% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak wydłużyć żywotność baterii w telefonie, laptopie, tablecie i smartwatchu?

Urządzenia mobilne są lekkie, mają kompaktowe rozmiary, nie potrzebują dostępu do gniazdka elektrycznego i można je zabrać ze sobą wszędzie. Choć różnią się one wyglądem, funkcjonalnością i przeznaczeniem, łączy je wspólna cecha – bateria, którą należy systematycznie ładować. Jeśli będziemy intensywnie korzystać z urządzenia, bateria niestety bardzo szybko się wyczerpie. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak wydłużyć żywotność baterii w różnych sprzętach mobilnych, m.in. w smartfonach, tabletach, laptopach, smartwatchach i smartbandach

 

Baterie litowo-jonowe – najbardziej efektywne na rynku

Obecnie producenci urządzeń mobilnych, czyli telefonów, tabletów, laptopów czy smartwatchy, wyposażają je w baterie litowo-jonowe. W porównaniu z poprzednimi rodzajami baterii są one trwalsze, szybciej się ładują, a do tego oferują dłuższy czas pracy. Im większą pojemność baterii wybierzemy, tym dłużej będziemy mogli korzystać z naszego urządzenia bez konieczności powtórnego ładowania. 

Badania naukowe dowodzą jednak, że nieuniknione jest chemiczne starzenie się baterii. Oznacza to, że im starsza bateria, tym mniej efektywne jest jej działanie. Jest to spowodowane tym, ze zużywanie się baterii powoduje spadek ilości energii. Niestety na takie działanie nie mamy wpływu. Możemy natomiast podjąć pewne kroki, aby bateria efektywnie działała przez dłuższy czas. O tym, jak wydłużyć żywotność baterii w smartfonie, laptopie, tablecie i urządzeniach wearables, przeczytacie w dalszej części artykułu.  

 
żywotność baterii litowo-jonowej
 

 

Żywotność baterii w smartfonie

Nowoczesne smartfony wyposażone są w pojemne baterie litowo-jonowe. Niestety baterie szybko się wyczerpują przez nieustanne korzystanie z telefonu, a także przez pracę jego wydajnych podzespołów. 

 

 

Jak wydłużyć żywotność baterii telefonu?

Zazwyczaj bateria w smartfonie jest w stanie wytrzymać około 500 cykli ładowania. Jeśli przekroczy ten próg, jej kondycja powinna wynosić około 80%. Osiągnięcie tej wartości sprawia, że zazwyczaj konieczne jest wymienienie baterii na nową. Możemy jednak podjąć pewne kroki, aby wydłużyć żywotność naszej baterii.

 

 

Zmniejszenie jasności ekranu

To jedna z najpopularniejszych metod oszczędzania baterii w telefonie. Obecnie nawet budżetowe modele wyposażone są w opcję automatycznej regulacji jasności ekranu. Zmniejszenie jasności to świetny sposób, aby jeszcze trochę wydłużyć poziom spadającej baterii, zanim będziemy mogli podłączyć telefon do ładowania. 

 
regulacja jasności ekranu w telefonie

Włączenie trybu ciemnego

Animowane, kolorowe tapety i wygaszacze ekranu są atrakcyjne i przyjemne dla oka, ale niestety niekorzystnie wpływają na żywotność baterii. Z tego względu w systemie Android i w poszczególnych aplikacjach wprowadzono tryb ciemny. Szczególnie w ekranach AMOLED odgrywa on dużą rolę. 

 
tryb ciemny w telefonie
 

Zmniejszenie czasu uśpienia ekranu

W celu wydłużenia żywotności baterii pomocne może okazać się zmniejszenie czasu uśpienia ekranu. Uśpienie to tryb, który używa bardzo mało mocy. Ekran przechodzi w tryb uśpienia po upływie określonego czasu – jeśli jest on zbyt długi, bez problemu możemy go skrócić. Dzięki temu ekranu zostanie szybciej przygaszony, co przełoży się na większą oszczędność baterii. 

 

Wyłączenie wibracji

Jak wydłużyć czas pracy baterii w naszym telefonie? Jeśli mamy włączone dźwięki połączeń, wiadomości i powiadomień, zawsze wyłączajmy wibracje. W takiej sytuacji nie będą one potrzebne, a pobierają znacznie więcej energii niż włączone dźwięki.

 
wyłączenie wibracji w telefonie
 

Wyłączenie niepotrzebnych powiadomień

Trudno byłoby funkcjonować bez powiadomień w telefonie. Są one bardzo przydatne, ponieważ to dzięki nim telefon na bieżąco informuje nas o połączeniach przychodzących, wiadomościach czy innych powiadomieniach. Należy pamiętać, że powiadomienia wysyła nie tylko sam telefon, ale również aplikacje i gry. One nie tylko wybudzają smartfona, lecz także generują dźwięki i wibracje. Powinniśmy zatem dobrze się zastanowić, które powiadomienia są nam potrzebne, a z których możemy zrezygnować. Wyłączając niepotrzebne powiadomienia, znacznie wydłużymy żywotność baterii

 
powiadomienia w telefonie
 

Wyłączenie nieużywanych modułów

Poziom naładowania baterii w smartfonie drastycznie spada, gdy korzystamy z modułów łączności bezprzewodowej. Jeżeli zatem nie potrzebujemy w danym momencie modułu NFC, Bluetooth czy Wi-Fi powinniśmy go wyłączyć. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wykorzystywanie komórkowej transmisji danych o wiele bardziej obciąża baterię niż moduł Wi-Fi, więc jeśli mamy możliwość, korzystajmy z modułu Wi-Fi.

Niektórzy się zastanawiają, czy hotspot zużywa baterię. Po uruchomieniu tej funkcji telefon będzie wysyłać sygnały do innych urządzeń, nawiązując z nimi połączenia. W rezultacie włączenie hotspotu spowoduje zwiększenie poboru energii. 

 
 
wyłączenie nieużywanych modułów
  

Wyłączenie lokalizacji

Używanie nawigacji GPS ogromnie obciąża baterię. Jeśli zatem nie korzystamy z modułu GPS, powinniśmy go wyłączyć. 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że z lokalizacji korzysta nie tylko moduł GPS, lecz także wiele aplikacji, a nawet gier. Warto zatem sprawdzić, które aplikacje mają dostęp do lokalizacji i ją wyłączyć, albo nawet całkowicie odebrać. 

 

Regularne sprawdzanie aplikacji

Wiele osób zastanawia się, czy ilość aplikacji ma wpływ na baterię. Okazuje się, że liczba zainstalowanych aplikacji nie ma bezpośredniego wpływu na zużycie baterii, ale negatywnie wpływa na wydajność urządzenia. 

Niestety znacznie wzrasta zużycie baterii przez działające aplikacje w tle. Niektóre aplikacje pobierają więcej energii niż inne. Jaka aplikacja zżera baterię w największym stopniu? W tym przypadku prym zdecydowanie wiedzie TikTok. W czołówce znajdują się również takie aplikacje jak: Facebook, Facebook Messenger, Snapchat, Instagram, Spotify czy Google Maps. Aby zmniejszyć wykorzystanie baterii, najlepiej nie pozostawiać włączonych aplikacji w tle.

 
Smartfony

Unikanie ekstremalnych temperatur

Żywotność smartfona i jego baterii możemy zwiększyć, unikając ekstremalnych temperatur – dotyczy to zarówno zbyt niskich, jak i zbyt wysokich temperatur. Dla baterii w smartfonie szczególnie groźna jest temperatura powyżej 35°C. Nie powinniśmy zatem ładować telefonu w pełnym słońcu, ani zostawiać go na słońcu, np. gdy jesteśmy na plaży. Natomiast w zimie telefon powinniśmy przechowywać w specjalnym etui albo w wewnętrznej kieszeni kurtki.

Warto zapamiętać, że dla baterii w smartfonie najlepsza jest temperatura od 16°C do 22°C.

 

Odpowiedni poziom naładowania baterii

Jak wydłużyć żywotność baterii w smartfonie? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby przez cały czas utrzymywać baterię naładowaną. We współczesnych smartfonach montuje się baterie litowo-jonowe, które w przeciwieństwie do starych baterii niklowo-kadmowych i niklowo-wodorkowych, nie mają efektu pamięci. Oznacza to, że mogą być doładowywane, ponieważ ich żywotność mierzy się w cyklach

Należy również pamiętać, że rozładowywanie baterii do 0% już nie obowiązuje. Akumulatory litowo-jonowe nie powinny być rozładowywane do końca. Jeżeli stan baterii wynosi 15-20%, koniecznie powinniśmy podłączyć smartfon do ładowania. 

 

Używanie trybu oszczędzania baterii

Czy włączyć oszczędzanie baterii? Zdecydowanie tak. Włączając tryb oszczędzania, znacząco wydłużmy czas pracy baterii. Tryb ten ogranicza działanie niektórych funkcji telefonu, a także zmniejsza jego jasność. 

Jeśli mamy smartfon z Androidem, wystarczy, że wejdziemy w „Ustawienia”, a następnie w opcję „Bateria i wydajność”. Tam do wyboru będziemy mieć opcję „Oszczędzanie baterii” z informacją, jak długo będzie mógł działać telefon w tym trybie. W niektórych wersjach systemu Android dostępna jest również opcja „Ultraoszczędzanie baterii”. Można też ustawić, aby tryb oszczędzania włączał się, gdy poziom naładowania baterii spada, np. do 20%.

<Czy można mieć ciągle włączone oszczędzanie baterii? Nie ma co do tego przeciwwskazań, ponieważ tryb oszczędzania nie niszczy baterii. 

 
tryb oszczędzania baterii w telefonie
 

Funkcja Always On Display

Jak zwiększyć żywotność baterii w telefonie? Jej czas pracy możemy zoptymalizować, dzięki funkcji „Always On Display”, czyli „Zawsze na wyświetlaczu”. Ta funkcja wyświetla na zablokowanym ekranie informacje, np. przychodzące połączenia, wiadomości SMS czy powiadomienia z komunikatorów. Działa na smartfonach wyposażonych w wyświetlacze OLED i AMOLED, których wyróżniającą cechą jest wyłączenie czarnych partii ekranu. Dzięki temu pobór energii z baterii jest niewielki.

 

Ładowanie indukcyjne a żywotność baterii

Czytając opinie w Internecie, często można spotkać się z głosami, że ładowanie indukcyjne niszczy baterię w telefonie. Nie jest to oczywiście prawdą. Ładowarki indukcyjne są bezpieczne dla baterii, o ile korzystamy z certyfikowanych rozwiązań. Powinniśmy stosować jedynie oryginalne ładowarki, ponieważ tanie zamienniki mogą powodować wzrost temperatury albo niewłaściwe parametry ładowania. W najgorszym przypadku mogą nawet doprowadzić do zwarcia w telefonie. 

Jeśli zatem chcemy korzystać z ładowarek indukcyjnych, powinniśmy zawsze wybierać oryginalne modele, dostosowane do baterii w naszych telefonach. 

 
ładowanie indukcyjne a żywotność baterii
 

 

Szybkie ładowanie a żywotność baterii

Praktycznie wszystkie nowoczesne smartfony wyposażone są w funkcję szybkiego ładowania. Najpopularniejszą z nich jest obecnie funkcja Quick Charge stworzona przez producenta procesorów Qualcomm. Oprócz niej popularne są jeszcze: Power Delivery, Apple Fast Charge czy USB battery charging. Niezależnie od nazewnictwa, idea tej technologii jest taka sama – ładowanie przy wyższym natężeniu i napięciu. Właśnie ta kwestia niepokoi wiele osób, ponieważ zwiększenie napięcia prądy płynącego do telefonu może znacznie podnieść jego temperaturę, jak wiadomo – wysoka temperatura jest niezwykle szkodliwa dla baterii. 

Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ producenci zastosowali szereg zabezpieczeń, które mają chronić baterię przed przegrzaniem czy uszkodzeniem. Funkcja szybkiego ładowania nie wpływa zatem na żywotność baterii. 

 

Co najbardziej niszczy baterię?

Jest wiele negatywnych czynników i nieprawidłowych nawyków, które przyczyniają się do szybszego zużycia baterii w telefonie. Jednym z nich jest ładowanie urządzenia przez całą noc. Nie chodzi tutaj jednak o przeładowanie, ponieważ współczesne modele są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia ochronne. Podczas całonocnego ładowana telefon może się niepotrzebnie nagrzewać, a jak wiemy – wysoka temperatura ma negatywny wpływ nie tylko na baterię, ale również na elektroniczne podzespoły urządzenia. Z tego samego powodu nie zaleca się przechowywania telefonu na pełnym słońcu ani w pobliżu źródeł ciepła. 

Bardzo niekorzystne jest też długie nieużywanie telefonu, ponieważ bateria litowo-jonowa traci żywotność w tempie 5% każdego miesiąca. Jeśli zatem odłożymy telefon do szuflady i będziemy chcieli z niego skorzystać po upływie kilku miesięcy, ładowanie telefonu może zakończyć się całkowitym uszkodzeniem baterii. 

 
co najbardziej niszczy baterię w telefonie
 

 

Czy da się wymienić baterię w smartfonie?

W starych modelach telefonów komórkowych mogliśmy w każdej chwili zdjąć obudowę, wyjąć baterię i wymienić ją na nową. W przypadku smartfonów sytuacja nie jest taka łatwa, ponieważ mają one zwartą konstrukcję, co oznacza, że bateria jest po prostu wbudowana w urządzenie. Proces wymiany baterii jest utrudniony, ale nie jest niemożliwy do zrealizowania. 

Wymiana baterii w smartfonie wymaga specjalnych narzędzi i umiejętności, dlatego jest to zadanie dla serwisu. Samodzielna wymiana nie tylko zakończy się utratą gwarancji na smartfon, ale również może doprowadzić do jego uszkodzenia. 

 

czy da się wymienić baterię w telefonie
 

 

Jak sprawdzić żywotność baterii w telefonie?

Skoro już wiemy, jak wydłużyć żywotność baterii w smartfonie, teraz dowiedzmy się, jak sprawdzić jej poziom naładowania. Jest kilka dostępnych metod, ale różnią się one w zależności od zainstalowanego systemu. 

 

Jak sprawdzić ile mAh ma bateria w Androidzie?

Stan baterii w smartfonie działającym w systemie Android możemy sprawdzić na dwa sposoby. 

 

I sposób – wpisanie kodu

W klawiaturze do wykonywania połączeń wystarczy wpisać kod: *#*#4636#*#*. Wówczas na ekranie pojawi się menu, w którym znajdziemy podstawowe informacje o zużyciu baterii czy temperaturze. 

Należy jednak mieć na uwadze, że powyższy kod nie działa w przypadku wszystkich smartfonów. 

 

II sposób – aplikacje diagnostyczne

Jeśli nie działa nam kod, do sprawdzenia stanu baterii możemy wykorzystać dedykowane aplikacji diagnostyczne. Jedną z najlepszych i najbardziej znanych jest aplikacja AcuuBattery, którą można pobrać za darmo ze sklepu Google. Dzięki takiej aplikacji możliwa jest analiza wydajności baterii.

Aplikacja AccuBattery poinformuje nas o poziomie naładowania baterii i określi, jak długo nasz telefon wytrzyma aktywne użytkowanie lub użytkowanie z wyłączonym ekranem. Poza tym aplikacja podaje czas rozładowywania baterii, średnie zużycie prądu, zużycie prądu przez działające aplikacje, a także czas dostępny na pełnej baterii. 

 
aplikacja Accu Battery w telefonie aplikacja Accu Battery w telefonie

 

aplikacja Accu Battery w telefonie aplikacja Accu Battery w telefonie

 

 

iPhone – sprawdzanie poziomu baterii

Nieco inaczej przebiega sprawdzanie poziomu baterii w iPhone’ach marki Apple. Należy tu skorzystać z precyzyjnego narzędzia systemowego, które znajdziemy w modelach od iPhone 6 system iOS 11,3 oraz nowszych. 

Aby uzyskać informacje o żywotności baterii, wystarczy wejść w opcję „Ustawienia”, a następnie wybrać kategorię „Bateria” i „Kondycja Baterii”.

Warto dodać, że iPhone w systemie iOS 13 ma dostępną funkcję „Zoptymalizowane ładowanie baterii”, która ma nie tylko zmniejszać zużycie baterii, lecz także poprawiać jej żywotność, gdy jest naładowana do pełna. Ta funkcja jest domyślnie włączona w nowych iPone’ach. 

 
jak sprawdzić poziom naładowania baterii w telefonie
 

 

Jak wydłużyć żywotność baterii w tablecie?

Jeśli zastanawiacie się, jak zwiększyć wytrzymałość baterii zamontowanej w tablecie, to najlepiej stosujcie się do tych samych wskazówek, co w przypadku telefonów. Najważniejsze jest, aby dostosować ustawienia ekranu, głównie jego jasność, a także powyłączać zbędne moduły, takie jak: Wi-Fi, Bluetooth czy GPS. 

Tablety są urządzeniami stworzonymi typowo do rozrywki, dlatego największymi „pożeraczami” baterii są aplikacje, które automatycznie aktualizują swoją zawartość czy przeprowadzają synchronizację danych. Warto zatem wyłączyć dostęp do aktualizacji tym aplikacjom, z których korzystamy najrzadziej. 

 

 

Jak sprawdzić stan baterii w tablecie Android?

Sprawdzanie poziomu naładowania baterii w tablecie z systemem operacyjnym Android jest bardzo łatwe – wystarczą zaledwie 2 kroki.

  • Należy wejść w opcję „Ustawienia”  na ekranie głównym tabletu.

 
jak sprawdzić poziom naładowania baterii w tablecie Lenovo Android

Źródło: www.support.lenovo.com/us/pl/solutions/ht101256

 
  • Następnie znaleźć zakładkę „Bateria” i ją wyświetlić – tam znajdziemy informacje o poziomie naładowania baterii i czasie jej działania. 

 
jak sprawdzić poziom naładowania baterii w tablecie Lenovo Android

Źródło: www.support.lenovo.com/us/pl/solutions/ht101256

 

Jak sprawdzić stan baterii iPod?

W iPadzie ikona baterii znajduje się w prawym górnym rogu ekranu. Jeśli poziom naładowania będzie bardzo niski, na ekranie pojawi się obrazek wyczerpanej baterii. Aby jednak dokonać dokładnej analizy wydajności baterii, będziemy musieli skorzystać ze specjalistycznego programu lub aplikacji, np. CoconutBattery

Ta aplikacja działa na Macu jako narzędzie do diagnostyki. Pokazuje ona zużycie baterii w porównaniu ze stanem początkowym. Jeśli wartość spadnie do 80% pierwotnej pojemności baterii, zaleca się jej wymianę na nową. 

 

Żywotność baterii w laptopie

Wpływ na żywotność baterii w laptopie ma wiele czynników. Dużo zależy od samej baterii, a także używanego do ładowania zasilacza. Poza tym znaczenie ma również marka i model laptopa. Okazuje się jednak, że nasze złe nawyki mogą znacznie skrócić trwałość baterii, przez co jej czas działania zacznie drastycznie spadać. W rezultacie będziemy zmuszeni do wymiany baterii na nową. 

 

 

Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie?

Istnieje wiele czynników, które obniżają wydajność baterii w laptopie. Na szczęście są też sposoby, które mogą pomóc wydłużyć jej żywotność. 

 

 

Ograniczenie jasności wyświetlacza

Aby wydłużyć żywotność baterii, możemy zmniejszyć jasność ekranu. W tym celu wystarczy wcisnąć przycisk FN i klawisz funkcyjny z grafiką słońca i znakiem +. Pamiętajmy jednak, aby zbyt mocno nie ściemniać ekranu, ponieważ wtedy praca na laptopie stanie się mało komfortowa.

 

Tryb energooszczędny w laptopie

W ustawieniach każdego laptopa znajdziemy opcję oszczędzania baterii. Po jej uruchomieniu automatycznie zostanie dostosowana wydajność laptopa oraz podświetlenie ekranu, aby pobór energii był jak najmniejszy.  

 
tryb energooszczędny w laptopie
 

Wyłączenie podświetlenia klawiatury

Jak przedłużyć żywotność baterii w laptopie? Jednym ze sposobów jest wyłączenie podświetlenia klawiatury. Ten prosty zabieg pozwoli zaoszczędzić sporo energii, bez konieczności ingerowania w jakość pracy na laptopie. 

 

Wyłączenie modułu Bluetooth

Wiele osób zastanawia się, czy Bluetooth zużywa dużo baterii w laptopie. Ten moduł zazwyczaj zużywa mniej niż 4% baterii, więc może dodać nawet 15 minut czasu pracy baterii. W laptopach nie korzystamy tak często z modułu Bluetooth, co w smartfonach. Warto zatem go wyłączyć, aby zmniejszyć zużycie baterii. 

 
zużycie baterii w laptopie według aplikacji
 

Zapobieganie przegrzaniu laptopa

Jak zwiększyć kondycję baterii? Przede wszystkim powinniśmy unikać przegrzania laptopa, ponieważ to znacznie skraca żywotność baterii. Powinniśmy zatem unikać stawiania laptopa w mocno nasłonecznionych miejscach oraz w pobliżu źródeł ciepła. Poza tym nie powinniśmy trzymać laptopa na kolanach, na łóżku czy na kocu. Aby nie doprowadzić do przegrzania baterii, najlepiej zaopatrzyć się w podkładkę chłodzącą, która pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę urządzenia. 

Pamiętajmy, że wysoka temperatura jest szkodliwa nie tylko dla baterii, lecz także dla innych podzespołów laptopa.

 

Używanie odpowiedniego zasilacza

Należy pamiętać, że każda bateria w laptopie ma określone parametry. Trzeba na nie zwracać uwagę przy wyborze zasilacza. Jeśli zatem nasza oryginalna ładowarka ulegnie uszkodzeniu, kupując nową, powinniśmy zwrócić uwagę na jego napięcie, natężenie prądu oraz na wtyk końcówki, ponieważ musi on pasować do naszego laptopa. 

Jeżeli wybierzemy zasilacz o parametrach innych niż te, które ma nasz laptopa i jego bateria, ryzykujemy spadkiem żywotności akumulatora. W najgorszej sytuacji może dojść nawet do uszkodzenia samego laptopa. 

 
tryb zasilania w laptopie
 

Odpoczynek dla baterii

Jeśli przez długi czas korzystamy z laptopa w domu lub w pracy, czyli w miejscach, w których mamy dostęp do gniazdka elektrycznego, nie będziemy potrzebować baterii. W takiej sytuacji warto ją wyjąć z laptopa, ponieważ trzymana pod napięciem przez cały czas przechodzi cykl ładowania i rozładowania, co zwiększa jej zużycie. Zanim wyjmiemy baterię z laptopa, upewnijmy się, że jest przynajmniej w połowie naładowana. 

 
pełne naładowanie laptopa
 

Koniec z rozładowywaniem i ładowaniem do końca

We współczesnych laptopach montowane jest bateria litowo-polimerowa albo litowo-jonowa. Żadna z nich nie ma tzw. efektu pamięci, co oznacza, że nie trzeba ich rozładowywać do 0%, ani ładować do 100%. Takie zabiegi tylko negatywnie wpływałyby na ich żywotność. W związku z tym baterię do ładowania powinniśmy podłączyć, gdy jej poziom spadnie do ok. 20% i zakończyć ładowanie w okolicach 80-90%. Jeśli będziemy utrzymywać niepełne naładowania, bateria nie będzie się przegrzewać, co korzystnie wpłynie na jej żywotność. 

 
jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie
 

 

Jak obliczyć czas pracy laptopa?

Wiele osób zastanawia się, przez ile czasu będzie mogło korzystać z laptopa na baterii. Na szczęście można to obliczyć, ale nie jest to łatwe. 

  • Najpierw musimy ustalić zapotrzebowanie laptopa na prąd. Pomocna w tym będzie aplikacja, np. Battery Care, która bez problemu nam wskaże aktualny pobór energii. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że zużycie prądu będzie uzależnione od czynności, jakie wykonujemy na laptopie. Podczas oglądania filmu urządzenie pobierze więcej prądu niż przy przeglądaniu stron internetowych. 

  • Drugą ważną wartością, którą powinniśmy znać, jest pojemność baterii – te informacje znajdziemy na nalepce znamionowej baterii. Pojemność zazwyczaj jest wyrażana w Wh, ale nie zawsze tak jest. Czasami możemy spotkać się z określeniami mWh albo mAh. W takim przypadku najlepiej jest przeliczyć te jednostki na Wh.

  • Gdy znamy już te dwie wartości, możemy wykonać obliczenia. Wystarczy, że pojemność baterii (Wh) podzielimy przez pobór prądu (W), a otrzymamy orientacyjny czas pracy baterii w laptopie

 

Jak wydłużyć żywotność baterii w smartwatchu/smartbandzie?

Baterie litowo-jonowe montowane są również w inteligentnych zegarkach i opaskach. W zależności od modeli, marki i stopnia zaawansowania, urządzenia wearables mogą pracować od ok. 2-3 dni do nawet 40 dni. Okazuje się, że wytrzymałość baterii można w łatwy sposób wydłużyć. O tym, jak oszczędzać baterię Apple Watch, Garmin, Amazfit, Samsung czy Xiaomi, przeczytacie w poniższych akapitach. 

 
Smartband Amazfit Band 7 Czarny
249.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

225.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

249.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Automatyczne wyłączanie ekranu

Nowoczesne smartwatche i smartbandy wyposażone są w opcję wybudzania ekranu. Zazwyczaj działa ona tak, że ekran wybudza się w momencie, gdy podnosimy rękę do góry w celu sprawdzenia godziny czy powiadomień. Aby wydłużyć żywotność baterii, możemy wyłączyć tę opcję –  wówczas ekran będzie się włączał tylko wtedy, gdy będziemy chcieli z niego skorzystać.

 

Statyczna tarcza zegarka

Nie jest tajemnicą, że kolorowe tapety, animacje i inne elementy interaktywne zmniejszają żywotność baterii. Dlatego warto ustawić tarczę zegarka na bardziej stonowaną. 

 

Wyłączenie powiadomień

Jak poprawić żywotność akumulatora litowo-jonowego w zegarku albo w opasce? Można ograniczyć otrzymywanie powiadomień. Każde przychodzące powiadomienie i każdy alarm wibracyjny sprawia, że spada żywotność baterii. Powinniśmy zatem dobrze przemyśleć, czy niezbędne są dla nas powiadomienia z mediów społecznościowych, czy ciągłe monitorowanie tętna. 

 

Włączenie trybu oszczędzania

Podobnie jak w przypadku smartfonów i laptopów, w smartwatchach i smartbandach też mamy możliwość uruchomienia trybu oszczędzania energii. W tym trybie urządzenie będzie działać normalnie, ale nie będzie możliwości korzystania z niektórych funkcji, np. z modułu GPS czy Wi-Fi.

 
jak wydłużyć żywotność baterii w smartwatchu/smartbandzie
 

 

Czy da się wymienić baterię w smartwatchu/smartbandzie?

Nie wszystkie dostępne w sprzedaży smartwatche i smartbandy oferują możliwość wymiany baterii. Jeśli jest ona zamontowana na stałe, nie powinniśmy jej wymieniać, gdyż grozi to uszkodzeniem urządzenia. W przypadku smartwatchy marki Garmin baterie są niewymienialne przez użytkownika. Jeżeli będziemy chcieli wymienić ją na nową, powinniśmy postępować zgodnie z procedurą Garmin RMA

 

Podsumowanie

Jak widać, utrzymanie żywotności baterii w telefonie, tablecie, laptopie czy smartwatchu nie jest trudne. Wystarczy przestrzegać kilku ważnych wskazówek, aby bateria zapewniała poprawne działanie przez długi czas. Jednocześnie powinniśmy unikać wszystkich czynności i zabiegów, aby nie psuć kondycji baterii. 

Produkty powiązane
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS