% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Suszarka na pranie stojąca – jaka będzie najlepsza do mieszkania?

Suszarka do ubrań jest podstawowym wyposażeniem każdego mieszkania, ponieważ bez niej niezwykle trudno byłoby wysuszyć pranie. Ostatnio największą popularnością cieszą się suszarki bębnowe, szczególnie modele z pompą ciepła, które szybko suszą ubrania, nadając im miękkości i puszystości. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na ich zakup z różnych powodów. Takim osobom pozostają tradycyjne suszarki rozkładane, które są lekkie i mobilne. Jaka jest najlepsza suszarka na pranie stojąca? Sprawdzamy, czym kierować się przy jej zakupie. 

 

Rodzaje suszarek wolnostojących do prania

W sklepach znajdziemy wiele różnych modeli suszarek na pranie. Sprawdzamy, jakie modele są dostępne i czym się charakteryzują.

 • Suszarka na pranie stojąca pozioma – zwana też skrzydłową. To najpopularniejszy model z rozkładanych suszarek do ubrań. Zbudowana jest z prostokątnego panelu z linkami/prętami na ubrania. Po bokach umieszczone są jeszcze dwa rozkładane skrzydła, na których można rozwieszać mniejsze pranie. Suszarka do ubrań stojąca jest stabilna, ale dość lekka, dzięki czemu bez problemu można ją składać i rozkładać. 

 
suszarka na pranie stojąca pozioma Vileda
 

Suszarka na pranie pozioma Vileda Extre, źródło: www.sklep.vileda.pl

 
 • Suszarka pionowa (piętrowa, wieżowa) – to wysoka, ale dość wąska suszarka. Jak nazwa wskazuje, ma konstrukcję wieżową, co sprawia, że zajmuje niewiele miejsca w mieszkaniu. Suszarka na pranie pionowa zazwyczaj wyposażona jest w rozkładane skrzydła, wieszak na ubrania oraz kółka, które pozwalają na wygodny transport po mieszkaniu. W zależności od modelu suszarka-wieża może mieć 3, lub 4 poziomy pojedyncze lub podwójne.

 
suszarka na pranie pionowa Vileda
 

Suszarka na pranie pionowa Vileda Mixer 4, źródło: www.sklep.vileda.pl

 
 • Suszarka sufitowa – przytwierdza się ją do sufitu za pomocą śrub lub prętów, a plastikowe elementy do rozwieszenia prania opuszcza się za pomocą sznurków. Tego typu suszarka najczęściej montowana jest w łazience lub pralni nad wanną. Kiedyś cieszyła się dużą popularnością, jednak teraz jest rzadko używana, ponieważ zaburza estetykę wnętrza.

 
suszarka sufitowa Vileda na pranie

Suszarka na pranie sufitowa Vileda Highline, źródło: www.sklep.vileda.pl

 
 
 • Suszarka na grzejnik lub na wannę (kaloryferowa) – to niewielka suszarka w postaci nakładki na kaloryfer lub wannę. Ma tylko kilka prętów, a więc niewielką powierzchnię suszenia. Można ją łatwo zamontować, a w razie potrzeby również zdemontować i schować do szafy.

suszarka kaloryferowa Vileda na pranie

Suszarka na pranie kaloryferowa Vileda Express, źródło: www.sklep.vileda.pl

 
 
 • Suszarka z klamerkami – ta mała, poręczna suszarka do bielizny, którą zawiesza się na dużej suszarce rozkładanej albo na grzejniku. Ma sporo klamerek, więc przeznaczona jest do suszenia drobnych ubrań, np. bielizny i skarpetek.

 
suszarka z klamerkami na bieliznę suszarka z klamerkami na bieliznę

 

 • Suszarka balkonowa – przeznaczona jest do zamontowana na balustradzie balkonu. Jest wytrzymała i odporna na działanie warunków atmosferycznych. Taka suszarka rozkładana jest szczególnie popularna w mieszkaniach w bloku. 

suszarka balkonowa Vileda na pranie

Suszarka na pranie balkonowa Vileda Revind 6, źródło: www.sklep.vileda.pl

 
 
 • Suszarka wisząca (zaokienna) – to mała suszarka na pranie, którą montuje się do ściany, ramy okna lub parapetu. Sprawdzi się u tych osób, które nie mają ogrodu ani balkonu, a chciałby suszyć pranie na świeżym powietrzu.

suszarka wisząca Vileda na pranie

Suszarka na pranie wisząca Vileda Genius 70, źródło: www.sklep.vileda.pl

 
 
 • Suszarka ogrodowa – składa się z wysięgnika i odchodzących od niego rozkładanych ramion. Taką suszarkę na ubrania można zamontować w gruncie i chować do garażu na okres jesienno-zimowy albo zabetonować na stałe. 

   

suszarka ogrodowa Vileda na pranie

Suszarka na pranie ogrodowa Vileda Sun Lift Plus 60, źródło: www.sklep.vileda.pl

 

Do suszarek rozkładanych można zaliczyć również suszarkę elektryczną, którą można rozłożyć, gdy zajdzie taka potrzeba. Tego typu suszarka pod względem konstrukcji przypomina zwykłą suszarkę stojącą albo suszarkę pionową. Dodatkowo ma jednak element grzewczy, dzięki któremu zdecydowanie skraca czas suszenia ubrań. Można ją też używać jako tradycyjną suszarkę rozkładaną – bez zasilania.

Warto wspomnieć, że oprócz suszarek do ubrań rozkładanych w sprzedaży dostępne są również suszarki bębnowe, w tym nowoczesne modele z pompą ciepła, które potrafią błyskawicznie wysuszyć praktycznie każdy rodzaj prania. Poza tym można jeszcze kupić pralko-suszarkę, która łączy w sobie funkcjonalność zarówno pralki, jak i suszarki. To praktyczne rozwiązanie dla małych mieszkań. 

 

Suszarka na pranie stojąca – pozioma czy pionowa?

Spośród modeli tradycyjnych największą popularnością cieszy się suszarka na pranie stojąca, która występuje w dwóch wersjach – poziomej i pionowej (to suszarka-wieża). To właśnie te dwa modele są najczęściej wybierane do mieszkań przez konsumentów. Jakie mają zalety i wady?

 

 

Suszarka na pranie stojąca pionowa 

Zalety:

 • Jest wysoka, a stosunkowo wąska, co sprawia, że nie zajmuje zbyt wiele miejsca w mieszkaniu. 

 • Jest pojemna – zazwyczaj ma 3 lub 4 poziomy, na których z powodzeniem zmieszczą się ubrania, bielizna czy ręczniki.

 • Nadaje się zarówno do małych, jak i dużych mieszkań.

 • Wiele suszarek pionowych oprócz prętów ma też praktyczne wieszaki, na których można zwiesić koszulę lub marynarkę.

 

Wady:

 • Ze względu na pionową konstrukcję na takiej suszarce nie powiesimy dużych tkanin, np. pościeli, prześcieradeł, firanek, zasłon czy koców.

 
suszarka na pranie stojąca pionowa - wady i zalety

 

Suszarka na pranie stojąca pozioma

Zalety:

 • Można na niej powiesić praktycznie każdy rodzaj prania – ubrania, bieliznę, ręczniki oraz pościel.

 • Ma rozkładana skrzydła, które zwiększają jej powierzchnię. 

 • Jest dość lekka, więc łatwo można ją przenosić między pomieszczeniami.

 • Po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca, więc nie sprawia problemów z przechowywaniem – można ją wsunąć za szafę albo pod łóżko.

 

Wady:

 • Po rozłożeniu suszarka pozioma zajmuje dużo miejsca w mieszkaniu.

 
suszarka na pranie stojąca pozioma - zalety i wady

 

Jaką wybrać suszarkę na pranie?

Oba modele suszarek stojących mają swoje wady i zalety, więc najlepiej dobrać jedną z nich do miejsca w mieszkaniu. Jeśli mamy ograniczoną przestrzeń, bo np. mieszkamy w kawalerce, zdecydowanie lepszym wyborem będzie suszarka pionowa. Zajmuje ona bowiem mniej miejsca na podłodze. Taką suszarkę stawia się na podłodze, rozsuwa jej skrzydła, a gdy pranie wyschnie, po prostu składa na płasko.

Jeżeli natomiast mamy dość przestronne mieszkanie, a zależy nam na tym, aby suszyć też duże rozmiary tkanin, to spokojnie możemy sobie pozwolić na zakup suszarki poziomej.

 

 

Suszarka na pranie stojąca – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

 • Materiał wykonania – suszarki rozkładane najczęściej wykonywane są ze stali i aluminium, ale można też spotkać modele drewniane oraz wykonane z tworzywa sztucznego. Jeśli zamierzamy korzystać z suszarki nie tylko w domu, ale również na zewnątrz, to najlepszym wyborem będzie suszarka na pranie aluminiowa, gdyż aluminium wykazuje dużą odporność na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Super mocna suszarka bez problemu wytrzyma zarówno słońce, jak i deszcz czy śnieg. Z kolei do użytku wewnętrznego warto wybrać suszarkę stalową malowaną proszkowo, gdyż jest ona bardzo wytrzymała i stabilna.

 • Budowa prętów/linek – warto zwrócić uwagę na ich długość, grubość i materiał. Im będą dłuższe, tym więcej prania na nich zawiesimy. Z kolei suszarka na pranie z grubymi prętami znacznie przyspieszy późniejsze prasowanie ubrań. Na grubych prętach nie tworzą się bowiem trudne do usunięcia zagniecenia. 

 • Rozsuwana konstrukcja – to niezwykle praktyczne rozwiązanie, ponieważ zwiększa powierzchnię suszenia. Takąsuszarkę można dopasować do swoich potrzeb i ilości prania. Wystarczy rozsunąć pręty, aby móc zawiesić na nich pościel czy duży ręcznik. 

 • Wielkość suszarki – powinna być dopasowana do metrażu mieszkania i liczby domowników. W przypadku wielodzietnej rodziny sprawdzi się jedynie duża suszarka, która pomieści kilka prań. Na szczęście w sprzedaży jest dostępna suszarka na pranie XXL, która może mieć nawet 3 metry długości.

 • Mobilność – niektóre suszarki do ubrań wyposażone są w kółka, dzięki którym łatwo można je przesunąć w inne miejsce, jeśli są obciążone mokrym praniem.

 • Stabilność konstrukcji – suszarka na pranie stojąca musi być stabilna, dlatego powinniśmy szukać modeli, które wytrzymują obciążenia nawet do kilkunastu kilogramów.

 • Dodatkowe wyposażenie – suszarki do ubrań często są wyposażone w dodatkowe uchwyty do skarpet czy haczyki, na których można zawiesić wieszaki z koszulami. Wiele modeli ma ponadto antypoślizgowe nakładki na nóżki, co zwiększa ich stabilność. 

 • Design – jeśli chodzi o wygląd, to wszystkie dostępne na rynku suszarki są do siebie podobne. Większość ma kolor biały, ale można też kupić czarne modele. 

 • Marka – jeżeli zależy nam na tym, aby suszarka na pranie stojąca dobrze nam służyła przez długi czas, to powinniśmy szukać modeli u sprawdzonych marek, gdyż cechują się one wysoką jakością wykonania. Szczególnie polecane są suszarki na pranie Vileda i Leifheit

 

suszarka-na-pranie-stojaca.png [364.90 KB]

 

Jak wieszać pranie na suszarce stojącej, aby uniknąć zagnieceń?

Suszarka na prania stojąca jest jednym z najpopularniejszych akcesoriów do suszenia ubrań. Czasami jednak po wysuszeniu na ubraniach pozostają nieestetyczny ślady po prętach. Są one szczególnie widoczne na T-shirtach, a w dodatku niezwykle trudno jest je rozprasować. Aby uniknąć tego problemu, powinniśmy przede wszystkim kupić suszarkę z grubymi prętami, które nie powodują odkształcania się materiału. Bardzo ważne jest również umiejętne wieszanie prania

 
jak wieszać pranie na suszarce

 

Jak powiesić spodnie na suszarce poziomej lub pionowej?

Spodnie najlepiej zapinać klamerkami za szlufki albo w pasie, a nie za nogawki. Jeansy należy najpierw strzepnąć i lekko rozprostować ręką nogawki. Tak rozwieszone spodnie jeansowe nie będą już wymagały prasowania.

 

Jak powiesić koszule na suszarce rozkładanej?

Koszule bawełniane i syntetyczne powinniśmy zawiesić na wieszaku i dopiero potem na suszarce. Do tego najlepiej nadają się wieszaki po garniturze, czyli takie, które mają szerokie plecy, dzięki czemu w miejscu ramion nie powstają nieestetyczne zagniecenia. 

Każdą koszulę przed zawieszeniem na wieszaku trzeba strzepnąć – najpierw od dołu, później od góry i ponownie od dołu. Warto również wyprostować i wygładzić kołnierzyk oraz mankiety, aby ułatwić sobie późniejsze prasowanie.

 

Jak powiesić pościel na suszarce?

Po wyjęciu pościeli z pralki, najpierw powinniśmy ją strzepnąć, by wyprostować wszystkie zagniecenia. Najlepiej spróbować strzepnąć poszwy z każdej strony, czyli cztery razy. W razie potrzeby możemy jeszcze wygładzić pościel ręką. Następnie wieszamy ją na suszarce tak, aby nie dotykała innych mokrych rzeczy. 

Jeżeli mamy taką możliwość, to nie przewieszajmy pościeli przez pręty, tylko zawieśmy ją za rogi za pomocą spinaczy. Pamiętajmy również o tym, że suszarka na pranie stojąca powinna znaleźć się w ciepłym i suchym pomieszczeniu. Dzięki temu nasza pościel o wiele szybciej wyschnie.

 
jak powiesić pościel na suszarce

 

Podsumowanie

Suszarka na pranie stojąca jest stosunkowo lekka, wytrzymała, a do tego funkcjonalna. Z powodzeniem możemy z niej korzystać nie tylko w domu, ale również na balkonie czy tarasie, kiedy jest ładna pogoda. Tradycyjna suszarka pozioma świetnie sprawdzi się do średnich i dużych mieszkań. Natomiast do małych powierzchni polecamy suszarkę pionową. Wybierając suszarkę, pamiętajmy jednak, że najlepsza suszarka do ubrań to taka, która jest dopasowana do naszych potrzeb. 

 

 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS