% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00
Jak odkamienić czajnik elektryczny lub na gaz?
Gdy nasza ulubiona kawa nagle traci smak, a w herbacie pływają białe drobinki, to znak, że w czajniku nagromadził się kamień. Choć nie jest on szkodliwy dla zdrowia, negatywnie wpływa na działanie i żywotność czajnika, dlatego koniecznie należy się go pozbyć. Na szczęście istnieją skuteczne, ekologiczne sposoby, dzięki którym szybko pozbędziemy się tego uciążliwego problemu. Podpowiadamy, jak odkamienić czajnik elektryczny i na gaz.
Dlaczego zbiera się kamień w czajniku?
Wszyscy wiedzą, że w urządzeniach AGD wykorzystujących wodę, tj. czajniki, żelazka, żelazka czy pralki, gromadzą się osady z kamienia. Nie wszyscy jednak wiedzą, czym tak właściwie jest kamień i skąd się bierze w naszych sprzętach.
Kamień to po prostu nierozpuszczalne węglany wapnia i magnezu, które wytrącają się w trakcie gotowania wody. Osadzają się ona w czajniku, na jego ściankach i elementach grzewczych w postaci kremowego osadu.
Główną przyczyną kamienia w czajniku jest twarda woda, czyli taka, która zawiera duże ilości jonów magnezu i wapnia. Oba te minerały są potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, m.in. wzmacniają kości, wspierają układ nerwowy i mięśniowy, a także pracę serca. Co ciekawe, magnez i wapń lepiej przyswajają się z wody, niż z pożywienia. Kamień znajdujący się w czajniku nie jest szkodliwy dla naszego organizmu, dlatego nic się nie stanie, jeśli wypijemy herbatę z drobinkami kamienia.

Dlaczego warto regularnie odkamieniać czajnik?
Niestety nie istnieje czajnik, który nie zachodzi kamieniem. W każdym modelu gromadzą się osady wapienne. Mimo że nie są one szkodliwe szkodliwy dla naszego zdrowia, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby systematycznie odkamieniać czajnik. Dlaczego jest to takie ważne?
-
Osady wapienne nie prezentują się estetycznie w czajniku, szczególnie jeśli mamy w kuchni czajnik szklany. Taki model kupujemy głównie ze względu na jego aspekty wizualne.
-
Kamień zdecydowanie skraca żywotność czajnika – osadza się nie tylko wewnątrz, ale również na elementach grzewczych, powodując ich szybsze psucie.
-
Duża ilość kamienia sprawia, że urządzenie pracuje dłużej, a do tego pobiera większą ilość energii elektrycznej. Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie jeśli szukamy sposobów, jak oszczędzać energię w domu.
-
Osady z kamienia negatywnie wpływają na smak wody, a co za tym idzie na smak zaparzonej z niej herbaty czy kawy.
-
Nie chcemy przecież serwować naszym gościom herbaty czy kawy z pływającymi osadami z kamienia.
![po-co-odkamieniac-czajnik.jpg [124.31 KB]](https://maxelektro.pl/storage/image/core_files/2023/1/31/9ec21836d5eda583dcba8a1211553c72/jpg/maxelektro/preview/po-co-odkamieniac-czajnik.jpg)
Czym odkamienić czajnik elektryczny lub gazowy?
Wiele osób zastanawia się, jak odkamienić czajnik i jakich środków do tego użyć. Okazuje się, że wybór detergentów, zarówno tych chemicznych, jak i naturalnych jest całkiem spory. Do odkamieniania, nie tylko czajnika, ale również innych sprzętów, np. ekspresu do kawy czy żelazka, możemy użyć:
-
profesjonalnego odkamieniacza – dostępny jest w płynie albo w proszku (w poręcznych saszetkach),
-
octu – spirytusowego lub jabłkowego,
-
kwasku cytrynowego – najbardziej opłaca się kupować kwasek w dużych opakowania po 500 g lub 1 kg,
-
sody oczyszczonej,
-
soku z cytryny,
-
proszku do pieczenia,
-
obierek ziemniaków.
Czajnik, zarówno elektryczny, jak i na gaz, możemy odkamieniać, stosując te same metody. Warto jednak wcześniej przeczytać instrukcję obsługi urządzenia, aby upewnić się, czy producent nie określił konkretnego sposobu bądź też zastrzeżenia dotyczącego sposobów odkamieniania.
![czym-odkamieniac-czajnik.jpg [192.52 KB]](https://maxelektro.pl/storage/image/core_files/2023/1/31/8964f80bb71f6e103b32f54a09fff050/jpg/maxelektro/preview/czym-odkamieniac-czajnik.jpg)
Co ile odkamieniać czajnik?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak często odkamieniać czajnik. Wszystko zależy bowiem od tego, jak twarda woda płynie z naszego kranu. Im twardsza woda, tym szybciej w czajniku nagromadzą się osady wapienne. Zaleca się jednak, aby przeprowadzić odkamienianie przynajmniej raz na 2-3 miesiące.
Od czego zależy odkamienianie czajnika? Materiały urządzeń
Dostępne w sprzedaży czajniki elektryczne, na gaz oraz na indukcję można odkamieniać tymi samymi metodami. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre materiały lepiej zareagują na pewne środki niż na inne.
-
Czajnik ze stali nierdzewnej najlepiej odkamieniać octem, kwaskiem cytrynowym albo cytryną.
-
Do odkamieniania czajnika ceramicznego najlepiej sprawdzi się kilka łyżeczek sody oczyszczonej.
-
Czajnik szklany warto odkamieniać octem. Nie tylko usunie on kamień, ale również przywróci mu blask.
Jak odkamienić czajnik domowymi sposobami? 6 sprawdzonych metod
Odkamienianie czajnika domowym sposobem jest szybkie, łatwe i skuteczne, a do tego w pełni bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla środowiska.
Jak odkamienić czajnik elektryczny octem?
Zastanawiacie się, jak pozbyć się kamienia z czajnika? Możecie wykorzystać ocet – to najlepszy, sprawdzony sposób naszych babć. Odkamienianie czajnika można przeprowadzić zarówno za pomocą octu spirytusowego, jak i octem jabłkowym. Oto opis metody krok po kroku:
-
Aby odkamienić urządzenie, należy przygotować roztwór octu i wody. Odpowiednie będą tutaj proporcje 1:1 albo 2:1, czyli np. 250 ml octu oraz 125 ml wody.
-
Oba składniki należy dokładnie wymieszać, a następnie gotową miksturę wlać do czajnika i zagotować.
-
Po zagotowaniu należy pozostawić mieszankę w czajniku jeszcze przez ok. godzinę.
-
Po tym czasie wylać roztwór i kilkakrotnie zagotować wodę, by wypłukać resztki i pozbyć się drażniącego zapachu octu.
![jak-odkamienic-czajnik-octem.jpg [104.95 KB]](https://maxelektro.pl/storage/image/core_files/2023/1/31/c3b33d6aae17680f3abf25f01f186d0d/jpg/maxelektro/preview/jak-odkamienic-czajnik-octem.jpg)
Odkamienianie czajnika za pomocą kwasku cytrynowego krok po kroku:
-
Saszetkę kwasku cytrynowego wsypujemy do czajnika.
-
Następnie zalewamy wodą i zagotowujemy.
-
Taką mieszaninę warto jeszcze przez pewien czas pozostawić w czajniku.
-
Wylewamy wodę z kwaskiem i opłukujemy czajnik.
-
Na końcu ponownie napełniamy czajnik wodą i zagotowujemy, aby pozbyć się resztek roztworu.
Kwasek cytrynowy i cytryna są polecane do odkamieniania w szczególności czajników ze stali nierdzewnej, ale nadają się również do innych rodzajów urządzeń.
![jak-odkamienic-czajnik-kwaskiem-cytrynowym.jpg [192.06 KB]](https://maxelektro.pl/storage/image/core_files/2023/1/31/ebaa657907cb990807607ee26624a565/jpg/maxelektro/preview/jak-odkamienic-czajnik-kwaskiem-cytrynowym.jpg)
Jak najlepiej odkamienić czajnik na gaz albo czajnik elektryczny? Kolejnym sprawdzonym sposobem jest soda oczyszczona, a dokładniej mówiąc, wodorowęglan sodu. Ten związek chemiczny kojarzy nam się głównie z pieczeniem ciast. Tymczasem okazuje się, że oprócz właściwości fermentujących i spulchniających, soda oczyszczona neutralizuje kwasy, pochłania nieprzyjemne zapachy i świetnie radzi sobie z usuwaniem kamienia. Jeśli zatem chcemy przeprowadzić odkamienianie bez octu, który ma mocny, drażniący zapach, z powodzeniem możemy wykorzystać sodę oczyszczoną. Z pewnością każdy z nas znajdzie ją w swojej kuchni.
Oto opis krok po kroku, jak odkamienić czajnik sodą oczyszczoną:
-
Wsypujemy do czajnika 3 łyżki sody oczyszczonej i w całości napełniamy go wodą.
-
Następnie odstawiamy urządzenie na ok. 15 minut. W tym czasie roztwór wody z sodą dotrze do każdego zakamarka czajnika, efektywnie usuwając kamień. Jeśli chcemy mieć pewność, że soda usunie cały nagromadzony kamień, możemy pozostawić roztwór w czajniku nawet przez jedną godzinę.
-
Po tym czasie wylewamy roztwór z czajnika.
-
Na końcu pamiętajmy, aby dobrze umyć czajnik i kilka razy zagotować w nim wodę. Soda nie jest szkodliwa (ma w sobie m.in. proszek do pieczenia), ale za to ma specyficzny smak, który nie każdemu przypadnie do gustu.
Jak odkamienić czajnik cytryną?
Jeśli nie mamy w kuchni kwasku cytrynowego, do odkamieniania czajnika z powodzeniem możemy wykorzystać sok z cytryny. Jest on w stanie usunąć nawet najgorszy kamień, który osadza się na elementach armatury łazienkowej i kuchennej oraz w sprzętach AGD.
Odkamienianie czajnika cytryną krok po kroku:
-
Aby odkamienić czajnik, najpierw musimy wycisnąć ok. szklankę soku z cytryny. Możemy do tego celu wykorzystać wyciskarkę ręczną albo elektryczną – ta druga jest znacznie szybsza i wygodniejsza w obsłudze.
-
Następnie sok wlewamy do czajnika i pozostawiamy na ok. 1 godzinę.
-
Po tym czasie wylewamy sok i dokładnie myjemy wnętrze urządzenia.
Jeśli postawimy na tę metodę odkamieniania, z czajnika będzie wydobywał się przyjemny, cytrynowy zapach.
![jak-odkamienic-czajnik-cytryna.jpg [119.67 KB]](https://maxelektro.pl/storage/image/core_files/2023/1/31/2d4e6ddaa577ee4c95cd570cd01bb993/jpg/maxelektro/preview/jak-odkamienic-czajnik-cytryna.jpg)
Jak odkamienić czajnik obierkami z ziemniaków?
Jeśli po obiedzie zostały nam obierki od ziemniaków, możemy je wykorzystać do odkamienienia czajnika. Jak to zrobić?
-
Wkładamy obierki do urządzenia.
-
Wypełnimy czajnik wodą do 2/3 wysokości i zagotowujemy.
-
Jeśli nie uda nam się usunąć osadów kamiennych za pierwszym razem, warto tę czynność powtórzyć jeszcze przynajmniej trzy razy – oczywiście za każdym razem dodajemy świeże obierki od ziemniaków.
Użycie obierek z ziemniaków to naturalna, ale niestety nie zawsze skuteczna metoda odkamieniania. Zazwyczaj jednokrotne zagotowanie wody z obierkami nie wystarcza, aby całkowicie pozbyć się kamienia, szczególnie jeśli nagromadziło się go dość dużo. Właśnie dlatego konieczne jest kilkakrotne powtórzenie całego procesu.
![jak-odkamienic-czajnik-obierkami-z-ziemniakow.jpg [327.43 KB]](https://maxelektro.pl/storage/image/core_files/2023/1/31/6fc0e873ed451c2cca2aaca020745166/jpg/maxelektro/preview/jak-odkamienic-czajnik-obierkami-z-ziemniakow.jpg)
Jak odkamienić czajnik coca-colą?
Okazuje się, że ten popularny napój dostępny na rynku nadaje się nie tylko do picia. Coca-Cola całkiem nieźle radzi sobie z odkamienianiem czajnika. Cały proces odkamieniania jest bardzo łatwy.
-
Wlewamy szklankę napoju do czajnika.
-
Dolewamy do niego wody do maksymalnego poziomu.
-
Pozostawiamy taką mieszankę w czajniku na kilka godzin.
-
Następnie wylewamy wodę i dokładnie myjemy urządzenie.
![jak-odkamienic-czajnik-coca-cola.jpg [106.92 KB]](https://maxelektro.pl/storage/image/core_files/2023/1/31/85376561cd5629a8130883fef4d577bc/jpg/maxelektro/preview/jak-odkamienic-czajnik-coca-cola.jpg)
Jak użyć odkamieniacza do czajnika?
Domowe sposoby odkamieniania czajnika mają wiele zalet. Przede wszystkim są naturalne, łatwo dostępne, a do tego tanie. Trudno jest jednak jednoznacznie stwierdzić, które środki najlepiej poradzą sobie z usunięciem osadów z naszego czajnika. Jeżeli kamień będzie bardzo duży, naturalne metody odkamieniania mogą nie być skuteczne. W takiej sytuacji warto sięgnąć po specjalistyczne odkamieniacze proponowane przez producentów.
Jak wyczyścić czajnik odkamieniaczem? Oto instrukcja krok po kroku:
-
Jeśli korzystamy z odkamieniacza w saszetce 30 g, to jej zawartości należy rozpuścić w 500 ml wody.
-
Następnie roztwór wlać do czajnika.
-
Pozostawić na 15-20 minut.
-
Następnie wylać roztwór i dokładnie wypłukać czajnik ciepłą wodą.
Jeśli używamy odkamieniacza w płynie, to zazwyczaj wystarczy wlać do czajnika 50 ml płynu oraz 1 l wody. W ten sposób skutecznie pozbędziemy się osadów z kamienia.
![jak-odkamienic-czajnik-odkamieniaczem.jpg [72.44 KB]](https://maxelektro.pl/storage/image/core_files/2023/1/31/430e6ebf35ec0577efa0d8e61ab9526d/jpg/maxelektro/preview/jak-odkamienic-czajnik-odkamieniaczem.jpg)
Ile razy gotować wodę po odkamienianiu czajnika?
Po odkamienianiu czajnika należy dokładnie umyć urządzenie, aby nie pozostały w nim resztki odkamieniacza, sody oczyszczonej czy kwasku cytrynowego. Zazwyczaj wystarczy 2-3 razy zagotować w czajniku czystą wodę.
Jeśli przeprowadzaliśmy odkamienianie za pomocą octu, to konieczne może być nawet kilkakrotne zagotowanie wody. Ocet ma bowiem bardzo ostry, drażniący zapach, którego czasami trudno jest się pozbyć.
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w czajniku?
Jak widać, czajnik możemy skutecznie odkamienić kwaskiem cytrynowym, cytryną, sodą i octem. Możemy też użyć preparatów odkamieniających dostępnych w sprzedaży. Lepiej jednak zapobiegać gromadzeniu się kamienia, niż musieć cały czas go usuwać.
Jednym ze sposobów, dzięki któremu ograniczymy powstawanie osadów kamiennych, jest dzbanek filtrujący. Zamontowany w takim dzbanku filtr nie tylko oczyszcza wodę z piasku czy ziarenek, lecz także usuwa z niej sole wapnia i magnezu, skutecznie ją zmiękczając. Poza tym przefiltrowana woda ma lepszy smak, gdyż filtr zatrzymuje również chlor. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie filtru odwróconej osmozy, który montuje się bezpośrednio pod zlewem. Taki filtr oczyszcza wodę z pierwiastków, drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Poprawia również smak przygotowywanych napojów.
Aby ograniczyć powstawanie kamienia w czajniku, warto wlewać do niego tylko tyle wody, ile potrzebujemy w danym momencie. Jeśli w czajniku nie będzie przez długi czas znajdować się przegotowana woda, to kamień nie będzie tak szybko się gromadził.