Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Co to jest Thunderbolt? Jak działa?

Korzystając z laptopa, komputera stacjonarnego, tableta lub innych urządzeń elektronicznych, bardzo często używamy uniwersalnego portu USB. Dzięki niemu możemy zgrać zdjęcia na pendrive’a, przenieść pliki tekstowe z komputera albo naładować smartfona. Niewiele osób jednak wie, że istnieje alternatywny interfejs dla popularnego portu USB, a jest nim Thunderbolt

 

Co to jest i do czego służy Thunderbolt?

Thunderbolt to standard przewodów, złączy i protokołów, który służy do łączenia różnych urządzeń elektronicznych. Thunderbolt został wymyślony w 2009 roku i wyprodukowany przez firmę Intel we współpracy z marką Apple. Większą popularnością zdobył jednak dopiero w 2016 roku, stając się doskonałą alternatywą dla złącza USB-C. Ten standard jest z założenia następcą USB, FireWire czy HDMI. Powstał z połączenia Display Port i wyprowadzonej na zewnątrz magistrali PCI Express x4. Dzięki temu umożliwia obsługę kart rozszerzeń, np. zewnętrznych kart graficznych. Thundetbolt umożliwia przesył danych oraz obrazu, albo obu jednocześnie.

Trzy najważniejsze cechy tej technologii to:

  • Porty Thunderbolt zapewniają duża przepustowość pasma, dzięki czemu możliwe jest podłączenie urządzeń o dużych prędkościach.

  • Kable Thunderbolt pomagają zadbać o jakość połączenia między komputerem a innym urządzeniem elektronicznym.

  • Akcesoria Thunderbolt zwiększają możliwości komputera dzięki stacjom dokującym i urządzeniom zewnętrznym. 

Obecnie dostępna jest już czwarta generacja Thunderbolta, która pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 40 Gb/s.

 
jak wygląda złącze thunderbolt

Źródło: www.pcmag.com, autor artykułu: Tom Brant

 

Thunderbolt – rodzaje

Do tej pory powstały cztery wersje złącza Thunderbolt. Najnowszy Thunderbolt 4 został ogłoszony w 2020 roku. Starsze wersje można podpiąć do nowszych portów za pomocą specjalnych przejściówek.

 
Wersja Przesył Obraz Kompatybilność
Thunderbolt 1 10Gb/s-1,25GB/s 2560 x 1440 (60Hz) PCI-E x4 2.0, Displayport 1.1a
Thunderbolt 2 20Gb/s-2,5GB/s 3840 × 2160 (4K w 60Hz) PCI-E x4 2.0, Displayport 1.2
Thunderbolt 3 40GB/s-5GB/s 3840 × 2160 (2x 4K w 60Hz) lub 2 x 4K (odmiana od 2018) PCI-E x4 3.0, Displayport 1.2 lub 1.4 w nowszej odmianie, USB 3.1 gen.2
Thunderbolt 4 40GB/s-5GB/s 2x 3840 × 2160 (2x 4K w 60Hz) lub 7680 × 4320 (8K 60Hz) PCI-E x4 3.0, Displayport 1.4, USB4

 

Thunderbolt vs. USB C – czym się różnią?

Najnowsze okablowanie Thunderbolt często jest utożsamiane z USB C. W rzeczywistości obie te technologie mogą być trudne do rozróżnienia, dlatego sprawdzimy, czym się różnią i w jaki sposób można je łatwo rozpoznać.

USB-C to jeden z najnowszych projektów. Wyróżnia go uniwersalność i symetryczność, ponieważ do portu można wpiąć kabel w dowolny sposób, bez względu na to, czy strona wejścia jest skierowana w górę, czy w dół. Dzięki temu już za pierwszym razem uda nam się skutecznie podłączyć urządzenie. Co więcej, złącze USB-C dostarcza aż 100 W mocy przy ładowaniu smartfonów i telefonów komórkowych. Poza tym pozwala na przesyłanie danych z prędkością 10 GB/s i umożliwia wyświetlanie materiałów wideo na urządzeniach zaktualizowanych do technologii 4K. 

Z kolei Thunderbolt jest obecnie najszybszym złączem na świecie, umożliwiającym połączenie urządzeń. Oferuje transfer z szybkością do 40 Gb/s, co oznacza, że możemy znacznie szybciej przesyłać materiały wideo w jakości 4K na dysk zewnętrzny. Możemy również podłączyć do dwóch wyświetlaczy 4K przez DisplayPort. 

Czy można gołym okiem odróżnić złącza USB-C i Thunderbolt? Oba mają ten sam kształt, ale przy portach Thunderbolta zobaczymy symbol błyskawicy. Mimo że z zewnątrz wyglądają tak samo, różnią się budową wewnętrzną. Złącze USB-C używa 12 pinów, a Thunderbolt aż 20, które rozmieszczone są po dwóch stronach. Należy pamiętać, że każdy Thunderbolt to USB-C, ale nie każde USB-C jest Thunderboltem

 
Thunderbolt - porównanie z innymi interfejsami

Źródło: www.thunderbolttechnology.net

 

Co można podłączyć za pomocą Thunderbolt?

Zastosowanie Thunderbolta jest dość szerokie. Za pomocą tego portu można podłączyć do komputera szeroką gamę urządzeń peryferyjnych. 

  • Urządzenia Thunderbolt – stacja dokująca, wyświetlacz, pamięć czy urządzenia do nagrywania wideo można podłączyć za pomocą Thunderbolt. Stacja dokująca to rozszerzenie laptopa, dzięki czemu za pomocą jednego kabla może obsługiwać wiele urządzeń.

  • Monitory zewnętrzne – odpowiednia przejściówka lub adapter pozwoli nam na podłączenie do jednego złącza Thunderbolt nawet dwóch monitorów z ekranami 4K, które wyposażone są w złącze HDMI lub DisplayPort. Monitor z Thunderbolt może nie tylko zasilać, lecz także ładować leżącego na biurku laptopa.

  • Pamięć – jeśli chcemy zwiększyć pojemność swojego komputera, bez problemu możemy podłączyć do niego dysk zewnętrzny SSD Thunderbolt o dużej szybkości. 

  • Urządzenia peryferyjne na USB – za pomocą Thunderbolta możemy podłączyć do laptopa urządzenia peryferyjne, np. myszki, klawiatury, słuchawki, głośniki czy kontrolery. 

  • Urządzenia PCI express – możemy uzyskać dostęp do urządzeń pozwalających nagrywać sekwencje wideo w celu streamowania rozgrywki na żywo. 

  • Łączność sieciowa – za pomocą kabla Thunderbolt można podłączyć się do sieci Ethernet, umożliwiając w ten sposób połączenie dwóch komputerów przez sieć P2P. Dzięki temu możliwe będzie przesyłanie dużych ilości danych z jednego komputera do drugiego. 

  • Ładowanie – dzięki temu, że Thunderbolt jest kompatybilny ze złączem USB-C, można go wykorzystać do ładowania smartfonów, powerbanków lub tabletów

 
Thunderbolt łańcuch podłączonych urządzeń

Źródło: www.i-tec.pro/pl/thunderbolt-7

 

Odpowiednie podłączenie Thunderbolta

Jeśli mamy w laptopie gniazdo Thunderbolt i chcemy z niego skorzystać, każde urządzenie albo kabel, który do niego podłączymy, musi być kompatybilny z tym standardem. W przeciwnym razie wszystko zostanie podłączone w trybie, jaki oferuje UBC typu C. Z tego względu przy podłączeniu urządzeń, warto zwrócić uwagę na:

  • Host – należy wybrać port z symbolem błyskawicy. 

  • Kabel – nie używamy klasycznych kabli USB-C, tylko kable oznaczone błyskawicą. 

  • Hub – jeśli jest podłączony, musi być kompatybilny z TB.

  • Urządzenie odbierające, np. monitor – zależy od modelu urządzenia. 

 
IT

Jakie złącza zastępuje Thunderbolt?

Najnowszy Thunderbolt jest w stanie zastąpić inne porty, m.in.:

  • Wejścia obsługujące USB-C,

  • Wejścia obsługujące USB-A,

  • Wejścia do Iphone'ów i Ipadów,

  • Wejście do słuchawek od Apple (lighting earpods),

  • HDMI,

  • DVI,

  • VGA,

  • Ethernet,

  • Wejścia do kart SD,

  • Wejścia do drukarek z USB-B.

 
Thunderbolt dla graczy

Źródło: www.intel.pl

 

Jakie korzyści ma Thunderbolt 4 dla graczy?

Najnowsza wersja Thunderbolta polecana jest dla graczy, ponieważ może znacznie poprawić układ gamingowy. Za pomocą kabla Thunderbolt 4 można osiągnąć prędkość przesyłania na poziomie do 40 Gb/s, co pozwoli podłączyć laptopa do monitora zewnętrznego, a jednocześnie umożliwi dalsze ładowanie baterii w laptopie. Poza tym dzięki interfejsowi TB z łatwością dodamy zewnętrzną kartę graficzną, która poradzi sobie z odtwarzaniem najnowszych gier lub podepniemy dysk SSD z pamięcią, który pozwoli na przechowywanie większej liczby gier. Wówczas musielibyśmy kupić specjalny dysk na Thunderbolt. Jeśli jednak już mamy dysk i chcemy z niego skorzystać, to konieczna będzie obudowa na dysk z interfejsem TB 4

Co więcej, laptop z Thunderbolt 4 zapewni wszechstronność i dużą funkcjonalność graczom. Stacja dokująca z wieloma portami pozwoli bowiem na podłączenie wszystkich niezbędnych akcesoriów gamingowych, pozwalając utrzymać porządek na stanowisku grania. 

 

Bibliografia:

  • https://thunderbolt.pl/

  • https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/gaming/resources/upgrade-gaming-accessories-thunderbolt-4.html

  • https://i-tec.pro/pl/thunderbolt-7/

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS