Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czy karta pamięci ma wpływ na jakość zdjęć?

Karta pamięci to przenośny nośnik danych powszechnie wykorzystywany do zapisywania i przechowywania danych w aparatach cyfrowych, smartfonach, tabletach czy odtwarzaczach MP3. Jakość wykonania karty i jej szybkość w dużej mierze wpływają na komfort obsługi urządzeń. Czy karta pamięci ma wpływ na jakość zdjęć? Czy może się zepsuć? Czy jest możliwość odzyskania danych po sformatowaniu karty? Na te i inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w poniższym tekście. 

 

Czy karta pamięci pasuje do każdego aparatu?

Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów kart pamięci, przez co może nam się wydawać, że wybór odpowiedniego nośnika do aparatu jest bardzo trudny. Okazuje się jednak, że zarówno klasyczny aparat fotograficzny, jak i lustrzanka w większości używają kart SD/SDHC/SDXC. Do lustrzanek bardziej zaawansowanych mogą również pasować karty CF

Poza tym w sprzedaży znajdziemy karty dla amatorów, dla półprofesjonalistów i dla profesjonalistów. Karty pamięci przeznaczone dla profesjonalnych fotografów cechują się bardzo wysoką szybkością zapisu i odczytu, a także umożliwiają wykonywanie zdjęć seryjnych o wysokiej rozdzielczości i pozwalają na błyskawiczne zgrywanie plików do komputera. Oprócz tego takie karty są odporne na działanie różnych czynników pogodowych, na uderzenia, a nawet na promienie rentgenowskie. 

 
jaka karta pamięci do aparatu

 

Ile zdjęć zmieści się na karcie pamięci?

Każda karta pamięci ma określoną pojemność. To właśnie od niej w dużym stopniu będzie zależało, ile zdjęć pomieści nośnik. Wpływ na to będą mieć też inne czynniki, m.in.: tryb zapisu zdjęć (plik RAW zawiera znacznie więcej informacji niż plik JPG, przez co waży znacznie więcej), rozdzielczość matrycy aparatu oraz modelu aparatu. Producenci kart zazwyczaj udostępniają wykresy pamięci masowej, które pozwalają zorientować się, ile zdjęć można zapisać na karcie. To bardzo przydatne, ponieważ korzystając z takiego wykresu, łatwiej dobierzemy odpowiednią kartę do aparatu czy smartfona

 

Ile zdjęć zmieści się na karcie pamięci 4 GB?

 • Matryca o rozdzielczości 8 MP – 1500 zdjęć

 • Matryca o rozdzielczości 12 MP – 1000 zdjęć

 • Matryca o rozdzielczości 18 MP – 667 zdjęć

 • Matryca o rozdzielczości 24 MP – 500 zdjęć

 

Ile zdjęć zmieści się na karcie pamięci 8 GB?

 • Matryca o rozdzielczości 8 MP – 3000 zdjęć

 • Matryca o rozdzielczości 12 MP – 2000 zdjęć

 • Matryca o rozdzielczości 18 MP – 1333 zdjęć

 • Matryca o rozdzielczości 24 MP – 1000 zdjęć

 

Ile zdjęć zmieści się na karcie pamięci 16 GB?

 • Matryca o rozdzielczości 8 MP – 6000 zdjęć

 • Matryca o rozdzielczości 12 MP – 4000 zdjęć

 • Matryca o rozdzielczości 18 MP – 2667 zdjęć

 • Matryca o rozdzielczości 24 MP – 2000 zdjęć

 

Ile zdjęć zmieści się na karcie pamięci 32 GB?

 • Matryca o rozdzielczości 8 MP – 12000 zdjęć

 • Matryca o rozdzielczości 12 MP – 8000 zdjęć

 • Matryca o rozdzielczości 18 MP – 533 zdjęć

 • Matryca o rozdzielczości 24 MP – 4000 zdjęć

 
pojemność karty pamięci

Źródło: www.kingston.com/poland/pl

 

Jaka karta pamięci do telefonu?

Nowoczesne smartfony oferują bardzo dużo wbudowanej pamięci, niektóre nawet do 1024 GB, co w zupełności wystarcza do codziennego użytkowania. Jeśli jednak będziemy wykorzystywać naszego smartfona do fotografowania, przyda nam się większa ilość wolnego miejsca. Warto zatem zastanowić się nad zakupem karty pamięci.

Kiedyś do telefonów komórkowych i smartfonów pasowały różne rodzaje kart pamięci, dlatego przed zakupem trzeba było sprawdzić, jaki typ złącza ma nasz telefon. Jednak te czasy już minęły – współczesne smartfony, z naprawdę małymi wyjątkami, wykorzystują karty microSD. Wybierając kartę pamięci do smartfona, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów:

 • Pojemność karty pamięci – powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Nie powinniśmy kupować karty o zbyt małej pojemności, ponieważ po kilku miesiącach może okazać się niewystarczająca i konieczny będzie zakup kolejnej karty, a to niemały wydatek. Istotne jest również, jaką maksymalną pojemność karty będzie w stanie obsługiwać nasz telefon. Starsze modele smartfonów często nie obsługują kart większych niż 32 GB. Z kolei nowoczesne smartfony bez problemu obsłużą nawet karty pamięci o pojemności 1-2 TB.

 • Rodzaj karty – to kolejna rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę przy wyborze karty do telefonu. Należy sprawdzić, jaką dokładnie kartę obsługuje nasz smartfon. Aktualnie zwykłe karty microSD o pojemności 2 GB nie są już wykorzystywane. Ich miejsce zajęły karty microSDHC do 32 GB i microSDXC do 2 TB. Standard jest jednak zgodny wstecznie, co oznacza, że w telefonie z czytnikiem kart microSDXC zadziałają karty microSDHC i standardowe karty microSD.

 • Prędkość zapisu i odczytu danych – im wyższe będą te prędkości, tym zapisywanie i odczytywanie danych będzie zajmowało mniej czasu. Klasa 2 karty pamięci to najwolniejsza karta – maksymalna prędkość zapisu wynosi 2 MB/s. Z kolei klasa UHS-I / U3 karty pamięci jest najszybsza – pliki zapisują się z minimalną prędkością 30 MB/S. Należy jednak pamiętać, że te najszybsze karty SD są dość drogie. 

 
karta pamięci do smartfona

 

Czy na karcie pamięci można instalować aplikacje?

Wielu użytkowników decyduje się kupić kartę pamięci do smartfona, aby móc na niej instalować różne aplikacje. Tak, na karcie pamięci bez problemu zainstalujemy gry, aplikacje treningowe, muzyczne i wiele innych. Aby jednak było to możliwe, musimy ustawić kartę pamięci jako domyślną. Jeśli tego nie zrobimy, aplikacje w dalszym ciągu będą instalować się w pamięci telefonu. 

Nazwa opcji i ścieżka dostępu mogą się różnić w zależności od modelu telefonu. W niektórych modelach możemy na stałe ustawić, aby aplikacje instalowały się na karcie pamięci SD lub we wbudowanej pamięci telefonu. To właśnie te ustawienia musimy znaleźć w smartfonie – w tym celu powinniśmy odszukać „ustawienia pamięci”. Ta opcja może znajdować się pod nazwą „domyślna lokalizacja instalacji”. Wówczas wystarczy zaznaczyć właściwą opcję i od tej pory wszystkie aplikacje będą instalować się na przenośnej karcie pamięci. 

Istnieje również możliwość przeniesienia aplikacji zainstalowanych w pamięci telefonu do karty pamięci. Jak to zrobić? Wystarczy wejść w ustawienia telefonu i odszukać zainstalowane aplikacje. Następnie należy wybrać z listy daną aplikację i wybierając odpowiednią opcję, przenieść ją na zewnętrzną kartę SD. 

 

 

Czy karta pamięci może się zepsuć?

Karta pamięci, tak jak każdy nośnik danych, może się zepsuć. Wpływ na to będą mieć przede wszystkim jakość wykonania karty i intensywność użytkowania. Jeśli po uruchomieniu urządzenia wyświetla się błąd dostępu, nie można odczytać plików z karty, wyświetla się pusta karta lub z brakującymi plikami albo karta jest po prostu niewidoczna, to znak, że nośnik został uszkodzony. 

Uszkodzenia karty pamięci możemy podzielić na trzy rodzaje:

 • Uszkodzenia logiczne – w tym przypadku dostęp do zapisanych na karcie danych jest niemożliwy przez działanie wirusów lub sformatowanie danych. Odzyskanie danych jest możliwe tylko wtedy, gdy doszło do nadpisania danych innymi plikami. 

 • Uszkodzenia mechaniczne – czyli przełamanie, ułamanie, zamoczenie karty albo uszkodzenie jej połączeń. W przypadku takich uszkodzeń odzyskanie danych jest bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe, np. gdy karta zostanie przełamana na pół.

 • Uszkodzenia elektryczne – związane są z uszkodzeniem elementów elektronicznych i niewłaściwym użytkowaniem. Takie karty można trwale uszkodzić i nie da się z nich odzyskać danych.

 
sformatowanie karty pamięci

 

Czy po sformatowaniu karty pamięci można odzyskać zdjęcia?

Jeśli sformatujemy kartę pamięci, a zapomnimy zgrać z niej wszystkie ważne zdjęcia, możemy spróbować je odzyskać. Niestety niektóre urządzenia mogą nadpisać proces formatowania, przez co odzyskanie plików będzie znacznie trudniejsze. 

Najłatwiejszym sposobem na odzyskanie danych z karty pamięci jest pobranie odpowiedniego programu, np. EaseUS Data Recovery, RecoverIt, Disk Drill czy Recuva.

 

Czy karta pamięci ma wpływ na jakość zdjęć?

Na koniec pozostało odpowiedzieć nam na najważniejsze pytanie: czy karta pamięci ma wpływ na jakość zdjęć? Odpowiedź brzmi nie. Karta pamięci jest tylko nośnikiem danych, więc nie ma wpływu na jakość wykonanych zdjęć. Wpływa oczywiście na szybkość zapisywania czy przekazywania plików, ale w żaden sposób nie poprawia ani nie obniża ich jakości. 

Inaczej było w przypadku aparatów analogowych, gdzie jakość filmu miała duży wpływ na wykonane zdjęcia. To właśnie od jakości kliszy zależało, czy uzyskaliśmy odbitki kolorowe, czy biało-czarne. Niektóre klisze były też przeznaczone do fotografowania w ciemnych, słabo oświetlonych pomieszczeniach, a inne do dobrych warunków oświetleniowych. 

Mimo że karta pamięci nie wpływa na jakość wykonywanych zdjęć, warto zwrócić uwagę na jakość podzespołów i samo wykonanie karty. Jeśli karta będzie wykonana z materiałów odpornych na różne warunki, np. na deszcz, śnieg czy piasek, będziemy mogli z niej korzystać nawet w ekstremalnych warunkach. Co więcej, wybierając dobrej jakości kartę pamięci, nie musimy się martwić utratą danych. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na stosunek jakości do ceny – może się bowiem okazać, że wysokiej klasy kartę uda nam się kupić w przystępnej cenie. 

 
rodzaje kart pamięci
 
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS