% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak przeprowadzić odkamienianie ekspresu do kawy?

Nawet najnowszy i najdroższy model ekspresu nie zaparzy nam smacznej, aromatycznej kawy, jeśli będzie zakamieniony. Osad wapienny ma jednak nie tylko negatywny wpływ na smak kawy, lecz także na żywotność urządzenia. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne odkamienianie ekspresu. Z naszego poradnika dowiecie się, jak odkamienić ekspres i po jakie środki sięgnąć, by urządzenie dobrze działało przez wiele lat. 

Dlaczego regularne odkamienianie ekspresu jest ważne?

Największym wrogiem ekspresów do kawy jest osad wapienny, który jest jedną z głównych przyczyn awarii. Prawidłowo konserwowany ekspres będzie służył znacznie dłużej, a przy tym nie będzie wymagał tak częstej naprawy. 

Jeśli dopiero kupiliśmy ekspres do kawy, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić twardość wody. Służą do tego specjalne paski, które można kupić za kilkanaście złotych. Dzięki nim będziemy wiedzieć, jak dobrać parametry ekspresu, aby ochronić go przed ewentualnymi uszkodzeniami. 

Częste odwapnianie ekspresu jest ważne również z innego powodu. Mianowicie kamień wpływa na smak kawy. Jeśli ekspres jest zakamieniony odczujemy nie tylko różnicę w temperaturze kawy, lecz także zauważymy w niej białe drobinki. Poza tym duża ilość kamienia sprawi, że zaparzona kawa będzie miała niewielką piankę, a do tego będzie mało aromatyczna. 

 
czym odkamienić ekspres do kawy
 

Czym odkamienić ekspres do kawy?

Zanim przejdziemy do samego procesu odkamieniania, najpierw zastanówmy się, czym najlepiej odkamienić ekspres. Do wyboru mamy środki chemiczne oferowane przez producentów oraz naturalne środki czystości. Te pierwsze będą lepszym wyborem z tego względu, że w swoim składzie mają niezbędne substancje, które pozwolą skutecznie pozbyć się osadu. Poza tym są bezpieczne dla wszystkich komponentów urządzenia. 

Odkamienianie ekspresu specjalnymi środkami

Środki odkamieniające do ekspresu występują w postaci tabletki, kapsułki, płynu, żelu lub proszku. Jeżeli nasz ekspres jest jeszcze na gwarancji, do odkamieniania powinniśmy używać środków wskazanych przez producenta. 

Tabletki rozpuszcza się w wodzie i tak przygotowany roztwór wlewa do urządzenia. Ważne jest, aby tabletka rozpuściła się w całości, ponieważ jej nierozpuszczone kawałki mogą zapchać pompę w ekspresie. Natomiast płyn odkamieniający zazwyczaj wystarczy wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach.  

 

Odkamienianie ekspresu domowym sposobem

Odkamienić i wyczyścić ekspres możemy też domowymi sposobami, np. kwaskiem cytrynowym, octem albo sodą oczyszczoną. Producenci nie zalecają jednak odkamieniania tymi sposobami, gdyż mogą one okazać się nieskuteczne, a czasami nawet doprowadzić do uszkodzenia niektórych elementów urządzenia. W niektórych przypadkach odkamienianie naturalnymi środkami może doprowadzić do utraty gwarancji.  

Odkamienianie ekspresu kwaskiem cytrynowym

To bardzo łatwa czynność. Po prostu, zamiast tabletki czy płynu odkamieniającego, używamy kwasku cytrynowego. Wystarczy 2 łyżeczki wsypać do pojemnika z wodą, a następnie uruchomić ekspres i postępować dokładnie tak, jakbyśmy chcieli zaparzyć kawę. 

Odkamienianie ekspresu octem

Jeśli do odkamieniania zamierzamy wykorzystać ocet, powinniśmy wymieszać go z wodą w proporcjach 1:2, czyli np. jedna szklanka octu na dwie szklanki wody. Taki roztwór należy wlać do pojemnika na wodę i „zaparzyć kawę” – tę czynność warto powtórzyć dwa razy. Następnie należy pozostawić roztwór w ekspresie na około 15 minut. Na koniec należy dokładnie przepłukać urządzenie świeżą wodą, a pojemnik dobrze umyć, np. z odrobiną płynu do mycia naczyń. Pamiętajmy jednak, że ocet pozostawia mocny, drażniących zapach, którego trudno jest pozbyć się z ekspresu. 

Odkamienianie sodą oczyszczoną

Z naturalnych środków, które znajdziemy w kuchni, do odkamieniania możemy wykorzystać również sodę oczyszczoną. Do pojemnika należy wlać 1 litr wody i dodać ¼ szklanki sody. Gdy soda całkowicie się rozpuści, możemy uruchomić ekspres i rozpocząć proces odkamieniania. Na końcu należy dokładnie wyczyścić pojemnik i kilkakrotnie przepłukać urządzenie. 

Ekspresy ciśnieniowe

Jak odkamienić ekspres do kawy? 

Odkamienianie ekspresu nie jest skomplikowanym zadaniem. Ważne jest jednak, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziemy w instrukcji obsługi. W większości ekspresów proces odkamieniania będzie wyglądać podobnie. Poniżej opiszemy krok po kroku, jak prawidłowo odkamienić ekspres do kawy.

 • Na początku musimy usunąć wodę z pojemnika, opróżnić pojemnik z fusów i wylać wodę z tacki.

 • Następnie wyjmujemy filtr do wody (jeśli jest on zamontowany w naszym ekspresie). 

 • Pod dozownikiem kawy umieszczamy dość dużą miskę lub garnek. 

 • W pojemniku na wodę przygotowujemy środki odkamieniające – mieszamy płyn z wodą lub rozpuszczamy w niej tabletkę, zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. 

 • Wkładamy z powrotem pojemnik na wodę do ekspresu.

 • Na wyświetlaczu ustawiamy funkcję odkamieniania – w zależności od modelu proces odkamieniania będzie trwał od 25 do 45 minut. 

 • Odkamieniacz wymieszany z wodą będzie przepływać przez ekspres, a następnie spływać do podstawionego naczynia.

 • Gdy pojawi się na wyświetlaczu odpowiedni komunikat, trzeba będzie opróżnić pojemnik, wypłukać go i wlać do niego świeżą wodę.

 • W następnej kolejności należy przeprowadzić proces płukania. 

Jeśli będziemy mieć jakikolwiek problem z odkamienianiem ekspresu, powinniśmy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Jeżeli nie znajdziemy rozwiązania, warto skontaktować się z producentem.

 
odkamienianie ekspresu do kawy

 

Odkamienianie ekspresu DeLonghi

Jeśli mamy w domu ekspres do kawy marki DeLonghi, powinniśmy postępować według poniższych wskazówek, aby przeprowadzić skuteczne odkamienianie.

 • Wyjmujemy, opróżniamy, a następnie z powrotem wkładamy do urządzenia tackę na wodę i pojemnik na fusy.

 • Usuwamy filtr do wody (jeśli znajduje się w ekspresie) i wyjmujemy pojemnik na wodę.

 • Do pojemnika na wodę wlewamy płyn odkamieniający – do poziomu oznaczonego literą „A”. Następnie dolewamy 1 litr wody – do poziomu oznaczonego literą „B”. Mocujemy pojemnik w ekspresie.

 • Pod dyszami ustawiamy naczynie o pojemności ok. 2 litrów i naciskamy przycisk „OK”. Ekspres automatycznie uruchomić program odkamieniania. 

 • Następnie opróżniamy naczynie, do którego spłynęła woda z odkamieniaczem. Wyjmujemy i opróżniamy pojemnik na wodę oraz uzupełniamy go świeżą wodą, aby ekspres mógł przeprowadzić płukanie.

 • Na końcu wszystko opróżniamy. Do pojemnika wkładamy filtr i nalewamy świeżej wody. Montujemy w ekspresie i naciskamy „OK”, by sprzęt przeprowadził drugie płukanie.

 • Ostatnim etapem jest opróżnienie pojemnika i tacki na skropliny. Ekspres jest gotowy do użycia.

 

 

Odkamienianie ekspresu Philips/Saeco

W przypadku ekspresów marki Philips i Saeco w łatwy sposób można przeprowadzić proces odkamieniania. Niektóre kroki mogą się nieco różnić w zależności od modelu ekspresu, ale w większości urządzeń proces przebiega w podobny sposób.

 • Najpierw wyjmujemy filtr do wody, pojemnik i spieniacz do mleka. Opróżniamy tackę ociekową i pojemnik na fusy.

 • Do pojemnika na wodę wlewamy całą butelkę płynu odkamieniającego marki Philips, a następnie dolewamy wody do poziomu oznaczonego symbolem „Calc-Clean”. Montujemy pojemnik w ekspresie.

 • Pod dozownikiem stawiamy dość duże naczynie – o pojemności ok. 1,5 litra.

 • Uruchamiamy ekspres, naciskamy przycisk „Calc-Clean” i rozpoczynamy odkamienianie. 

 • Ekspres będzie stopniowo dozować przez kraniki niewielkie ilości gorącej wody. Należy poczekać, aż urządzenie całkowicie opróżni pojemnik z roztworu. 

 • Następnie wyciągamy pojemnik, przepłukujemy, uzupełniamy świeżą wodą i montujemy w ekspresie.

 • Teraz musimy nacisnąć przycisk „start/stop”, aby przeprowadzić proces płukania – trwa on ok. 3 minut.

 • Gdy urządzenie przestanie dozować wodę, będzie to oznaczać, że cykl płukania został zakończony. 

 • Na koniec należy wyczyścić wszystkie elementy i z powrotem zamontować je w urządzeniu.

 

Odkamienianie ekspresu Melitta

Producent zaznacza, że odkamienianie ekspresu należy przeprowadzić krótko po tym, jak zaświeci się komunikat o konieczności odkamieniania. 

 • Przed rozpoczęciem odkamieniania należy wyjąć filtr do wody, opróżnić pojemnik na fusy i wylać wodę z tacki ociekowej.

 • Następnie do pojemnika na wodę wlewamy odkamieniacz i uzupełniamy wodę do podziałki. Montujemy zbiornik w urządzeniu.

 • W menu naciskamy przycisk „Calc”. Rozpocznie się proces odkamieniania, który będzie trwał ok. 25 minut.

 • Cały czas postępujemy zgodnie z informacjami wyświetlanymi na ekranie urządzenia. 

 • Po zakończeniu odkamieniania należy dwukrotnie przeprowadzić proces płukania. 

 

Odkamienianie ekspresu Krups

Gdy konieczne będzie odkamienianie ekspresu Krups, zacznie migać lampka sygnalizacyjna „Calc”. 

 • Wówczas należy wyjąć filtr do wody, a także wyjąć i opróżnić pojemnik na fusy oraz tackę ociekową.

 • Uruchomić program odkamieniania, a pod dozownikiem ustawić naczynie o pojemności co najmniej 0,6 litra.

 • Do zbiornika nalać wodę i rozpuścić w niej saszetkę środka odkamieniającego Krups. Pojemnik zamontować w urządzeniu.

 • Następnie należy nacisnąć przycisk rozpoczynający proces odkamieniania – pierwszy etap będzie trwał ok. 8 minut. O jego zakończeniu poinformują nas odpowiednie komunikaty.

 • W następnej kolejności trzeba będzie opróżnić naczynie z wodą, a zbiornik na wodę przepłukać i uzupełnić świeżą wodą.

 • Ponownie należy nacisnąć przycisk programu odkamieniającego, aby rozpocząć cykl płukania. Ten proces pozwoli przepłukać resztki środka odkamieniającego – będzie trwał ok. 6 minut. 

 • Po zakończeniu tego etapu należy usunąć resztki wody z pojemnika i nalać świeżej wody. 

 • Po raz kolejny naciskamy przycisk programu odkamieniającego. Rozpocznie się ostatni cykl czyszczenia, który potrwa ok. 6 minut. 

 • Gdy zgaśnie kontrolka „Calc” ekspres będzie gotowy do użycia. 

 

Odkamienianie ekspresu Siemens

Ekspresy do kawy Siemens oferują możliwość jednoczesnego odkamieniania i czyszczenia, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Taki ekspres samoczyszczący ma wbudowaną funkcję „Calc & Clean”

 • Na początku należy opróżnić pojemnik na fusy, tackę ociekową i pojemnik na wodę. Filtr należy wyjąć (o ile ekspres go ma), a do zbiornika nalać 0,5 litra wody i rozpuścić w niej preparat odkamieniający. Niektóre modele mają specjalne pojemniki, do których wkłada się tabletki odkamieniające. 

 • Pod dozownikiem należy ustawić puste naczynie o pojemności co najmniej 1 litra i w menu wybrać opcję „Calc’n’Clean”. Rozpocznie się proces czyszczenia i odkamieniania, który potrwa ok. 26 minut.

 • Po zakończeniu procesu należy wyjąć zbiornik na wodę i dobrze go przepłukać, a następnie napełnić świeżą wodą do poziomu oznaczonego „Max” i z powrotem zamocować w urządzeniu.

 • Automatycznie uruchomi się program czyszczenia obiegu kawy. Po jego zakończeniu należy opróżnić tackę ociekową, wyjąć i przepłukać pojemnik na mleko, a następnie oba elementy zamontować w ekspresie. 

 

Odkamienianie ekspresu Nivona

 • Aby rozpocząć odkamienianie w ekspresie Nivona, należy wejść w opcję „Konserwacja”, a następnie wybrać funkcję „Odkamienianie systemu”.

 • Następnie opróżniamy tackę ociekową i pojemnik na fusy. Ze zbiornika wyjmujemy filtr. 

 • Do pojemnika wlewamy 500 ml wody i 100 ml płynu odkamieniającego Nivona. Jeden koniec wężyka podłączamy do wylewki, a drugi do ociekacza.

 • Pod dozownik podstawiamy dość duże naczynie i w menu wybieramy „Start odkamieniania”. 

 • Rozpocznie się proces odkamieniania, który będzie trwać ok. 30 minut.

 • Po zakończeniu odkamieniania pojawi się komunikat „Opróżnij tacki” – wówczas należy opróżnić tackę na wodę i pojemnik na fusy, natomiast zbiornik na wodę przepłukać i umieścić w nim wkład filtrujący.

 • Na wyświetlaczu pojawi się komunikat „Wężyk do wylotu i ociekacza”. Oznacza to, że jeden koniec wężyka należy podłączyć do wylewki, a drugi do tacki ociekowej.

 • Następnie pod wylewką należy postawić puste naczynie, które ma co najmniej 500 ml pojemność i wybrać opcję płukania. 

 • Cykl płukania trwa ok. 2 minuty. Po jego zakończeniu należy opróżnić tackę ociekową i pojemnik na fusy. Ekspres jest gotowy do użycia. 

 

 

Odkamienianie ekspresu Dolce Gusto

 • Najpierw przygotowujemy roztwór –  płyn odkamieniający Nescafe Dolce Gusto mieszamy z 1/5 litra wody. 

 • Następnie wlewamy płyn do pustego zbiornika na wodę i montujemy go w ekspresie.

 • Na podstawie z kratką ustawimy dzbanek albo kubek. 

 • Naciskamy przycisk włączający i przytrzymuje przez 5 sekund, aż zapali się migająca zielona lampka.

 • W kolejnym kroku należy ustawić zakres objętości na maksimum i wcisnąć przycisk z ikoną gorącej wody, aby rozpocząć odkamienianie – ten proces potrwa ok. 2 minut. 

 • Pod koniec odkamieniania na zielono będzie migał przycisk włączania i wyłączania przez 2 minuty. A gdy światło przestanie migać i zacznie świecić nieprzerwanie, będzie to znaczyło, że ekspres zakończył proces odkamieniania. 

 • Następnie należy przeprowadzić płukanie – opróżniamy zatem dzbanek stojący na tacce, a zbiornik na wodę opłukujemy. 

 • Do zbiornika wlewamy 1 litr wody i ponownie montujemy w ekspresie. Na kratce znowu stawiamy pusty dzbanek lub kubek.

 • Ustawiamy zakres objętości na maksimum i naciskamy przycisk z ikoną gorącej wody. Pozostawiamy ekspres na 2 minuty.

 • Następnie ponownie ustawiamy zakres objętości na maksimum i naciskamy tym razem ikonę z zimną wodą. Pozostawiamy urządzenie jeszcze na 2 minuty.

 • Wyłączamy ekspres. Dzbanek zdejmujemy z podstawki, a pojemnik na wodę opróżniamy i napełniamy świeżą wodą.  

 

Jak często odkamieniać ekspres do kawy?

Odkamienianie ekspresu powinniśmy przeprowadzać tak często, jak będzie to konieczne. Jeśli mamy starszy model ekspresu, sami musimy pamiętać o systematycznym odkamienianiu. Informację o tym, co ile należy odkamieniać urządzenie na pewno znajdziemy w instrukcji obsługi dołączonej przez producenta. Poza tym sami będziemy w stanie określić, gdy ekspres będzie wymagał czyszczenia – wówczas w pojemniku na wodę zauważymy nalot z kamienia, a dysza spieniająca będzie działać nieprawidłowo. Częstotliwość odkamieniania ekspresu będzie w dużej mierze uzależniona od liczby przygotowywanych kaw. Jeśli pijemy dwie kawy dziennie, konieczność odkamieniania przypadnie co około 3-4 miesiące. Natomiast w przypadku, gdy dziennie parzymy po kilkadziesiąt filiżanek kawy, odkamienianie trzeba będzie przeprowadzać częściej, nawet co miesiąc. Przyjmuje się jednak, że starsze modele ekspresów należy odkamieniać co 200-300 porcji kawy.

Nieco inaczej sytuacja będzie wyglądać w przypadku nowoczesnych ekspresów automatycznych, ponieważ one same przypominają o konieczności przeprowadzenia odkamieniania. Gdy wyświetlą stosowny komunikat, nie powinniśmy go ignorować, tylko od razu przystąpić do odkamieniania. Większość ekspresu pozwala zaparzyć kawę nawet po wyświetlaniu takiego komunikatu, ale niektóre modele, np. ekspresy Siemens, automatycznie się blokują, aby zmusić nas do przeprowadzenia czyszczenia i odkamieniania. Co ważne, ekspresy automatyczne przeważnie wyposażone są w funkcję automatycznego czyszczenia, a niektóre nawet w funkcję odkamieniania, dzięki czemu wystarczy nacisnąć jeden przycisk, a ekspres wykona całą pracę za nas. 

 

 

Co zrobić, aby jak najrzadziej odkamieniać ekspres?

Jeśli zależy nam na jak najrzadszym odkamienianiu ekspresu i przedłużeniu jego żywotności, powinniśmy kierować się zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Warto więc zastosować odpowiednie środki prewencyjne

 • Korzystajmy z filtra do wody – filtr jest najlepszym sposobem na walkę z kamieniem. Filtr nie tylko zmiękcza, ale również oczyszcza wodę, dzięki czemu kamień znacznie wolniej się osadza. Ekspres poinformuje nas o konieczności wymiany filtra.

 • Przefiltrujmy wodę – jeśli mamy ekspres przelewowy, w którym nie ma filtra do wody, korzystajmy z dzbanka filtrującego

 • Wyłączmy funkcję automatycznego czyszczenia – podczas każdego czyszczenia system napełnia się wodą, a następnie zostaje przepłukany. Częstotliwość odkamieniania jest ustalana właśnie na podstawie ilości zużytej wody przez ekspres. Jeśli ekspres często będzie się czyścił, może znacznie częściej wyświetlać komunikat o konieczności odkamieniania. Jeżeli zatem parzymy kilka kaw dziennie, możemy całkowicie wyłączyć tę funkcję.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS