Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Nowa lodówka głośno pracuje – jakie mogą być przyczyny?

04 listopada 2024

Nowa lodówka głośno pracuje? Choć początkowo może to budzić niepokój, w wielu przypadkach jest to całkowicie naturalne zjawisko. Nowe urządzenia chłodnicze zwykle wymagają pewnego czasu na rozruch i dostosowanie się do warunków w nowym miejscu. Jednak w niektórych przypadkach dziwne i głośne dźwięki mogą wskazywać na problem. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym przyczynom głośnej pracy lodówki i podpowiemy, kiedy należy sięgnąć po pomoc specjalisty.

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • Czy głośna praca lodówki zawsze powinna budzić niepokój? Te urządzenia chłodnicze podczas pracy wydają różne dźwięki, co jest normalnym zjawiskiem.
  • Świeżo zakupiona lodówka głośno pracuje? Przyczyną może być nieprawidłowe wypoziomowanie urządzenia, przeładowanie lodówki i nieprawidłowe układanie produktów spożywczych, a nawet wkładanie do chłodziarki ciepłych potraw. W niektórych przypadkach przyczyną może być też wada fabryczna urządzenia.
  • Lodówka może też zacząć wydawać głośne dźwięki po pewnym czasie użytkowania. Jakie mogą być tego przyczyny?

 

Lodówka głośno pracuje – czy to powód do obaw?

Lodówka jest niezbędnym urządzeniem w każdej kuchni. Ze względu na to, że jest wyposażona w różne mechanizmy chłodzenia i wentylacji, podczas pracy może wydawać specyficzne dźwięki, co zwykle nie jest powodem do niepokoju.

Jakie dźwięki mogą wydawać lodówki?

  • Bulgotanie, kapanie, odgłosy przelewania – jeśli lodówka bulgocze, to zwykle ma to związek z czynnikiem chłodniczym. Tego typu dźwięki powstają, gdy czynnik chłodniczy przechodzi ze stanu gazowego w stan ciekły, co jest powszechne w nowych urządzeniach.
  • Brzęczenie – to normalny dźwięk wydawany przez lodówkę, związany z pracą sprężarki. Zazwyczaj ten odgłos trwa ok. 15 minut i pojawia się mniej więcej co 45 minut.
  • Trzaski, strzelanie, pękanie – to dość powszechne dźwięki wydawane przez lodówkę. Najczęściej są związane z tzw. rozszerzalnością tworzywa na skutek działania temperatury.
  • Klikanie – taki dźwięk pojawia się podczas uruchamiania i zatrzymywania sprężarki. Jest zupełnie normalny dla modeli sprężarek AC.
  • Szum – mogą go wydawać wentylatory, które powodują cyrkulację zimnego powietrza.

Powyższe dźwięki są dość powszechne dla lodówek. Naszą uwagę powinna jednak zwrócić ich głośność, większa częstotliwość, a także pojawienie się innych odgłosów. Jeśli lodówka chodzi jak traktor przez dłuższy czas, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z usterką.

Lodówki

Nowa lodówka głośno pracuje – jakie mogą być przyczyny?

Nowa lodówka może nieco głośniej pracować tuż po montażu, co jest wynikiem kilku czynników związanych z procesem rozruchu. Kompresor, który odpowiada za obieg chłodzącego czynnika, może początkowo generować takie dźwięki, jak szum czy brzęczenie. Poza tym nowe urządzenie może pracować głośniej w pierwszych godzinach po instalacji, ponieważ musi ustabilizować ciśnienie w układzie chłodzenia. Jeżeli jednak dźwięki nie ustają, a wręcz nasilają się, może to świadczyć o nieprawidłowym montażu, ustawieniu lodówki albo o usterce. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nowa lodówka głośno chodzi.

 

Nieprawidłowa instalacja lodówki – głośna praca lodówki

Jeśli nowa lodówka głośno pracuje, w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy została prawidłowo zamontowana. Jednym z najczęstszych powodów głośnej pracy jest bowiem nieprawidłowe wypoziomowanie lodówki. Ważne jest, aby urządzenie stało na równej powierzchni, z zachowaniem odpowiednich odstępów z tyłu i po bokach, co pozwoli na cichszą i bardziej efektywną pracę. Poza tym pochylenie do tyłu lodówki powinno wynosić 5 stopni. Można to łatwo sprawdzić za pomocą poziomicy.

 

przyczyny-glosnej-pracy-nowej-lodowki.jpg [71.90 KB]

 

Złe rozmieszczenie produktów

Głośna praca lodówki może być także spowodowana przepełnieniem lub nieodpowiednim rozmieszczeniem produktów w chłodziarce, lub w zamrażarce. Każde urządzenie ma określoną pojemność, której nie należy przekraczać. Zbyt duża liczba produktów spożywczych na półkach, szczególnie jeśli są one nieodpowiednio ustawione, może blokować przepływ powietrza wewnątrz urządzenia. W efekcie sprężarka będzie musiała ciężej pracować, aby utrzymać odpowiednio niską temperaturę, co może skutkować zwiększonym hałasem. Dlatego należy układać żywność tak, aby wszystkie części lodówki były równomiernie rozłożone.

 

Ciepłe jedzenie w lodówce

Nowa lodówka głośno pracuje? Powodem może być umieszczenie w chłodziarce gorących lub ciepłych potraw. W takiej sytuacji urządzenie będzie musiało intensywniej pracować, aby szybko schłodzić wstawione jedzenie, co może generować dodatkowy hałas. Podczas chłodzenia ciepłych produktów sprężarka działa z większym obciążeniem, co skutkuje głośniejszą pracą. Aby uniknąć tego problemu, należy schłodzić jedzenie do temperatury pokojowej, zanim włożymy je do lodówki.

 

Wada fabryczna lodówki

W rzadkich przypadkach głośna praca nowej lodówki może wynikać z wady fabrycznej. Jeśli urządzenie jest prawidłowo wypoziomowane i nie ma żadnych usterek, a pracuje coraz głośniej, może być to oznaką problemów mechanicznych. W takim przypadku należy skontaktować się z serwisem, aby przeprowadzono diagnostykę i jeśli to konieczne – naprawiono urządzenie. Warto pamiętać, że nowa lodówka objęta jest gwarancją, która umożliwia bezpłatną naprawę lub wymianę na nowy model.

 

Lodówka Samsung Grand+ RB34C670ESA
2799.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

2399.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

2799.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Lodówka zaczęła głośno pracować – co może być przyczyną?

Wiemy już, że nowa lodówka może głośno pracować przez kilka pierwszych dni, ale jeżeli hałas pojawia się z czasem, może być to oznaką awarii. Głośna praca może wynikać zarówno z niewielkich usterek, jak i poważniejszych uszkodzeń elementów wewnętrznych.

 

Uszkodzony wentylator

Jeżeli nowa lodówka głośno pracuje, wydając szum, nie jest to powodem do niepokoju. Jeśli jednak szum staje się coraz głośniejszy, może to oznaczać, że wentylator został zablokowany lub uszkodzony. Wówczas może generować nadmierny hałas podczas pracy. W takim przypadku należy skontaktować się z serwisem w celu diagnostyki i wymiany wentylatora.

 

dlaczego-lodowka-zaczela-glosno-pracowac.jpg [93.63 KB]

 

Zużyta lub uszkodzona sprężarka w lodówce

Jeżeli zastanawiacie się, dlaczego lodówka buczy, bulgocze i wydaje inne głośne dźwięki, może być to spowodowane zużyciem lub uszkodzeniem sprężarki. Ze względu na awarię sprężarka nie jest w stanie efektywnie sprężać czynnika chłodzącego, co prowadzi do nieprawidłowej pracy urządzenia, a w konsekwencji także do nadmiernego hałasu. Niektóre usterki sprężarki mogą być przyczyną długotrwałego użytkowania lodówki.

W takiej sytuacji należy skontaktować się z serwisem, gdyż może okazać się, że naprawa sprężarki będzie nieopłacalna. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie zakup nowej lodówki.

 

Awaria układu chłodzenia

Układ chłodzenia odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury w lodówce. Podczas pracy zamienia czynnik chłodniczy z cieczy w parę. Kiedy w układzie dojdzie do rozszczelnienia, lodówka zacznie wydawać odgłosy, przypominające buczenie. Te dźwięki wiążą się również z nieprawidłowym chłodzeniem.

Jeżeli podejrzewamy, że problem dotyczy układu chłodzenia, od razu powinniśmy skontaktować się ze specjalistą. Jeśli doszło do uszkodzenia, konieczna będzie wymiana tego elementu.

 

Lodówka side by side Kernau KFSB 1795 D BS
4999.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

4699.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

4999.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Zakamieniony elektrozawór w kostkarce

Dlaczego lodówka głośno chodzi? Jeśli mamy urządzenie z wbudowaną kostkarką, przyczyną może być zakamieniony elektrozawór. Jest on odpowiedzialny za doprowadzanie wody do kostkarki. Osadzający się kamień lub inne zanieczyszczenia mogą utrudniać prawidłowe funkcjonowanie elektrozaworu, przez co lodówka może bulgotać, a nawet trzaskać. W takiej sytuacji konieczne może być wezwanie specjalisty, ponieważ usunięcie kamienia z elektrozaworu jest dość skomplikowane. Na przyszłość warto pamiętać o regularnym czyszczeniu tego elementu.

 

Problem z uszczelką w drzwiach

Jeżeli usłyszy odgłosy przypominające stukanie lub syczenie, dobiegające ze środkowej części lodówki i wydobywające się podczas zamykania drzwi, powodem może być uszkodzona uszczelka. Może to prowadzić do nieprawidłowego zamykania drzwi i wnikania ciepłego powietrza do środka, w efekcie czego lodówka będzie musiała pracować intensywniej, aby utrzymać odpowiednią temperaturę. Dlatego należy regularnie sprawdzać stan uszczelki i w razie potrzeby ją wymienić, aby uniknąć takich problemów.

 

lodowka-glosno-pracuje-przyczyny.jpg [108.42 KB]

 

Podsumowanie

Zazwyczaj nowa lodówka głośno pracuje na początku, co może być spowodowane rozruchem. Jeśli jednak dźwięki stają się coraz głośniejsze i bardziej uciążliwe, możliwe, że lodówka została nieprawidłowo wypoziomowana, przeładowana artykułami spożywczymi albo ma wadę fabryczną. W razie wątpliwości warto skontaktować się z serwisem, który pomoże w szybkiej diagnozie i naprawie usterki.

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS