Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Do konsoli telewizor czy monitor?

Granie w gry na konsoli kojarzy nam się z wygodną kanapą lub fotelem i dużym telewizorem. Wielu graczy decyduje się jednak podłączyć konsolę do monitora gamingowego, ponieważ jest to bardziej uniwersalne rozwiązanie. Co zatem lepiej sprawdzi się do konsoli: telewizor czy monitor? Sprawdzamy. 

 Co do konsoli – telewizor czy monitor?

Sama konsola Xbox czy PS nie wystarczy nam do grania w gry. Potrzebny jest jeszcze dobrej jakości ekran, który będzie wyświetlał szczegółowe i płynne obrazy, bez zacinania. Dawniej do konsoli gracze zawsze wybierali telewizory, natomiast monitory służyły jedynie graczom komputerowym. Jednak teraz, gdy technologia poszła do przodu, do konsoli świetnie nadadzą się oba sprzęty. Trudno się zatem dziwić, że wiele osób zastanawia się, co wybrać do konsoli – telewizor czy monitor? Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale wybór jednego z nich będzie w dużej mierze uzależniony od typu gracza i rodzaju gry. 

 

Telewizor do konsoli – zalety

 • Duży ekrantelewizory oferują duże ekrany w dobrych cenach. Jeśli więc mamy w domu odpowiednio dużo przestrzeni, telewizor o dużej przekątnej będzie świetnym rozwiązaniem. 

 • Matryca OLED – tego typu matryce świetnie odwzorowują kolory, zapewniają głęboką czerń i jednolitą bieli, a do tego są energooszczędne i bardzo smukłe. Na rynku bez problemu dostaniemy telewizory OLED, natomiast monitory z tą matrycą wciąż są rzadkością. 

 • Zintegrowany system audio – mimo że na rynku dostępne są monitory z wbudowanymi głośnikami, nie mogą one dorównywać systemom audio wbudowanym w telewizory. Wielu producentów wyposaża swoje odbiorniki w technologie poprawiające jakość dźwięku, m.in. Dolby Atmos. Taki telewizor świetnie sprawdzi się do konsoli. 

 

 

Monitor do konsoli – zalety

 • Wszechstronność monitory gamingowe wyposażone są w bardzo mocne podzespoły, co oznacza, że spełnią potrzeby nie tylko graczy, lecz także fotografów, projektantów, grafików czy inżynierów. Można je zatem wykorzystać do pracy, a w wolnych chwilach do grania w gry na konsoli.

 • Wysoka częstotliwość odświeżania – monitory dla graczy oferują wyższą częstotliwość odświeżania niż telewizory. 

 • Synchronizacja częstotliwości odświeżania – praktycznie w każdym monitorze gamingowym znajdziemy takie funkcje jak G-Sync czy FreeSync. Są one istotne, ponieważ synchronizują częstotliwość odświeżania monitora z liczbą klatek na sekundę, które wyświetlane są na ekranie. Dzięki temu zapobiegają rozrywaniu obrazu i rozchodzeniu się go na boki.

 • Mniejszy rozmiar – monitory mają bardziej kompaktową budowę, dlatego będą lepszym wyborem do małych pomieszczeń, w których przestrzeń jest mocno ograniczona. 

 

 

Do konsoli telewizor czy monitor?

Do konsoli sprawdzą się zarówno monitory, jak i telewizory, ale nie wszystkie. Powinny być one wyposażone w zespół pewnych cech, które wpłyną na jakość wirtualnej rozgrywki. 

 

Input Lag – opóźnienie sygnału wejściowego

To jeden z najważniejszych parametrów, ponieważ określa, jaki czas musi upłynąć pomiędzy wysłaniem obrazu do telewizora lub monitora, a jego wyświetleniem. Input Lag podawany jest w milisekundach. W przypadku gier za dobry czas uznaje się 20 milisekund, ale w sprzedaży bez problemu znajdziemy zarówno monitory, jak i telewizory, które mają Input Lag na poziomie 10 lub kilkunastu milisekund. Do gier nie sprawdzi się natomiast Input lag powyżej 50 milisekund, ponieważ opóźnienia będą bardzo widoczne. 

 
co wybrać do konsoli - telewizor czy monitor

 

Częstotliwość odświeżenia – płynny i wyraźny obraz

Wybierając monitor lub telewizor gamingowy, należy zwrócić uwagę również na częstotliwość odświeżenia. Jest to bardzo ważny parametr, ponieważ określa, ile razy na sekundę matryca potrafi zmienić wyświetlany obraz. Częstotliwość odświeżania jest mierzona w Hertzach. W telewizorach najczęściej montowane są matryce 60 lub 120 Hz, przy czym te drugie znajdziemy w odbiornikach z wyższej półki. A ile Hz ma monitor? W monitorach rodzaj matrycy 60 Hz to z reguły standard. Jeśli jednak zależy nam na naprawdę dobrym monitorze gamingowym, powinniśmy szukać modeli o częstotliwości odświeżania nie mniejszej niż 144 Hz. Co ważne, na rynku można nawet dostać monitory, których częstotliwość wynosi 164 Hz, a nawet 240 Hz

Telewizory

Rozdzielczość ekranu – im wyższa, tym lepiej

W przypadku ekranów bardzo ważna jest rozdzielczość. Im wyższa, tym lepiej, ponieważ obraz będzie bardziej bogaty i szczegółowy. Póki co w telewizorach najwyższą rozdzielczością jest 4K, czyli 3840 × 2160 pikseli. Taka rozdzielczość jest odpowiednia zarówno do oglądania filmów, jak i grania w gry, ponieważ obraz jest bardzo szczegółowy. Monitory również mają rozdzielczość 4K, ale ich liczba na rynku jest ograniczona. Monitory mają mniejsze ekrany, więc taka duża rozdzielczość nie jest po prostu potrzebna.

 
rozdzielczość ekranu do konsoli do gier

 

HDR – szeroki zakres dynamiki

Kolejnym ważnym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając telewizor lub monitor gamingowy, jest HDR, czyli „High Dynamic Range”. Dosłownie oznacza to „szeroki zakres dynamiki”. HDR sprawia, że bardzo widoczna jest różnica pomiędzy najciemniejszymi a najjaśniejszymi punktami na ekranie. Technologia ta wpływa bezpośrednio na kolorystykę obrazu, a co za tym idzie jego jakość. 

 

Najważniejsza złącza

Przy zakupie telewizora lub monitora gamingowego, warto zwrócić uwagę na złącza, jakie ma wbudowane. W monitach zazwyczaj znajdziemy złącze HDMI, DisplayPort czy DVI. Natomiast telewizory wyposażone są przede wszystkim w złącze HDMI. 

 
złącza w monitorze i telewizorze

Gaming

 

 


Czy monitor może być telewizorem?

Dostępne w sprzedaży monitory, szczególnie te z górnej półki cenowej, pod względem parametrów często dorównują telewizorom. Bez problemu możemy kupić monitor OLED o dużej przekątnej i rozdzielczości 4K. Jeśli taki monitor ma wbudowany tuner DVB-T, to bez problemu zastąpi nam telewizor, ponieważ pozwoli na oglądanie filmów, seriali i programów telewizyjnych. Takie monitory, które mogą zastąpić telewizory, mają wszystkie niezbędne łącza, m.in. HDMI, USB czy VGA i można je zawiesić na ścianie. 

 

Jak podłączyć konsolę do telewizora lub monitora?

Konsola do telewizora – podłączenie

Podłączenie konsoli do telewizora nie jest skomplikowane, ale na wszelki wypadek przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak to zrobić:

 • Najpierw podłączamy kabel HDMI do gniazda OUT w konsoli.

 • Drugą wtyczkę umieszczamy w złączu HDMI w telewizorze.

 • Następnie podłączamy zasilacz do złącza AC Adapter lub AC IN w systemie gier. 

 • Na końcu wtyczkę przewodu zasilającego wpinamy do gniazdka. 

 
jak podłączyć konsolę do telewizora

 

Podłączenie konsoli do monitora

Podłączenie konsoli do monitora również nie powinno nam sprawić problemów. Najlepiej użyć do tego celu kabla HDMI – jedną końcówkę wpinamy do konsoli, a drugą do monitora. Wystarczy poczekać, aż oba sprzęty nawiążą połączenie, a potem można dostosować odpowiednie proporcje obrazu, rozdzielczość i jasność. 

Jeżeli mamy stary monitor, to z pewnością nie ma on wejścia HDMI. W takiej sytuacji należy dokupić przejściówkę DVI/HDMI. Ze względu na to, że nie przesyła ona dźwięku, konieczne będzie dokupienie również słuchawek lub głośników

 
jak podłączyć konsolę do monitora

 

Podsumowanie

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co do konsoli: telewizor czy monitor? Do gier sprawdzą się zarówno telewizory, jak i monitory, choć warto dobrać ekran do rodzaju platformy i tytułów, w jakie zamierzamy grać. 

Jeśli zamierzamy umieścić konsolę w salonie i tam grać w gry, zakup monitora nie będzie miał sensu. W takiej sytuacji najlepiej jest kupić telewizor, który będzie nam służyć nie tylko do gier, ale również do oglądania filmów i seriali. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS