Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaki zegarek z pulsoksymetrem wybrać?

W sprzedaży już od jakiegoś czasu dostępne są smartwatche wyposażone w akcelerometry, pulsoksymetry i pulsometry. To przydatne gadżety szczególnie dla osób aktywnych fizycznie. Pozwalają bowiem kontrolować najistotniejsze parametry dystansowe i monitorować podstawowe funkcje życiowe podczas treningu. W ostatnim czasie jednak bardzo wzrosło zainteresowanie modelami wyposażonymi w pulsoksymetry, gdyż to właśnie te niewielkie przyrządy medyczne zostały zarekomendowane osobom z łagodnym przebiegiem choroby COVID-19. Sprawdźmy więc, jak działa zegarek z pulsoksymetrem i na jaki model warto zwrócić uwagę.  

 

Pulsometr i pulsoksymetr - czym się różnią?

Nowoczesne inteligentne zegarki i opaski sportowe są wręcz naszpikowane funkcjami, które mają nam pomóc w treningu i monitorowaniu swojego zdrowia. Bardzo dużo modeli wyposażonych jest w pulsometr, natomiast tylko niektóre posiadają wbudowany pulsoksymetr. Choć obie nazwy brzmią podobnie, te urządzenia pomiarowe pełnią zupełnie inne funkcje. 

Zegarek z pulsometrem ma specjalne czujniki, które rejestrują przepływ krwi, a więc monitorują tętno. To ważna funkcja w urządzeniu treningowym, ponieważ pozwala kontrolować ciało i analizować reakcje na wysiłek fizyczny. Zegarek z pulsem działa w oparciu o czujnik z podświetleniem LED, który monitoruje tętno lub w innego typu rozwiązanie.

Natomiast pulsoksymetr to zupełnie inne urządzenie pomiarowe. O tym, jak działa i do czego służy, przeczytacie w kolejnym akapicie. 

 
zegarek z pulsometrem

 

Co to jest pulsoksymetr?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jaki zegarek z pulsoksymetrem wybrać, najpierw powinniśmy dowiedzieć się, czym tak właściwie jest pulsoksymetr. Jest to niewielki, poręczny przyrząd medyczny, który służy do pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli saturacji (SpO2). Dzięki pomiarowi można przeciwdziałać rozwijającej się u pacjenta niewydolności oddechowej. Pomiar jest bezbolesny i bezinwazyjny, ponieważ wykonuje się go na skórę. Wystarczy wybrać miejsce na ciele, np. palec u dłoni lub stopy, a następnie umieścić na nim czujnik. Mierzony sygnał składa się z dwóch składowych: stałej i zmiennej (tzw. pulsującej). To właśnie ta składowa opisuje absorbancję pulsującej krwi tętniczej. Jeśli saturacja krwi utrzymuje się na poziomie 95-98% (u osób starszych 94-98%), jest ona prawidłowa. Natomiast gdy wartość spadnie poniżej 90%, mówimy o nieprawidłowej saturacji, co może świadczyć o ciężkiej niewydolności oddechowej. 

Pandemia koronawirusa Sars-CoV-2 sprawiła, że w ostatnim czasie nastąpił wzrost zainteresowania pulsoksymetrami. Wirus wywołuje duszności i może prowadzić do zagrażającej życiu niewydolności oddechowej. Dzięki pulsoksymetrom pacjenci mogą na bieżąco kontrolować saturację i w razie czego od razu wezwać karetkę pogotowania ratunkowego.

 

Smartwatche

Na rynku dostępne są dwa rodzaje pulsoksymetrów - stacjonarny i napalcowy. Ten pierwszy stosowany jest głównie w szpitalach, domach opieki społecznej i innych placówkach medycznych. Ma większe gabaryty i oferuje więcej możliwości. Pozwala również dokonać pomiaru ciśnienia, oddechu, a także sprawdzić położenie rurki wewnątrztętniczej. Natomiast napalcowy pulsoksymetr przeznaczony jest do użytku domowego. Jest łatwy w obsłudze - specjalny czujnik zakłada się na palec pacjenta, a po kilku chwilach można odczytać wyniki pomiaru. 

Po co mierzyć pulsoksymetrem? Taki pomiar nie tylko pozwala przeciwdziałać niewydolności oddechowej, ale również kontrolować funkcje życiowe matki i płodu czy bezdech senny. Pomiaru saturacji dokonuje się również w okresie pooperacyjnym, podczas zabiegów wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, a także przy kwalifikowaniu pacjenta do tlenoterapii. 

 
zegarek z pulsoksymetrem

 

Jaki wybrać zegarek z pulsoksymetrem?

Na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych smartwatchy i smartbandów, które nie tylko zliczają ilość cyklów oddechowych na minutę, ale również mają wbudowane pulsoksymetry, które mierzą saturację. Będą one doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które dbają o jakość treningu i swoje zdrowie. 

 

Damski zegarek z pulsoksymetrem:

  • Smartwatch Samsung Galaxy Watch 4 BT - ma ekran Super AMOLED o przekątnej 1,2 cala, moduł Wi-Fi, GPS oraz NFC, dzięki czemu umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych. Ma wbudowanych wiele czujników i funkcji, które pozwalają monitorować stan zdrowia, w tym pulsoksymetr.

  • Smartwatch Maxcom FW32 Neon różowy - został wyposażony w wyświetlacz OLED o przekątnej 1,3 cala i baterię o pojemności 140 mAh, która zapewnia 4 dni użytkowania. Smartwatch jest wodoszczelny, ma wbudowany krokomierz, monitor tętna, pulsometr, pulsoksymetr oraz monitor snu. Poza tym informuje o powiadomieniach z mediów społecznościowych, wiadomościach SMS i e-mail.

  • Smartwatch Maxcom FW35 Aurum różowy - to wodoszczelny model z wyświetlaczem o przekątnej 1,4 cala. Ma wbudowaną baterie o pojemności 170 mAh, która umożliwia do 10 dni pracy i nawet do 25 dni czuwania. W zegarku znajdziemy monitor snu, krokomierz, pulsometr i pulsoksymetr. Poza tym smartwatch pozwala na odtwarzanie muzyki ze smartfona i sterowanie aparatem, do tego informuje o powiadomieniach Push Service. 

 

 

Męski zegarek z pulsoksymetrem: 

  • Smartband Amazfit Band 5 Czarna - to opaska sportowa wyposażona w ekran Amoled o przekątnej 1,1 cala o rozdzielczości 126 x 294 pikseli. Bateria litowo-jonowa o pojemności 125 mAh ładuje się w ciągu 2 godzin i pozwala na codzienne użytkowanie nawet do 15 dni. Jest to nowoczesny smartband z pomiarem ciśnienia krwi, pulsoksymetrem, funkcją monitorowania snu oraz stresu. Poza tym w zegarku znajduje się akcelerometr, który zlicza kroki i 11 trybów sportowych do wyboru. Jaka jest dedykowana aplikacja do tego smartbanda? Zepp APP - to aplikacja, która pozwoli monitorować wysiłek fizyczny i swoje zdrowie. 

  • Smartwatch Maxcom FW22 Classic czarny - został wyposażony w baterię o pojemności 200 mAh i klasę wodoodporności IP68. Umożliwia monitorowanie snu, pomiar tętna i ciśnienia krwi, a także pomiar saturacji. Wygodny odczyt pomiarów i powiadomień umożliwia wyświetlacz TFT IPS o przekątnej 0,96 cala.

  • Smartwatch Maxcom FW33 Czarny - został wyposażony w 1,3-calowy ekran o rozdzielczości 240 x 240 pikseli. Bateria o pojemności 300 mAh pozwala na codzienne użytkowanie przez 7 dni. Smartwatch ma wbudowany krokomierz, monitor tętna, pulsoksymetr, pulsometr i monitor snu. Dokonuje również pomiaru EKG. Ponadto zegarek informuje o przychodzących połączeniach, powiadomieniach z mediów społecznościowych, a także przypomina o bezruchu. 

 

 

Zegarek z pulsoksymetrem - czy pomiar jest wiarygodny?

Należy pamiętać, że dane z zegarka przeznaczone są wyłącznie do użytku rekreacyjnego. Nie powinny być traktowane jako diagnoza medyczna, gdyż zegarki z pulsoksymetrami nie są urządzeniami medycznymi. Ich dokładność nie jest wysoka, co ma związek z ich umieszczeniem. Pulsoksymetry przypina się do palca, stopy lub ucha, gdzie przepływ krwi jest blisko powierzchni. Natomiast smartwatche zakłada się na nadgarstek, co oznacza, że mają one źródło światła i czujnik po jednej stronie. Z tego względu muszą polegać na świetle, które odbija się z tyłu. Poza tym naczynia krwionośne w nadgarstku znajdują się dalej od powierzchni skóry.  

Nie oznacza to jednak, że nie możemy wspomóc się dokonanymi pomiarami na co dzień. Powinniśmy je jednak traktować jako wskazówkę, a ewentualne nieprawidłowości skonsultować z lekarzem

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS