% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Sposób montażu zlewu kuchennego

Zlewozmywak jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego kuchni. Musi być nie tylko estetyczny z wyglądu, lecz także praktyczny i funkcjonalny, ponieważ będzie często eksploatowany. Na rynku dostępne są rozmaite zlewozmywaki kuchenne, które różnią się między sobą wielkością, materiałem wykonania, kolorem, ceną, a także sposobem montażu. Dzięki temu możemy zamontować zlewozmywak pod blatem, równolegle do niego albo nieco nad nim. Który sposób montażu zlewu kuchennego wybrać?

 

Jakie są sposoby montażu zlewozmywaków kuchennych?

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów zlewozmywaków do kuchni. Główny podział to ten ze względu na liczbę komór oraz materiał użyty w produkcji. Zlewy możemy również podzielić ze względu na sposób mocowania – niektóre bardziej pasują do klasycznych wnętrz, a inne sprawdzą się w nowocześnie urządzonych kuchniach. Strefa zmywania, czyli zlewozmywak i bateria, mocno przyciąga uwagę każdego gościa, dlatego warto dostosować odpowiedni sposób montażu. 

Klasyfikacja zlewów według ich sposobu montażu: 

  • Zlewozmywak wpuszczany (wbudowany albo wbudowywany) – jest to najpopularniejszy sposób montażu zlewu. Taki typ montażu sprawia, że zlewozmywak lekko wystaje ponad powierzchnię blatu. W ten sposób montowane są również zlewozmywaki Slim Top od marki Franke – ich brzeg jest bardzo płaski, dzięki czemu nieznacznie wystaje ponad powierzchnię blatu. 

  • Zlewozmywak na równi z blatem – to rodzaj zlewu wpuszczanego, z tą różnicą, że ten typ montowany jest na równi z blatem. Dzięki temu blat i zlewozmywak tworzą jednolitą powierzchnię. 

  • Zlewozmywak podwieszany (do podbudowy, podbudowywany albo podblatowy) – to zlew montowany od dołu blatu kuchennego. Jego krawędzie pasują do otworu wyciętego w blacie. Zlewozmywak montowany od spodu nie ma widocznych krawędzi na blacie, dzięki czemu sprawdzi się w minimalistycznych kuchniach. 

  • Zlewozmywak nakładany – taki zlew po prostu nakłada się na szafkę w kuchni. Montaż zlewozmywaka nakładanego jest bardzo łatwy, ponieważ nie wymaga użycia żadnych narzędzi. 

zlewozmywak wpuszczany w blat

Zlewozmywak wpuszczany

zlewozmywak wpuszczany montowany na równi z blatem

Zlewozmywak wpuszczany montowany na równi z blatem

zlewozmywak podwieszany

Zlewozmywak podwieszany

zlewozmywak nakładany

Zlewozmywak nakładany

Sposób montażu zlewu – zlewozmywak wpuszczany

Zlewozmywak wpuszczany montuje się od góry w przygotowanym wcześniej otworze w blacie. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, taki zlew można zamontować tak, aby jego krawędzie delikatnie wystawały ponad blat albo na równi z blatem. To właśnie zlewozmywaki wbudowywane są najczęściej kupowane przez klientów.

 
zlewozmywak wpuszczany w blat

 

Jak zamontować zlew wpuszczany w blat?

Montaż takiego zlewu polega na wpuszczeniu go od góry w otwór wycięty w blacie. Należy pamiętać, że otwór powinien być dostosowany do wielkości zlewozmywaka. Ile zlew od krawędzi blatu? Dla lepszej stabilności i wygody powinno się umieścić zlewozmywak pośrodku blatu, czyli tak, aby uzyskać jednakową odległość od zlewu do ściany i od zlewu do krawędzi blatu. 

Oto instrukcja krok po kroku, jak podłączyć zlew wpuszczany:

Montaż rozpoczynamy od narysowania otworu w blacie za pomocą ołówka. Do tego celu wykorzystujemy szablon, który producent dołączył do zlewozmywaka. 

  • Następnie wycinamy otwór za pomocą wyrzynarki. Najlepiej wywiercić otwory w narożnikach po przekątnej i dopiero w niej wsadzać wyrzynarkę i powoli wycinać otwór. Jeśli mamy blat kamienny, nie obejdziemy się bez pomocy specjalisty.

  • Po wycięciu otworu zabezpieczamy krawędzie blatu przed wilgocią. Do tego celu wykorzystujemy silikon. Natomiast wzdłuż całego kołnierza zlewu przyklejamy taśmę izolacyjną, aby nie przeciekał. 

  • Gdy wszystko jest przygotowane, osadzamy zlew od góry w blacie i mocujemy. Do tego celu wykorzystujemy specjalne klipsy do montażu zlewozmywaka. Są to klamry, które zahacza się o wycięcia i przekręca wkrętami do blatu. Im większy zlewozmywak, tym więcej klamer będzie nam potrzebnych. 

  • Na koniec pozostaje nam już tylko zamontowanie baterii. Wystarczy ją włożyć w otwór wycięty w zlewie i dobrze dokręcić. 

 
zlewozmywak wpuszczany na równo z blatem

 

Czym się różni zlew wpuszczany od nakładanego?

Różnica między tymi dwoma sposobami montażu jest dość widoczna. Zlew wpuszczany montuje się bowiem od góry w otworze wyciętym w blacie. Natomiast zlewozmywak nakładany opiera się na szafce kuchennej – jego montaż jest o wiele łatwiejszy i nie wymaga użycia narzędzi. 

 

Zlewozmywak wpuszczany - przykładowe modele

 

 

Sposób montażu zlewu – zlewozmywak podwieszany 

Zlew podwieszany montuje się od spodu blatu. Może mieć jedną albo dwie komory o różnych lub tych samych wielkościach. Poza tym dostępne są modele z ociekaczem. Można też zamontować zlew podwieszany jednokomorowy i dowolnie połączyć go z oddzielną komorą. Taki zestaw będzie pięknie prezentował się w kuchni, ponieważ obie komory będzie oddzielał od siebie wąski pasek blatu. Należy jednak pamiętać, że montaż dwóch komór jest trudniejszy i wymaga wycięcia dwóch otworów w blacie. 

 
zlewozmywak podwieszany - sposób montażu

 

Do jakiego blatu zlew podwieszany?

Architekci zalecają, aby zlewy podwieszane montować tylko do blatów, które wykonane z materiałów odpornych na działanie wody. Będą to więc kompozyty, spieki oraz blaty granitowe. Jeśli chodzi o blat drewniany, to nie do końca będzie on dobrym wyborem. Z jednej strony blat drewniany bardzo atrakcyjnie prezentuje się w kuchni i przy odpowiednim zabezpieczeniu krawędzi przed wilgocią, pewnie mógłby sprawdzić się w zestawie ze zlewem podwieszanym. Jednak należy pamiętać, że żaden olej czy impregnat nie jest wieczny i po pewnym czasie w drewnianym blacie pojawią się grzyby i pleśń. 

Do zlewozmywaków podwieszanych nie nadają się natomiast blaty laminowane, ponieważ nie są one odporne na działanie wody. Jedynie ich powierzchnia jest odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią. Jeśli zatem wycięlibyśmy otwór w takim blacie, płyta wiórowa zostanie odsłonięta i pod wpływem wody po prostu napuchnie. 

 
jak zamontować zlew podwieszany

 

Jak zamontować zlewozmywak podwieszany?

Montaż takiego zlewu jest dość skomplikowany, dlatego producenci zalecają, aby zlecić to zadanie doświadczonym fachowcom. Jak przebiega taki montaż? 

  • Najpierw należy wyciąć otwór w blacie.

  • Następnie sprawdzić, czy otwór został poprawnie wycięty. Jeśli tak, można osadzić i wkleić kołki montażowe. Zanim umieścimy kołki w otworach, powinniśmy dokładnie oczyścić klejone powierzchnie.

  • Przykładamy zlewozmywak do otworu w blacie. Na powierzchnię styku zlewu z blatem nakładamy warstwę silikonu sanitarnego.

  • Następnie dociskamy zlew i przykręcamy go za pomocą zaczepów, które dołączone są do zestawu i wklejonych wcześniej kołków.

  • Na końcu usuwamy nadmiar silikonu i oczyszczamy zlew z ewentualnych zabrudzeń montażowych. 

 

Zlewozmywak podwieszany - przykładowe modele

 

 

Sposób montażu zlewu – zlewozmywak nakładany

Dawniej był to najczęściej stosowany sposób montażu zlewozmywaka. Dziś jest znacznie rzadziej spotykany, choć powoli wraca do łask za sprawą zlewów modułowych. Są to zlewy nasadowe, które montuje się od góry na szafce kuchennej. Mają one prostokątny kształt, wyeksponowany za sprawą fartucha. Takie zlewy doskonale sprawdzą się w kuchni w stylu wiejskim, rustykalnym, prowansalskim czy nawet skandynawskim. Jeśli chodzi o nazwę, to stosuje się zamiennie kilka określeń tego zlewozmywaka, m.in. zlew farmerski, zlew Belfast, zlew z widocznym frontem czy zlew z fartuszkiem.

 
zlew nakładany - sposób montażu zlewu

 

Jak osadzić zlewozmywak nakładany?

Nałożenie zlewu na szafkę nie jest skomplikowane, ponieważ nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych narzędzi. Poza tym taki sposób montażu będzie odpowiedni dla większości zlewów. Możemy zatem nałożyć na szafkę nie tylko zlew stalowy i ceramiczny, lecz także zlew ceramiczny, a nawet granitowy. Jeśli chodzi o wymiary zlewozmywaków, nakładanych odpowiadają standardowym szerokościom szafek, czyli mają 50 cm, 60, 80 lub 120 cm szerokości.

Instrukcja montażu zlewu nakładanego:

  • Aby zamontować taki zlew, będziemy potrzebować miarki, wkrętaka, 2-4 wkrętów do drewna i silikonu.

  • Przed montażem powinniśmy dokładnie zmierzyć odległości od krawędzi zlewozmywaka do końca otworów na wkręty – z jednej i drugiej strony. W tym momencie powinniśmy również zaplanować, jak daleko poza krawędź szafki ma wystawać zlew.

  • Następnie do górnej części szafki dokręcamy wkręty. Przesuwamy zlew w stronę ściany i sprawdzamy, czy trzyma się stabilnie. Tylna część zlewozmywaka powinna być dociśnięta do ściany, co zapobiegnie przeciekaniu wody.

  • Później pozostaje nam już jedynie uszczelnienie sylikonem miejsca, w którym zlew styka się z szafką. Silikon pozwoli zabezpieczyć płytę przed dostawaniem się wody, a także przed rozwojem grzybów i pleśni.

 
jak zamontować zlew nakładany

 

Zlewozmywak nakładany - przykładowe modele

 

 

Jak zamontować zlew gospodarczy?

W sklepach dostępne są również zlewy gospodarcze, które montowane są nie w kuchniach, a w pralniach, garażach, warsztatach, ogrodach czy kotłowniach. Takie zlewy mają jedną, dużą komorę o sporej głębokości, dzięki czemu bez problemu można w nich umyć nawet duże przedmioty. Poza tym zlewy gospodarcze są odporne na zarysowania, pęknięcia czy stłuczenia. 

Zamontowanie takiego zlewu w garażu zapewni swobodny dostęp do wody podczas wykonywania różnych prac. Umożliwi mycie sprzętów i narzędzi ogrodniczych, a także zwierząt, nabieranie wody do konewki czy wiadra. 

Na jakiej wysokości montuje się zlew gospodarczy? Komora zlewu powinna się znaleźć na wysokości, która zapewni nam komfort podczas użytkowania. Najlepiej umieścić go tak, aby jego dolna krawędź znalazła się ok. 50-60 cm od podłogi

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS