Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czyszczenie fug – jak i czym czyścić fugi podłogowe lub ścienne?

Fugi w łazience i kuchni bardzo szybko się brudzą, a miejscami zmieniają kolor. Jest to w dużej mierze spowodowane działaniem wody oraz wilgoci, co sprzyja powstawaniu osadów z kamienia, rozwojowi pleśni i glonów, a także pojawianiu się przebarwień. Jak je usunąć? Czym wyczyścić fugi z brudu, pleśni lub kamienia? Przedstawiamy najlepsze narzędzia i sposoby, dzięki którym czyszczenie fug będzie efektywne i nie zajmie nam zbyt wiele czasu.

 

O czym przeczytasz w naszym poradniku?

  • Fugi w kuchni i łazience brudzą się w ekspresowym tempie – czym je wyczyścić? Możemy zastosować czyszczenie mechaniczne, specjalistyczne środki chemiczne do czyszczenia fug albo wykorzystać naturalne środki czyszczące, które znajdziemy w kuchni.
  • Jak wyczyścić fugi na podłodze domowym sposobem? Warto wypróbować ocet, sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia. Każdy z tych produktów ma właściwości czyszczące, jest niedrogi, a do tego ekologiczny.
  • Jeśli białe fugi zszarzały albo zżółkły, przywrócimy im dawny blask oraz świeżość za pomocą soku z cytryny, gdyż ma on właściwości wybielające.

 

Czym wyczyścić brudne fugi na podłodze?

Czyszczenie fug podłogowych czy ściennych nie jest szybkie, łatwe i przyjemne. Fugi mają bowiem porowatą powierzchnię, a przez to, że znajdują się nieco niżej od płytek, łatwo gromadzą się w nich rozmaite zabrudzenia. Niestety mycie fug jest koniecznością. Nie dość, że mogą rozwijać się w nich bakterie i grzyby, to jeszcze wygląd fug wpływa na estetykę całego wnętrza. Czym wyczyścić fugi w płytkach?

  • Do czyszczenia fug możemy wykorzystać profesjonalne środki chemiczne. Dzięki nim szybko, skutecznie i bez szorowania usuniemy zabrudzenia. Wiele takich preparatów zabija również bakterie, które przez lata gromadzą się w fugach.
  • Oprócz specjalnych płynów do czyszczenia fug można wykorzystać też środki chemiczne, które znajdziemy w domu, m.in. płyn do WC, tabletki do zmywarki, magiczną gąbkę do czyszczenia trudnych powierzchni czy też tabletkę aktywnego tlenu, którą wykorzystuje się do czyszczenia basenu.
  • Do mycia fug możemy też wykorzystać naturalne środki czyszczące, które znajdziemy w kuchni, m.in.: ocet, sodę oczyszczoną, amoniak czy cytrynę. O tym, jak odnowić fugi domowym sposobem, przeczytacie w kolejnych akapitach.
  • Zamiast stosować płyn do czyszczenia fug, możemy wykorzystać parownicę lub czyścik parowy. Te dwa urządzenia zmiękczą zabrudzenia za pomocą gorącej pary wodnej, dzięki czemu łatwo będzie można je usunąć.
  • Fugi możemy też wyczyścić tradycyjnym sposobem – szorując za pomocą szczotki lub starej szczoteczki do zębów.

 

Brudne fugi – czyszczenie mechaniczne

Jednym z podstawowych sposobów czyszczenia fug podłogowych jest mycie mechaniczne za pomocą odpowiednich narzędzi. Najlepiej do tego celu sprawdzi się wąska szczotka do fug albo stara szczoteczka do zębów, z której już nie korzystamy. Czyszczenie mechaniczne fug jest jednak bardzo męcząco i wymagającą czynnością.

W sklepach można również dostać elektryczną szczoteczkę do czyszczenia fug, która wykonuje ruchy obrotowe. Tego typu narzędzie ma wymienne końcówki, więc można z niej z powodzeniem korzystać przez długi czas. Jest ona też o wiele łatwiejsza i wygodniejsza w użyciu – zamiast ręcznie szorować fugi, wystarczy przyłożyć do nich szczoteczkę i poczekać, aż urządzenie usunie zabrudzenia.

Należy natomiast pamiętać, aby do czyszczenia fug nie używać żadnych ostrych przedmiotów, gdyż mogą one uszkodzić nie tylko spoinę, ale również porysować płytki. Dotyczy to w szczególności druciaków, szczotek z twardym włosiem oraz noży.

 

mechaniczne-czyszczenie-fug.jpg [131.54 KB]

 

Jak wyczyścić fugi środkami chemicznymi?

Jeśli zależy nam na łatwiejszym czyszczeniu fug, bez szorowania i użycia siły, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiednich środków czyszczących. W sklepach dostępne są specjalne preparaty czyszczące do fug. Można jednak skorzystać z detergentów, które przeznaczone są do czyszczenia innych powierzchni.

Profesjonalny środek do mycia fug

Lepszym rozwiązaniem niż czyszczenie mechaniczne, będzie specjalistyczny preparat do mycia fug. Nie tylko pozwala on usunąć zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc, lecz także jest bezpieczny zarówno dla fug, jak i płytek. Taki preparat do czyszczenia fug zwykle ma kwaśny odczyn, dzięki czemu świetnie radzi sobie z usuwaniem osadów z mydła. Tego typu środki można stosować w czyszczeniu ręcznym albo mechanicznym.

Zanim jednak użyjemy takiego preparatu, warto przeprowadzić próbę i nałożyć środek w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić, jak zareagują fugi.

 

Czyszczenie fug płynem do WC

Jeżeli nie chcemy kupować specjalistycznych preparatów do czyszczenia fug, z powodzeniem wyczyścimy je płynami do czyszczenia toalet, np. domestosem. Jest to środek na bazie chloru, który ma silne działanie żrące. Przed użyciem należy rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 1:1, czyli np. 100 ml domestosu i 100 ml wody, a następnie nałożyć na fugi, odczekać kilka minut, dokładnie umyć i spłukać.

 

Jak wyczyścić fugi cifem?

Czyszczenie fug można też przeprowadzić za pomocą mleczka czyszczącego, np. Cif. Preparat nakłada się na fugę, a następnie czyści za pomocą wilgotnej gąbki lub wąskiej szczotki. Można też najpierw rozcieńczyć mleczko z wodą i dopiero później nałożyć na spoiny.

 

jak-czyscic-fugi.jpg [144.12 KB]

 

Czyszczenie fug tabletką aktywnego tlenu

Stosunkowo łatwo i bez szorowania wyczyścimy fugi tabletką aktywnego tlenu. Tego typu tabletki wykorzystywane są do czyszczenia basenów i dezynfekcji. Kosztuje zaledwie kilkanaście złotych i bez problemu można je kupić w sklepie ze środkami chemicznymi. Aby wyczyścić fugi, najpierw należy rozpuścić tabletkę w niewielkiej ilości ciepłej wody, a następnie nanieść ją na spiny. Najłatwiej będzie przelać roztwór do butelki ze spryskiwaczem i spryskać nim zabrudzone fugi podłogowe. Po około 10-20 minutach można przystąpić do czyszczenia, najlepiej za pomocą gąbki lub specjalnej szczoteczki.

Należy pamiętać, że tabletki aktywnego tlenu mają właściwości wybielające. Oznacza to, że świetnie sprawdzą się do białych fug. Jeśli jednak mamy kolorowe fugi w łazience, warto najpierw nałożyć roztwór na fugi w niewidocznym miejscu i sprawdzić, czy się nie odbarwiły.

 

Czyszczenie fug tabletką do zmywarki

Jak wyczyścić fugi podłogowe bez szorowania? Okazuje się, że z pomocą przyjdą nam zwykłe tabletki do zmywarki. Zostały one tak zaprojektowane, aby skutecznie zmiękczały wodę, rozpuszczały tłuszcze, cukry i białka oraz usuwały zabrudzenia. Zawierają one też tlenowe związki wybielające, dzięki czemu umożliwią skuteczne czyszczenie fug.

Tabletkę do zmywarki należy rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłej wody, a następnie nanieść na zabrudzone fugi i przetrzeć szczotką lub gąbką.

 

czyszczenie-fug-tabletka-do-zmywarki.jpg [174.70 KB]

 

Magiczna gąbka do czyszczenia fug

Do czyszczenia fug możemy też użyć tzw. magicznej gąbki. Jest to pocięta na kawałki pianka melaminowa, która działa jak drobny papier ścierny, skutecznie usuwając zabrudzenia. Wystarczy przetrzeć nią fugi. Ta metoda sprawdzi się jednak tylko w przypadku niedużych zabrudzeń.

Warto też pamiętać, aby nie czyścić nią fug w płytkach lakierowanych, gdyż może uszkodzić ich powierzchnię.

 

Czyszczenie fug płynem do mycia naczyń

Jeśli zabrudzenia na fugach nie są zbyt duże, to możemy wyczyścić je za pomocą płynu do mycia naczyń. Wystarczy go nanieść na fugi za pomocą wilgotnej gąbki lub ścierki, a następnie przetrzeć powierzchnię.

 

 

Czyszczenie fugi wodą utlenioną

Woda utleniona ma właściwości odkażające i bakteriobójcze, które można wykorzystać nie tylko w celach poprawy zdrowia, lecz także do sprzątania. Wodę utlenioną bez problemu kupimy w aptece lub zwykłym markecie. Jak czyścić fugi wodą utlenioną? Należy nanieść preparat na zabrudzone fugi i pozostawić na ok. 10 minut, aby zaczął działać. Następnie za pomocą ścierki, gąbki lub szczotki należy dokładnie wyczyścić fugi. Po zakończeniu czyszczenia resztki preparatu należy usunąć czystą wodą.

 

Czyszczenie fug pastą do zębów

Do czyszczenia fug można też wykorzystać białą pastę do zębów. Należy nałożyć ją na szczoteczkę i następnie czyścić fugi, wykonując okrężne ruchy. Po zakończeniu mycia należy umyć płytki czystą wodą z dodatkiem delikatnego płynu, aby pozbyć się resztek pasty do zębów.

 

czyszczenie-fug-podlogowych-sposoby.jpg [101.53 KB]

 

Jak wyczyścić fugi na podłodze? Domowe sposoby

Czyszczenie fug, zarówno podłogowych, jak i ściennych można też przeprowadzić, korzystając z naturalnych środków czyszczących. Są one nie tylko bezpieczne dla nas, ale również dla środowiska. Poza tym kosztują zaledwie kilka złotych, a większość z nich znajduje się w każdym domu. Poniżej opiszemy 4 naturalne sposoby na czyszczenie fug.

 

Czyszczenie fug octem

Już od lat ocet znany jest jako jeden z najlepszych środków czyszczących. Nie tylko skutecznie usuwa bakterii i zarazki, lecz także wywabia plamy, rozpuszcza osad z kamienia i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Dzięki swoim właściwościom odkażającym ocet często wykorzystywany w kuchni, np. do czyszczenia zmywarki czy czajnika, a także w łazience.

Ocet nie tylko usunie zabrudzeń z fug, ale również przywróci blask płytkom lub kafelkom. Mycie fug octem jest bardzo łatwe – wystarczy przygotować roztwór wody z octem w proporcjach 2:1, czyli np. do 200 ml wody wlewamy 100 ml octu. Następnie takim roztworem należy przemywać fugi gąbką, ścierką lub szczoteczką, aż do całkowitego pozbycia się zabrudzeń.

 

czyszczenie-fug-domowym-sposobem.jpg [150.98 KB]

 

Czyszczenie fug sodą oczyszczoną

Kolejnym domowym sposobem czyszczenia fug podłogowych jest wykorzystanie sody oczyszczonej. To substancja lekko żrąca o odczynie zasadowym, która skutecznie usuwa zabrudzenia, neutralizuje kwasy oraz pochłania nieprzyjemne zapachy. Soda oczyszczona jest ekologiczna i łatwo dostępna, a dzięki uniwersalnemu działaniu wykorzystywana jest w wielu dziedzinach życia.

Jak wyczyścić fugi sodą oczyszczoną? Wystarczy połączyć wodę i sodę oczyszczoną w proporcjach 2:1, a następnie powstałą pastę nanieść na fugi, np. za pomocą starej szczoteczki do zębów. Aby zwiększyć efektywność działania sody, można dodać do niej ocet – wówczas zachowujemy proporcje 2:1:1. Powstały preparat nanosimy na fugi i pozostawiamy na kilka minut, a dopiero potem przystępujemy do czyszczenia. Po zakończeniu pracy fugi należy dokładnie umyć czystą wodą.

 

Jak wyczyścić fugi sokiem z cytryny?

Kolejnym naturalnym środkiem czyszczącymi do fug będzie sok z cytryny. Co prawda nie radzi sobie zbyt dobrze z usuwaniem pleśni i silnych zabrudzeń, ale ma właściwości wybielające, odkażające i nabłyszczające.

Czyszczenie fug sokiem z cytryny jest bardzo łatwe, ponieważ wystarczy go wylać na zabrudzone fugi. Możemy wycisnąć sok z cytryny samodzielnie za pomocą wyciskarki albo wykorzystać kupiony gotowy sok w buteleczce. Sok należy pozostawić na fugach przez kilka minut. W tym czasie sok powinien rozjaśnić fugi oraz usunąć z nich brud. Dla lepszego efektu warto przetrzeć fugi gąbką lub szczotką. Na końcu należy spłukać płytki czystą wodą.

 

 

Czyszczenie fug proszkiem do pieczenia

W podobny sposób co sodę, do czyszczenia fug możemy wykorzystać proszek do pieczenia, ponieważ jego głównym składnikiem jest wodorowęglan sodu, czyli właśnie soda oczyszczona. Dzięki temu ma on silne właściwości czyszczące.

Jak czyścić fugi proszkiem do pieczenia? Należy przygotować pastę, rozpuszczając w ciepłej wodzie kilka małych opakowań proszku do pieczenia. Następnie gotową pastę nanieść na fugi. Jeżeli chcemy wyczyścić fugi podłogowe, to wystarczy najpierw zmoczyć fugi, a następnie rozsypać na nie suchy proszek do pieczenia. Po upływie ok. 20 minut można przystąpić do czyszczenia, przy pomocy gąbki lub szczoteczki. Po zakończeniu czyszczenia fugi należy dobrze spłukać czystą wodą.

 

SPRZATANIE.png [187.22 KB]

 

Jak wyczyścić fugi parownicą?

Metodą, która odznacza się dużą skutecznością czyszczenia, a przy tym jest naturalna i ekologiczna, jest czyszczenie parą wodną. Do usuwania zabrudzeń z fug świetnie sprawdzi się myjka parowa. Pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia zanieczyszczenia na fugach zmiękną i odpadną wraz z wodą. Dzięki temu, że mikroskopijne cząsteczki pary docierają nawet do głębokich zakamarków i trudno dostępnych miejsc, parownica skutecznie wyczyścić fugi zarówno w płytkach podłogowych, jak i ściennych.

 

czyszczenie-fug-parownica.jpg [157.94 KB]

Czyszczenie fug parownicą jest łatwe i wygodne, ponieważ nie wymaga od nas użycia siły. Wystarczy wlać wodę do zbiornika, podłączyć urządzenie do prądu i poczekać, aż się nagrzeje. Następnie włączyć parownicę i przystąpić do czyszczenia fug za pomocą wąskiej, okrągłej końcówki. Takie malutkie dysze znajdziemy między innymi w parownicach Karcher. Znacznie ułatwiają one czyszczenie fug parą wodną.

A czy mop parowy czyści fugi? Mopy parowe działają na podobnej zasadzie, co myjki parowe. Jeśli w zestawie znajdziemy wąską, precyzyjną końcówkę, to jak najbardziej możemy wykorzystać mopa do czyszczenia fug podłogowych.

Myjki parowe

Jak wyczyścić fugi z pleśni?

Fugi są wąskie, porowate i delikatnie wklęsłe, a dodatkowo narażone na częsty kontakt z wodą. Trudno się zatem dziwić, że tak łatwo pojawia się na nich pleśń w postaci czarnego, brunatnego lub zielonkawego nalotu. W jaki sposób ją usunąć? Przede wszystkim pleśni nie należy zeskrobywać ostrymi narzędziami. W ten sposób można zniszczyć fugę i sprawić, że zarodniki pleśni bardziej się rozprzestrzenią. Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie pleśni z fug, jest zastosowanie specjalistycznego preparatu chemicznego usuwającego pleśń i grzyby. Możemy też wykorzystać środki czyszczące na bazie chloru, np. rozcieńczony z wodą płyn do czyszczenia WC.

Jeżeli jednak wolimy naturalne sposoby czyszczenia, to z pleśnią najlepiej poradzi sobie mieszanka octu, sody oczyszczonej i soku z cytryny. Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać, aż powstanie papka. Następnie nanieść ją na fugi i pozostawić najlepiej na całą noc. Następnie rano fugi należy wyczyścić przy użyciu gąbki lub szczoteczki do zębów, a na końcu dokładnie umyć płytki czystą wodą.

 

Czym wyczyścić białe fugi?

Białe fugi, choć są uniwersalne i pasują do każdego rodzaju płytek, bardzo szybko się brudzą, a z czasem żółkną lub szarzeją. Dlatego samo czyszczenie fug może nie wystarczyć. Konieczne będzie również ich wybielenie. Aby przywrócić białym fugom blask, należy użyć środka o działaniu wybielającym. Dobrze sprawdzi się tu sok z cytryny albo ocet wymieszany z wodą w proporcjach 1:1.

 

czym-wybielic-biale-fugi.jpg [149.53 KB]

 

Jak usunąć biały nalot na fugach?

Biały nalot bardzo często pojawia się na fugach w łazience. Może być spowodowany gromadzeniem się mydła, które nie zostało spłukane po czyszczeniu albo osadzaniem się twardej wody. Taki nalot nie tylko nieestetycznie wygląda, ale również może stanowić pożywkę dla bakterii. Choć jest uciążliwy w czyszczeniu, można go usunąć nawet domowymi sposobami, np. octem lub sodą oczyszczoną.

 

Jak wyczyścić fugi pod prysznicem?

Fugi pod prysznicem będziemy czyścić, używając tych samych środków, co w przypadku fug podłogowych. Bardzo skuteczną metodą będzie czyszczenie fug parownicą, octem lub sodą oczyszczoną.

Spoiny w płatkach pod prysznicem warto również zabezpieczyć specjalnym impregnatem, który ogranicza przyczepność zanieczyszczeń, chroni przed powstawaniem pleśni, glonów i grzybów oraz zapewnia ochronę przed tłuszczami i osadami z kamienia. Dzięki impregnatowi fugi będziemy czyścić o wiele rzadziej, a usunięcie z nich zabrudzeń będzie zdecydowanie łatwiejsze.

 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS