Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Zmywarka do zabudowy - z panelem czy bez?

Dla wielu osób zmywarka jest niezbędnym urządzeniem, które musi się znaleźć w kuchni. Jeśli więc zdecydowałeś się na zakup zmywarki, ale nie wiesz którą wybrać, polecamy model przeznaczony do zabudowy kuchennej. Takie zmywarki dostępne są w dwóch wariantach - z widocznym lub ukrytym panelem sterowania. Czym się różnią? Która sprawdzi się lepiej: zmywarka do zabudowy z panelem czy bez?

 

Zmywarka 45 cm czy 60 cm?

Ze względu na sposób montażu, zmywarki można podzielić na wolnostojące oraz przeznaczone do zabudowy. Obie wersje występują w dwóch szerokościach. Mniejsze zmywarki mają szerokość 45 cm i mogą pomieścić do 9 kompletów naczyń. Takie modele dobrze sprawdzą się w małych kuchniach, w których każda wolna przestrzeń jest na wagę złota. Ze względu na mniejszą pojemność, po zmywarki 45 cm chętnie sięgają również osoby mieszkające samotnie.

Większe, a co za tym idzie, bardziej pojemne, są zmywarki o szerokości 60 cm. Wiele z nich jest w stanie pomieścić nawet 14 kompletów naczyń. Takie modele cieszą się największą popularnością wśród konsumentów.

 

Zmywarka do zabudowy - z panelem czy bez?

Wszystkie zmywarki wolnostojące mają widoczne panele sterowania. Natomiast modele przeznaczone do zabudowy występują w dwóch wersjach - z panelem odkrytym lub zintegrowanym. Te pierwsze są również nazywane zmywarkami częściowo zintegrowanymi. Co to znaczy? Na froncie urządzenia zamontowana jest płyta meblowa, ale znajdujący się w górnej części panel sterowania jest odkryty. Natomiast zmywarka zintegrowana ma całkowicie niewidoczny panel sterowania, co doskonale widać na przykładzie zmywarki Beko DIN28422. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Jednak różnice między nimi są głównie w estetyce, dlatego każdy z nas powinien dostosować zmywarkę do swoich preferencji. 

 
zmywarka do zabudowy z panelem widocznym czy ukrytym?

 

Zmywarka z odkrytym panelem sterowania - za i przeciw

Zmywarki z panelem przednim cieszą się dużą popularnością. Widoczny panel sterujący zapewnia wysoką funkcjonalność i wygodę. Nie musimy bowiem otwierać drzwi zmywarki, aby włączyć odpowiedni program. Wystarczy rzut oka na wyświetlacz i od razu będziemy wiedzieć, ile czasu pozostało do zakończenia cyklu zmywania. To spora oszczędność czasu. Dodatkowo, jeśli panel jest w takim samym kolorze jak wstawki w pozostałych sprzętach AGD, zmywarka dobrze wkomponuje się w wystrój naszej kuchni. Większość tego typu zmywarek ma panel sterowania w kolorze inox, który jest bardzo popularny wśród kuchennych sprzętów AGD. Jeśli natomiast chodzi o kolor frontu, to możemy go dopasować do mebli kuchennych.

Zmywarki do zabudowy

Jeśli chodzi o wady zmywarki z panelem z przodu, to z pewnością możemy do nich zaliczyć konieczność częstszego czyszczenia. Panel odkryty jest bowiem narażony na różne zanieczyszczenia, m.in. na kurz, plamy z żywności czy odciski palców. Co więcej, taki panel może też sprawiać problemy przy montażu frontu, ponieważ czasami konieczne jest wycięcie fragmentu szafki. Warto również pamiętać, że choć taka zmywaka zabudowana jest frontem meblowym, widoczny panel sterowania będzie zdradzał, co się za nim kryje. 

 
zmywarka do zabudowy z jakim panelem
 

Zmywarki z ukrytym panelem - zalety i wady

Zmywarki do zabudowy występują również w wersji z panelem sterowania, który jest niewidoczny. Takie rozwiązanie sprawia, że z zewnątrz zmywarka do złudzenia przypomina zwykłą szafkę kuchenną. Najczęściej wybierane są przez osoby, które cenią sobie estetykę i minimalizm. Zamaskowanie panelu sterującego pozwala bowiem uzyskać spójną stylistykę wnętrza. Warto również podkreślić, że zakryty panel stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie przed dziećmi. Nie ma bowiem widocznych przycisków i jasnego wyświetlacza, które zachęcałyby dzieci do zabawy. Zmywarki z panelem ukrytym sprawdzą się w każdym pomieszczeniu kuchennym. Dzięki temu, że są ukryte w szafce, nie musimy się obawiać, że zaburzą aranżację naszej kuchni. 

Dla niektórych osób takie modele są jednak mało komfortowym rozwiązaniem. Wymagają bowiem otworzenia drzwiczek, by ustawić odpowiedni program zmywania. To samo dotyczy kontrolowania cyklu. Jednak producenci na ten problem znaleźli skuteczne rozwiązanie, wyposażając swoje zmywarki w efekty świetlne i dźwiękowe. Przykładowo zmywarka Beko DIN 28422 ma wskaźnik LedSpot, który widoczny jest na podłodze w postaci czerwonego światła. Informuje on o pracy zmywarki. Dzięki temu od razu wiadomo, kiedy zmywarka pracuje - nie trzeba zatem otwierać drzwi, by sprawdzić, czy cykl zmywania jeszcze trwa. Natomiast gdy urządzenie zakończy zmywanie, rozlegnie się sygnał dźwiękowy. Na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane modele z wyświetlaczem na podłodze. Wyświetlają one dokładny czas, jaki pozostał do zakończenia cyklu zmywania. 

 

Odkryty czy zintegrowany - który panel sterowania wybrać?

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, którą wybrać zmywarkę do zabudowy - z panelem czy bez. Obie wersje mają bowiem swoje plusy i minusy, a ich ceny są do siebie zbliżone. Różnica w cenie bardziej zależy bowiem od funkcjonalności urządzenia, czyli zużycia wody i energii, dostępnych programów zmywania oraz dodatkowych funkcji. Wybór zmywarki będzie zatem uzależniony wyłącznie od naszych potrzeb i preferencji. Jeśli zależy nam na schludnym, jednolitym wyglądzie kuchni, postawmy na zmywarkę ze schowanym programatorem. Natomiast gdy cenimy sobie większą wygodę, wybierzmy model z panelem zewnętrznym.

Czy jeden producent oferuje oba warianty zmywarek? Oczywiście! Większość czołowych producentów, jak choćby marka Beko, ma w swoim asortymencie obie wersje zmywarek, co znacznie ułatwia wybór odpowiedniego urządzenia. 

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS