Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Z jakiego materiału czajnik elektryczny?

Czajnik jest urządzeniem, z którego korzystamy kilka albo nawet kilkanaście razy dziennie, gdy potrzebujemy gorącej wody do zaparzenia herbaty, kawy lub innego napoju. Powinniśmy zatem wybrać urządzenie, które pozwoli na szybkie zagotowanie wody, a przy tym będzie energooszczędne i całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Z jakiego materiału czajnik elektryczny wybrać? W artykule przybliżymy poszczególne rodzaje materiałów i sprawdzimy, jakie są ich największe zalety oraz wady. 

 

Rodzaje czajników

W sklepach znajdziemy dwa rodzaje czajników – tradycyjne na gaz (lub na płytę indukcyjną) oraz czajniki elektryczne.

Czajnik tradycyjny 

Kiedyś czajnikami tradycyjnymi określało się modele „na gaz”, czyli takie, które przeznaczone były do użytkowania na kuchenkach gazowych. Jednak teraz, gdy popularność zyskały płyty indukcyjne, większość producentów przystosowuje tradycyjne czajniki do działania nie tylko na gazie, ale również na indukcji. Zazwyczaj czajniki tradycyjne wykonywane są ze stali nierdzewnej i ceramiki, popularne są również czajniki emaliowane. Mają wygodną rączkę, zazwyczaj wykonaną z tworzywa sztucznego oraz gwizdek, który sygnalizuje proces gotowania wody. 

 

tradycyjny czajnik na gaz

Tradycyjny czajnik na gaz

czajnik na indukcję

Czajnik na płytę indukcyjną

 

Czajnik elektryczny 

Jest to urządzenie, które należy do kategorii małego AGD do kuchni. Większość współczesnych czajników ma obrotowe podstawki, które ułatwiają codzienne użytkowanie. To właśnie podstawka ma kabel, który należy podłączyć do gniazdka elektrycznego. Cały dzbanek można bez problemu przenosić, dlatego też określany jest mianem czajnika bezprzewodowego. Czajniki elektryczne wykonywane są z plastiku, ze stali nierdzewnej, ze szkła, ceramiki, a nawet z silikonu. Ich pojemność wynosi od 0,4 do nawet 3 litrów, jednak największą popularnością cieszą się czajniki o pojemności 1,5 oraz 1,7 l

Warto wspomnieć, że takie dzbanki elektryczne często oferują wiele dodatkowych funkcji. Ostatnio popularność zyskują czajniki z regulacją temperatury, które pozwalają zagotować wodę do pożądanej temperatury, by zaparzyć idealną herbatę. Poza tym w sprzedaży znajdziemy czajniki elektryczne, które oferują sterowanie smartfonem lub emitują sygnał dźwiękowy po zakończeniu pracy. 

 

czajnik elektryczny z regulacją temperatury

Czajnik elektryczny z regulacją temperatury

czajnik elektryczny retro

Czajnik elektryczny retro

Czajniki

Z jakiego materiału czajnik elektryczny?

Czajniki elektryczne wykonywane są z różnych materiałów. Każdy z nich ma pewne plusy i minusy, dlatego wybór czajnika powinien być uzależniony od naszych potrzeb i indywidualnych preferencji. 

Czajnik z plastiku – za i przeciw

Najpopularniejsze, a zarazem najtańsze są czajniki wykonane z tworzywa sztucznego. Są lekkie i występują w wielu kolorach, dzięki czemu każdy bez problemu dopasuje odpowiedni model do swojej kuchni. Tego typu czajniki zazwyczaj cechują się prostym designem, choć na półkach sklepowych można też spotkać bardziej dekoracyjne modele. Tworzywo jest dość trwałe, a przy tym nie nagrzewa się do wysokiej temperatury. 

 

czajnik z plastiku

 

Należy jednak pamiętać, że białe czajniki plastikowe mogą z czasem zżółknąć, a kolorowe stracić swoje soczyste barwy. Poza tym w przypadku słabej jakości plastiku podczas gotowania wody z czajnika może wydzielać się nieprzyjemny zapach, który negatywnie wpłynie na smak przygotowanego napoju. Co więcej, tworzywo sztuczne może zawierać BPA (bisfenol), czyli chemiczny związek, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na zakup czajnika z plastiku, powinniśmy sprawdzić, czy nie zawiera tego szkodliwego związku. 

 

 

Czajnik ze stali nierdzewnej – wady i zalety

Tego typu czajniki również cieszą się dużą popularnością. Stal jest wytrzymała, odporna na korozję i wysokie temperatury. Poza tym dłużej utrzymuje wysoką temperaturę i jest łatwa do utrzymania w czystości, ponieważ nie chłonie ani barw, ani zapachów. W sprzedaży dostępne są czajniki, które wykonane są ze stali, ale mają też plastikowe elementy, a także modele ze stali nierdzewnej bez plastiku. 

 

czajnik ze stali nierdzewnej

 

Należy jednak pamiętać, że stal mocno się nagrzewa. Powinniśmy zatem uważać, aby nie poparzyć się rozgrzaną po gotowaniu wody obudową czajnika. Aby temu zapobiec, producenci stosują w swoich urządzeniach termoizolację. Poza tym czajniki stalowe są cięższe niż modele wykonane z tworzywa sztucznego. 

 

 

Czajnik szklany – plusy i minusy

Czajniki szklane nie są wykonane ze zwykłego, cienkiego szkła, a ze szkła borokrzemowego, nazywanego żaroodpornym. Takie szkło jest odporne na nagłe zmiany temperatury, nie nagrzewa się ani nie topi. Poza tym nie traci swoich właściwości pod wpływem wysokiej temperatury gotującej się wody. Czajnik szklany jest więc odporny i wytrzymały, dzięki czemu dobrze będzie nam służył przez wiele lat. Co więcej, szkło jest neutralnym materiałem, dlatego możemy być spokojni, że podczas gotowania do wody nie przedostaną się żadne niepożądane związki chemiczne.

Kolejną zaletą szklanych czajników jest ich modny design. Staną się zatem nie tylko funkcjonalnym urządzeniem, ale również doskonałym elementem dekoracyjnym w kuchni. Taki szklany czajnik często jest podświetlany diodami LED, dzięki czemu ładnie prezentuje się w kuchni, szczególnie po zmroku. Kolorowa sygnalizacja świetlna jednocześnie jest znakiem rozpoczęcia procesu gotowania wody. 

 

czajnik szklany

 

Należy pamiętać, że choć takie czajniki mają korpus wykonany ze szkła hartowanego, ich pozostałe elementy, czyli uszczelki, wieko, podstawa i uchwyt, wykonane są z tworzywa sztucznego. Warto również pamiętać, że czajniki szklane są droższe niż modele wykonane z plastiku lub ze stali nierdzewnej. 

 

 

Czajnik ceramiczny – za i przeciw

Coraz popularniejszy staje się również czajnik ceramiczny, zarówno ten stawiany na gaz, jak i elektryczny. Takie urządzenie cechuje się przede wszystkim oryginalnym designem – bardziej przypomina elegancki dzbanek do parzenia herbaty niż klasyczny czajnik. Modele wykonane z ceramiki dostępne są w różnych kształtach i wzorach, np. w kwiaty, liście, gałązki, paski czy kropki. Będą zatem dodatkowym elementem dekoracyjnym kuchni. Ich elegancki wygląd nie jest jednak jedyną zaletą – czajniki ceramiczne są bowiem bardzo łatwe do utrzymania w czystości, a do tego zdrowe, ponieważ nie wydzielają szkodliwych związków i nie zmieniają smaku wody. 

 

elektryczny czajnik ceramiczny

 

Czajniki ceramiczne nie są jednak pozbawione wad. Są dość ciężkie, co może być problemu podczas częstego podnoszenia. Do tego są bardziej podatne na uszkodzenia niż czajniki stalowe, plastikowe czy szklane – łatwiej można je zarysować, obić lub stłuc. Ich wadą jest również wysoka cena. 

 

 

Czajnik z silikonu – idealny w podróży

Na rynku dostępne są również czajniki turystyczne, które wykonywane są z elastycznego, a zarazem wytrzymałego silikonu. Materiał jest odporny na uszkodzenia i wysoką temperaturę, dlatego nie musimy się obawiać, że pęknie, gdy woda osiągnie wysoką temperaturę. Taki czajnik silikonowy można bez problemu złożyć, by zmniejszyć jego wielkość. Dzięki temu świetnie sprawdzi się podczas podróży lub w kamperze. 

Warto wspomnieć, że silikon nie wchodzi w reakcje z wodą i nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. 

Jaki czajnik elektryczny jest najzdrowszy?

Materiał wykonania jest jednym z najważniejszych czynników, na które kupujący zwracają uwagę podczas wyboru czajnika. Wpływa on bowiem na wygląd i styl urządzenia, a także na jego cenę. Materiał może mieć również wpływ na smak i jakość przygotowywanego napoju. W czajniku wykonanym z niskiej jakości tworzywa sztucznego podczas gotowania może wydzielać się przykry zapach, a niepożądane substancje mogę przeniknąć do wody. Natomiast w przypadku czajnika aluminiowego może dochodzić do migracji glinu (aluminium) do napoju, który jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Zdecydowanie najzdrowszy dla naszego zdrowia będzie czajnik szklany. Szkło jest bowiem materiałem neutralnym, który nie wchodzi w reakcje w kontakcie z wodą lub żywnością. Oznacza to, że zagotowana woda będzie neutralna pod względem smaku. Za bezpieczny dla zdrowia uznaje się również czajnik ceramiczny, który nie wydziela żadnych szkodliwych dla organizmu związków. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku czajników emaliowanych – emalia działa bowiem niczym tarcza ochronna, skutecznie zapobiegając przedostawaniu się do wody szkodliwych dla zdrowia związków. 

 

z jakiego materiału czajnik elektryczny

 

Jak czyścić czajnik?

Bez względu na to, z jakiego materiału wykonany jest czajnik, wymaga regularnego czyszczenia - zarówno od środka, jak i na zewnątrz. Do najważniejszych czynności należy systematyczne odkamienianie. Przy twardej wodzie w czajniku bardzo szybko może powstawać osad z kamienia. Jego warstwa nie tylko sprawia, że woda wolniej się gotuje, przez co zużywamy większą ilość energii elektrycznej, ale również negatywnie wpływa na smak przygotowanego napoju. Na szczęście możemy pozbyć się kamienia w bardzo łatwy, a do tego ekonomiczny i ekologiczny sposób. Zamiast stosować chemiczne środki odkamieniające, możemy użyć kwasku cytrynowego albo octu, które świetnie rozpuszczają osady z kamienia. 

Pamiętajmy, że czajnik powinniśmy również czyścić z zewnątrz. Ze względu na to, że niektóre powłoki czajnika można łatwo zarysować, do czyszczenia warto używać miękkiej strony gąbki i delikatnych detergentów, np. płynu do mycia naczyń

 

jak czyścić czajnik

 

Jak wybrać energooszczędny czajnik elektryczny?

Świadomość społeczna na temat wpływu człowieka na środowisko naturalne stale wzrasta, dlatego coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: „Czy czajnik elektryczny może być energooszczędny?”. Niezależnie od tego, czy mamy w domu płytę gazową czy indukcyjną, i tak bardziej oszczędną opcją będzie czajnik elektryczny niż tradycyjny. Przede wszystkim szybciej gotuje wodę, a poza tym pozwala kontrolować jej ilość, co jest ważne w przypadku oszczędzania energii. 

Jeśli chcemy kupić dobry, energooszczędny czajnik, wybierzmy model z grzałką płytową. Pobiera ona bowiem o wiele mniej prądu niż tradycyjna grzałka spiralna, a do tego umożliwia zagotowanie minimalnej ilości wody – zaledwie 0,3 l, co w przypadku grzałki spiralnej jest niemożliwe. 

Zwróćmy również uwagę na moc grzałki. Czajnik o mocy 3000 W zagotuje 1 litr wody w zaledwie 3 minuty, natomiast urządzeniu o mocy 1500 W zajmie to kilka minut więcej. Dzięki wyższej mocy szybciej zagotujemy wodę, ale czajnik pobierze przy tym więcej energii.  

Wpływ na energooszczędność czajnika będzie mieć również materiał wykonania. Dobrze odizolowana komora znacznie przyspiesza proces gotowania, zmniejszając tym samym zużycie energii. Jako energooszczędne czajniki dobrze sprawdzą się modele stalowe i ceramiczne, ponieważ długo utrzymują ciepło wewnątrz. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS