% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Woda w lodówce – możliwe przyczyny i rozwiązania

Jeśli na dnie lodówki albo pod pojemnikami na warzywa zbiera się woda, może to oznaczać, że nasze urządzenie chłodnicze nie działa prawidłowo. Przyczyną może być błahostka, jak np. zbyt wysoka temperatura. Niestety może to również być oznaką poważnej awarii, która będzie wymagała interwencji specjalistów. Sprawdzamy, dlaczego zbiera się woda w lodówce i podpowiadamy, jak samodzielnie uporać się z tym problemem.

 

Woda w lodówce – czy to powód do zmartwień?

Zbieranie się wody w lodówce jest dosyć częstym zjawiskiem. W lodówkach, które wyposażone są w automatyczny system odprowadzania wody, woda może pojawić się na wewnątrz na tylnej ścianie. Jeśli jednak są to pojedyncze krople, nie ma się co niepokoić. 

Jednak w przypadku, gdy zauważymy, że pod półkami zbiera się woda lub gromadzi na dole w pojemnikach na warzywa i owoce, może to oznaczać awarię. Podobnie w przypadku, gdy woda zacznie wylewać się spod lodówki

 
Lodówka Bosch Serie 2 KGN33NLEB
2299.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1999.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

2299.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Dlaczego zbiera się woda w lodówce? 

Każde urządzenie AGD po pewnym czasie użytkowania może zacząć płatać nam psikusy. Z pralki może zacząć wydobywać się brzydki zapach, a zmywarka może nie domywać naczyń. Problemy pojawiają się również w przypadku lodówek, które są przecież jednymi z najważniejszych urządzeń kuchennych. Jedną z takich niemiłych niespodzianek jest woda, które zbiera się na dnie lodówki. Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Często wiążą się z nieprawidłowym działaniem niektórych elementów lodówki. Zdarza się również, że sami jesteśmy winni, ponieważ niewłaściwie korzystamy z urządzenia. W większości przypadków sami możemy rozwiązać ten problem, ale niekiedy może być konieczne wezwanie fachowca. 

 
dlaczego zbiera się woda w lodówce
 

Zatkany odpływ wody w lodówce (skraplacz)

Jeśli w lodówce zbiera się woda, to najprawdopodobniej przyczyną jest zatkany odpływ. Jest to element, który trzeba regularnie czyścić, o czym niestety wiele osób zapomina. Jeśli nagromadzą się w nim zanieczyszczenia i resztki żywności, woda nie zostanie prawidłowo odprowadzona na zewnątrz. Sprawi to, że woda pojawi się na dnie lodówki. 

Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste – wystarczy odetkać odpływ. Jednak, aby to zrobić, najpierw musimy go zlokalizować. Odpływ znajduje się na wewnętrznej tylnej ścianie lodówki w rynience. Jest on mniej więcej takiej średnicy jak rurka do napojów. A zatem, jak wyczyścić odpływ wody w lodówce? Najlepiej do tego celu sprawdzi się szczoteczka do czyszczenia rurek albo patyczek kosmetyczny. Aby wyczyścić skraplacz, należy włożyć do otworu szczoteczkę (lub patyczek) i powoli wyjmować z niego zanieczyszczenia. Czynność należy powtarzać do momentu, aż rurka będzie całkowicie czysta. Należy jednak zachować przy tym ostrożność, aby nie wepchnąć głębiej resztek jedzenia i okruchów. Na koniec warto zanurzyć szczoteczkę w occie i jeszcze raz wprowadzić ją do skraplacza, aby zlikwidować zarazki.

Po przeczyszczeniu odpływu powinniśmy obserwować, czy problem został rozwiązany. Jeśli dalej pojawia się woda w lodówce, przyczyny musimy poszukać gdzie indziej. 

 
Lodówki Side by Side

Zapchana rurka odpływowa

Nie tylko odpływ może ulec zatkaniu, lecz także znajdująca się z tyłu lodówki rurka odpływowa. W niej również gromadzą się brud i zanieczyszczenia, dlatego należy ją wyczyścić. Jak udrożnić rurkę odpływową? Należy wymontować kratownicę, a następnie docisnąć rurkę. W ten sposób pozbędziemy się ze środka brudu i zanieczyszczeń. 

Jeżeli pomimo udrożnienia zatkanej części, w lodówce dalej gromadzi się woda, może to oznaczać, że rurka odpływowa jest całkowicie niedrożna albo po prostu uległa uszkodzeniu. W takim przypadku trzeba będzie wymienić ją na nową. 

 
skąd się bierze woda w lodówce
 

Nieszczelność lodówki

Kolejną przyczyną zbierającej się wody w lodówce może być rozszczelnienie. Jeżeli uszczelka szczelnie nie przylega do krawędzi drzwi, do chłodziarki dostaje się zbyt dużo ciepłego powietrza. Łatwo można to sprawdzić za pomocą kartki. Wystarczy włożyć papier w drzwi lodówki i je zamknąć. Jeśli kartka spadnie, będzie to znaczyło, że uszczelka w drzwiach jest nieszczelna. W takiej sytuacji trzeba wymienić uszczelkę na nową. Nie jest to skomplikowana czynność, więc możemy wymienić ją samodzielnie. Chyba że uszczelka stanowi integralny element drzwi, to wtedy konieczna jest już wymiana całych drzwi.

 

Awaria systemu chłodniczego

Jeśli pojawiła się woda w lodówce, istnieje również ryzyko, że doszło do awarii systemu chłodniczego. Tutaj głównym winowajcą może okazać się sprężarka, która jest głównym elementem odpowiadającym za rozprowadzanie czynnika chłodniczego. Sprężarka połączona jest z termostatem – przez to, że ona nieprawidłowo działa, termostat również nie może wykonywać swojej pracy. Nie będzie w stanie wysyłać sygnału do agregatu, aby ten się uruchomił i wyrównał temperaturę w chłodziarce. W rezultacie w środku wzrośnie temperatura, co doprowadzi do rozmrażania się produktów i pojawienia się wody. W takiej sytuacji konieczne jest wezwanie fachowca, który naprawi usterkę.

 
woda w lodówce jakie przyczyny
 

Niedobór czynnika chłodzącego

Aby lodówka działała prawidłowo, musi mieć właściwy poziom czynnika chłodzącego. W przypadku jego niedoboru w lodówce pojawi się woda, gdyż nie będzie możliwe utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury. Powodem wycieku czynnika chłodniczego jest nieszczelność w obrębie układu chłodzącego. W takiej sytuacji najlepiej wezwać specjalistę, który uszczelni układ. 

 

Uszkodzony system sterowania temperaturą

Każda lodówka ma panel sterowania (mechaniczny lub elektroniczny), który pozwala na sterowanie temperaturą, zarówno w chłodziarce, jak i komorze mrożenia. Może się jednak zdarzyć, że ten element ulegnie uszkodzeniu i ustawi zbyt wysoką temperaturę. W rezultacie w lodówce zacznie zbierać się woda. W takiej sytuacji najlepiej wezwać specjalistę.

 

 

Wkładanie do lodówki gorących potraw

Woda w lodówce nie zawsze musi być spowodowana awarią. Często sami jesteśmy winni pojawieniu się wody, ponieważ niewłaściwie korzystamy z urządzenia, np. wkładając do środka ciepłe potrawy. Powoduje to wzrost temperatury w chłodziarce i skraplanie się wody na jej ściankach. Jeśli zauważymy kropelki wody, to najlepiej od razu wyjmijmy potrawę z lodówki. Na przyszłość pamiętajmy, aby do lodówki wkładać potrawy, gdy już wystygną.

Ostrożność powinniśmy również zachować przy wkładaniu do lodówki większej liczby produktów. W takiej sytuacji warto włączyć funkcję szybkiego chłodzenia, jeśli mamy taką możliwość.

 
woda w lodówce - złe nawyki
 

Przeładowanie lodówki

Jeżeli przeładujemy lodówkę, zostanie ona zmuszona do intensywniejszej pracy, co sprawi, że na półkach zacznie skraplać się woda. W takiej sytuacji najlepiej będzie odjąć trochę produktów z lodówki. 

Pamiętajmy również, aby nie wkładać do środka mokrych warzyw i owoców. Zawsze powinniśmy je najpierw wysuszyć, żeby nie doprowadzić do pojawienia się szronu i lodu na ściankach urządzenia. 

 

Zła lokalizacja lodówki

Wpływ na nieprawidłową pracę lodówki i pojawienie się w niej wody może mieć również jej ustawienie w kuchni. Lodówka powinna znaleźć się z dala od źródeł ciepła, czyli grzejnika, piekarnika czy kuchenki wolnostojącej. Nie powinniśmy również stawiać urządzenia w pobliżu dużego okna, przez które wpadają silne promienie słoneczne. Jeżeli lodówka zostanie ustawiona w pobliżu źródeł ciepła, to będzie narażona na skoki temperatury. W rezultacie w środku pojawi się woda.

 

Woda w lodówce No Frost

Oprócz standardowych lodówek na rynku dostępne są też modele bezszronowe. Takie lodówki zostały wyposażone w technologię No Frost, która zapobiega osadzaniu się szronu i lodu, eliminując konieczność ręcznego rozmrażania. Ze względu na to, że w takiej lodówce powietrze ma zazwyczaj bardzo niską wilgotność, niepokojącym zjawiskiem jest pojawienie się wody na półkach lub pojemnikach. W takiej sytuacji koniecznie powinniśmy sprawdzić drożność odpływu, szczelność uszczelek, a także wykonać czynność, której wcześniej nie robiliśmy, czy rozmrozić lodówkę. 

Jeśli po wykonaniu tych wszystkich czynności, dalej pojawiają się szron i woda w lodówce No Frost, to najlepiej skontaktować się z serwisem. Może się bowiem okazać, że doszło do uszkodzenia jakiegoś elementu systemu chłodniczego. 

 
woda w lodówce - co zrobić
 

Woda w lodówce – co zrobić?

  • Jeśli zauważamy wodę w lodówce, w pierwszej kolejności powinniśmy przetkać i wyczyścić odpływ

  • Następnie sprawdzamy poziom płynu chłodniczego – po jego uzupełnieniu problem z wodą nie powinien się już pojawić. 

  • Warto też sprawdzić szczelność uszczelek

  • Jeżeli wykonamy te czynności, a woda w lodówce w dalszym ciągu będzie się zbierać, to znak, że mamy do czynienia z poważniejszą awarią, najpewniej systemu chłodzącego. Nie unikniemy zatem wizyty fachowca.

 

Gdzie spływa woda z lodówki?

Skraplająca się na tylnej ścianie lodówki woda spływa do specjalnej rynienki, a następnie do odpływu. Później przez rurkę odprowadzającą woda spływa na dół do specjalnego pojemnika, umieszczonego na butli z płynem chłodniczym. Dzięki temu, że agregat i butla nagrzewają się, zgromadzona w niedużych ilościach woda po prostu wyparowuje. 

Jeżeli zastanawiacie się, dlaczego woda leci spod lodówki, to przyczyną może być przestawienie rurki. W rezultacie woda trafi na podłogę, zamiast do pojemnika. Niestety może się również zdarzyć, że to pojemnik zostanie uszkodzony i w wyniku jego nieszczelności spod lodówki zacznie wyciekać woda. Problemem może być także przepełniona taca odpływowa. Jednak w takim przypadku, wystarczy ją po prostu opróżnić i wyczyścić.  

 

woda-w-lodowce.png [380.30 KB]
 
Jak zapobiegać pojawieniu się wody w lodówce?
  • Aby w przyszłości nie dopuścić do zbierania się wody w lodówce, przede wszystkim należy systematycznie ją czyścić. Chodzi nie tylko o mycie półek i pojemników w środku, ale również o udrażnianie odpływu i rurki odpływowej. 

  • Jeśli nie mamy lodówki No Frost, pamiętajmy o jej systematycznym rozmrażaniu.

  • Warto również upewnić się, że wszystkie uszczelki działają tak, jak powinny i nie występują w nich żadne nieszczelności.

  • Co jakiś czas warto też sprawdzać poziom płynu chłodniczego.

  • Zmieńmy swoje nawyki – nie wkładajmy do lodówki ciepłych potraw i nie wypełniajmy jej do pełna. Pamiętajmy także o szczelnym zamykaniu drzwi.

 

 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS