% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Pendrive USB C - co to jest i do czego się przydaje?

Pendrive to miniaturowe urządzenie, służące do przenoszenia plików, np. dokumentów, zdjęć, utworów muzycznych czy materiałów wideo. Gwarantuje mobilność i kompatybilność z wieloma urządzeniami, dlatego trudno się dziwić, że cieszy się większą popularnością niż przenośne dyski zewnętrzne czy karty pamięci. Dostępne na rynku pendrive’y mogą mieć różne wtyczki. Najpopularniejsze są modele standardowe typu A, jednak coraz częściej w sklepach można spotkać pendrive’y USB C. Czym się charakteryzują?

 

USB typu C - czym się różni od wcześniejszych wersji?

Czym tak właściwie jest USB typu C? To nowy standard wtyczki, który powstał w celu ujednolicenia. USB-C ma 24 styki zamknięte w obudowie o wymiarach 8 × 2 mm. Ma charakterystyczny wygląd, dlatego nie sposób go pomylić z innymi typami złączy USB - jest niewielki i ma kształt prostokąta o zaokrąglonych bokach.

USB typu C różni się od innych standardów nie tylko wyglądem, ale równie funkcjonalnością. Przede wszystkim taki standard jest uniwersalny, co sprawia, że można go wykorzystać w każdym urządzeniu. Do tego nie trzeba się zastanawiać, gdzie jest góra, a gdzie dół wtyczki, ponieważ USB-C ma symetryczną konstrukcję. Co więcej, ten standard umożliwia ładowanie urządzeń o wysokim poborze mocy, nawet do 100 W. Jego dużą zaletą jest również wysoka prędkość przesyłania danych - do 10 GB, co jest wystarczające do przesyłana materiałów wideo w rozdzielczości 4K.

 
Pendrive

Rodzaje wtyczek USB

Wraz z rozwojem technologii, na rynku pojawiły się inne rodzaje wtyczek USB. Różnią się przede wszystkim kształtem, ale też przepustowością. Nie są ze sobą kompatybilne, co oznacza, że użytkownik musi użyć przejściówki, jeśli zechce zmienić standard wtyczki. Aktualnie wyróżniamy następujące rodzaje złączy USB:

 • USB A - jest to najczęściej stosowane USB w komputerach stacjonarnych i laptopach. Często występuje też w telefonach komórkowych, aparatach cyfrowych, kamerach czy odtwarzaczach muzyki. Mówiąc o wtyczce USB, to właśnie ten rodzaj najczęściej mamy na myśli. Warto wspomnieć, że USB typu A ma kształt prostokątny i wymaga podłączenia prawą stroną do góry. Poza tym występuje w dwóch wersjach - mini oraz micro.

 • USB B - ma inny kształt niż port USB A, z wyglądu bardziej przypomina kwadrat. Zastosowanie znajduje najczęściej w drukarkach, skanerach i wielofunkcyjnych urządzeniach. W obrębie USB typu B też możemy wyróżnić wersję mini oraz micro.

 • USB C - jest to najnowszy typ wtyczki USB. Ma ona podłużny kształt z zaokrąglonymi rogami, w dodatku jest symetryczna, więc nie ma problemów z jej podpinaniem. Dzięki zastosowaniu dużej liczby pinów wtyczka USB typ C zapewnia wszechstronne zastosowanie.

 

 

USB - podział ze względu na przepustowość

Omawiając pendrive USB C nie sposób nie wspomnieć, że standardy USB różnią się też przepustowością. Jeśli chodzi o transfer danych, to możemy wyróżnić następujące standardy:

 • USB 1.0 - to pierwsza generacja standardu USB. Jego przepustowość wynosiła do 12 Mb/s, a prędkość transferu 1,5 Mb/s.

 • USB 1.1 - to miała być ulepszona wersja standardu USB 1.0. Wyeliminowano błędy i wprowadzono kilka zmian, ale przepustowość nie uległa zmianie.

 • USB 2.0 - ta wersja zapewniała przepustowość 460 Mb/ i prędkość transferu danych 60 Mb/s. Urządzenia w standardzie USB 2.0 są kompatybilne ze starszymi modelami.

 • USB 3.2 Gen 1, wcześniejsze oznaczenie to USB 3.0 i USB 3.1 Gen 1 - oferuje przepustowość na poziomie 5 Gb/s i prędkość transferu do 640 Mb/s. Standard USB trzeciej generacji zapewnia moc na poziomie 4,5 W i jest kompatybilny z USB 2.0 i USB 1.1.

 • USB 3.2 Gen 2, wcześniejsze oznaczenie USB 3.1 lub USB 3.1 Gen 2 - przepustowość jest dwukrotnie wyższa niż w poprzedniej generacji - wynosi do 10 Gb/s. Natomiast prędkość maksymalna transferu to 1,2 Gb/s.

 • USB 3.2 Gen 2x2, wcześniejsze oznaczenie USB 3.2 - to najnowsza wersja, która oferuje przepustowość na poziomie 20 Gb/s i prędkość transferu danych do 2,42 Gb/s oraz moc ładowania na poziomie 100 W.

 • USB 4 - jest to najnowszy standard ogłoszony przez USB Implementers Forum. Ma oferować kompatybilność z Thunderbolt 3 oraz niemal dwukrotnie szybszy przesył danych niż USB 3.2 2 × 2.

 

Standard USB

Rok wydania

Wcześniejsze oznaczenie

Przepustowość

Maksymalna prędkość transferu danych

Typy gniazd

USB 1.0

1996 

brak

12 Mb/s

1,5 Mb/s

USB A, USB B

USB 1.1

1998

brak

12 Mb/s

1,5 Mb/s

USB A, USB B

USB 2.0

2000

brak

460 Mb/

60 Mb/s

USB A, USB B

USB 3.2 Gen 1

2008

USB 3.0, USB 3.1 Gen 1

5 Gb/s

640 Mb/s

USB A, USB C

USB 3.2 Gen 2

2013

USB 3.1, USB 3.1 Gen 2

10 Gb/s

1,2 Gb/s

USB A, USB C

USB 3.2 Gen 2 × 2

2017

USB 3.2

20 Gb/s

2,42 Gb/s

USB C

 

Pendrive USB C - co to jest?

Skoro już wiemy, jakie są rodzaje wtyczek i standardy USB, możemy zająć się pendrivem USB typu C. Pamięć USB umożliwia przenoszenie plików między urządzeniami. Dziś trudno jest znaleźć osobę, która nie korzystałaby z pendrive’a. Wszystkie modele wyposażone są w pamięć flash oraz złącze USB, które, jak wiemy, występuje w kilku rodzajach i standardach.

 
pendrive USB typ APendrive standardowy pendrive USB typ CPendrive USB-C

Źródło: www.samsung.com

 

 

Aktualnie najpopularniejsze są pendrive’y z interfejsem USB 3.0 oraz nieco wolniejsze modele USB 2.0. Wśród modeli USB 3.0 znajdziemy zarówno takie, które mają wtyczkę USB-A (standardowy wtyk), jak i USB-C. Najnowsze złącze USB-C obsługuje wyższe prędkości i umożliwia szybsze przesyłanie danych, dlatego też stało się podstawowym złączem dla standardu UBS 3.2 Gen 2.

Ze względu na swoje właściwości, pendrive USB C jest chętnie wybierany przez osoby, które często przenoszą między urządzeniami wiele plików o dużych gabarytach, np. zdjęcia, filmy czy projekty graficzne. Tego typu pendrive’y polecane są profesjonalnym fotografom, grafikom komputerowym, architektom czy projektantom. Nie oznacza to jednak, że pendrive USB C nie przyda się przeciętnemu użytkownikowi. Dzięki temu, że złącza typu C znajdują zastosowanie w najnowszych urządzeniach, mając taki pendrive, będziemy mogli swobodnie przenosić między nimi dane - bez konieczności podłączania dodatkowych kabli, przejciówek czy adapterów. 

 

Pendrive USB C dual - z dwoma złączami

Pendrive’y USB typu C są już dość popularne, jednak większe uznanie zdobyły modele USB C dual, gdyż są bardziej uniwersalne. Takie pendrive’y mają bowiem dwa wysuwane złącza - na jednym końcu znajduje się złącze USB typu C, a na drugim standardowo wtyk USB typu A. Oznacza to, że możemy podłączyć pendive’a do smartfona z wtyczką USB C, przenieść lub skopiować na niego zdjęcia, a następnie podłączyć go do komputera stacjonarnego za pomocą portu USB typu A. To bardzo użyteczne rozwiązanie, ponieważ eliminuje konieczność używania kabli czy przesyłania zdjęć e-mailem z jednego urządzenia do drugiego.

 
pendrive USB typu C
 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pendrive’a USB C?

Wybierając pendrive USB C, będziemy brać pod uwagę praktycznie takie same parametry, jak w przypadku innych pendrive’ów. Do najważniejszych należą:

 • Pojemność - jest to jeden z najważniejszych parametrów. W sprzedaży dostępne są modele o pojemności 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB, 128 GB oraz 256 GB. Dzięki temu każdy może dopasować pendrive’a do swoich potrzeb.

 • Bezpieczeństwo danych - w sprzedaży dostępne są pendrive’y z szyfrowaniem danych oraz z blokadą zapisu danych. Te pierwsze szyfrują pliki i odblokowują do nich dostęp dopiero po wpisaniu prawidłowego hasła. Natomiast pendrive’y z blokadą zapisu danych umożliwiają nie tylko szyfrowanie danych, ale również blokadę zapisu danych.

 • Konstrukcja i materiały - warto zwrócić uwagę nie tylko na parametry techniczne, ale również cechy konstrukcyjne. Pendrive’y są urządzeniami przenośnymi, dlatego będą narażone na upadki. Powinny być zatem wykonane z wytrzymałego materiału. Najtańsze będą modele z obudowami z tworzywa sztucznego. Natomiast obudowy metalowe lub aluminiowe będą wytrzymalsze i bardziej estetyczne, ale ich cena może być znacznie wyższa. Do popularnych należą pendrive’y z wysuwanymi portami i uchwytem, który pozwala nosić je jako breloki.

Warto jednak wiedzieć, że gniazdo USB C wygląda tak samo, niezależnie od standardu. Właśnie dlatego należy dokładnie przeczytać specyfikację pendrive’a, by sprawdzić, czy złącze jest w standardzie USB 3.2 Gen 1,  USB 3.2 Gen 2 czy może USB 3.2 2 × 2.

 
pendrive USB C
 
 
 

USB typu C - zastosowanie

 • Ta technologia służy do przesyłu danych, dlatego jednym z jej głównych zastosowań są właśnie pendrive’y. Można je podłączyć zarówno do kompatybilnego komputera, smartfona, jak i tableta.

 • Dzięki temu, że port USB typu C ma potencjał do dostarczania mocy, można go wykorzystać do ładowania urządzeń.

 • Praktycznie każdym nowoczesnym urządzeniu możemy zobaczyć port USB C - począwszy od smartfonów, poprzez tablety, a skończywszy na laptopach i monitorach

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS