% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czajnik elektryczny czy na gaz? Który wybrać?

Każdy z nas przynajmniej kilka razy dziennie pije ciepłe napoje – herbatę, kawę czy kakao. Gotowanie wody należy więc do podstawowych czynności kuchennych, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego czajnika. Choć sprawa wydaje się prosta, ilość dostępnych na rynku modeli, znacznie utrudnia zakup. Lepiej wybrać tradycyjny czajnik na gaz czy wyposażony w nowoczesne funkcje czajnik elektryczny? Obydwa mają pewne zalety i wady, dlatego sam musisz podjąć właściwą decyzję. 

 

Rodzaje czajników

Na rynku dostępne są dwa rodzaje czajników tradycyjne na gaz i elektryczne. Te pierwsze jeszcze do niedawna znajdowały się w każdej kuchni. Dziś ich wybór nie jest już tak oczywisty, choć nie brakuje osób, które z nich korzystają. Czajniki na gaz posiadają wygodny uchwyt i gwizdek, który informuje o zagotowaniu wody. Mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najpopularniejsze są czajniki stalowe, ceramiczne i emaliowane. Tego typu czajniki dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, urzekają swoim nietuzinkowym wzornictwem, a wiele z nich świetnie odnajduje się w stylu retro. 

 

 

Drugim rodzajem są czajniki elektryczne, które doprowadzają wodę do wrzenia za pomocą specjalnej grzałki spiralnej lub płytowej. Grzałki spiralne umieszczone są wewnątrz urządzenia, tuż przy jego dnie. Jest to jednak coraz rzadziej spotykane rozwiązanie ze względu na konieczność gotowania dużej ilości wody i osadzanie się kamienia na grzałce. Powszechnie wykorzystywane są natomiast grzałki płytowe, które ukryte są w dnie urządzenia. Czajniki elektryczne zazwyczaj posiadają obrotową podstawę, miarkę wody, filtr antyosadowy i włącznik. 

 

czajnik gazowy tradycyjny

 


Czajnik na gaz

czajnik elektryczny

Czajnik elektryczny

 

Czajnik elektryczny – zalety i wady

Obecnie najpopularniejsze są czajniki elektryczne, dlatego też ich oferta jest bardzo bogata i mocno zróżnicowana. Występują w wielu kolorach, różnią się pojemnością, materiałem wykonania i dodatkowymi funkcjami, dzięki czemu każdy znajdzie model spełniający jego potrzeby. Czajniki elektryczne swoją popularność zyskały głównie dzięki wygodnej obsłudze i szybkości gotowania wody. Potrafią doprowadzić wodę do wrzenia nawet o połowę szybciej niż czajniki na gaz. Ich zaletą jest również automatyczny wyłącznik, dzięki któremu wyłączą się, gdy tylko zagotują wodę. Co więcej modele z grzałką płytową pozwalają zagotować minimalną ilość wody, np. na jeden kubek herbaty.

 
Czajniki elektryczne

Jeśli chodzi o wady czajników elektrycznych, to największą z nich są wysokie koszty użytkowania. Choć wodę zagotujemy szybciej niż w czajniku gazowym, koszty zużycia prądu będą o wiele wyższe. Należy również wspomnieć, że ceny zakupu modeli elektrycznych również są wyższe. 

 
czajnik elektryczny - zalety i wady

 

Czujnik na gaz – jakie są jego największe zalety?

Tradycyjne czajniki na gaz są cenione przede wszystkim za niskie koszty użytkowania. Choć trudno jest obliczyć dokładne różnice w kosztach, ich eksploatacja jest tańsza niż czajników elektrycznych. Poza tym ich ceny są dużo niższe. Najtańsze modele nabędziemy już za 20 zł, choć nie brakuje oczywiście czajników z górnej półki, których ceny znacznie przekraczają granicę 100 zł. Atutem takich czajników jest to, że występują w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu każdy z łatwością znajdzie model dopasowany do wystroju swojej kuchni. 

 
Czajniki na gaz

Czy czajniki na gaz mają jakieś wady? Niestety tak. Najpoważniejszą z nich jest długi czas gotowania wody – znacznie dłuższy niż w przypadku modeli elektrycznych. Poza tym takie czajniki nie posiadają żadnych dodatkowych funkcji, a dźwięk gwizdka może irytować niektórych domowników. Nie należy zapominać, że taki czajnik musi być również dostosowany do rodzaju kuchenki – nie wszystkie będą bowiem działać na płytach indukcyjnych

 
czajnik na gaz - zalety i wady

 

Jaki czajnik wybrać?

Wybór czajnika w dużej mierze będzie kwestią indywidualną, dlatego warto zastanowić się, czego od niego oczekujemy. Jeśli nie chcemy długo czekać, aż woda się zagotuje, to lepszym wyborem będzie czajnik elektryczny. Jeżeli jednak czekanie nie jest dla nas problemem, a przy tym chcemy dodatkowo oszczędzić, powinniśmy zdecydować się na tradycyjny czajnik na gaz

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS