Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czyszczenie kostki brukowej – jak usunąć plamy i zachować jej piękny wygląd?

Kostka brukowa jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do aranżacji przydomowych powierzchni, m.in. budowy chodników, podjazdów, parkingów, a także ścieżek na posesji. Mimo tego, że jej nawierzchnia jest trwała i odporna na obciążenia, wymaga regularnego czyszczenia, aby zachowała swój ładny wygląd. W artykule omówimy, jak przebiega czyszczenie kostki brukowej z wykorzystaniem różnych narzędzi i środków czyszczących.

 

Czego dowiesz się z artykułu?

 • Jak często należy czyścić kostkę brukową, aby zachowała swój estetyczny wygląd?
 • Czym myć kostkę brukową? Do wyboru mamy wiele narzędzi i środków czyszczących, m.in. specjalne szczotki do kostki, preparaty i myjki wysokociśnieniowe.
 • Jak wyczyścić kostkę domowymi sposobami? Soda oczyszczona, ocet i płyn do mycia naczyń wykazują wysoką skuteczność w usuwaniu niektórych zabrudzeń.
 • Podpowiemy również, jak usunąć z kostki problematyczne zabrudzenia, np. z cementu i zaprawy, farby, oleju czy rdzy.
 • Jak odnowić kostkę brukową? Aby jej nawierzchnia była lepiej chroniona przed warunkami atmosferycznymi i ładnie się prezentowała przez długi czas, warto systematycznie ją impregnować.

 

Czyszczenie kostki brukowej – jak często?

Kostka brukowa jest narażona na działanie słońca, deszczu, śniegu, lodu, wiatru oraz innych czynników atmosferycznych. Poza tym na jej nawierzchni często wykonujemy różne prace ogrodowe i porządkowe. Wszystko to sprawia, że kostka szybko się brudzi. Na jej powierzchni pojawiają się nieestetyczne plamy i zacieki, a z przestrzeni między kostkami wyrastają trawa i mech. Dlatego, aby kostka brukowa pięknie się prezentowała przed domem, należy ją regularnie czyścić. Jak często? To zależy od wielu czynników. Warto jednak czyści kostkę przed i po każdym sezonie zimowym. Natomiast preparaty impregnujące powinno się nanosić na kostkę raz na 3-4 lata. Drobne prace porządkowe, takiej jak grabienie liści, zamiatanie igliwia, usuwanie mchu czy też uzupełnianie piasku należy wykonywać na bieżąco.

Jeśli jednak ubrudzimy kostkę brukową wskutek rozlania farby, oleju lub innych środków, to zanieczyszczenia powinniśmy usunąć od razu, aby nie doprowadzić do trwałych uszkodzeń powierzchni. Czas ma tu bowiem kluczowe znaczenie. Im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniej będzie nam usunąć zabrudzenia i doprowadzić kostkę brukową do pierwotnego stanu.

 

Czym myć kostkę brukową?

Czyszczenie kostki brukowej wydaje się trudnym i żmudnym zajęciem. Jeśli jednak zaopatrzymy się w odpowiednie preparaty i narzędzia, mycie kostki z pewnością przebiegnie szybciej i precyzyjniej. Do czyszczenia możemy wykorzystać zarówno profesjonalne środki, które kupimy w sklepach, jak i domowe sposoby, np. sodę oczyszczoną czy ocet. Możemy również zastosować czyszczenie mechaniczne lub skorzystać z myjki wysokociśnieniowej.

 

czym-myc-kostke-brukowa.jpg [129.27 KB]

 

Jaki środek do czyszczenia kostki brukowej?

Do wyczyszczenia kostki brukowej możemy wykorzystać specjalistyczne środki czyszczące, które kupimy w sklepach budowlanych, ogrodniczych, a nawet w dużych marketach.

 • Płyn do mycia kostki – to specjalistyczny środek chemiczny, który skutecznie usunie trudne zabrudzenia, np. plamy z rdzy czy z oleju. Tego typu płynu często wykorzystują specjalną formułę, która ma działanie impregnujące. Korzystając z takiego płynu, nie tylko wyczyścimy kostkę, ale również ochronimy ją na pewien czas przed działaniem warunków atmosferycznych.
 • Spray do mycia kostki – sprawdzi się w przypadku tłustych plam, rdzy czy innych zabrudzeń. Preparat w postaci spray można łatwo nanieść na zabrudzoną powierzchnię kostki.

 

Szczotka do czyszczenia kostki brukowej

Oprócz środków chemicznych do czyszczenia kostki możemy również wykorzystać specjalne rodzaje szczotek. Co prawda, nie pomogą nam one w usuwaniu plam, ale za to wykazują wysoką skuteczność w usuwaniu mchu, błota, piasku i kurzu. Włosie takich szczotek zwykle wykonane jest z hartowanego metalu, dzięki czemu dociera nawet do trudno dostępnych miejsc.

Na rynku dostępne są też szczotki ze specjalnym radełkiem, które skutecznie wycina mech i źdźbła trawy z przestrzeni między kostkami, a także pomaga usunąć twarde, zaschnięte zabrudzenia z powierzchni kostki.

 

Myjka do kostki brukowej

Ze względu na to, że zwykłe szczotki nie są w stanie usunąć zanieczyszczeń, które wniknęły w głąb kostki, a ich użytkowanie wymaga sporo siły i dużo czasu, coraz częściej do mycia kostki wykorzystywana jest myjka wysokociśnieniowa. Jest to stosunkowo nieduże urządzenie, które doskonale nadaje się do czyszczenia wielu powierzchni. Myjką z powodzeniem umyjemy płot, balustradę na balkonie, schody, płytki i kafle tarasowe, narzędzia ogrodnicze, rowery i hulajnogi, samochody i motocykle, meble ogrodowe, a także elewację budynku. Myjka podaje wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem, dzięki czemu jest w stanie usunąć nawet oporne zabrudzenia. Jednocześnie praca z nią jest dość łatwa i nie wymaga od nas wysiłku fizycznego.

 

czyszczenie-kostki-brukowej-myjka-cisnieniowa.jpg [252.49 KB]

 

Jaka myjka do kostki brukowej będzie najlepsza?

Czyszczenie kostki brukowej myjką ciśnieniową będzie skuteczne, pod warunkiem że wybierzemy urządzenie o odpowiedniej wydajności, mocy i ciśnieniu roboczym. Oto kilka parametrów, na które należy zwrócić uwagę, wybierając myjkę do kostki brukowej:

 • Wydajność – najtańsze myjki ciśnieniowe mają zwykle niską wydajność, która może okazać się niewystarczająca do usuwania niektórych zanieczyszczeń. Jeśli zamierzamy czyścić kostkę brukową, to powinniśmy wybrać myjkę o wydajności co najmniej 350-400 l/h.
 • Ciśnienie robocze – to bardzo ważny parametr, ponieważ od niego w dużym stopniu będzie zależała skuteczność pracy urządzenia. Należy wybrać myjkę, która wytwarza ciśnienie w zakresie od 100 do 150 barów.
 • Moc – jest ściśle związana z ciśnieniem, ponieważ im wyższa moc, tym wyższe ciśnienie robocze urządzenia. Z tego względu powinniśmy zdecydować się na myjkę o mocy powyżej 2 kW.
 • Długość węża – powinna być wystarczająca, abyśmy mogli swobodnie wyczyścić całą powierzchnię kostki brukowej. W tańszych modelach węże mają długość ok. 3-4 m, natomiast w droższych ich długość dochodzi nawet do 12 m.
 • Wyposażenie – do czyszczenia kostki brukowej będzie nam potrzebna lanca teleskopowa, która ma zasięg nawet 4 metrów. Pozwoli ona na komfortowe mycie kostki, oszczędzając nam schylania się i bólu kręgosłupa. W przypadku opornych zabrudzeń konieczne może być piaskowanie, co stanowi formę czyszczenia mechanicznego. Dlatego myjka do kostki brukowej powinna mieć też specjalną lancę do piaskowania oraz węża, który dostarcza do niej ścierniwo.

 

Myjka wysokociśnieniowa Karcher K 5 Power Control Home & Brush AE 1.324-578.0
1849.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1599.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

1849.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Jak myć kostkę brukową myjką ciśnieniową?

Z pomocą myjki ciśnieniowej możemy umyć kostkę samą wodą, wykorzystując do tego jedynie odpowiednie końcówki. Dzięki silnemu strumieniowi wody myjka bez problemu powinna usunąć nawet duże zabrudzenia i rośliny. Do myjki możemy również dodać środek czyszczący, np. wtedy, gdy chcemy usunąć świeże plamy z oleju. Aby usunąć zabrudzenia z bruku, wystarczy kierować strumień wody w różnych kierunkach, regulując jego natężenie w zależności od stopnia zabrudzenia powierzchni. W ten sposób uzyskamy najlepszy efekt.

 

Urządzenie do czyszczenia kostki brukowej

Kolejnym sposobem jest mechaniczne czyszczenie kostki brukowej, które odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń. Zamiast czyścić bruk ręcznie za pomocą szczotki, możemy użyć specjalnie przystosowanego do tego celu zadania urządzenia. Taki sprzęt budową nieco przypomina podkaszarkę do trawy. Ma teleskopowy drążek oraz regulowany uchwyt, co pozwala na pracę w pozycji stojącej. Z kolei na samym dole drążka umieszczony jest mechanizm, do której przymocowana jest część robocza, czyli moduł z obrotową szczotką. Zwykle takie urządzenia czyszczące mają w zestawie dodatkowe akcesoria, które można zamiennie montować, gdy zajedzie taka potrzeba.

Warto dodać, że w sprzedaży dostępne są urządzenia do czyszczenia kostki brukowej konsumenckie i profesjonalne. Cena takiego sprzętu do domowego użytku nie jest zbyt wysoka – najtańszy można już kupić za ok. 300-400 zł. Natomiast profesjonalne urządzenia czyszczące do kostki, z których korzystają różne firmy ogrodnicze i sprzątające, kosztują kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

 

Myjka ciśnieniowa Karcher K 3 Power Control Home & Pipe 1.676-108.0
989.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

849.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

989.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej

Jeśli nie mamy odpowiednich urządzeń do czyszczenia kostki, a nie chcemy korzystać z chemicznych detergentów, możemy spróbować usunąć zabrudzenia, stosując stare, sprawdzone domowe metody. Świetnie sprawdzą się one do umycia niewielkiego terenu. Poniżej opisujemy, jak domowym sposobem wyczyścić kostkę brukową.

 

Mycie kostki brukowej sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona znana jest ze swoich właściwości czyszczących i wybielających. Dzięki temu, że ma odczyn zasadowy, doskonale neutralizuje kwasy i pochłania nieprzyjemne zapachy. Z racji tego, że soda jest świetnym odplamiaczem, warto ją wykorzystać do usuwania trudnych plam z oleju lub smaru. Wystarczy połączyć ją z wodą, by uzyskać konsystencję papki, a następnie nanieść na plamy. Na koniec należy dokładnie spłukać pozostałości sody, aby na powierzchni kostki nie pozostały jasne zacieki. Sodę można również wykorzystać do usuwania chwastów i źdźbeł trawy, które rosną w przestrzeni między kostkami.

 

Czyszczenie kostki brukowej octem

Kolejnym domowym środkiem czystości jest ocet – jego wspaniałe właściwości czyszczące znane są już od wielu lat. Ocet często wykorzystujemy do mycia naczyń, zmywarki, pralki oraz innych sprzętów AGD. Jeśli chcemy wykorzystać go do czyszczenia kostki, wystarczy rozcieńczyć go z wodą w proporcji 2:1, a następnie spryskać kostkę. Ocet nie tylko wyczyści jej powierzchnię, usuwając z niej kurz, ale również pozbędzie się chwastów i mchu. Warto jednak pamiętać, aby stężenie octu dostosować do rodzaju zachwaszczenia. W przypadku dużych, wyrośniętych chwastów o częściowo zdrewniałych łodygach, konieczne będzie użycie większego stężenia octu.

 

Mycie kostki brukowej płynem do mycia naczyń

Do czyszczenia kostki można również wykorzystać płyn do mycia naczyń. Z jego pomocą skutecznie wyczyścimy zabrudzenia po zimie, tłuste plamy oraz resztki roślin. Czyszczenie kostki bukowej płynem do mycia naczyń jest bardzo łatwe. Wystarczy połączyć go z ciepłą wodą, a następnie wymyć zabrudzoną powierzchnię.

Płyny do mycia naczyń

Coca-cola do mycia kostki brukowej

Ciekawym sposobem na usuwanie zabrudzeń z kostki brukowej jest coca-cola. Jak jej używać? Wystarczy po prostu wylać ją na kostkę w zabrudzonych miejscach i pozostawić na kilkanaście minut, a następnie usunąć zanieczyszczenia szczotką. Na koniec powierzchnię kostki należy dokładnie umyć wodą.

 

SPRZATANIE.png [187.22 KB]

 

Czyszczenie kostki brukowej – największe problemy

Jak widzicie, istnieje wiele metod czyszczenia kostki brukowej. Niektóre z nich są bardziej skuteczne w usuwaniu tłustych plam, a inne lepiej radzą sobie z chwastami. Czym najlepiej wyczyścić cement z kostki? Jak pozbyć się białych zacieków? Sprawdzamy, jakie środki najlepiej radzą sobie z usuwaniem konkretnych rodzajów zabrudzeń.

 

Jak usunąć plamy z rdzy z kostki brukowej?

Skąd w ogóle bierze się rdza na kostce brukowej? Zwykle plamy z rdzy pojawiają się, gdy zostawiamy na powierzchni bruku różne stalowe i korodując narzędzia bądź elementy. Rdza jest jednym z najtrudniejszych zabrudzeń do usunięcia, ale nie niemożliwym. Na rdzę możemy wypróbować kilka metod:

 • Myjkę ciśnieniową – okazuje się, że wysokociśnieniowe czyszczenie skutecznie usuwa plamy z rdzy.
 • Płyn do mycia naczyń – należy go zmieszać z wodą w proporcji 3:1, a następnie nałożyć mieszankę na rdzawe plamy i pozostawić na dłuższy czas. Na koniec umyć kostkę czystą wodą.
 • Coca-cola – należy wylać napój na rdzawe plamy i odczekać kilkanaście minut, a następnie dokładnie spłukać kostkę.
 • Środek czyszczący plamy z rdzy – możemy też kupić specjalistyczny preparat czyszczący, który poradzi sobie z rdzą.

Jeśli plamy z rdzy okażą się niemożliwe do usunięcia takimi sposobami, konieczne może okazać się profesjonalne czyszczenie kostki brukowej.

 

jak-wyczyscic-kostke-brukowa.jpg [142.37 KB]

 

Jak usunąć plamy z kostki brukowej z oleju lub z tłuszczu?

Na przydomowych podjazdach często pojawiają się tłuste plamy z oleju silnikowego lub smaru, które wnikają głęboko w strukturę kostki i pozostawiają trwałe zabrudzenia.

Czyszczenie kostki brukowej z tłustych plam jest niestety dość uciążliwe, a kluczowe znacznie ma czas reakcji. Im szybciej zabierzemy się za usuwane plam, tym większa możliwość, że uda się ich pozbyć. Do usuwania tłustych plam możemy wypróbować płyn do mycia naczyń, przygotowując roztwór z wodą w proporcji 1:3. Jeśli nie uda się za pierwszym razem usunąć plam, zabieg należy powtórzyć.

 

Czyszczenie kostki brukowej z trawy i z mchu

Kostkę bardzo często porastają chwasty, mchy, roślinny dwuliścienne i trawy, co negatywnie wpływa na jej wygląd. Na szczęście można je stosunkowo łatwo usunąć, stosując mechaniczne lub chemiczne metody.

 • Czyszczenie kostki brukowej z mchu można przeprowadzić z użyciem różnych narzędzi i urządzeń, np. specjalnej szczotki z radełkiem albo wycinaka do chwastów. Takie metody, choć są skuteczne, wymagają od nas dużego nakładu pracy, poświęcenia czasu i przede wszystkim cierpliwości.
 • Domowym sposobem na pozbycie się chwastów jest przygotowanie roztworu wody i octu w proporcjach 1:2.
 • Mchy i chwasty często tworzą na powierzchni kostki zielonkawy nalot. Można go usunąć za pomocą myjki wysokociśnieniowej, wyposażonej w dyszę rotacyjną.

Jeżeli żadna z wymienionych metod nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy sięgnąć po specjalistyczne spraye lub płyny o działaniu biobójczym.

 

czyszczenie-kostki-brukowej-z-mchu.jpg [179.34 KB]

 

Jak wyczyścić kostkę brukową z cementu i zaprawy?

Najlepiej resztki cementu i zaprawy od razu usuwać z kostki, gdy tylko pojawiają się na jej powierzchni. Wystarczy je po prostu zdrapać twardym włosiem szczotki, a następnie wyczyścić kostkę wodą. Do tego celu można też użyć myjki wysokociśnieniowej. Można też spróbować piaskowania.

Myjki

Czyszczenie kostki brukowej z farby

Na kostce brukowej wykonujemy różne prace porządkowe, konserwacyjne albo renowacyjne. Często również malujemy różne przedmioty. Niestety w czasie malowania na kostce mogą pojawić się plamy z farby, które sprawiają, że bruk prezentuje się wyjątkowo nieestetycznie. Farbę najlepiej usuwać od razu, nawet jeśli jest to tylko niewielka plamka.

Jeśli jednak plamy z farmy zdążyły już zaschnąć, to musimy wykorzystać inne metody czyszczenia. Jedną z nich jest olej lniany. Należy go nałożyć na plamę dosłownie na 2-3 minut, aby wszedł w reakcję z farbą. Następnie wystarczy zeskrobać resztki przy pomocy szpachelki albo szczotki drucianej. Dobrym sposobem może się również okazać mieszanka octu i sody oczyszczonej. Należy wymieszać te dwa składniki do uzyskania konsystencji kremu, a następnie wyłożyć na plamę z farby i pozostawić na kilka minut. Po tym czasie farba powinna zmięknąć, dzięki czemu można będzie łatwo zeskrobać ją za pomocą szpachelki.

Jeśli powyższe metody zawiodą, możemy przeprowadzić zabieg piaskowania albo skorzystać z chemicznego środka, jakim jest rozpuszczalnik.

 

Jak usunąć białe wykwity na kostce brukowej?

Jednym z najczęstszych problemów, jakie pojawiają się na kostce brukowej, są białe naloty. To naturalne wapienne osady, które powstają w wyniku reakcji cementu na wilgoć podłoża i opadów atmosferycznych. Mogą pojawić się nawet na świeżo ułożonej kostce. Co prawda, takie białe wykwity są całkowicie niegroźne dla trwałości struktury kostki, ale za to psują całą jej estetykę. Takie zacieki można wyczyścić myjką ciśnieniową, wypiaskować albo wyszorować za pomocą szczotki do kostki brukowej.

 

jak-odnowic-kostke-brukowa.jpg [394.40 KB]

 

Jak odnowić kostkę brukową?

Wiemy już, jak przebiega czyszczenie kostki brukowej oraz jakich środków i narzędzi warto użyć do tego zabiegu. Czyszczenie to tak naprawdę pierwszy krok do renowacji bruku. Po gruntownym czyszczeniu, usunięciu chwastów i innych zabrudzeń, warto zaimpregnować kostkę. Służą do tego specjalne preparaty zabezpieczające. Do wyboru są specyfiki, które zmieniają kolor kostki na intensywniejszy, zupełnie bezbarwne impregnaty, a także środki, za pomocą których możemy całkowicie zmienić kolor kostki. Co jeszcze zyskujemy dzięki impregnatom?

 • Kostka brukowa nabiera większej odporności na działanie agresywnych środków chemicznych.
 • Impregnaty ograniczają wchłanianie olejów i smarów.
 • Dzięki impregnatom kostka brukowa jest chroniona przed zagrzybieniem i pleśnią.
 • Impregnaty sprawiają, że bruk można łatwiej wyczyścić z zanieczyszczeń.

Impregnacja kostki brukowej nie jest wymagana. Warto jednak zdecydować się na nią w intensywnie użytkowanych miejscach, czyli np. na podjazdach do garażu.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS