% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Zmiana w nadawaniu telewizji naziemnej – przygotuj się na DVB-T2!

W lipcu 2022 roku na terenie całego kraju zacznie obowiązywać nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej – DVB-T2, który zastąpi obowiązujący od 2013 roku standard DVB-T. Co  to oznacza? Czy wiąże się to z kupnem nowego telewizora? Postaramy się wszystko wyjaśnić w naszym poradniku. 

Dlaczego potrzebna jest zmiana w nadawaniu telewizji naziemnej na DVB-T2?

Nowy system nadawania telewizji dotyczy wszystkich Europejczyków. Ta zmiana jest konieczna ze względu na obowiązujące przepisy wspólnotowe. Sieć 5G potrzebuje dodatkowych częstotliwości nadawania, które do tej pory były zajęte przez telewizję naziemną. Zmiana pasma nadawania sprawi, że technologia 5G będzie mogła zwiększyć swój zasięg, a telewizja naziemna będzie dalej się rozwijać, zapewniając odbiorcom więcej kanałów telewizyjnych.

DVB-T2 – nowa telewizja naziemna 2022

Od 2013 roku w Polsce obowiązuje darmowa telewizja cyfrowa DVB-T (z ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial), która wykorzystuje kodowanie obrazu MPEG- 4 (H.264/ AVC) i kodowanie fonii Dolby Digital Plus (E-AC-3). Telewizor wyposażony w tuner DVB-T lub dedykowaną przystawkę jest w stanie odtwarzać obraz znacznie lepszej jakości niż obraz niż transmisje analogowe. Niestety nie daje wszystkich możliwości technologicznych i pozbawia wielu widzów dostępu do zaawansowanych rozwiązań. Nowy standard pod nazwą DVB-T2/HEVC ma wszystko zmienić.

Telewizja DVB-T2 ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów o lepszej jakości niż dotychczas, przy jednoczesnym oszczędniejszym wykorzystaniu zasobów częstotliwości. Dzięki temu odbiorcy otrzymają większą liczbę kanałów telewizyjnych. 

 
standard telewizji naziemnej DVB-T2
 

Od kiedy zmiana w nadawaniu telewizji naziemnej?

Nowym systemem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej zostanie objęta cała Europa. Jest to bowiem decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 17 maja 2017 r. w sprawie wykorzystania zakresu częstotliwości 470-790 MHz w Unii Europejskiej, na mocy której Państwa Członkowskie UE zostały zobowiązane do udostępnienia pasma 700 MHz (zakres 694-790 MHz) na potrzeby usług szerokopasmowych do 30 czerwca 2020 r., lub w uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 30 czerwca 2022 r. Proces zwolnienia pasma 700 MHz i reorganizacja multipleksów telewizji naziemnej to proces, który określa się jako „refarming” częstotliwości

W naszym kraju zmianami zajmują się: Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Krajowa Rady Radiofonii i Telewizji oraz Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy. Zmiany będą wprowadzane w czterech etapach w województwach – pierwsze przełączenie nastąpi 28 marca 2022 roku, a ostatnie 27 czerwca 2022 roku. Nastąpi zmiana systemu kodowania z obecnego AVC (H.264) na HEVC (H.265).

Etapy przełączania sygnału:

 • Etap I – 28 marca – województwa lubuskie, dolnośląskie i opolskie.

 • Etap II – 25 kwietnia – województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie.

 • Etap III – 23 maja – województwa łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie.

 • Etap IV – 27 czerwca – województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.

etapy przełączeń sygnału na DVB-T2

Źródło: www.emitel.pl/refarming/

Multipleksy – paczki z programami telewizyjnymi

Multipleks (MUX) to pakiet kanałów nadawanych cyfrowo wraz z usługami dodatkowymi z wykorzystaniem jednego kanału częstotliwości. Dawniej w ramach jednego kanału mógł być transmitowany tylko jeden analogowy program telewizyjny. Jednak po zmianie na naziemną telewizję cyfrową w ramach jednego kanału przesyłanych jest kilka programów telewizyjnych i usług dodatkowych, np. telegazeta czy audiodeskrypcja dla osób niedowidzących.

W naszym kraju programy telewizyjne zawarte są w 5 multipleksach o numerach 1, 2, 3, 4 i 8. Należy jednak zaznaczyć, że programy w multipleksie 4 są kodowane i dostępne są dla odbiorców za dodatkową opłatą. 

 • Multipleks 1: TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV.

 • Multipleks 2: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6.

 • Multipleks 3: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD.

 • Multipleks 4: Płatna oferta kanałów TV.

 • Multipleks 8: TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Zmiana na standard DVB-T2 będzie jednak dotyczyć tylko multipleksów 1, 2, 3 i 4, nadawanych w paśmie UHF.

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2? 

Większość telewizorów dostępnych na polskim rynku ma wbudowany tuner DVB-T2. Nie oznacza to jednak, że wszystkie odbiorniki są kompatybilne z kodekiem HEVC, który jest konieczny do odbioru nowego standardu. Informację o tym, jaki dekoder znajduje się w naszym urządzeniu, znajdziemy w instrukcji obsługi.

Telewizory

Jak sprawdzić sygnał DVB-T2/HEVC? 

Możemy też sami sprawdzić, czy nasz telewizor odbiera program TV telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC. Od kilku miesięcy trwają bowiem testy telewizji w nowym standardzie. Oto instrukcja krok po kroku, jak znaleźć sygnał. 

 • Najpierw włączamy telewizor. Następnie na pilocie odnajdujemy przycisk „ustawienia” i uruchamiamy tę funkcję. Na ekranie pojawi się lista pozycji – szukamy opcji „odbiór naziemny” lub obrazka, który ją oznacza, np. rysunek masztu lub anteny. Wybieramy tę funkcję i ją zatwierdzamy.

 • Następnie odnajdujemy na ekranie opcję „automatyczne wyszukiwanie kanałów”. Musimy liczyć się z tym, że po zatwierdzeniu tej funkcji zmienią się nasze ustawienia w telewizorze, np. programy mogą mieć przypisane inne numery.

 • Po uruchomieniu opcji „automatyczne wyszukiwanie kanałów” telewizor wyszuka wszystkie dostępne programy. Gdy skończy, wracamy do trybu oglądania telewizji, aby sprawdzić, czy pojawiły się programy nadawane w nowym standardzie.

 • Próbne emisje łatwo można rozpoznać. Multipleks testowy TVP zawiera następujące kanały: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka. Natomiast na multipleksie TVN znajdziemy: TVN HD, TVN7 HD, TTV oraz Metro. Jeśli znajdziemy te programy na liście, będzie to oznaczało, że nasz telewizor może odbierać nowy standard telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC.

emisje testowe sygnału DVB-T2

Źródło: www.emitel.pl/refarming/

Istnieje też inna, szybsza metoda sprawdzenia, czy telewizor będzie odbierać nową telewizję naziemną. Jeśli znamy numer kanału i częstotliwość nadawania próbnych transmisji, możemy je wpisać w odpowiednich miejscach w menu naszego odbiornika. 

W tabeli znajdziecie nadajniki telewizji naziemnej wraz z przypisanymi do nich częstotliwościami. Mapa nadajników znajduje się na stronie internetowej Emitel – wystarczy tam w wyszukiwarce wpisać swoje miasto lub kod pocztowy, aby znaleźć najbliższy nadajnik.  
 
Nadawca: Telewizja Polska
 

Numer kanału

Częstotliwość

Nadajnik

21

474

Tarnów/Góra św. Marcina

22

482

Konin/Żółwieniec

24

498

Giżycko/Miłki

24

498

Krosno/Sucha Góra

24

498

Leżajsk/Giedlarowa

24

498

Lębork/Skórowo Nowe

24

498

Przemyśl/Tatarska Góra

24

498

Solina/Góra Jawor

24

498

Suwałki/Góra Krzemianucha

25

506

Lublin/Piaski

27

522

Częstochowa/Wręczyca

27

522

Gorlice/Maślana Góra

27

522

Katowice/Kosztowy

27

522

Kraków/Chorągwica

27

522

Wysoka/Góra św. Anny

27

522

Szczawnica/Góra Prehyba

28

530

Rabka/Góra Luboń Wielki

28

530

Zakopane/Góra Gubałówka

29

538

Poznań/Śrem

31

554

Ostrołęka/Ławy

31

554

Warszawa/Raszyn

35

586

Białystok/Krynice

37

602

Białogard/Sławoborze

37

602

Jelenia Góra/Śnieżne Kotły

37

602

Kalisz/Mikstat

37

602

Kłodzko Czarna Góra

37

602

Międzyzdroje/Góra Grzywacz

37

602

Szczecin/Kołowo

37

602

Wrocław/Góra Ślęża

37

602

Żagań/Wichów

38

610

Ryki/Janiszewska

38

610

Zielona Góra/Jemiołów

39

618

Siedlce/Łosice

39

618

Zamość/Tarnawatka

40

626

Bydgoszcz/Trzeciewiec

42

642

Iława/Kisielice

44

658

Ciechanów/ul. Monte Cassino

44

658

Gdańsk/Chwaszczyno

44

658

Elbląg/Jagodnik

44

658

Kielce/Góra Święty Krzyż

44

658

Koszalin/Gołogóra

44

658

Piła/Rusinowo

 

Nadawca: Polsat

 

Numer kanału

Częstotliwość

Nadajnik

21

474

Łódź/EC

30

546

Bydgoszcz/Trzeciewiec

38

610

Katowice/Kosztowy

43

650

Gdańsk/Chwaszczyno

45

666

Warszawa/PKiN

 
 

Nowy standard DVB-T2 – jaki telewizor kupić?

Według szacunków Związku Cyfrowa Polska i Krajowego Instytutu Mediów nawet około 2 miliony gospodarstw w Polsce nie mają telewizora zgodnego z DVB-T2/HEVC. Jeśli zatem nasz telewizor nie ma wbudowanego dekodera DVB-T2, możemy wymienić go na nowy. Udając się do sklepu, należy zapytać sprzedawcę, czy dany telewizor:

 • Odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2.

 • Odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC.

 • Odbiera kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.

Jeżeli natomiast zależy nam na wysokiej rozdzielczości 4K, telewizor powinien dodatkowo:

 • Odbierać HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10.

 • Odbierać dźwięk w wersji Dolby AC-4.

 

Telewizory z DVB-T2 w ofercie Max Elektro

 

Telewizja naziemna DVB-T2 – jaki dekoder kupić?

Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli nasz telewizor nie odbiera nowego standardu telewizji naziemnej, niekoniecznie od razu trzeba kupować nowy model. Rozwiązaniem problemu może być inwestycja w dekoder DVB-T2/HEVC. Nowe dekodery do telewizji naziemnej kosztują znacznie mniej niż telewizory, a zapewniają odbiór nowego standardu telewizji naziemnej. Co więcej, rząd oferuje dofinansowanie dla gospodarstw domowych w kwocie nawet 100 zł na zakup odpowiedniego dekodera. 

Wybierając dekoder, należy przede wszystkim upewnić się, że jest on kompatybilny z nowym formatem telewizji naziemnej. Warto również zwrócić uwagę na złącza, jakie oferuje – podstawą jest oczywiście HDMI, ale dekodery mają też porty USB czy złącza EURO. Bardziej zaawansowane dekodery umożliwiają również nagrywanie programów, filmów i seriali na wbudowane dyski lub pamięci flash.

Dekodery DVB-T2 w ofercie Max Elektro

Standard DVB-T2 a ustawienia anteny i telewizora

Nowy format TV naziemnej oprócz dekodera wymaga jeszcze anteny. Wystarczy tu jednak zwykła antena naziemna, którą mamy w domu – nie ma potrzeby kupowania nowej. Poza tym ponownie ustawienie anteny naziemnej nie będzie konieczne. 

Może być natomiast konieczne strojenie ręczne telewizora w celu wyszukania nowych kanałów. Jednak wiele zależy od samego odbiornika. Wiele modeli ma fabrycznie wbudowaną funkcję wyszukiwania nowych kanałów, więc pojawią się one automatycznie na liście, i strojenie nie będzie konieczne. 

Tunery TV

Zmiana w nadawaniu telewizji naziemnej na standard DVB-T2 – podsumowanie

Wdrożenie nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) zakończy się 27 czerwca 2022 roku. Od tego momentu każdy odbiorca w Polsce będzie miał dostęp do telewizji nowej generacji, która przyniesie wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:

 • Lepsza jakość obrazu w rozdzielczości 4K,

 • Możliwość nadawania programów 4K/UHD,

 • HbbTV – telewizja hybrydowa (połączenie transmisji telewizyjnej z treściami nadawanymi przez Internet),

 • Lepsza jakość ścieżek dialogowych i personalizacja ścieżek dźwiękowych.

Bibliografia:

 • https://www.gov.pl/web/dvbt2/zmiana-standardu-naziemnej-telewizji-cyfrowej-w-polsce

 • https://emitel.pl/refarming/

 • https://www.gov.pl/web/dvbt2/sami-testujemy-dvb-t2hevc

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS