Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czym się różni smartfon od telefonu?

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu komórkowego czy smartfona. Mimo że większość osób korzysta z nowoczesnych smartfonów, tradycyjne komórki wciąż mają swoich zwolenników, dzięki czemu nie znikają ze sklepowych półek. Sprawdzamy, czym się różni smartfon od telefonu.

 

Smartfon – co to jest?

Aby dowiedzieć się, czym się różni smartfon od telefonu, najpierw powinniśmy poznać definicję obu urządzeń. Każdy wie, że telefon komórkowy, czyli potocznie komórka, służy do wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości SMS. Telefon działa w oparciu o telefonię komórkową. Składa się z podstawowego systemu operacyjnego producenta. Ze względu na budowę możemy wyróżnić kilka rodzajów telefonów komórkowych, m.in. jednobryłowe, z klapką, rozsuwane, obrotowe czy też dotykowe

 
klasyczne telefony komórkowe

 

A co to jest smartfon? To przenośne, multimedialne urządzenie, które łączy w sobie cechy telefonu komórkowego i przenośnego komputera. Pierwszy smartfon został zaprojektowany przez firmę IBM w 1992 roku i otrzymał nazwę Simon. Był to trochę bardziej zaawansowany sprzęt niż telefon komórkowy, ponieważ miał więcej funkcji. Dopiero w kolejnych latach pojawiły się smartfony podobne do tych, które znamy dzisiaj. Smartfony wyposażone są w klawiaturę dotykową i zaawansowane systemy operacyjne, a ich funkcjonalność można poszerzać poprzez instalowanie dodatkowych aplikacji.

 

 

Budowa smartfona

Wszystkie smartfony zbudowane są w podobny sposób. Do ich najważniejszych elementów należą:

 • Płyta główna – to inaczej obwód drukowany, który odpowiada za procesy zachodzące w urządzeniu. To tutaj znajdują się układy scalone, w tym procesor, czyli jednostka obliczeniowa oraz pamięć operacyjna RAM. Można powiedzieć, że płyta główna jest sercem smartfona.

 • Wyświetlacz z panelem dotykowym – obsługiwany jest za pomocą palców. Ekran może być wykonany w różnych technologiach, np. IPS LCD, OLED czy AMOLED. Do tego ekrany występują w różnych rozmiarach.

 • Bateria – to ładowalny akumulator, który dostarcza energii niezbędnej do pracy smartfona. Bateria podłączona jest bezpośrednio do płyty głównej, dlatego nie można jej samodzielnie wymieniać.

 • Płyta sub USB – jest umieszczona w dolnej części telefonu. Jej zadaniem jest łączenie płyty głównej z gniazdem ładowania USB za pomocą taśmy i konektora. Na tej płytce mogą znajdować się też inne podzespoły, np. mikrofon, gniazdo słuchawkowe albo gniazdo na kartę pamięci Micro SD.

 • Aparaty fotograficzne – smartfony mają kilka aparatów. Z tyłu na obudowie znajdują się obiektywy tylnego aparatu, które umożliwiają wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów w wysokiej rozdzielczości. Natomiast obiektywy przedniego aparatu umieszczone są z przodu, najczęściej w notchu, czyli niedużym wycięciu na ekranie. 

 • Głośniki – większość współczesnych smartfonów ma trzy rodzaje głośników. Ten, który umożliwia prowadzenie rozmów tradycyjnych, rozmów głośnomówiących oraz wydaje dźwięki powiadomień, umieszczony jest w górnej części urządzenia. Z kolei głośniki służące do odtwarzania muzyki najczęściej znajdują się w dolnej części smartfona. 

 • Moduł radiowy – to po prostu antena nadawczo-odbiorcza sygnału sieci komórkowej GSM.

 • Moduły Wi-Fi i Bluetooth – są podstawą w każdym smartfonie. W bardziej zaawansowanych modelach znajduje się też moduł NFC, który służy do płatności zbliżeniowych.

 • Moduł wibracji – zazwyczaj umieszczony jest w korpusie. Dzięki niemu smartfona może emitować wibracje

 • Czujniki – pod obudową smartfona znajdziemy też szereg czujników, m.in. żyroskop, akcelerometr lub czytnik linii papilarnych.

Jak działa smartfon? Łączy się z anteną za pomocą fal radiowych, które pobudzają do ruchu elektrony znajdujące się na jego antenie. Zmiany natężenia prądu są traktowane przez podzespoły smartfona jako informacja. 

 
budowa smartfona

 

Czym się różni smartfon od telefonu?

Każdy smartfon jest telefonem komórkowym, ponieważ korzysta z sygnałów sieci komórkowych GSM. Zarówno zwykły telefon, jak i smartfon pozwalają na wykonywanie połączeń głosowych, wysyłanie wiadomości SMS i MMS, a także wykonywanie zdjęć. Między tymi dwoma urządzeniami występują pewne podobieństwa, ale też różnice. Smartfony są przede wszystkim bardziej zaawansowane i oferują o wiele więcej dodatkowych funkcji. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czym się różni telefon od smartfona.

 
 

 

Smartfon a telefon – różnica

Typowy smartfon oferuje wszystkie funkcje zwykłego telefonu komórkowego. Jego funkcjonalność jest jednak znacznie większą, przez co można go porównać do komputera. 

 

Konstrukcja 

To, co widzimy na pierwszy rzut oka, to inna konstrukcja smartfonu. Wszystkie smartfony wyposażone są ekrany dotykowe. Nie mają fizycznych przycisków z cyframi ani klawiatury. Ich obudowy są smukłe i dość płaskie, co zawdzięczają spłaszczonej baterii. 

 

System operacyjny

Kolejna różnica między telefonem a smartfonem to system operacyjny. Zwykłe telefony komórkowe nie mają prawdziwego systemu operacyjnego, a jedynie proste oprogramowania układowe, których funkcjonalność nie jest poszerzana. Natomiast smartfony działają na nowoczesnych systemach operacyjnych. Do najpopularniejszych należą Android i iOS, ale producenci stosują też inne systemy, m.in.: BlackBerry OS, Symbian, Tizen, Windows 10 Mobile, Sailfish OS czy też Firefox OS.

 
smartfona a telefon różnice
 

Smartfony

Podzespoły

W smartfonach montowane są o wiele wydajniejsze podzespoły. Dzięki temu jednocześnie możemy wykonywać na nich wiele zadań, np. słuchać muzyki i przeglądać strony Internetowe albo odpisywać na wiadomości e-mail. Zwykłe telefony komórkowe pozwalają na wykonywanie tylko jednego zadania na raz. Poza tym podzespoły w smartfonach są znacznie szybsze, dzięki czemu błyskawicznie reagują na polecenia użytkownika. 

 

Cyfrowe aparaty

Smartfon od zwykłego telefonu komórkowego różni się także aparatem. W smartfonach znajdziemy szereg różnych obiektów, zarówno tylne, jak i przednie. Mają one szerokie kąty widzenia, zoomy cyfrowe, a także wiele innych funkcji, które pozwalają na wykonywanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości.

Zwykłe telefony komórkowe też mają wbudowane aparaty, ale zazwyczaj są one słabej jakości. Oznacza to, że wykonane nimi zdjęcia będą mieć bardzo niską rozdzielczość.

 

Nowoczesne wyposażenie

Smartfony wypełnione są nowoczesnymi technologiami i dodatkowym wyposażeniem. Znajdziemy w nich m.in. technologię 5G, NFC, voLTE czy voWiFi. Poza tym mają one cały szereg różnych czujników, np. czytnik linii papilarnych, akcelerometr, czujnik Halla, czujniki oświetlenia i zbliżania, a nawet zaawansowane systemy rozpoznawania twarzy. 

 

Smartfon vs telefon 

 

 

Smartfon

Telefon komórkowy

Funkcje 

Wykonywanie połączeń głosowych, wysyłanie wiadomości SMS i MMS, wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów, dostęp do Internetu, pobieranie i instalowanie aplikacji

Wykonywanie połączeń głosowych, wysyłanie wiadomości SMS i MMS, wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów

Wydajność

Możliwość wykonywania wielu zadań jednocześnie.

Może uruchamiać zadania pojedynczo.

System operacyjny

Zaawansowany system operacyjny, np. Android lub iOS.

Proste oprogramowanie (najczęściej autorskie producenta).

Wygląd

Cienka i smukła obudowa, ekran dotykowy, wirtualna klawiatura.

Różne kształty (jednobryłowy, z klapką, rozsuwany), fizyczna klawiatura.

Cena 

Dużo wyższa w porównaniu ze zwykłymi telefonami. Smartfony mogą kosztować od ok. 300 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ile kosztuje dobry smartfon? Przynajmniej 1000 zł.

Niska – tanie telefony komórkowe można już kupić za ok. 60-70 zł.

 

Czym się różni smartfon od iPhone?

Jak już ustaliliśmy, smartfon łączy w sobie cechy telefonu komórkowego i komputera. Jego definicja jest dość szeroka i mieści się w niej także iPhone od marki Apple. Wszystkie iPhony są smartfonami, ale od modeli innych marek różnią się pod wieloma względami. 

Smartfon a iPhone –  różnice:

 • System operacyjny – wszystkie iPhony korzystają z własnego systemu operacyjnego marki Apple – iOS. Natomiast smartfony innych producentów, jak np. Samsung, Xiaomi, Sony czy Oppo pracują na systemie Android od Google. 

 • Port do ładowania – popularne smartfony mają do ładowania porty USB typu C. Natomiast iPhony wyposażone są w złącze Lightning

 • Wejście słuchawkowe – w iPhone’ach nie ma wejścia słuchawkowego, tak jak w innych smartfonach, które działają na systemie Android. Aby podłączyć do niego słuchawki przewodowe, najpierw trzeba zaopatrzyć się w przejściówkę.

 • Wcięcie w ekranie – wszystkie iPhony mają wcięcie w ekranie, czyli tzw. notcha.

 • Dodatkowy przycisk głośności – wszystkie iPhony mają z boku obudowy dodatkowy przycisk trybu cichego, którego nie ma w innych smartfonach.

 
czym się różni smartfon od iPhone

 

Czy każdy telefon dotykowy jest smartfonem?

Jednym z rodzajów telefonów komórkowych są telefony dotykowe. Wyglądają one podobnie do smartfonów, ponieważ mają dotykowy ekran, który można obsługiwać za pomocą palców dłoni lub rysika. Z tego też względu często są mylone ze smartfonami. Okazuje się jednak, że nie zaliczają się one do „mądrych telefonów”.

Czym zatem różni się smartfon od telefonu dotykowego? Przede wszystkim telefon dotykowy nie zawsze wyposażony jest w system operacyjny, często jest to zwykłe oprogramowanie producenta. Poza tym takie telefony mogą mieć nie tylko wirtualną klawiaturę wyświetlaną na ekranie, ale również fizyczną. Modele dotykowe są starsze niż smartfony i pozbawione zaawansowanych funkcji, m.in. dostępu do Internetu.

 

Czy smartfon i telefon to, to samo? Podsumowanie

Wiemy już, czym się różni smartfon od telefonu. Czy możemy zatem stwierdzić, że smartfon jest telefonem komórkowym? Naszym zdaniem tak. Smartfony tak jak inne telefony komórkowe korzystają z sieci komórkowej GSM. Możemy zatem powiedzieć, że każdy smartfon jest telefonem, ale nie każdy telefon jest smartfonem.

Telefon komórkowy to po prostu… telefon. Umożliwia wykonywanie połączeń głosowych i wysyłanie wiadomości tekstowych. Oprócz tego ma również podstawowe funkcje, np. kalendarz, budzik czy kalkulator. Z kolei smartfon to bardziej zaawansowany telefon, wyposażony w wydajne podzespoły i system operacyjny.

 
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS