Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Sokowirówka łatwa w czyszczeniu – jaką wybrać?

Sokowirówka to praktyczne urządzenie AGD, które pomoże nam przygotować świeży sok we własnej kuchni. Taki sok nie tylko smakuje o wiele lepiej niże ten z kartonu, lecz także zawiera wiele cennych i wartościowych dla naszego organizmu witamin. Niestety wiele osób rezygnuje z przygotowywania domowych soków ze względu na czasochłonne i problematyczne mycie urządzenia. Sprawdzamy, czy istnieje sokowirówka łatwa w czyszczeniu.

 

Czy czyszczenie sokowirówki rzeczywiście jest uciążliwe?

Sokowirówki, które dawniej były dostępne w sklepach miały duże rozmiary i dość skomplikowaną konstrukcję, a do tego nie były przystosowane do mycia w zmywarce. Wszystko to sprawiało, że czyszczenie sokowirówki zajmowało nawet tyle samo czasu, co przygotowanie soku. Współczesne sokowirówki nie są już jednak tak uciążliwe w czyszczeniu, ponieważ są mniejsze i mają mniej skomplikowaną budowę. Co więcej, większość ich elementów z powodzeniem wymyjemy w zmywarce.

 

 

Sokowirówka łatwa w czyszczeniu – Philips Avance Collection

Jeśli zależy nam na zakupie sokowirówki, której czyszczenie nie sprawia problemów, warto zastanowić się nad zakupem sokowirówki Philips Avance Collection. Ma ona nieco inną konstrukcję niż klasyczne sokowirówki, a do tego została wyposażona w dodatkowe funkcje, które przyspieszają i usprawniają proces czyszczenia. Producent deklaruje, że czyszczenie jego sokowirówki nie zajmie nam dłużej niż 3 minuty.

Co sprawia, że sokowirówka Philips Avance Collection jest prosta w czyszczeniu? Przede wszystkim funkcja wstępnego czyszczenia. Jest to pierwsza na rynku sokowirówka, którą wyposażono w tę innowacyjną funkcję. W jaki sposób działa? Po przygotowaniu soku należy wlać do urządzenia ok. 300 ml wody i je uruchomić, ustawiając prędkość na poziomie 2. Dzięki temu powstanie pewnego rodzaju fontanna, która wypłucze resztki owoców i warzyw z sitka oraz pokrywki. Ta funkcja działa najefektywniej, gdy korzystamy z niej zaraz od razu po przygotowaniu soku – resztki owoców i warzyw nie zdążą jeszcze zaschnąć na poszczególnych elementach sokowirówki.  

Sokowirówki

Co więcej, sokowirówka Philips Avance Collection została też wyposażona w technologię QuickClean, która też wpływa na łatwe czyszczenie. Zamiast standardowego sitka producent zamontował w sokowirówce polerowane sitko QuickClean. Sprawia to, że pozostałe włókna owoców i warzyw można stosunkowo łatwo usunąć przy użyciu szczotki kuchennej. 

 
sokowirowka-philips-avance-collection-hr1922-20.webp

Źródło: www.philips.pl

 

Jak rozebrać sokowirówkę?

Zanim przystąpimy do umycia sokowirówki, najpierw musimy ją zdemontować. Dostępne na rynku modele różnią się nieco budową, dlatego demontaż poszczególnych części może przebiegać w inny sposób. Jednak niezależnie od tego, którą sokowirówkę wybierzemy, przed przystąpieniem do czyszczenia powinniśmy wyłączyć wtyczkę z gniazdka i poczekać, aż wirujące ostrze się zatrzyma. 

 

Demontaż sokowirówki Bosch

Instrukcja demontażu na podstawie modelu Bosch MES 25C0:

 • Po odłączeniu wtyczki z gniazdka należy przesunąć zaślepkę do tyłu, aby zamknąć wylot. 

 • Następnie wyjąć popychacz i zbiornik z miąższem.

 • W następnej kolejności należy chwycić oba uchwyty mocujące w dolnej części i pociągnąć na zewnątrz, a potem zdjąć pokrywę.

 • Obudowę siatka zdjąć z korpusu, chwytając obiema rękami.

 • Sitko wyjąć z obudowy, obrócić zaślepkę w lewo i ściągnąć z wylotu.

 
jak zdemontować sokowirówkę Bosch

Źródło: instrukcja obsługi sokowirówki Bosch MES 25C0

 

Demontaż sokowirówki Braun

Instrukcja demontażu na podstawie modelu Braun SJ 3100BK:

 • Najpierw należy usunąć popychacz.

 • Następnie odblokować zaciski i zdjąć pokrywę.

 • Wysunąć zbiornik sokowirówki razem z filtrem.

 • Następnie wyjąć pojemnik na miąższ. 

 • Na końcu delikatnie usunąć dzióbek do przelewania soku, naciskając go z obu stron za pomocą kciuka i palca wskazującego. 

 
jak rozebrać sokowirówkę Braun

Źródło: instrukcja obsługi sokowirówki Braun SJ 3100BK

 

Demontaż sokowirówki Philips

Instrukcja demontażu na podstawie modelu Philips Viva Collection HR1855/90:

 • Po odłączeniu kabla zasilającego należy odblokować zaciski i zdjąć pokrywę.

 • Następnie delikatnie ściągnąć element z wylotem soku.

 • W następnym korku musimy wyjąć sitko. Jak wyjąć sitko z sokowirówki? Wystarczy je delikatnie podnieść do góry.

 • Kolejnym krokiem będzie wyjęcie zbiornika z miąższem. Teraz wszystkie elementy sokowirówki Philips możemy dokładnie wymyć. 

 
jak rozebrać sokowirówkę Philips

Źródło: instrukcja obsługi sokowirówki Philips Viva Collection HR1855/90

 

Jak umyć sokowirówkę?

Niestety sokowirówka nie jest tak łatwa w czyszczeniu, co wyciskarka wolnoobrotowa. Jeśli jednak będziemy postępować zgodnie ze wskazówkami, mycie stanie się o wiele łatwiejsze. Najważniejszą zasadą, którą powinniśmy sobie wziąć do serca, jest czyszczenie sokowirówki niezwłocznie po przygotowaniu soku. Resztki świeżych warzyw i owoców są bowiem o wiele łatwiejsze do usunięcia niż zaschnięty miąższ. 

Przed przystąpieniem do czyszczenia, powinniśmy sprawdzić, czy niektóre elementy urządzenia można myć w zmywarce do naczyń. Dzięki temu unikniemy żmudnego mycia nad zlewem i zaoszczędzimy sporo czasu. Jeśli nie wiemy, czy elementy wykonane z tworzywa sztucznego można myć mechanicznie, instrukcja obsługi urządzenia z pewnością rozwieje nasze wątpliwości. Pewne jest natomiast to, że napędu sokowirówki nie wolno zanurzać w wodzie ani nawet opłukać pod bieżącą wodą. Obudowę z napędem wystarczy przetrzeć ścierką z mikrofibry. 

 
czy można myć sokowirówkę w zmywarce

Źródło: instrukcja obsługi sokowirówki Philips Viva Collection HR1855/90

 

Co będzie potrzebne do wyczyszczenia sokowirówki? 

Przede wszystkim przyda się gąbka, delikatny płyn do mycia naczyń (nie wolno używać środków szorujących, ponieważ mogą one uszkodzić delikatną powierzchnię), szczotka do czyszczenia (niektórzy producenci dołączają ją do sokowirówki, ale w razie potrzeby można ją zastąpić zwykłą szczoteczką do zębów) i ścierka z mikrofibry do wytarcia mokrych elementów. Warto również mieć pod ręką olej jadalny, za pomocą którego usuniemy z tworzywa przebarwienia, np. z buraków czy marchewek.

Płyny do mycia naczyń

Jak ręcznie wyczyścić sokowirówkę?

Po zdemontowaniu sokowirówki, możemy przystąpić do mycia wszystkich elementów. 

 • Zbiornik na miąższ opróżniamy. Nie musimy go jednak wyrzucać do kosza, ponieważ wyciśnięty miąższ można jeszcze wykorzystać, np. do smoothie, zup, sosów, a także wypieków. Pojemnik myjemy w zlewie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

 • Następnie przechodzimy do czyszczenia sitka. Zdecydowanie jest to element, który sprawia najwięcej kłopotów podczas mycia. Najpierw powinniśmy dokładnie opłukać sitko, by usunąć większe resztki owoców i warzyw. Dopiero później przechodzimy do czyszczenia otworów, najlepiej za pomocą szczotki. Jeżeli klejące części żywności nie chcą zejść z tworzywa, można je przetrzeć plasterkiem cytryny.

 • Na końcu czyścimy obudowę – najlepiej lekko wilgotną ściereczką, a następnie wycieramy ją do sucha i odkładamy urządzenie do szafki.

 

czyszczenie sokowirówki Philips

Źródło: instrukcja obsługi sokowirówki Philips Viva Collection HR1855/90

 

Sokowirówka łatwa w czyszczeniu – którą wybrać?

Jeśli zależy nam na zakupie sokowirówki, która będzie łatwa do mycia, przede wszystkim powinniśmy wybrać model, którego większość elementów można będzie umyć w zmywarce. Jeśli do oczyszczenia pozostanie nam tylko obudowa z napędem, mycie zajmie nam tylko kilka minut. Wystarczy bowiem usunąć resztki owoców i warzyw z poszczególnych elementów, a następnie wstawić je do zmywarki i uruchomić program mycia. Poza tym warto wybrać sokowirówkę, która ma zamontowane jakieś dodatkowe funkcje ułatwiające czyszczenie, jak np. wstępne czyszczenie.

Wybierając sokowirówkę, pamiętajmy, że powinna być ona nie tylko łatwa w czyszczeniu, ale również wygodna i łatwa w obsłudze.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS