. Sok nie tylko doskonale je wybieli, ale również usunie nieprzyjemne zapachy, nadając im świeżości.
Jak wybielić firanki mąką?
Jeśli na naszych białych firankach są tłuste plamy, możemy spróbować nanieść na nie niewielką ilość mąki. Następnie należy poczekać, aż mąka wchłonie tłuszcz, a później wyprać normalnie wyprać firanki.
Jak prać firanki, żeby ich nie prasować?
Żadna firanka nie będzie się pięknie prezentować na oknie, jeśli będzie pognieciona. Niestety prasowanie firan nie jest ani łatwą, ani przyjemną czynnością. Właśnie dlatego warto podjąć pewne kroki jeszcze przed praniem firanek, żeby nie były pogniecione. Co możemy zrobić?
-
Przede wszystkim używajmy odpowiednich detergentów do prania firan. Warto dodać też odrobinę płynu do zmiękczania tkanin, który zapobiegnie elektryzowaniu się materiału.
-
Jeśli zamierzamy prać firanki w pralce, zawsze składajmy je w kostkę przed włożeniem do bębna.
-
Nie przeładowujmy bębna pralki. Firanka powinna mieć odpowiednio dużo miejsca, aby mogła swobodnie przemieszczać się po bębnie podczas prania.
-
Firanki warto prać w woreczku na pranie.
-
Ustawmy niewielką prędkość wirowania – maksymalnie 400 obrotów na minutę. W przypadku niektórych tkanin wirowanie w ogóle nie jest wskazane.
-
Firanki wykonane z włókien sztucznych warto zawiesić na karniszu, gdy są jeszcze wilgotne. Dzięki temu firanka wyprostuje się podczas wysychania.
-
Z kolei firany z włókien naturalnych najlepiej suszyć rozwieszone na suszarce. Aby uniknąć zagnieceń, warto przed powieszeniem złożyć firankę na kilka warstw.

Najlepszym sposobem na uniknięcie prasowania firan, jest zakup takich, które są wykonane z niegniotącego się materiału. Które firanki się nie gniotą? Przede wszystkim markizety, żakardy, tiule, siatki, bukle oraz firany kreszowane, które są już fabrycznie pomięte.