% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Notch – co to jest i do czego służy?

Przeglądając oferty smartfonów, można się spotkać z takim pojęciem jak notch. Nie jest to nowość na rynku smartfonów, gdyż ta technologia pojawiała się już w 2017 roku wraz z rozwojem wyświetlaczy. Ze względu na to, że producenci chcieli, aby wyświetlacze zajmowały niemal cały front urządzenia, musiał pojawić się notch. Co to jest i do czego służy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym poradniku. 

 

Smartfony

Notch – co to jest?

Z pewnością słyszeliście już o słowie „notch” w kontekście smartfonów. Co to znaczy? Notch z języka angielskiego oznacza „karb” albo „nacięcie”. W rzeczywistości notch to po prostu wycięty fragment w górnej części ekranu, który jest często stosowany przez producentów smartfonów różnych firm. Celem stosowania notcha jest przede wszystkim oddanie użytkownikom wyświetlacza o jak największej powierzchni roboczej

Notch nie jest nowym rozwiązaniem. Od czego się zaczęło? Pierwsze smartfony z notchem pojawiły się na rynku już w 2017 roku. Wedle powszechnej opinii pomysłodawcą notcha była firma Apple. Jednak pierwszym smartfonem, w którym zastosowano to rozwiązanie był Essential Phone, należący do firmy założonej przez „ojca Androida” Andy’ego Rubina. Mimo że to firma Essential pierwszy raz zastosowała notcha, to rozwiązanie zostało spopularyzowane przez markę Apple, ponieważ jej iPhone X sprzedawał się w milionach egzemplarzy. 

 
notch - co to jest
 

 

Do czego służy notch?

Skoro już wiemy, co to jest notch, teraz sprawdźmy, do czego służy. Mimo że wielu osobom nie podoba się design smartfona z notchem, jest to pierwszy krok do uzyskania jak największego wyświetlacza z niezauważalnym obramowaniem. Notch jest miejscem, w którym umieszczony jest czujnik światła i czujnik zbliżeniowy, głośnik oraz przedni aparat do zdjęć. O ile czujniki i głośnik można ukryć pod wyświetlaczem, tak już nie można tego zrobić z aparatem. Dlatego konieczne jest zastosowanie notcha.

 

Jaki kształt ma notch?

Notche w smartfonach mają różne kształty. Niektórzy producenci stosują duże wcięcia w ekranach, a inni stawiają na minimalistyczne notche. Dostępne są między innymi:

 • Notch w kształcie okręgu – to zdecydowanie najczęściej wykorzystywane rozwiązanie. Notch umiejscowiony jest w centralnej części ekranu. Znajduje się m.in. w smartfonach: Samsung Galaxy M52, Xiaomi Redmi Note 10, POCO F3, Motorola moto g60s, Poco M4 Pro czy Xiaomi Redmi Note 11.

 
 

 

 • Notch okrągły po lewej stronie – w niektórych modelach notach w kształcie okręgu został umiejscowiony po lewej stronie. Takie rozwiązanie miało sprawić, że telefon będzie prezentować się bardziej atrakcyjnie, a notch mniej rzucać w oczy. Tego typu notcha znajdziemy w smartfonach: Xiaomi Mi 11 lite, Nokia 5.4 czy Realme 8.

 

 

 • Notch w kształcie łezki – umiejscowiony jest w środkowej części wyświetlacza. Takie rozwiązanie zastosowano w smartfonach: Xiaomi Redmi 9A, Realme C11, Motorola moto e20 czy Samsung Galaxy M23.

 
 • Notch w kształcie klina – to szerokie wycięcie u góry ekranu. Taki notch jest stosowany w iPhone’ach marki Apple.  

 

Notch w smartfonie - kształty

notch okrągły w smartfonie notch okrągły po lewej stronie w smartfonie notch w kształcie łezki w smartfonie notch w kształcie klina w smartfonie
 
 

Notche w smartfonach Samsung:

 • Infinity-U (U-notch screen) – jest to ekran z wycięciem w kształcie litery U.

 • Infinity-V (V-notch screen) – to ekran z wycięciem w kształcie litery V na samym środku, ale przy krawędzi ekranu.

 • Infinity-O (O-notch screen) – to ekran z wycięciem w kształcie litery O, który umieszczony w górnej części wyświetlacza po lewej stronie. 

 • New infinity (notchless) – to smartfony bez notcha na ekranie.

 

Samsung infinity-U notch

Infinity-U

Samsung infinity-V notch

Infinity-V

Samsung infinity-O notch

Infinity-O

 

Smartfony z notchem – wady i zalety

Głównym celem stosowania notcha jest jak największe pokrycie ekranu, czyli maksymalne zwiększenie powierzchni roboczej. Duży ekran w telefonie jest wygodny i łatwy w użyciu, dzięki czemu zachęca konsumentów do zakupu. Smartfony z notchem to nie tylko wizualna atrakcyjność, lecz także większa funkcjonalność. Im mniejszy i smuklejszy notch, tym więcej jest wolnej przestrzeni między wcięciem a obramowaniem. To z kolei sprawia, że na ekranie mieści się więcej dodatkowych ikon powiadomień, które zapewniają szybki dostęp do najczęściej wykorzystywanych aplikacji. Kolejnym atutem notcha jest to, że przy takiej samej wielkości telefonu, mamy dostęp do większego ekranu, co przekłada się na większy komfort użytkowania – wygodniejsze granie w gry i oglądanie filmików czy surfowanie po stronach internetowych. 

Zalety smartfonów z notchem:

 • Minimalizacja ramek – to kolejny krok, który pozwoli zaprojektować smartfon bezramkowy.

 • Pełny wyświetlacz – zyskujemy większą powierzchnię roboczą ekranu. W niektórych smartfonach pokrycie frontu wyświetlaczem wynosi nawet 98%

 • Większa przekątna ekranu przy tej samej wielkości telefonu.

 • Mniejszy notch umożliwia wygodną obsługę smartfona.

 
smartfony z notchem - zalety
 

 

Czy notch ma jakieś wady? Tak, ale dotyczą one głównie kwestii estetycznych. Wielu osobom po prostu nie podoba się wcięcie i jego kształt, wolą tradycyjny, prostokątny ekran. Może się również zdarzyć, że niektóre aplikacje nie będą gotowe do pracy na wyświetlaczach z notchem, ponieważ dziurka w ekranie uniemożliwi do nich dostęp. Ze względu na to, że zasłanianie menu stało się dużym problemem, firma Google wprowadziła kilka zasad, które mają usprawnić pracę na smartfonach z notchem. Po pierwsze mogą być maksymalnie dwa wycinki na panelu. A po drugie, nacięcia nie mogą znajdować się na dłuższych krawędziach wyświetlacza. 

Wady smartfonów z notchem:

 • Duże wycięcie na ekranie sprawia, że smartfony tracą na estetyce.

 • Gdy korzystamy z telefonu w pozycji poziomej, np. podczas oglądania filmów lub grania w gry, notch może być nieco uciążliwy. 

 

Jak ukryć notcha?

Jeśli nie podoba nam się nasz smartfon z notchem, możemy spróbować go wyłączyć. Ta funkcja nie jest jednak dostępna dla wszystkich modeli smartfonów – z dostępności takiego rozwiązania wycofały się m.in. marki Samsung i Nokia. W innych modelach telefonów opcję wyłączenia notcha można znaleźć w ustawieniach wyświetlacza. Po uruchomieniu tej opcji ekran po lewej i prawej stronie notcha stanie się czarny, co stworzy iluzję jednolitej górnej ramki. 

Istnieją również aplikacje usuwające notch. Dzięki nim nawet użytkownicy smartfonów niewyposażonych w możliwość ukrycia notcha będą mogli go zatuszować na ekranie. Do takich aplikacji należą m.in.: Notch Remover i Notcho. W jaki sposób działają? Pozwalają dostosować dowolne zdjęcie tak, aby ustawione jako tapeta tworzyło iluzję braku wcięcia w ekranie. 

 
smartfony z notchem - wady
 

 

Alternatywy dla notcha

Trend na notche powoli odchodzi w zapomnienie, ponieważ w nowych modelach są one znacznie mniejsze i zazwyczaj ograniczają się jedynie do małego kółeczka na przedni aparat. Nawet marka Apple stosuje w swoich iPhone’ach coraz mniejsze wcięcia.

Co w przyszłości pojawi się zamiast notcha? Producenci cały czas szukają alternatywnych rozwiązań. Marka Xiaomi pracuje nad rozwiązaniem, aby aparat umieścić pod wyświetlaczem. Dzięki temu można by stworzyć jednolity ekran bez żadnych wycięć. Innym rozwiązaniem jest stworzenie telefonów z wysuwanymi aparatami. Mimo że jest to ciekawa technologia, nie przyjęła się na szeroką skalę. Do tej pory na rynku pojawiło się tylko kilkadziesiąt takich modeli. Jaki telefon ma wysuwany aparat? Choćby OnePlus 7 Pro, Oppo Reno 2, Oppo Find X, Xiaomi Mi 9T Pro czy Samsung Galaxy A80. Wysuwana kamerka prezentuje się bardzo nowocześnie, a do tego jest funkcjonalna. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, ponieważ moduł wysuwanej kamery zajmuje sporo miejsca wewnątrz urządzenia, które producent mógłby wykorzystać, np. na większą baterię. Poza tym sam mechanizm wysuwanej kamerki może po pewnym czasie ulec uszkodzeniu. 

Trudno powiedzieć, kiedy pożegnamy się z notchem. Na razie jednak producenci nie mogą zrezygnować z przestrzeni dla czujnika i aparatu. Smartfon bez aparatu do selfie nie miałby po prostu prawa bytu. W przyszłości jednak z pewnością pojawią się nowe rozwiązania, które pozwolą ukryć te elementy pod wyświetlaczem, w rezultacie czego notch nie będzie już potrzebny

 
jakie są alternatywy dla notcha
 

 

Telefony bez notcha – przykładowe modele

Na rynku można znaleźć wiele smartfonów bez notcha. Zazwyczaj są to modele, w których górna belka telefonu przeznaczona jest na niezbędne czujniki, głośnik oraz aparat. Inne smartfony bez notchy mają po prostu wysuwane moduły przedniej kamerki.

Smartfony z kamerką w górnej belce:

 • Sony Xperia 5 III,

 • Samsung Galaxy S9 Plus,

 • Meizu 16th.

 

Smartfony z wysuwaną kamerką:

 • OnePlus 7 Pro,

 • OPPO Reno 10x Zoom,

 • Xiaomi Mi 9T Pro.

 
smartfon bez notcha
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS