Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Co to jest PAI?

04 marca 2021

W najnowszych smartwatchach i smartbandach marek Xiaomi i Amazfit znajdziemy kilka nowych funkcjonalności, w tym system PAI. Co to jest? Jak działa? Jakie jest zastosowanie tej funkcji? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. 

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • Czym jest wskaźnik PAI i w jakich urządzeniach jest stosowany?
  • W jaki sposób oblicza się wskaźnik PAI? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę?
  • W jaki sposób zdobywa się punkty PAI?
  • Jak aktywować funkcję PAI w smartwatchu lub smartbandzie?
  • Czy PAI jest przydatnym wskaźnikiem aktywności fizycznej?

 

Co to jest PAI?

PAI to skrót od angielskiej nazwy Personal Activity Intelligence. Składa się z algorytmu, który na podstawie różnych danych oblicza wynik określający nasz stan fizyczny. Funkcja ta wykorzystuje przede wszystkim dane osobowe, takie jak wiek, wagę czy płeć, a także tętno. Badania przeprowadzone przez HUNT Fitness Study wykazały, że utrzymywanie wskaźnika PAI na poziomie wartości 100, może wpływać na zmniejszenie wystąpienia niektórych schorzeń, np. cukrzycy, nadciśnienia czy chorób serca. Nawet osiągnięcie wartości 50 PAI daje około 60% lepsze rezultaty w zakresie profilaktyki zdrowotnej. 

 

 

Wskaźnik PAI został opracowany przez profesora Ulrika Wisløffa, który jest jednym z przodujących naukowców na świecie w zakresie ćwiczeń w medycynie. Aktualnie system PAI stosowany jest w urządzeniach typu wearables, czyli smartbandach i smartwatchach

 
co to jest PAI

Źródło: www.paihealth.com

 

Jak jest obliczane PAI?

Wiemy już, co to jest PAI, sprawdźmy zatem, w jaki sposób obliczany jest ten wskaźnik. Co bierze pod uwagę w obliczeniach? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wynik PAI jest oparty na wieku, płci i tętnie spoczynkowym oraz danych tętna sprzed 7 dni, co oznacza, że jest spersonalizowany dla każdego użytkownika. 

Punkty PAI zdobywa się, podnosząc tętno. Oznacza to, że im intensywniejszy trening, tym szybciej zdobędziemy punkty. Wartość PAI jest oparta na tygodniowej aktywności, więc każdego dnia będzie ponownie obliczana. Jeśli nie będziemy mogli ćwiczyć w niektóre dni, możemy zgromadzić punkty wcześniej, ćwicząc dłużej lub intensywniej. Dzięki temu zbierzemy tyle punktów, ile potrzebujemy, by osiągnąć swój cel w ciągu 7 dni. 

Warto wspomnieć, że w miarę wzrostu wyniku PAI, zdobywanie punktów stanie się trudniejsze. Gdy stajemy się zdrowsi, a nasze tętno spoczynkowe spada, trudniej jest nam uzyskać odpowiedni wynik. Wartość PAI waha się w zakresie od 0 do 125. Dziennie można dostać do 75 PAI, a tygodniowo 525 PAI. Dlaczego tylko tyle? Ponieważ nadmierny wysiłek danego dnia przyniesie więcej szkód niż pożytku. 

 
co to jest PAI co to jest PAI co to jest PAI


Jak zdobyć punkty PAI?

Punkty PAI zdobywa się poprzez podnoszenie tętna w określonym czasie. Możemy zatem wykonywać proste ćwiczenia, biegać, uprawiać fitness albo jeździć na rowerze. Nawet spacer czy zwykłe podskoki wykonywane przez kilka minut są w stanie zapewnić nam punkty PAI. 

 
co to jest PAI

Źródło: www.paihealth.com

 

Okazuje się, że punkty możemy też gromadzić, wykonując codzienne czynności, takie jak: praca, sprzątanie, wchodzenie i schodzenie po schodach czy zabawa z dziećmi. Ilość punktów PAI zdobytych w ten sposób nie będzie tak duża, jak w czasie treningu, ale wszystkie liczą się do 7-dniowego wskaźnika PAI.

 
co to jest PAI

Jak włączyć PAI?

Musimy pamiętać, że funkcja PAI działa tylko wtedy, gdy włączone jest monitorowanie tętna na opasce lub w smartwatchu. Konfiguracja jest bardzo łatwa. 

Aby uruchomić monitor tętna, wystarczy otworzyć aplikację Mi Fit w przypadku Mi Band Xiaomi lub aplikację Zepp, jeśli mamy monitor sprawności marki Amazfit. W aplikacji wybieramy konkretny monitor sprawności. Następnie odnajdujemy w ustawieniach monitorowanie tętna i ustawiamy automatyczne wykrywanie tętna - najlepiej co 5 minut. 

Jeśli wyłączymy funkcję monitorowania tętna, zatrzymamy zbieranie punktów PAI. 

Czy warto skorzystać z PAI?

Eksperci są zgodni co do tego, że aktywność fizyczna jest najlepszym lekarstwem na poprawę układu krążenia i naszego zdrowia. Pytanie brzmi jednak: jak zachęcić ludzi do większej aktywności? Właśnie tutaj przydaje się wskaźnik PAI, która działa przede wszystkim motywująco. Zachęca do większej i bardziej regularnej aktywności fizycznej. To z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i przekłada się na dłuższe życie. Badania HUNT wykazały wzrost średniej długości życia o 5 lat. Warto zatem zbierać punkty PAI, by bardziej zatroszczyć się o swoje zdrowie. 

 

Opracowano na podstawie:

  • www.paihealth.com
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS