% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00
Jak wykonać mapowanie dysku sieciowego?
Na wirtualnym dysku sieciowym można bezpiecznie przechowywać dane, a do tego udostępniać je innym użytkownikom. Można korzystać z nich na całym świecie zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych - wystarczy mieć dostęp do Internetu. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest skonfigurowanie dysku i przeprowadzenie mapowania. Z naszego poradnika dowiecie się, jak wykonać mapowanie dysku sieciowego na kilka prostych sposobów.
Konfiguracja dysku sieciowego
Dyski sieciowe są dostępne w różnych wariantach. Możemy je kupić samodzielnie i dopasować do obudowy albo wybrać już gotowy zestaw. Takie urządzenie pozwala udostępnić przestrzeń dyskową wielu osobom, przez co jest rozwiązaniem popularnym w średnich i dużych firmach. Aby jednak pracownicy mogli korzystać z takiego dysku, należy go skonfigurować. Konfiguracja nie jest trudna, ale cały proces przebiega w kilku etapach. Poniżej krok po kroku opisujemy, jak podłączyć dysk sieciowy.
-
Najpierw musimy zainstalować dysk sieciowy na serwerze.
-
Następnie podłączamy przewód zasilania i kabel sieciowy LAN.
-
W kolejnym kroku musimy wykonać inicjalizację NAS – w tym czasie na dysku nie mogą być przechowywane żadne dane.
-
Ustawiamy hasło dla administratora i definiujemy adres sieciowy. Określamy również, z jakimi systemami ma współpracować dysk sieciowy. Na tym kończy się proces konfiguracji.
Mapowanie dysku sieciowego – co to jest?
Konfiguracja dysku sieciowego jest konieczna, aby współpracujące z nim komputery, mogły korzystać z niego w podobny sposób, jak ze zwykłych dysków. Kolejnym krokiem jest mapowanie dysku sieciowego, czyli utworzenie skrótu, który zapewni dostęp do dysku sieciowego z zewnątrz. Mapowanie zapewnia łatwy dostęp do katalogu udostępnianego w sieci LAN na innym komputerze albo serwerze FTP. Dzięki temu pracownicy w firmie będą mogli łatwo przeglądać i kopiować dostępne w sieci zasoby, bez konieczności wpisywania długiej ścieżki dostępu za każdym razem.
Jakie dane potrzebne są do mapowania dysku sieciowego? Przede wszystkim musimy znać symbol dysku i adres zasobu.
Mapowanie dysku sieciowego w wierszu poleceń
Całą procedurę mapowania dysku sieciowego możemy wykonać za pomocą komendy NET USE. Wystarczy uruchomić wiersz poleceń (CMD), czyli aplikację umożliwiającą przeglądanie i sterowanie plikami na komputerze. Polecenie NET USE można wywołać, wybierając przycisk Start systemu Windows, a następnie wpisując w wyszukiwarce „cmd”. Kolejnym krokiem jest wybranie opcji „Uruchom jako administrator”. W ten sposób pojawi się okno wiersza polecenia.
Źródło: dell.com
Aby zmapować dysk sieciowy, w oknie wiersza poleceń musimy wydać komendę o następującej składni: net use [symbol dysku] \\ [adres zasobu] / [persistent: [yes|no].
Symbol dysku zawsze jest oznaczony literą, więc w nawiasie wpisujemy, np. Y. Następnie wpisujemy adres, pod którym udostępniony jest katalog, np.: \\192.168.0.103\Publiczny. Jak sprawdzić ścieżkę dostępu do pliku? Wystarczy, że przejdziemy do katalogu, do którego potrzebujemy ścieżki, a następnie klikniemy wolną przestrzeń na pasku adresu. Tam widoczny adres zostanie zastąpiony ścieżką dostępu.
Na końcu naszej komendy definiujemy, czy chcemy mieć automatyczne mapowanie dysku. Flaga /persistent z wartością yes oznacza mapowanie trwałe, natomiast z wartością no – mapowanie nietrwałe. Jeśli ustawimy mapowanie nietrwałe, nasza komenda zniknie po restarcie komputera.
Po wykonaniu tych czynności obok klasycznych dysków w komputerze powinien pojawić się dysk sieciowy Y. Należy jednak pamiętać, że mapowanie dysku sieciowego można wykonać jedynie z uprawnieniami użytkownika.
Jak zmapować dysk sieciowy w systemie Windows 10?
Problemu nie powinno nam sprawić mapowanie dysku sieciowego w systemie Windows 10. Poniżej opiszemy krok po kroku, jak to zrobić.
-
Najpierw otwieramy Eksplorator plików, np. na pasku zadań, w Menu Start albo za pomocą klawiszy: Windows + E.
-
Następnie w lewym okienku wybieramy opcję Ten komputer. Wchodzimy w kartę Komputer i wybieramy opcję Mapuj dysk sieciowy.
-
Z listy wybieramy literę dysku, który chcemy zamapować.
-
Ścieżkę do folderu wpisujemy w polu Folder, a następnie wybieramy przycisk Przeglądaj i znajdujemy folder na komputerze. Jeśli chcemy nawiązywać połączenie automatycznie, gdy logujemy się na komputerze, musimy zaznaczyć pole Połącz ponownie przy logowaniu.
-
Na końcu wybieramy przycisk Zakończ. Gdy pojawi się okno Zabezpieczenia systemu Windows, wprowadzamy własną nazwę użytkownika i hasło dostępu do serwera.
-
Czekamy, aż system nawiąże połączenie i uzyskamy dostęp do dysku sieciowego.
Czasami mogą się zdarzyć problemy z mapowaniem dysku. Jeśli nie będziemy mogli nawiązać połączenia, możliwe jest, że komputer, z którym próbujemy się połączyć, jest wyłączony. Istnieje również możliwość, że nie mamy odpowiednich uprawnień do zmapowania dysku. Może się również zdarzyć tak, że zmapowane dyski znikną po aktualizacji systemu Windows. Wówczas należy nacisnąć kombinację klawiszy Win + R i wpisać komendę rstrui, a następnie postępować zgodnie z poleceniami kreatora. W ten sposób powinniśmy przywrócić system do punktu przed wystąpieniem problemów.
Ręczne mapowanie dysku możemy przeprowadzić również na innych systemach, np. macOS czy Linux. W ich przypadku proces mapowania może przebiegać trochę inaczej. Możemy również przeprowadzić mapowanie dysku na urządzeniach mobilnych, np. smartfonach i tabletach działających na Androidzie. W tym przypadku musimy jednak zainstalować specjalną aplikację, aby móc korzystać z plików zamieszczonych na serwerze przy użyciu smartfona.
Mapowanie dysku sieciowego w Powershell
Innym sposobem mapowania dysku sieciowego jest program Powershell.
-
Aby przeprowadzić mapowanie folderu, wystarczy nacisnąć kombinację klawiszy Win + R, aby wyświetlić okno uruchamiania.
-
Następnie wpisujemy nazwę powershell i zatwierdzamy wybór.
-
Polecenie cmdlet, którego szukamy to New-PSDrive. Zmieniamy literkę dysku.
-
Należy pamiętać o fladze „-Persist”, która odpowiada za trwałe mapowanie.
Jeśli skorzystamy z tego sposobu mapowania, dysk będzie widoczny w Eksploratorze plików.
Jak zmapować dysk sieciowy za pomocą programu Synology Assistant?
Mapowanie można przeprowadzić również za pomocą łatwego w użyciu narzędzia Synology Assistant – wystarczy zainstalować je na komputerze z systemem Windows.
-
Uruchamiamy program Synology Assistant, a następnie znajdujemy serwer Synology NAS na liście urządzeń.
-
Wybieramy opcję Mapuj dysk.
Źródło: kb.synology.com/pl-pl
-
Następnie wprowadzamy nazwę użytkownika oraz hasło i wybieramy przycisk Dalej.
-
Zaznaczamy folder, który ma być zmapowany jako dysk sieciowy i naciskamy przycisk Dalej, by kontynuować proces.
-
Następnie ukaże nam się rozwijana lista, z której wybieramy literę dysku. Jeżeli chcemy, aby dysk sieciowy automatycznie łączył się przy każdym zalogowaniu komputera, zaznaczmy opcję Połącz ponownie przy logowaniu. Naciskamy przycisk Dalej.
Źródło: kb.synology.com/pl-pl
-
Powinno ukazać się nam okno informujące o zmapowaniu dysku sieciowego. Sprawdzamy, czy wszystkie dane są poprawne – jeśli tak, naciskamy przycisk Zakończ, by zakończyć proces konfiguracji.
Źródło: kb.synology.com/pl-pl
-
Konfiguracja zakończona. Dostęp do dysku sieciowego uzyskamy, korzystając z Eksploratora plików systemu Windows.
Czy można zmapować dysk Google?
Na dysku Google możemy przechowywać wiele różnych plików, udostępniać je innym osobom i korzystać z nich z każdego miejsca na świecie, pod warunkiem, że mamy dostęp do Internetu. Okazuje się, że dysk Google może być też widoczny z pozycji komputera. Aby tak się stało, konieczne jest zainstalowanie aplikacji Dysk Google. Po jej zainstalowaniu będziemy mogli dostać się do zasobów dysku przez Eksplorator Windows.
Możemy również przeprowadzić mapowanie dysku Google. Jeśli nasz komputer działa na systemie Windows 10, a mamy zainstalowaną odpowiednią aplikację, wystarczy, że wejdziemy w Ten komputer, wybierzemy zakładkę Komputer, a następnie przycisk Mapuj dysk sieciowy. Po wykonaniu tych czynności ukaże się nam okienko z rozwijaną listą dysków – wybieramy odpowiednią literę oraz folder i naciskamy przycisk Zakończ. Dostęp do dysku Google uzyskamy w folderze Lokalizacje sieciowe.
Bibliografia:
- https://support.microsoft.com/pl-pl/windows/zmapuj-dysk-sieciowy-w-systemie-windows-10-29ce55d1-34e3-a7e2-4801-131475f9557d
- https://instrukcje.put.poznan.pl/mapowanie-dysku-dla-stron-pracowniczych/
- https://kb.synology.com/pl-pl/DSM/tutorial/How_to_map_network_drives_from_your_Synology_NAS