% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Ile kostkarka w lodówce produkuje lodu?

Kostki lodu są podstawowym składnikiem drinków, koktajli, sorbetów i musów owocowych, a nawet niektórych potraw. To świetny sposób na szybkie schłodzenie napoju i orzeźwienie w upalne dni. Choć kostki lodu można przygotować w specjalnych foremkach lub woreczkach, coraz więcej osób decyduje się na zakup kostkarki do lodu lub nowoczesnej lodówki z kostkarką. Ile kostkarka w lodówce produkuje lodu? W jaki sposób działa? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w naszym poradniku. 

 

Kostkarka wolnostojąca czy wbudowana w lodówce?

Osoby, które często zapraszają gości, piją koktajle i drinki powinny rozważyć zakup kostkarki do lodu. To zdecydowanie lepsze i wygodniejsze rozwiązanie niż zamrażanie wody w foremkach czy specjalnych woreczkach do lodu. Takie osoby mogą kupić kostkarkę wolnostojącą lub pokusić się o zakup lodówki z wbudowaną kostkarką

  • Kostkarka wolnostojąca - wielkościowo jest podobna do większego ekspresu do kawy. Jej zasada działania jest stosunkowo prosta. Wystarczy uzupełnić zbiornik wodą, podłączyć urządzenie do prądu i wybrać odpowiedni program robienia kostek lodu. Woda zostanie doprowadzona do specjalnych foremek, a następnie zamrożona przez konkretny czynnik chłodzący, wodę lub powietrze. Po kilku minutach powstaną kostki lodu, które zostaną wypchnięte do specjalnego pojemnika, gdzie utrzymywana jest ich niska temperatura. Ile w jednej partii produkują lodu takie urządzenia? W zasadzie wszystko zależy od kostkarki - niektóre modele, jak np. TCL-ICE R9 są w stanie wyprodukować w jednym cyklu 9 kostek lodu, a w przeliczeniu na dobę nawet 12-15 kg lodu. Natomiast kostkarka Gorenje IMD1200W w ciągu doby wyprodukuje 12 kg kostek lodu. Ile kosztuje kostkarka do lodu wolnostojąca? Ich ceny są mocno zróżnicowane, najtańsze modele można już kupić za około 200 zł, natomiast ceny najdroższych sięgają nawet 1000 zł.

 

ile lodu produkuje kostkarka w lodówce

 

  • Kostkarka wbudowana w lodówce - jest to oczywiście droższe rozwiązanie niż kostkarka wolnostojąca, ale za to otrzymujemy pojemną lodówkę, w której zmieści się bardzo dużo żywności, a przy okazji zapewnimy sobie stały dostęp do kostek lodu. W lodówkach montowane są dwa rodzaje kostkarek - ręczna (twistowa) oraz automatyczna. Ta pierwsza to kostkarka wewnętrzna, która jest umieszczona w środku zamrażarki. Ma ona specjalny pojemnik na wodę, który należy systematycznie uzupełniać. Taka kostkarka twistowa jest łatwa w obsłudze, a jej czyszczenie nie sprawia żadnych problemów. Drugim rodzajem jest kostkarka zewnętrzna, czyli automatyczna. Znajduje się ona na drzwiach lodówki, dzięki czemu jest wygodniejsza w obsłudze. Taka kostkarka automatycznie pobiera wodę z pojemnika lub sieci wodociągowej i ją zamraża, a następnie uwalnia gotowe kostki lodu. Wystarczy podstawić szklankę pod dozownik, a kostki lodu same do niej wpadną. 

 

Jak działa kostkarka w lodówce?

Zanim poszukamy odpowiedzi na pytanie, ile kostkarka w lodówce produkuje lodu, najpierw zapoznajmy się z jej metodą działania. Jak wcześniej wspomnieliśmy, w lodówkach znajdziemy kostkarki ręczne i automatyczne. Te pierwsze funkcjonują bez podłączenia wody, ponieważ pobierają ją z dedykowanego zbiornika, który należy regularnie uzupełniać. Gdy nastąpi wyczerpanie zapasu wody w zbiorniku, kostkarka wstrzyma pracę i wznowi ją dopiero po dolaniu świeżej wody.

Jeśli chodzi natomiast o kostkarki automatyczne, to na rynku dostępne są modele, które pobierają wodę z pojemnika, tak jak kostkarki ręczne oraz urządzenia, które wymagają podłączenia do sieci wodociągowej. Tego typu lodówki same pobierają wodę z sieci. Następnie trafia ona do specjalnych foremek, gdzie zostaje zamrożona. W kolejnym etapie foremki zostają delikatnie podgrzane, dzięki czemu gotowe kostki lodu są wypychane do pojemnika, z którego można je pobrać. Kształt i wielkość kostek, objętość lodu, prędkość wytwarzania czy wydajność są różne dla poszczególnych modeli lodówek z kostkarkami. 

 
kostki lodu z kostkarki
 

Ile kostkarka w lodówce produkuje lodu?

To, ile lodu jest w stanie przygotować kostkarka w lodówce w trakcie jednej sesji i ile trzeba czekać na niego, zależy od kilku czynników, m.in. od wielkości zbiornika na wodę, pojemnika na lód czy samego usytuowania kostkarki. Jak szybko tworzą się kostki lodu? Standardowy cykl tworzenia lodu w kostkarce trwa około 90 minut. W tym czasie kostkarka może wyprodukować około 8-10 kostek lodu. Tyle kostek wystarczy na 1-2 szklanki. Przykładowo automatyczna kostkarka w lodówce LG GSJ470DIDV jest w stanie przygotować 6 kostek od razu po uruchomieniu i nawet 50-60 sztuk w trakcie 24 godzin

Warto również pamiętać, że wyprodukowane kostki mogą się różnić kolorami. Im szybciej kostkarka wytwarza kostki lodu, tym są one bielsze.

Jednak, to ile kostkarka w lodówce wyprodukuje lodu, będzie w dużej mierze uzależnione od jej rodzaju. Sprawdźmy zatem, ile kostek lodu są w stanie wyprodukować poszczególne rodzaje kostkarek w ciągu jednej doby:

  • Kostkarka wewnętrzna w dolnej zamrażarce (typu French Door) - ten typ kostkarki znajduje się wewnątrz dolnej zamrażarki i powinien produkować około 56-72 kostki lodu na dzień w normalnych warunkach.

  • Kostkarka wewnętrzna w górnej zamrażarce - jest to kostkarka umieszczona w lewej górnej części lodówki. Szacuje się, że powinna produkować od 80 do 120 kostek lodu

  • Kostkarka na drzwiach lodówki - kostkarka umieszczona na drzwiach powinna produkować od 100 do 140 kostek lodu.

  • Podwójna kostkarka do lodu - niektóre modele lodówek mają dwie kostkarki, jedną wewnętrzną w zamrażarce, a drugą ulokowaną na drzwiach. Tego typu kostkarki cechują się największą wydajnością i potrafią wyprodukować około 147-252 kostki lodu w normalnych warunkach pracy. 

 
napój z lodem
 

Jak uruchomić kostkarkę w lodówce?

W zależności od producenta i modelu lodówki, wbudowane w nich kostkarki uruchamia się nieco inaczej. Należy jednak pamiętać, że kostkarka będzie działać tylko wtedy, gdy urządzenie będzie podłączone do prądu i tylko wtedy, gdy zamrażarka będzie pracować prawidłowo. Pierwsze uruchomienie kostkarki i przygotowanie kostek lodu może potrwać nawet do 24 godzin. Co więcej, producenci nie zalecają spożywania pierwszych partii lodu. Jeśli chcemy mieć pewność, że kostki lodu są zrobione z czystej i świeżej wody, pierwsze trzy partie, czyli około 30 kostek powinniśmy wyrzucić.

Z racji tego, że poszczególne kostkarki różnią się sposobem działania, sprawdzimy, jak uruchomić kostkarkę w urządzeniach najpopularniejszych producentów:

 
Lodówki z zamrażalnikiem u dołu

Uruchamianie kostkarki w lodówkach Samsung

Lodówki side by side Samsung oprócz kostkarek, posiadają też dozowniki wody. To właśnie z nich wylatują gotowe kostki lodu. Aby pobrać lód, wystarczy na panelu sterowania nacisnąć przycisk „lód kruszony” (crushed) lub "lód w kostkach" (cubed). Następnie podstawić szklankę pod dozownik i nacisnąć dźwignię. Produkcja kostek lodu przebiega na bieżąco. Jeśli jednak pojemnik na lód zostanie całkowicie zapełniony, urządzenie wstrzyma produkcję kolejnych kostek lodu, aż do momentu opróżnienia pojemnika. 

 
kostkarka w lodówce Samsung

Źródło: www. samsung.com

 

Włączanie kostkarki w lodówkach Bosch 

Po prawidłowej instalacji lodówki, wystarczy wybrać przycisk lodu w kostkach lub lodu kruszonego na panelu sterowania. Następnie podstawić szklankę pod dystrybutor i nacisnąć jego dźwignię, aby pobrać gotowy lód. Niektóre lodówki Bosch są w stanie wyprodukować nawet 140 kostek lodu w ciągu doby. Łatwo możemy więc obliczyć, ile na godzinę i ile na minutę taka kostkarka produkuje lodu. 

Czy można wyłączyć kostkarkę w lodówce Bosch? Oczywiście. W tym celu wystarczy nacisnąć na panelu sterowania przycisk „ice on/off”. Gdy wskaźnik „ice off” zaświeci się, będzie to oznaczało, że kostkarka jest wyłączona. Dzięki temu można zaoszczędzić zarówno energię, jak i wodę. 

 
kostkarka w lodówce Bosch

Źrodło: www.bosch.pl

 

Kostkarka w lodówkach LG

Lodówki side by side marki LG mają zamontowane automatyczne kostkarki, które potrafią przygotować około 40-84 kostki lodu w ciągu 24 godzin, jeśli czynniki są sprzyjające. Aby uruchomić kostkarkę, należy przełącznik zasilania ustawić w pozycji włączonej. 

 
kostkarka w lodówce LG

Źródło: www.lg.com.pl

Włączenie kostkarki w lodówkach Beko

Niektóre lodówki side by side Beko mają kostkarkę do lodu Icematic. Jej obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy napełnić zbiornik wodą i włożyć go do obudowy. Ile czasu kostkarka robi lód? Zazwyczaj wystarczą około 2 godziny. Po tym czasie nie należy wyjmować kostkarki z obudowy, tylko przekręcić pokrętła znajdujące się na zbiornikach zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dopiero po tym możemy wyjąć pojemnik z kostkami lodu. 

 
kostkarka w lodówce Beko

Źródło: www.beko.pl

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS