Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czym jest Dolby Atmos i gdzie ją znajdziemy?

23 listopada 2021

Jeśli chcemy przenieść wrażenia wizualne i dźwiękowe z sali kinowej do naszego salonu, będziemy potrzebować nie tylko telewizora z dużym ekranem, ale również odpowiedniego systemu nagłaśniającego obsługującego format Dolby Atmos. Jak działa ta nowoczesna technologia dźwiękowa? W jaki urządzeniach występuje?

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • Dolby Atmos to technologia dźwięku obiektywnego. W jaki sposób powstała?
  • Na czym polega działanie Dolby Atmos?
  • W jakich urządzeniach można znaleźć Dolby Atmos?
  • Aby cieszyć się dźwiękiem Dolby Atmos, należy wybrać telewizor wyposażony w odpowiedni procesor dźwięku i głośniki skierowane ku górze.
  • Soundbary z Dolby Atmos, choć nie dorównują pełnym systemom kina domowego, oferują znaczącą poprawę jakości dźwięku w porównaniu do tradycyjnych zestawów głośnikowych.
  • Technologię Dolby Atmos można też włączyć w smartfonie - jak to zrobić?
  • Jak włączyć Dolby Atmos w słuchawkach? Należy włączyć odpowiednią funkcję w oprogramowaniu.
  • Dolby Atmos w urządzeniach marki Apple - jak włączyć tę technologię w iPhone, iPadzie oraz na komputerze MacOS?
  • Jak uzyskać efekt dźwięku przestrzennego Dolby Atmos w domu?
  • Czy warto wydać więcej na sprzęt z Dolby Atmos?

 

Co to jest Dolby Atmos?

Dolby Atmos to technologia dźwięku obiektywnego, konkurencyjna dla technologii DTS:X. Została stworzona w kwietniu 2012 roku przez firmę Dolby Laboratories, której założycielem był Ray Dolby. Technologia Dolby Atmos pierwszy raz została zainstalowana w Teatrze Dolby w Hollywood na potrzeby filmu animowanego „Merida Waleczna” w czerwcu 2012 roku. Od tamtej pory technologia Dolby Atmos stopniowo była instalowana w kinach i teatrach na całym świecie, a później została dostosowana również do urządzeń kina domowego. 

 
jak działa Dolby Atmos

Źródło: www.samsung.com

 

Jak działa technologia Dolby Atmos?

Technologia Dolby Atmos powstała jako kontynuacja takich formatów jak Dolby Stereo, Dolby Surround czy Dolby Digital. Jednak w przeciwieństwie do nich, technologia Dolby Atmos opiera efekty dźwiękowe nie tylko na kanałach, lecz także na obiektach. Ta technologia dzieli dźwięk filmowy na nieograniczoną liczbę ścieżek, a te następnie są wysyłane do poszczególnych głośników. Dzięki temu odgłosy nie przemieszczają się po kanałach i od jednego głośnika do drugiego, tylko dowolnie w przestrzeni odsłuchu. 

W ten sposób uzyskano efekt przestrzenności dźwięku, którego nie są w stanie odwzorować tradycyjne zestawy kinowe. Aby uzyskać taki efekt, wystarczyło dodać dodatkowe głośniki na suficie pomieszczenia. Dzięki odpowiedniemu połączeniu z oprogramowaniem głośniki na suficie współpracują z głośnikami umieszczonymi w ścianach, co sprawia, że dźwięk może się przemieszczać niezależnie od fizycznych urządzeń. 

To właśnie dzięki technologii Dolby Atmos usłyszymy dźwięki ze wszystkich stron – zarówno z góry, z tyłu, jak i z boków. Dzięki temu poczujemy się, jakbyśmy byli w centrum akcji rozgrywanej na ekranie. 

 

 

Gdzie znajdziemy technologię Dolby Atmos?

Początkowo technologia Dolby Atmos była zarezerwowana jedynie dla sal kinowych. Szybko jednak zawędrowała do innych urządzeń, szczególnie tych domowych. Od 2014 roku technologia Dolby Atmos dostępna jest w sprzętach do kina domowego i telewizorach

 

Telewizory

Dolby Atmos w telewizorach

Technologia Dolby Atmos jest wbudowana w wiele modeli telewizorów, nawet tych ze średniej półki. Jeśli chcemy mieć pewność, czy dany odbiornik wspiera dźwięk Dolby Atmos, powinniśmy dokładnie przejrzeć jego specyfikację techniczną. 

Taki telewizor wyposażony jest w procesor, który przetwarza dźwięk kodowany w systemie Dolby Atmos oraz zestaw kierunkowych głośników. Są one tak zamontowane w obudowie, aby przynajmniej jeden z nich mógł przesyłać dźwięk w kierunku sufitu. 

 

Telewizory z Dolby Atmos

 

Technologia Dolby Atmos w soundbarze

W sprzedaży znajdziemy kilka modeli soundbarów, które obsługują system Dolby Atmos – ma je w ofercie m.in. marka Sharp. Mimo że taki soundbar nie zapewni tak dobrej jakości dźwięku, jak rozbudowany system kina domowego z głośnikami sufitowymi, i tak warto w niego zainwestować. Taki soundbar zapewni bowiem znacznie lepsze efekty dźwiękowe, niż zestaw małych głośników, który nie obsługuje technologii Dolby Atmos. Poza tym soundbar będzie dobrym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń, gdyż nie zajmuje wiele miejsca i można go z powodzeniem zamontować pod telewizorem. 

 

Soundbary z Dolby Atmos

 

 

Dolby Atmos w telefonie

Okazuje się, że technologię Dolby Atmos obsługują również telefony. Wystarczy włączyć odpowiednią opcję w ustawieniach swojego smartfona i od razu można cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem 3D. Takie efekty dźwiękowe sprawdzą się przede wszystkim podczas oglądania filmów z użyciem głośników telefonu. 

Jak włączyć Dolby Atmos w smartfonie? Należy przejść do zakładki „Ustawienia”, a następnie wybrać „Dźwięk i wibracje”. W przypadku smartfonów z systemem Android 9.0, w następnym kroku należy wybrać „Zaawansowane funkcje dźwięku”, a następnie „Jakość dźwięku i efekty”. Wówczas pojawi się zakładka z technologią Dolby Atmos – wystarczy przesunąć przełącznik, aby ją aktywować. Należy pamiętać, że funkcja Dolby Atmos zostanie aktywowana tylko wtedy, gdy włączymy głośnik w telefonie.

 

 

Dolby Atmos w słuchawkach 

Odtworzenie standardu dźwiękowego Dolby Atmos w słuchawkach jest znacznie łatwiejsze niż w głośnikach, ponieważ ta technologia jest kompatybilna z każdym zestawem słuchawkowym. Dzieje się tak z tego względu, że miks wewnątrz słuchawek jest tworzony głównie przez oprogramowanie symulujące dźwięk przestrzenny. Jest jednak jeden warunek, aby technologia Dolby Atmos działała dla słuchawek, które pracują w oparciu o system 5.1 lub 7.1 – należy wyłączyć wszystkie dodatkowe „wspomagacze” dźwięku. 

 

Dolby Atmos w urządzeniach marki Apple

Jeśli subskrybujemy usługę Apple Music w iPhone, iPadzie czy na komputerze Mac, możemy słuchać wybranych utworów w formacie Dolby Atmos. Aby móc skorzystać z tej funkcji, należy skonfigurować swoje urządzenie.

 

Jak włączyć funkcję Dolby Atmos w iPhone lub iPadzie?

  • Na początku należy uaktualnić swój system do najnowszej wersji.

  • Następnie wchodzimy w zakładkę „Ustawienia”.

  • Wybieramy opcję „Muzyka”.

  • Następnie przechodzimy do sekcji „Audio” i wybieramy funkcję „Dolby Atmos”

  • Na koniec musimy jeszcze zaznaczyć, w jaki sposób będziemy korzystać z funkcji Dolby Atmos. Do wyboru są opcje: „Automatycznie”, „Zawsze włączony” oraz „Wyłącz Dolby Atmos”. Pierwszą opcję należy uruchomić, jeśli korzystamy ze słuchawek, które automatycznie odtwarzają utwory w formacie Dolby Atmos. Natomiast opcję „Zawsze włączony” uruchamiamy, jeśli korzystamy ze słuchawek, które nie obsługują automatycznego odtwarzania piosenek.

 

Jak włączyć Dolby Atmos na komputerze Mac?

  • Podobnie, jak w przypadku iPhone’a czy iPada, najpierw musimy zaktualizować system macOS do najnowszej wersji. 

  • Następnie otwieramy aplikację Apple Music. 

  • Wybieramy opcję „Muzyka”, a następnie „Preferencje”.

  • W następnym kroku wchodzimy w kartę „Odtwarzanie”

  • Do wyboru mamy trzy funkcje: „Automatycznie”, „Zawsze włączony” oraz „Wyłącz Dolby Atmos”. Wybieramy jedną z nich w zależności od tego, z jakich słuchawek korzystamy. 

 

Dolby Atmos w domu

W salach kinowych warstwy dźwiękowe Dolby Atmos składają się ze 128 niezależnych ścieżek audio, które mogą być emitowane za pomocą 64 głośników. Jeśli chcemy uzyskać dźwięk przestrzenny w domu na wzór sali kinowej, do zestawu 5.1 lub 7.1 powinniśmy dołożyć dodatkowe dwa albo nawet cztery głośniki, które zamontujemy w suficie. W ten sposób stworzymy system nagłośnienia w formacie 5.1.2 lub 5.1.4 albo 7.1.2, lub 7.1.4. Przykładowo kino domowe w Dolby Atmos 5.1.4 ma dwa głośniki frontowe, dwa tylne, jeden centralny, subwoofer oraz cztery głośniki przystosowane do odtwarzania kanałów ścieżki dźwiękowej. Jeśli mamy sufit podwieszany, bez problemu zamontujemy w nim dodatkowe głośniki. W innym przypadku możemy zawiesić je na specjalnych uchwytach. 

Musimy pamiętać, że w technologii Dolby Atmos odtworzymy tylko treści, które zostały nagrane w tej technologii. Zazwyczaj informację o tym znajdziemy na opakowaniu DVD lub Blu-Ray. Filmy i seriale realizowane w Dolby Atmos znajdziemy na wielu platformach, np. na Netflix, Amazon Prime, HBO Go czy Apple TV. Na Netflixie treści sygnowane logo Dolby Atmos oraz Dolby Vision (technologii, która poprawia jakość obrazu) zaczęły pojawiać się od marca 2021 roku. 

Warto wspomnieć, że z dobrodziejstw technologii Dolby Atmos korzystają również gry wideo

 
Dolby Atmos w domu

Źródło: www.samsung.com

 

Czy warto inwestować w technologię Dolby Atmos?

Inwestycja w technologię Dolby Atmos ma sens, jeśli zależy nam na najlepszych doznaniach słuchowych. Jeżeli zazwyczaj oglądamy filmy i seriale w telewizji, taka funkcja nam się nie przyda, ponieważ te treści nie są nadawane w formacie Dolby Atmos. Jeśli jednak odpowiednie nagłośnienie jest dla nas bardzo ważne i często korzystamy z serwisów VoD, koniecznie powinniśmy zainwestować w sprzęty obsługujące Dolby Atmos. W takiej sytuacji najlepiej kupić kino domowe z Dolby Atmos, które w zestawie zawiera głośniki, amplituner lub wzmacniacz oraz subwoofer. Dzięki technologii Dolby Atmos będziemy mogli przenieść dobrze znane nam z kina efekty dźwiękowe do własnego salonu.

 

Bibliografia:

  • https://support.apple.com/pl-pl/HT212182

  • https://www.samsung.com/pl/support/mobile-devices/jak-aktywowac-dolby-atmos-na-twoim-smartfonie-galaxy/

  • https://www.samsung.com/pl/discover/audio-devices/na-czym-polega-dzwiek-dolby-atmos-dtsx/

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS