Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak głośno pracują pralki? Skala decybeli w pralkach

Wybierając pralkę, z reguły bierzemy pod uwagę pojemność bębna, klasę efektywności energetycznej, pobór wody czy rodzaj dostępnych programów prania. Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na poziom hałasu, jaki generuje urządzenie. Tymczasem jest to bardzo ważny parametr, ponieważ od niego zależy komfort użytkowania pralki. W końcu sąsiedzi nie muszą wiedzieć, kiedy nastawiamy pranie. Warto więc sprawdzić, jaka jest skala decybeli w pralkach i dowiedzieć się, w jaki sposób można ograniczyć hałas emitowany przez urządzenie. 

 

Od czego zależy głośność pralki?

Wszystkie urządzenia AGD podczas pracy wydają rozmaite dźwięki. Niektóre sprzęty pracują jednak tak cicho, że generowany przez nie hałas zlewa się z szumem otoczenia. W rezultacie nawet nie zwracamy uwagi na ich pracę, a wydawane dźwięki w żaden sposób nie przeszkadzają nam podczas wykonywania codziennych obowiązków. Właśnie w taki sposób pracują ciche pralki, których poziom hałasu zazwyczaj nie przekracza 55 dB. Musimy jednak pamiętać, że pralka w różnych warunkach pracy emituje hałas na mniejszym lub większym poziomie. Oznacza to, że inne dźwięki będzie wydawać pralka podczas prania zasadniczego, inne w czasie płukania i jeszcze inne w trakcie wirowania. Dobrze to widać na przykładzie pralki Samsung Eco Bubble WW70J5346DW, w której natężenie dźwięki podczas prania wynosi 62 dB, a w czasie wirowania 72 dB. Warto pamiętać, że na ilość generowanych decybeli przez pralkę ma wpływ konstrukcja poszczególnych elementów względem siebie. Poza tym duży wpływ na hałas ma zastosowany w urządzeniu silnik – klasyczne modele szczotkowe są znacznie głośniejsze w czasie pracy niż nowoczesne silniki inwerterowe.

Pralki i suszarki

Jaka jest skala decybeli w pralkach?

Podczas określania hałasu pralki czy pralko-suszarki warto posługiwać się ciśnieniem akustycznym. Poprawny przykładowy zapis wygląda następująco: 50 dB(A) re 1 pW. Oznacza to hałas o natężeniu 50 decybeli mierzony filtrem A w odniesieniu do 1 pikowata. Przy porównywaniu dźwięków emitowanych przez sprzęty domowe należy stosować te same jednostki. W przeciwnym razie otrzymamy zupełnie inne wyniki. Pamiętajmy jednak, że hałas jest definiowany przez wiele czynników, np. częstotliwość. Inaczej będziemy więc odbierać hałas na poziomie 40 dB w przypadku wentylatora i inaczej w przypadku zmywarki. Natomiast skala decybeli w pralkach przedstawia się następująco: 

  • Poniżej 50 dB – bardzo niski 

  • Od 50 do 60 dB – niski

  • Od 60 do 70 dB – średni

  • Od 70 do 80 – wysoki

  • Powyżej 80 dB – bardzo wysoki

Dla porównania warto przytoczyć, że szept to około 20 dB, zwyczajna rozmowa to 40 dB, tłum ludzi wydaje dźwięki na poziomie około 50-60 dB, odkurzacz to około 70 dB, ruch uliczny 90 dB, a startujący odrzutowiec to nawet 120 dB.

 

 

Dobrze jest więc zadbać, aby pralka, która pracuje kilka razy w tygodniu po kilka godzin, emitowała dźwięki na optymalnym poziomie. Tak, aby jej praca w żaden sposób nie wpływała na nasze samopoczucie i nie przeszkadzała w codziennych czynnościach.

 

Zalety pralko-suszarki WD80TA046BE

 

Jak można ograniczyć poziom hałasu pralki?

Pracy silnika w pralce nie da się całkowicie wyciszyć. Nawet ciche silniki inwerterowe Digital Inverter stosowane w pralkach Samsung wydają pewne dźwięki. Nie są one jednak tak uciążliwe, jak w przypadku silników szczotkowych i nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności. Jeśli jednak ilość decybeli generowanych przez pralkę okaże się dla nas zbyt wysoka, możemy spróbować wyciszyć jej działanie. Oto kilka sposobów:

  • Ustawienie pralki – nie wszyscy wiedzą, że ustawienie pralki może mieć wpływ na jej poziom hałasu. W jednym rogu łazienki może ona pracować znacznie głośniej ze względu na obecność mebli czy innych urządzeń AGD, np. suszarki. Możemy więc spróbować przestawić pralkę w inne miejsce. Ważne jest również jej odpowiednie wypoziomowanie. Czasami regulacja nóżek pralki pozwala niemal całkowicie wyeliminować nadmierny hałas. 

  • Dźwiękochłonna obudowa – istnieje również możliwość zamontowania obudowy, której zadaniem będzie wyciszanie pralki i tłumienie jej drgań. Przy jej instalacji należy jednak bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta i zachować odstępy od ścianek urządzenia. Przykładowo, w pralce Samsung Eco Bubble WW70J5346DW producent zaleca zostawić 2,5 cm wolnej przestrzeni od góry i po bokach oraz około 5 cm od tyłu. Taki montaż zapewni stabilną i prawidłową pracę pralki

  • Podkładki antywibracyjne – skutecznym sposobem na wyciszenie pralki jest dokupienie specjalnych podkładek antywibracyjnych, które umieszcza się pod każdą nóżką urządzenia. Alternatywą jest mata antywibracyjna, którą wsuwa się pod całą powierzchnię pralki. Oba elementy wykonane są z gumy lub specjalnej pianki, dzięki czemu zapobiegają przemieszczaniu się pralki podczas wirowania i znacznie tłumią generowane przez nią dźwięki.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS