Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Na ile ładowań wystarcza powerbank?

Wybierając się na wycieczkę w góry, podróż służbową lub na wakacje za granicę, warto wziąć ze sobą powerbank. To poręczne urządzenie pomoże nam szybko naładować smartfona, aparat czy nawigację GPS, gdy nagle się rozładują, a to wszystko bez konieczności szukania gniazdka elektrycznego. Wybierając urządzenie, warto jednak sprawdzić, na ile ładowań wystarcza powerbank. Ta wiedza pomoże nam dobrać odpowiednią pojemność powerbanku do naszych potrzeb. 

 

Powerbank - co to jest?

Najprościej mówiąc, powerbank to przenośne źródło energii lub przenośna ładowarka dla urządzeń mobilnych. W powerbankach producenci stosują zazwyczaj ogniwa litowo-jonowe lub litowo-polimerowe, które można ładować wielokrotnie. Są one połączone z elektronicznymi układami zabezpieczającymi i portami komunikacyjnymi. Powerbanki mają również wejście micro USB lub port USB, za pomocą którego podłącza się je do urządzeń mobilnych. 

Za pomocą powerbanku można naładować wiele urządzeń przenośnych, nie tylko smartfony, ale również tablety, aparaty i kamery cyfrowe, nawigacje i kamerki samochodowe, głośniki bezprzewodowe, smartwatche i smartbandy, a nawet laptopy

 
ile ładuje się powerbank

 

Od czego zależy żywotność powerbanku?

Każdy powerbank ma ograniczoną pojemność, która wyrażana jest w miliamperogodzinach (mAh). To, ile razy będzie w stanie naładować jakieś urządzenie mobilne, będzie uzależnione właśnie od jego pojemności, ale też od kilku innych czynników. 

  • Pojemności powerbanku - jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze powerbanku jest jego pojemność. Jeśli więc chcemy kupić powerbank, powinniśmy wziąć pod uwagę pojemność konkretnego urządzenia mobilnego, np. smartfona.

  • Pojemności baterii w urządzeniu mobilnym - różnice w pojemności urządzeń przenośnych są bardzo duże. Zwykłe telefony komórkowe mogą mieć pojemność 100 mAh, a smartfony około 2000-3000 mAh. Natomiast standardowa pojemność baterii w laptopach to około 4400 mAh, można ją jednak powiększyć nawet do 8800 mAh. Ta świadomość daje większe możliwości przy zakupie powerbanku. Musimy jednak pamiętać, że z biegiem czasu pojemność baterii spada, dzięki czemu powerbank będzie w stanie naładować ją więcej razy.  

  • Bieżącego zużycia energii -  podczas ładowania smartfona powerbankiem często z niego korzystamy. Robimy zdjęcia, słuchamy muzyki, a w tle mamy włączone dane lokalizacyjne i moduł Bluetooth. Musimy się zatem liczyć z tym, że czas ładowania telefonu znacznie się wydłuży, a ilość ładowania powerbanka zmniejszy. Najlepsze wyniki osiągniemy, gdy wyłączymy smartfona na czas ładowania lub ustawimy tryb samolotowy.  

  • Cykli ładowania powerbanku - musimy pamiętać, że ogniwa litowo-jonowe stosowane w powerbankach nie są wieczne - też się starzeją. Oznacza to, że tracą swoją pojemność po większej liczbie ładowań. Wpływ na pojemność baterii będzie mieć też temperatura otoczenia, w której korzystamy z urządzenia. 

 
powerbank do urządzeń mobilnych

Powerbanki

Na ile ładowań wystarcza powerbank?

Należy pamiętać, że pojemność znamionowa ogniw, które wchodzą w skład powerbanku nie równa się jego realnej pojemności. Podczas zamiany na napięcie potrzebne do ładowania przez UBS zawsze dochodzi do strat. Dlatego błędem jest dzielenie pojemności powerbanka przez pojemność baterii w smartfonie. Nie możemy zakładać, że powerbank o pojemności 10000 mAh pięciokrotnie naładuje telefon o pojemności 2000 mAh. Możemy jednak przyjąć, że produkty dobrych firm spokojnie osiągają sprawność na poziomie co najmniej 90%. W modelach niższej klasy sprawność ta może zatrzymać się na poziomie około 75-80%.

Trudno jest zatem udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na ile ładowań wystarcza powerbank. Jeśli jednak chcemy dobrać odpowiedni powerbank do swojego urządzenia, możemy wykonać pewne obliczenia. 

 

Wzory pochodzą ze strony www.blog.swiatbaterii.pl

Do obliczeń przyjmijmy, że powerbank osiąga sprawność na poziomie 90%. Jego pojemność wynosi 10000 mAh, a pojemność baterii w telefonie 3000 mAh.

 

  • Jeśli podczas ładowania nie korzystamy zbyt często z urządzenia, możemy wyznaczyć wzór: 

Ilość ładowań = pojemność powerbanku*0,9/pojemność baterii w telefonie*1,1 

Ilość ładowań = 10000*0,9/3000*1,1

Ilość ładowań = 2,72 

Oznacza to, że powerbankiem o pojemności 10000 mAh będziemy mogli około 2,7 razy naładować telefon z baterią 3000 mAh. 

 

  • Jeśli podczas ładowania telefon byłby całkowicie wyłączony, moglibyśmy uprościć wzór:

Ilość ładowań = pojemność powerbanku*0,9/pojemność baterii w telefonie

Ilość ładowań = 10000*0,9/3000

Ilość ładowań = 3 

Oznacza to, że nasz powerbank mógłby 3 razy naładować telefon.

 
ładowanie smartfona powerbankiem

 

 

Ile ładuje się powerbank?

Czas ładowania powerbanku będzie uzależniony od wielkości jego akumulatora. Może się zatem ładować od 2 do nawet kilkudziesięciu godzin. Urządzenia o pojemności 10000 mAh będą ładować się szybciej niż powerbanki z baterią 20000 mAh. 

Na czas ładowania powerbanku wpływ ma również rodzaj złącza. Złącze microUSB, które służy do ładowania ogniw przez ładowarkę sieciową, jest stosunkowo wolne. Wiele powerbanków oferuje jednak technologię PD (Power Delivery), czyli szybkie ładowanie poprzez złącze USB-C. Przykładowo, powerbank o pojemności 10000 mAh poprzez złącze microUSB naładujemy w ciągu 5-6 godzin, natomiast przez złącze USB-C w około 3 godziny.  

Niedawno w sprzedaży pojawiły się powerbanki solarne. Nie są to jednak typowe powerbanki. Co prawda wiele z nich ma wbudowane akumulatory, ale jest też sporo takich, które wyposażone są jedynie w panel solarny. Taką ładowarkę możemy wiec wystawić na słońce i naładować za darmo, wykorzystując promienie słoneczne. 

Po czym poznamy, że nasz powerbank jest już naładowany? Każde urządzenie ma wskaźnik z czterema diodami LED. Gdy podłączmy powerbank do ładowania, zaświeci się jedna dioda, a w miarę upływu czasu będą zapalać się kolejne. Jeśli zaświecą się wszystkie cztery diody, będzie to oznaczało, że powerbank został w pełni naładowany.  

 
na ile ładowań wystarcza powerbank

 

Jak obliczyć czas ładownia powerbanku? Przelicznik

Wzory pochodzą ze strony www.komputerowapasja.pl.  

 

Zwykłe ładowarki 

Na potrzeby obliczeń przyjmijmy, że nasz powerbank ma pojemność 3400 mAh. Ogólnie przyjmuje się, że czas ładowania można obliczyć za pomocą wzoru: T=C/I, gdzie T to czas ładowania, C oznacza pojemność akumulatora (mAh), a I prąd ładowania (mA). Zwykłe ładowarki dostarczają prąd na poziomie 1A, czyli 1000 mA. 

T=3400/1000

T=3,4 

Oznacza to, że powerbank o pojemności 3400 mAh zwykłą, wolną ładowarką będzie ładował się około 3 godziny i 24 minuty.

 

Szybkie ładowarki

W przypadku szybkich ładowarek należy skorzystać ze wzoru: T=1,4xC/I.

Przyjmijmy, że powerbank ma pojemność 3400 mAh, a ładowarka 5A.

T=1,4×3400/5000

T=0,952 - około 57 minut

Szybka ładowarka 5A będzie zatem w stanie naładować powerbank 3400 mAh w ciągu 57 minut.

 

Pojemność powerbanku

Orientacyjny czas ładowania powerbanku ładowarką 2A

Orientacyjny czas ładowania powerbanku ładowarką 5A

2600 mAh

ok. 2 godziny 36 minut

ok. 43 minuty

3600 mAh

ok. 3 godziny 36 minut

ok. 1 godziny

5200 mAh

ok. 5 godzin 12 minut

ok. 1 godziny 28 minut

8000 mAh

ok. 8 godzin

ok. 2 godziny 14 minuty

10000 mAh

ok. 10 godzin

ok. 2 godziny 48 minut

13000 mAh

ok. 13 godzin

ok. 3 godziny 38 minuty

20000 mAh

ok. 20 godzin

ok. 5 godzin 36 minut

41600 mAh

ok. 41 godzin 36 minut

ok. 11 godzin 39 minut

 
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS