Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Dioda powiadomień w smartfonie – do czego służy i jak ją włączyć?

Wiele osób nie wyobraża sobie korzystania ze smartfona, który nie sygnalizuje otrzymanych powiadomień. W taki sposób łatwo można przegapić ważną wiadomość czy przychodzące połączenie telefoniczne. Kiedyś źródłem takich sygnalizacji była dioda powiadomień – to pozornie niewielkie udogodnienie stanowiło mocny atut smartfona i świetnie spisywało się przez wiele lat. 

 

Co to jest dioda powiadomień w smartfonie?

Dioda powiadomień to po prostu mała lampka LED, która świeci w momencie, gdy otrzymujemy powiadomienie. Do czego służy? Jej zadaniem jest oczywiście informowanie nas o tym, że otrzymaliśmy powiadomienie. Dzięki niej nie musimy naciskać przycisku blokady, aby sprawdzić, czy przypadkiem nie otrzymaliśmy wiadomości.  

Jak działa dioda? Większość telefonów oferuje kilka kolorów dla różnych powiadomień – najczęściej zielony albo niebieski dla połączeń telefonicznych i nowych wiadomości oraz czerwony w przypadku ładowania telefonu (lub biały, gdy telefon się już naładuje). Niektóre modele oferują jednak kilka kolorów, które samodzielnie można przypisać do konkretnych rodzajów powiadomień. 

Dioda powiadomień jest praktycznym rozwiązaniem, ponieważ nie zużywa baterii. Poza tym jest dyskretna, ponieważ tylko informuje nas o tym, że otrzymaliśmy powiadomienie, ale nie dowiemy się jakie, dopóki nie podświetlimy ekranu. 

 

Do czego służy dioda powiadomień w smartfonie

 

Gdzie znajduje się dioda powiadomień w telefonie?

Dioda LED może znajdować się w różnych miejscach smartfonów – wszystko zależy od producenta i modelu telefonu. 

Przykładowo w smartfonie Xiaomi Mi 6 dioda umieszczona jest nad ekranem, a w modelu MyPhone Hammer Explorer dioda znajduje się po prawej stronie nad ekranem. Natomiast większość smartfonów marki Samsung ma diodę w lewym górnym rogu

W jakim telefonie występuje dioda powiadomień?

Diody powiadomień przez długi czas były standardem w smartfonach, jednak producenci zaczęli z nich rezygnować ze względu na funkcję Always on Display, która umożliwia wyświetlanie daty, zegara i ikon powiadomień, bez konieczności odblokowywania telefonu. Z tego względu trudno wskazać, który telefon ma diodę powiadomień – zazwyczaj jest ona dostępna w starszych modelach smartfonów. 

Przykładowe smartfony z diodą powiadomień:

 • MyPhone Hammer Explorer

 • Xiaomi Redmi Note 5

 • Xiaomi Mi 6

 • Xiaomi Mi 10T oraz Xiaomi Mi 10T Pro

 • Xiaomi Mi MIX 2S

 • POCO X3 NFC (premiera 2021)

 • Huawei P30 LITE

 • Sony Xperia XA2

 • Honor 10 Lite

 • Asus ROG Phone 5

 • Asus Zenfone 7 i Zenfone 7 Pro

 

 

Jak włączyć diodę powiadomień w smartfonie?

Dioda do powiadomień przeważnie jest domyślnie włączona, ale bez problemu można ją wyłączyć ręcznie. Jeśli jednak nie podobają nam się domyślne powiadomienia, możemy je dostosować do swoich preferencji. 

 

Włączanie diody powiadomień w smartfonie Xiaomi

Należy wejść w ustawienia systemu, a następnie z listy wybrać opcję „Dodatkowe ustawienia”. Następnie powinniśmy wybrać opcję „Dioda powiadomień”. Powinny ukazać się nam różne opcje do wyboru, w tym „Pulsująca dioda” – należy wybrać tę funkcję, aby uruchomić diodę powiadomień.  

 

dioda powiadomień w smartfonie czym ją zastąpić

 

Brak diody powiadomień – czym zastąpić?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, producenci coraz rzadziej wyposażają swoje smartfony w diody do powiadomień. Czasami stosują jednak alternatywne funkcje, dzięki którym jesteśmy na bieżąco informowania o przychodzących wiadomościach czy alertach.

 

Always On Display 

Ta funkcja polega na wyświetlaniu informacji na zablokowanym ekranie, dzięki czemu nie trzeba na bieżąco dotykać smartfona. Funkcję można dostosować do swoich potrzeb, aby wyświetlała, np. czas i datę, prognozę pogody, kalendarz, alarmy, a także informowała o przychodzących połączeniach telefonicznych i SMS oraz wiadomościach z komunikatorów takich jak Messenger czy WhatsApp. 

Always On Display działa jednak wyłącznie na smartfonach, które mają ekrany wykonane w technologii AMOLED lub OLED. Funkcja ta występuje w smartfonach marek Samsung, Xiaomi, LG, Sony, Motorola, Huawei, Nokia, OnePlus, Oppo i Vivo.

 

Podświetlenie krawędziowe

W smartfonach marki Samsung znajdziemy podświetlenie krawędziowe. Zadaniem tej funkcji jest informowanie nas o przychodzących nowych powiadomieniach. Wchodząc w odpowiednie ustawienia telefonu, sami będziemy mogli zdecydować, czy podświetlenie ma działać przez cały czas, czy tylko przy wyłączonym ekranie. 

 

Powiadomienia Flash

W przeciwieństwie do smartfonów z systemem Android telefony Apple nie mają diody powiadomień. Można jednak ją zastąpić, uruchamiając Flash w iPhonie. Powiadomienia Flash powstały przede wszystkim po to, aby wspierać osoby niedosłyszące albo niesłyszące – mrugnięcie lampy błyskowej przy tylnym aparacie sprawi, że nie ominą żadnego powiadomienia. Tę funkcję można dostosować do swoich potrzeb – może ona migać jedynie przy przychodzących powiadomieniach albo jedynie wtedy, gdy telefon działa w trybie cichym. 

Jak ustawić samodzielnie diodę powiadomień w telefonie?

Jeśli jednak nie mamy diody powiadomień w naszym smartfonie ani żadnej innej funkcji, która sygnalizowałaby przychodzące powiadomienia, sami możemy ustawić własną diodę. Do tego celu będzie nam potrzebna jedynie specjalna aplikacja. Jedną z najpopularniejszych jest aplikacja NotifyBuddy, którą bez problemu pobierzemy ze sklepu Google Play.  

 

aplikacja NotifyBuddy powiadomienia

aplikacja NotifyBuddy ustawianie powiadomień aplikacja NotifyBuddy ikona powiadomień

Źródło: www.play.google.com

 

 • Gdy pobierzemy i zainstalujemy aplikację NotifyBuddy, musimy przyznać jej wszystkie niezbędne uprawnienia. 

 • Następnie wybieramy wszystkie aplikacje (również te systemowe), które ma obsługiwać dioda, np. połączenia, wiadomości SMS i MMS, Messenger, Instagram, Facebook itp.

 • Przechodzimy do zakładki „Ustawienia”, wybieramy wielkość diody oraz miejsce, w którym będzie się wyświetlać na ekranie, np. lewy górny róg. Ustawiamy również, jak długo i jak często ma się wyświetlać dioda. Gotowe!

 

Osoby, które mają wyświetlacze OLED w smartfonach, nie muszą się martwić o wypalenie ekranu, ponieważ aplikacja została tak zaprojektowana, aby dioda za każdym razem pojawiała z minimalnym przesunięciem. Jeśli wykupimy opcję płatną aplikacji NotifyBuddy, będziemy mogli zamienić kropkę diody powiadomień w wybrany przez nas kształt, np. w gwiazdkę, serduszko czy kwiatka. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS