% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Z której strony zlewu zmywarka? Porady, jak urządzić strefę zmywania

Przy projektowaniu kuchni znaczenie ma nie tylko jej wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność. Z racji tego, że spędzamy w niej dużo czasu, powinniśmy zadbać o prawidłową ergonomię, dzięki której znacznie skrócimy czas przyrządzania posiłków. Abyśmy mogli wygodnie korzystać ze sprzętów AGD zgodnie z kolejnością wykonywania czynności, powinniśmy wydzielić strefy kuchenne. Jedną z nich jest strefa zmywania, która należy do najczęściej wykorzystywanych w kuchni. Jak ją zaplanować? Z której strony zlewu powinna się znaleźć zmywarka? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania. 

 

Podstawowe zasady urządzania strefy zmywania

Podczas urządzania kuchni, warto podzielić ją na następujące strefy: przechowywania produktów, zmywania i przygotowywania posiłków. Taka kolejność, począwszy od lewej strony do prawej, jest odpowiednia dla osób praworęcznych. Natomiast osoby leworęczne powinny zaplanować rozmieszczenie poszczególnych stref w odwrotnej kolejności. 

Podstawowym wyposażeniem każdej strefy zmywania jest oczywiście zlewozmywak wraz z baterią kuchenną. Jednak coraz więcej osób decyduje się wzbogacić strefę zmywania o nowoczesną zmywarkę, np. Gorenje GV693C61AD, która jest w stanie umyć nawet 16 kompletów naczyń w jednym cyklu zmywania. 

Gdzie najlepiej umieścić zlewozmywak?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, z której strony zlewu zmywarka powinna zostać umieszczona, zastanówmy się, gdzie w kuchni ulokować zlewozmywak. Jest to element wyposażenia, który wraz z lodówką i płytą grzewczą lub kuchenką, tworzy tzw. trójkąt roboczy. W dobrze rozplanowanej kuchni te trzy sprzęty stanowią wierzchołki trójkąta, a odległości pomiędzy nimi powinny wynosić:

W wielu kuchniach, nie tylko ze względu na ich mały metraż, ale również na podłączenie wodno-kanalizacyjne, zachowanie tak dużych odległości nie zawsze jest możliwe. Dlatego postarajmy się, aby blaty robocze oddzielające poszczególne sprzęty miały jak największą szerokość. Dzięki temu będziemy mogli wygodnie i zgodnie z naturalną kolejnością wykonywać czynności podczas gotowania.

 

 

Jeśli zamierzamy kupić dodatkowo zmywarkę, w zupełności wystarczy nam zlewozmywak jednokomorowy. Dobrze jest wybrać model z ociekaczem, na którym będziemy mogli odkładać mokre naczynia, umytą żywność czy gorące garnki. Warto także sprawdzić, czy bateria w zlewie ma wyciąganą wylewkę, co znacznie ułatwi nam wykonywanie wielu czynności kuchennych. Pamiętajmy również, że jeśli jesteśmy praworęczni, to zlewozmywak powinien znaleźć się po naszej lewej stronie. Natomiast osoby leworęczne powinny mieć zlew po swojej prawej stronie. Takie rozmieszczenie wyposażenia pozwoli na intuicyjną reakcję i zwiększy komfort podczas przyrządzania posiłków. 

 
Co obok zlewu? Ankieta

Źródło: www.dom.trojmiasto.pl

 

Z której strony zlewu zmywarka ? 

Wiele osób zastanawia się, czy zmywarka musi być obok zlewu, a jeśli tak, czy powinna ona zostać umieszczona po prawej czy po lewej stronie. Owszem, wskazane jest, aby zmywarka została umieszczona w pobliżu zlewozmywaka, ponieważ będziemy mogli szybko przełożyć do niej brudne naczynia z komory zlewu. Co więcej, nie będziemy musieli stosować dodatkowego podłączenia do sieci wodociągowej, co ułatwi montaż w małej kuchni. Zgodnie z naturalną sekwencją, zmywarka powinna zostać umieszczona po prawej stronie zlewu w przypadku osób praworęcznych oraz po lewej dla osób leworęcznych. Należy również pamiętać, aby naprzeciwko urządzenia pozostawić przynajmniej jeden metr wolnej przestrzeni. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie wkładać do niej naczynia i wyciągać je po zakończonym zmywaniu. 

Jeśli nie chcemy, aby zmywarka wyróżniała się na tle mebli kuchennych, powinniśmy wybrać model do zabudowy, np. Kernau KDI 4443 I. Ma ona zintegrowany panel sterowania, więc z zewnątrz będzie przypominać zwykłą szafkę. Innym rozwiązaniem jest zakup zmywarki wolnostojącej, ale ze zdejmowanym blatem, np. modelu Bosch Serie 2 SMS2HTI72E. Wybierając taki sprzęt, bez problemu wpasujemy go w aranżację kuchni, a jednocześnie łatwo będziemy mogli kontrolować cykl zmywania naczyń. Pamiętajmy, że bardzo ważne jest również wyposażenie zmywarki. Niektóre modele mają koszyki na sztućce, a inne oddzielne szuflady. Poza tym niektóre oferują składane elementy, dzięki którym można stworzyć płaską przestrzeń, idealną do mycia gabarytowych naczyń. Wybierając zmywarkę, warto więc kierować się własnymi potrzebami i upodobaniami. 

 

Co jeszcze powinno znaleźć się w strefie zmywania?

Poza zlewozmywakiem z baterią i zmywarką, w obrębie strefy mokrej powinien znaleźć się również sortownik na odpadki. Jeżeli mamy taką możliwość, umieścimy kosz pod zlewem. Może on stać bezpośrednio w szafce lub zostać umieszczony na jej drzwiach za pomocą specjalnego mechanizmu. Dzięki temu przed włożeniem naczyń do zlewu czy zmywarki, szybko opróżnimy resztki jedzenia do kosza. Nie zapominajmy, że w strefie zmywania powinno się także znaleźć miejsce na ściereczki i środki do zmywania. W ten sposób zawsze będziemy mieć je pod ręką. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS