% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czym się kierować wybierając płytę gazową?

Choć na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt grzewczych, dla wielu osób modele gazowe wciąż są numerem jeden. Gotowanie na palnikach gazowych jest bowiem tanie i wygodne, a do tego bezpieczne dla użytkownika. Płyty gazowe różnią się między sobą rozmiarem, ilością palników, rodzajem rusztów czy designem. Jaki model najlepiej sprawdzi się w kuchni? Sprawdź, na co zwracać uwagę wybierając płytę gazową. 

 

Szklana, emaliowana czy stalowa?

Płyty gazowe są wykonywane z różnych materiałów, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, który z nich nam najbardziej odpowiada. Do najpopularniejszych i jednocześnie najtańszych należą płyty gazowe emaliowane. Występują w wielu wersjach kolorystycznych, a do tego są łatwe do utrzymania w czystości, co jest ich największą zaletą. Niestety emalia łatwo odpryskuje, co znacznie obniża walory estetyczne urządzenia. 

 

 

W sklepach często można również spotkać płyty gazowe stalowe. Ich atutem jest wysoka wytrzymałość na urazy mechaniczne, a także odporność na korozję i działanie wysokich temperatur. Wszystkie te czynniki sprawiają, że taki model będzie nam dobrze służył przez wiele lat. Jedynym mankamentem może być czyszczenie płyty, które wymaga specjalnych środków. Zbyt szorstkie czyściki mogą bowiem łatwo porysować jej powierzchnię.

 

 

Zdecydowanie najbardziej efektownie prezentują się szklane płyty gazowe. Swoim wyglądem nieco przypominają płyty indukcyjne, dlatego znakomicie wpasują się w każdą nowoczesną aranżację. Tego rodzaju płyty produkowane są ze szkła hartowanego, a dzięki gładkiej powierzchni o wiele łatwiej można je utrzymać w czystości.    

 

 

Ilość i rozstawienie palników

Przed zakupem płyty gazowej, warto zastanowić się, ile palników będzie nam potrzebnych. Dla osób, które mieszkają same i częściej stołują się poza domem, w zupełności powinna wystarczyć płyta dwupalnikowa. Jeśli mamy liczną rodzinę, powinniśmy rozważyć zakup modelu z pięcioma albo nawet sześcioma palnikami. Natomiast potrzeby przeciętnej rodziny powinna spełnić standardowa płyta czteropalnikowa. Poza liczbą palników, ważne jest również ich rozstawienie. Palniki powinny znaleźć się w pewnych odległościach od siebie tak, abyśmy mogli swobodnie zmieścić obok siebie dwa duże garnki. 

 

Moc i rodzaj palników

Większość standardowych płyt gazowych posiada jeden duży palnik, dwa średnie oraz jeden mały. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w palniki z tzw. podwójną, potrójną albo nawet poczwórną koroną. Są one przeznaczone do najbardziej intensywnego gotowania. W płytach gazowych często spotyka się również palnik WOK, pozwalający na gotowanie w głębokich naczyniach. Dzięki różnej wielkości i mocy palników, łatwiej nam będzie dostosować parametry grzania do wymagań konkretnych potraw i rodzaju posiadanych naczyń. 

 
Płyty gazowe

Jakie ruszty?

Ważnym elementem każdej płyty gazowej ruszty. To na nich stawia się garnki i patelnie, dlatego powinny być one stabilne, aby nasza potrawa nie wylądowała na podłodze. Zazwyczaj producenci stosują ruszty żeliwne, stalowe bądź emaliowane. Te pierwsze są najbardziej stabilne i wytrzymałe. Co więcej, nie ulegają odkształceniom pod wpływem wysokiej temperatury, jednak mogą sprawiać kłopoty w czyszczeniu. Ruszty stalowe i emaliowane są lżejsze i łatwiejsze w czyszczeniu, ale zdecydowanie mniej stabilne. Poza tym, ruszty często są dzielone, dzięki czemu zmieszczą się w komorze zlewozmywaka.

 

Panel sterowania 

Większość płyt gazowych ma sterowanie mechaniczne za pomocą pokręteł, które są odporne na wysokie temperatury. Każdy palnik ma przypisane pokrętło, dlatego z łatwością można zwiększać lub zmniejszać jego płomień. Natomiast w bardziej zaawansowanych modelach stosowane są dotykowe panele sterowania. 

 

Zastosowane zabezpieczenia

Z racji tego, że gaz jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia, i istnieje możliwość jego ulatniania się, wszystkie płyty gazowe muszą posiadać zabezpieczenia przeciwwypływowe gazu. Specjalne zawory automatycznie odcinają dopływ gazu do palnika, gdy tylko wykryją awarię lub dojdzie do przypadkowego zgaśnięcia płomienia. W ten sposób zapewniają pełne bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Niektóre płyty gazowe posiadają dodatkowo możliwość blokowania pokręteł oraz automatyczny wyłącznik. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS