Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jaki alkomat do samochodu wybrać?

Alkomaty to kompaktowe urządzenia, które pozwalają dokonać pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Dostępne na rynku modele różnią się sposobem działania, budową, jakością i precyzyjnością pomiaru. Jaki alkomat do samochodu sprawdzi się najlepiej? O tym przeczytacie w poniższym poradniku. 

Dlaczego warto mieć alkomat do samochodu?

Zgodnie z przepisami, dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi, która umożliwia prowadzenie pojazdów, wynosi 0,2 promila. Jest to równoznaczne z 0,1 mg alkoholu w 1 litrze wydychanego powietrza. Oznacza to, że jeśli kierowca ma w organizmie od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, popełnia wykroczenie. Jest ono karane grzywną w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł, zakazem prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat ora 10. punktami karnymi. Natomiast prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości, czyli powyżej 0,5 promila jest już przestępstwem, za które grożą znacznie poważniejsze konsekwencje. 

To, ile czasu utrzymuje się w naszym organizmie alkohol zależy od wielu czynników - od ilości wypitych trunków, spożywanych w tym czasie posiłków, a także od naszej tężyzny fizycznej. Najgorszym błędem, jaki możemy popełnić, jest określenie naszego stopnia trzeźwości „na oko”. Nasze dobre samopoczucie wcale nie musi bowiem oznaczać, że jesteśmy trzeźwi. Nawet gdy czujemy się dobrze i nic nam nie dolega, w naszym organizmie nadal mogą utrzymywać się promile. Jazda „na podwójnym gazie” jest nie tylko zabroniona, ale przede wszystkim bardzo niebezpieczna. Dlatego warto mieć w swoim samochodzie alkomat, dzięki któremu samodzielnie sprawdzimy, czy możemy bezpiecznie usiąść za kierownicę. 

 
alkomat do samochodu
 

Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy - który wybrać do auta?

Wybór alkomatu nie jest łatwym zadaniem, ponieważ na rynku nie brakuje tego typu urządzeń. Do wyboru mamy alkomat półprzewodnikowy, elektrochemiczny i spektrometryczny. Ten ostatni to alkomat mundurowy, który wykorzystywany jest na posterunkach policji, w sądach i szpitalach, ponieważ zapewnia najbardziej precyzyjny pomiar. 

Alkomat półprzewodnikowy jest dość tani w zakupie. Do wykrywania stężenia alkoholu wykorzystuje sensor półprzewodnikowy, czyli specjalną elektrodę, która utlenia się po kontakcie z alkoholem. Taka metoda nie jest jednak zbyt precyzyjna, a ponadto jest podatna na zafałszowania. Wynik pomiaru można zaburzyć, paląc papierosa, żując gumę czy jedząc cukierka bezpośrednio przed badaniem. Właśnie z tego względu alkomat półprzewodnikowy nie jest zalecany dla kierowców. Sprawdzi się jednak do okazjonalnego badania stanu trzeźwości. 

Przeciwieństwem alkomatu półprzewodnikowego jest alkomat elektrochemiczny. Ma on wbudowany czujnik elektrochemiczny, który zapewnia wysoką precyzję dokonanego pomiaru. Cechuje się niską podatnością na błędy i bardzo trudno jest zaburzyć wyniki pomiarów. Z tego względu doskonale sprawdzi się jako podręczny alkomat w samochodzie

 

Alkomaty

Jak wybrać dobry alkomat do samochodu?

Alkomat samochodowy nie powinien sprawiać problemów podczas użytkowania i przede wszystkim zapewniać wysoką jakość pomiarów. Jeśli więc chcemy, aby dobrze nam służył przez długi czas, przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów:

  • Czujnik przepływu powietrza - dobre alkomaty mają specjalne sensory, które informują, ile powietrza należy wprowadzić do urządzenia, aby można było dokonać rzetelnego pomiaru. 

  • Zakres błędu - precyzyjność to podstawa, dlatego powinniśmy rozglądać się wśród modeli, w których zakres błędu pomiarowego jest nie większy niż 0,01 promila

  • Zakres pomiaru - im większy, tym lepiej.

  • Częstotliwość pomiaru - nie tylko alkomat do samochodu, ale również model domowy, powinien być regularnie kalibrowany. W niektórych modelach konieczna jest nawet wymiana kilku podzespołów. W zależności od alkomatu kalibrację wykonuje się co kilka lub kilkaset tysięcy dokonanych pomiarów. 

  • Czytelny wyświetlacz - dzięki niemu bez problemu odczytamy wyniki pomiaru.

  • Ustniki - niektóre alkomaty sprzedawane są bez ustników, a inne mają w zestawie kilka wymiennych. Jeśli wybierzemy model z wymiennymi ustnikami, będziemy mogli dokonywać kilku pomiarów w krótkich odstępach czasowych. 

Przed zakupem alkomatu, zwróćmy również uwagę, czy wynik podawany jest w promilach, czy litrach sześciennych.

 

Alkomaty do 200 zł, alkomaty do 300 zł i alkomaty do 500 zł

 
 

Blokada alkoholowa w samochodzie 

Dla kierowców zawodowych, znacznie lepszym rozwiązaniem niż alkomat domowy, będzie blokada alkoholowa w samochodzie, tzw. alcomobilizer, alcolock, alcoguard czy interlock. Czym jest taka blokada? Jest to niewielki alkomat montowany w samochodzie, który uniemożliwia uruchomienie silnika osobie pod wpływem alkoholu. W praktyce wygląda to tak, że kierujący musi dmuchnąć w odpowiedni element urządzenia. Jeśli pomiar nie wykryje alkoholu w wydychanym powietrzu, kierowca będzie mógł uruchomić samochód. W przeciwnym razie włączy się blokada zapłonu, uniemożliwiająca uruchomienie silnika i jazdę samochodem. 

Ile kosztuje montaż takiej blokady? Za porządną aparaturę zapłacimy od 3 tysięcy złotych w górę. Do tego będziemy musieli doliczyć jeszcze koszty za montaż urządzenia. Mogą one wynieść od 300 zł w górę, gdyż wszystko zależy od marki i modeli samochodu. Nabycie takiej blokady jest zatem dość kosztowne, dlatego przeważnie decydują się na nią osoby, które prowadzą firmy transportowe albo przedsiębiorstwa, zatrudniające kierowców.

Inną, tańszą opcją jest wynajem blokady alkoholowej. Cena wynajęcia nie jest bardzo wysoka - można ją wynająć nawet za 90 zł miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, żeby doliczyć dodatkowe koszty za jej montaż, a następnie za diagnostykę na Okręgowej Stacji Kontroli pojazdów.

 
alkomat samochodowy
 

Taka blokada alkoholowa jest stosowana zamiast utraty prawa jazdy, co wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 8 lipca 2016 r. w sprawie wymagań funkcjonalnych i wymogów technicznych blokady alkoholowej oraz wzoru dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej. Dokładniej mówiąc, jeśli kierowca odbędzie połowę swojej kary, a w przypadku odebrania uprawnień dożywotnio - po 10 latach, może ubiegać się o zmianę zakazu. Jeśli sąd dopuści kierowcę do prowadzenia pojazdu, ten będzie musiał zamontować obowiązkowy alkomat w samochodzie, czyli właśnie blokadę alkoholową. Jest to dobre rozwiązanie dla kierowców, których jednym źródłem utrzymania jest właśnie prowadzenie pojazdów. 

Podsumowanie

Alkomat do samochodu to niezbędne wyposażenie każdego zawodowego kierowcy. Nawet osoby, które nie utrzymują się z prowadzenia pojazdów, a często podróżują, powinny mieć w swoim wyposażeniu alkomat, nawet ten najprostszy. To kompaktowe urządzenie pozwoli nam szybko sprawdzić, czy możemy wsiąść za kierownicę, nie stwarzając zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS