Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czy warto mieć zlew z młynkiem? Jaki model wybrać?

Podczas gdy w naszym kraju młynek do zlewu jest uznawany za nowoczesne urządzenie, w Stanach Zjednoczonych ponad 50% gospodarstw domowych korzysta z tego praktycznego sprzętu. Czy warto zainwestować w zlew z młynkiem? Do jakich zlewozmywaków można podłączyć rozdrabniacz? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule. 

 

Zlew z młynkiem – czy warto?

Rolą młynka do zlewu jest rozdrabnianie odpadów organicznych do takiego stopnia, by mogły swobodnie spłynąć wraz z wodą do kanalizacji. Rozdrabniacz mieli resztki żywności za pomocą specjalnych, wirujących talerzy. Dzięki temu, że nie ma noży ani ostrych krawędzi, a otwory służące do rozdrabniania są bardzo małe, młynek jest uznawany za bezpieczne urządzenie. Przy jego użytkowaniu należy jednak zachować ostrożność, szczególnie gdy w pobliżu przebywają dzieci.

Mając w kuchni zlewozmywak z młynkiem, w szybki i łatwy sposób pozbędziemy się odpadków organicznych – obierek z warzyw i owoców, resztek jedzenia z obiadu, drobnych kości, skorupek jaj, pestek owoców, a także fusów z kawy i herbaty. Możemy do niego wrzucić większość tych odpadków, które wyrzucamy do kosza. To ogromne ułatwienie, szczególnie latem, gdy świeża żywność bardzo szybko się psuje i w rezultacie zaczyna brzydko pachnieć. Poza tym nie będziemy musieli non-stop wyciągać resztek jedzenia z sitka w zlewie. Taki młynek zmniejszy również ryzyko zatkania rur dużymi odpadkami, a co za tym idzie – konieczność ich czyszczenia drogimi preparatami chemicznymi. 

 
zlew z młynkiem
 

Zastosowanie rozdrabniacza to świetny sposób na pozbycie się odpadków w ekologiczny sposób – nie trafiają one bowiem do foliowego worka, a następnie na wysypiska, tylko do oczyszczalni ścieków. Nowoczesne oczyszczalnie produkują z takich odpadków biogaz oraz nawóz do wzbogacania gleby. 

Zdecydowanie warto zainwestować w zlew z młynkiem koloidalnym w zestawie. Szczególnie przydatny będzie on dla mieszkańców bloków, którzy nie mają kompostowników, do których mogliby wyrzucać odpady organiczne. O praktyczności rozdrabniaczy możemy również przeczytać na forach internetowych – pozytywne opinie użytkowników potwierdzają ich skuteczne działanie. 

 

Jaki zlew do młynka na odpady?

Wiele osób zastanawia się, czy konieczny jest specjalny zlewozmywak na młynek. Tak naprawdę do każdego zlewu możemy zamontować rozdrabniacz. Jest tylko jeden warunek – zlewozmywak kuchenny musi mieć odpływ 3,5 cala. Nie ma żadnych przeszkód do podłączenia młynka do zlewu stalowego, ceramicznego czy wykonanego z kompozytu. Zazwyczaj jednak producenci nie zalecają montowania młynków w zlewozmywakach ceramicznych, gdyż wibracje spowodowane pracą rozdrabniacza mogłyby uszkodzić zlew. Przed zakupem, warto zatem upewnić się, czy producent zlewu ceramicznego dopuszcza montaż młynka. 

Jeżeli zamierzamy kupić młynek pneumatyczny, powinniśmy się również zastanowić, gdzie wywiercimy otwór w zlewie, aby obsługa urządzenia była wygodna i bezpieczna. 

Jaki wybrać młynek pod zlew?

Rozdrabniacz do zlewozmywaka powinien być dobrany w zależności od naszych potrzeb oraz tego, jak często gotujemy. Jeśli przygotowujemy posiłki codziennie, ilość odpadów będzie dość duża, dlatego lepiej wybrać mocniejszy młynek. Natomiast w przypadku gdy gotujemy sporadycznie, nie ma sensu kupować drogiego i mocnego młynka, ponieważ i tak nie wykorzystamy jego pełnych możliwości. 

Co wziąć pod uwagę, wybierając młynek do zlewozmywaka? Oto kilka ważnych parametrów:

  • Moc młynka – to ważny parametr, ponieważ to właśnie od niego będzie zależało, jak dobrze młynek poradzi sobie ze zmieleniem odpadów organicznych. Młynki o większej mocy gwarantują skuteczniejsze i o wiele szybsze mielenie. Poza tym lepiej radzą sobie z rozdrabnianiem włóknistych warzyw czy drobnych kości. 

  • Stopnie rozdrabniania – młynki koloidalne oferują tylko jeden klub kilka stopni prędkości. W przypadku kilku stopni, ich pracę można przyspieszyć. 

  • Sposób zasilania – w sprzedaży dostępne są młynki pneumatyczne, która uruchamia magnes znajdujący się przy wlocie oraz młynki bezprzewodowe, które włącza się za pomocą pilota.

  • Poziom głośności – zlew z młynkiem to bardzo praktyczny zestaw, ale trzeba pamiętać, że młynek podczas pracy wydaje różne dźwięki. Ze względu na to, że mielenie odpadków nie trwa zbyt długo, producenci raczej nie podają w specyfikacji, ile decybeli generują ich młynki. Warto mieć jednak na uwadze, że na głośność młynka będzie wpływał również sam zlewozmywak. W zlewach stalowych młynki pracują najgłośniej, natomiast najciszej w zlewozmywakach ceramicznych i granitowych.

  • Pojemność komory mielącej – im większa komora mielenia, tym więcej uda nam się zmielić odpadków za jednym razem. 

 
zlew z młynkiem
 

Jaki młynek kupić? Przegląd modeli

Na rynku znajedziemy dość dużą ofertę młynków do zlewu. Warto jednak wybierać urządzenia, pochodzące od producentów, którzy specjalizują się w produkcji armatury. Wśród polecanych marek młynków koloidalnych są: Franke, Teka, InSinkErator, Blanco czy Pyramis.

 

Młynek podzlewowy

Moc 

Stopnie rozdrabniania

Włącznik

Pojemność komory mielącej

Obroty

Blanco InSinkErator 56 [77970T]

Blanco InSinkErator 56 [77970T]

55 KM

Rozdrabnianie jednostopniowe

 

Pneumatyczny

980 ml 

1425 obr./min

Franke TE-75 [134.0535.241]

Franke TE-75 [134.0535.241]

0,75 KM

Rozdrabnianie jednostopniowe

 

Pneumatyczny Basso

1400 ml

2700 obr./min

Blanco ISE Evolution 100-2 [I78125T]

Blanco ISE Evolution 100-2 [I78125T]

0,7 KM

Rozdrabnianie dwustopniowe

Pneumatyczny

1,005 ml

1425 obr./min

 
 

Jak zamontować rozdrabniacz pod zlew?

Na szczęście można w łatwy sposób zamontować młynek w zlewie – nie jest to skomplikowana czynność, wymagająca wizyty fachowca. Zanim jednak przejdziemy do montażu młynka, sprawdźmy jego wymiary, a dokładnie:

  • wysokość i szerokość, 

  • odległość od dolnej misy zlewozmywaka do linii środkowej otworu wlotowego młynka,

  • odległość pomiędzy linią środkową otworu wylotowego młynka do końca rury odprowadzającej,

  • odległość od pionowej linii środkowej młynka do linii środkowej złącza syfonu kanalizacyjnego.

Poza tym przed montażem powinniśmy też sprawdzić średnicę odpływu zlewozmywaka - powinna mieć ona około 90-100 mm. Ważna jest również grubość zlewozmywaka – nie powinna być większa niż 25 mm. Jeśli jednak nasz zlew ma większą grubość, konieczne będzie zastosowanie dodatkowej przedłużki (tzw. reduktora), którą oferuje producent. 

Gdy sprawdzimy wszystkie wymiary, możemy przystąpić do montażu. Kołnierz młynka musimy umieścić w otworze zlewu, zastosować uszczelki, a na końcu zamontować rozdrabniacz i kołnierz do pierścienia mocującego. Po wykonaniu tych czynności zlew z młynkiem będzie gotowy do działania. Przed każdorazowym uruchomieniem rozdrabniacza zaleca się jednak puszczenie zimnej wody, która pomoże wypłukać resztki odpadków, a jednocześnie schłodzi pracujące części młynka.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS