Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Od jakiego wieku nie płaci się abonamentu za telewizor?

W 2021 roku abonament radiowo-telewizyjny wciąż obowiązuje, a do jego opłacania zobowiązani są wszyscy, którzy posiadają w domu przynajmniej jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny. Okazuje się jednak, że nie wszyscy muszą opłacać abonament RTV. Kto jest zwolniony? Od jakiego wieku nie płaci się abonamentu za telewizor? Jakie są stawki w 2021 roku? Wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika.

[Aktualizacja 12.07.2023]

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

 • Kto jest zwolniony z opłat za abonament RTV?
 • Jakie są stawki za opłatę abonamentową RTV w tym roku?
 • Czy za niezapłacenie abonamentu RTV są jakieś kary?
 • W jaki sposób można zapłacić za abonament RTV? Do wyboru mamy kilka kanałów płatności.
 • Podpowiemy również, jak można wyrejestrować odbiornik RTV.

 

Czy trzeba płacić abonament radiowo-telewizyjny?

Abonament RTV wzbudza wiele kontrowersji, już wielokrotnie mówiło się o jego znoszeniu. Jest to opłata, która umożliwia realizację misji publicznej telewizji oraz radia. Podstawą prawną jest tutaj Ustawa z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Abonament muszą płacić wszyscy, którzy posiadają w swoim gospodarstwie domowym telewizory lub radioodbiorniki. Nie ma znaczenia, czy te urządzenia znajdują się w naszym miejscu zamieszkania, na działce, w domku letniskowym czy w samochodzie. Abonament jest bowiem przypisany do osoby, a nie miejsca zamieszkania czy lokalu, w którym znajduje się odbiornik. Co do zasady, płacimy za każdy odbiornik, z wyjątkiem urządzeń, które znajdują się w gospodarstwach domowych. Jeśli mamy w domu kilka telewizorów i radio, płacimy tylko jedną opłatę abonamentową, niezależnie od ilości domowników. Natomiast firmy prywatne muszą już wnosić opłaty za każdy używany odbiornik.

Warto pamiętać, że płacenie za kablówkę, nie zwalnia nas z opłat abonamentowych. Co więcej, nawet jeśli nie oglądamy telewizji, tylko korzystamy z platform VOD, również musimy opłacać abonament RTV. W przypadku, gdybyśmy używali telewizora, np. 50-calowego Manta 50LUN120D jako monitora, wtedy nie musielibyśmy uiszczać opłat.

 

Telewizor Samsung UE50CU7172UXXH 50" LED 4K UHD Tizen TV
1649.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1599.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

1649.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Kto nie musi płacić za abonament radiowo-telewizyjny?

Okazuje się jednak, że niektórzy są zwolnieni z płacenia za abonament telewizyjny. Dotyczy to między innymi osób starszych. Od jakiego wieku nie płaci się abonamentu za telewizor? Kto jest zwolniony z abonamentu RTV? Wszystkiego dowiecie się w kolejnym akapicie.

 

Osoby zwolnione z abonamentu RTV 2023                                            

 • Osoby, które ukończyły 75 lat - każdy senior musi potwierdzić ukończenie 75. roku życia za pomocą dowodu osobistego. 
 • Osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej - zwolnienie z abonamentu RTV obejmuje też osoby, wobec których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy, wysoki stopień niepełnosprawności lub okresową niezdolność do pracy gospodarstwie rolnym.
 • Kombatanci - będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi. Zwolnienie z opłat RTV obejmuje również członków rodzin po śmierci kombatantów.
 • Inwalidzi wojenni i wojskowi.
 • Osoby, które ukończyły 60 lat i są na emeryturze - w tym przypadku ważna jest jednak wysokość emerytury. Jaka kwota emerytury zwalnia z abonamentu radiowo-telewizyjnego? Emerytura nie może przekraczać miesięcznie połowy przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym. Emeryci nie płacą, jeśli przedstawią dokument zaświadczający o wysokości swojej emerytury, czyli np. decyzję o przyznaniu emerytury lub waloryzacji.
 • Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
 • Osoby trwale lub okresowo niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym.
 • Osoby otrzymujące świadczenia pielęgnacyjne albo rentę socjalną.
 • Osoby niesłyszące - całkowicie głuche lub z obustronnym upośledzeniem słuchu
 • Osoby niewidome - ostrość wzroku nie może przekraczać 15%.
 • Osoby, które spełniają kryteria dochodowe wynikające z ustawy o świadczeniach rodzinnych.
 • Osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych, tj. zasiłek stały, zasiłek okresowy czy też otrzymujące pomoc dla rodzin zastępczych.
 • Osoby posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.
 • Osoby represjonowane oraz członkowie rodzin po śmierci osób represjonowanych.
 • Osoby zaliczane do jednej z grup inwalidzkich wskutek inwalidztwa powstałego w wyniku przymusowego zatrudnienia w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.
 • Weterani poszkodowani wskutek działań poza granicami Polski.

 

od jakiego wieku płaci się abonament radiowo-telewizyjny

 

Aby otrzymać zwolnienie z abonamentu RTV, należy uzyskać specjalne zaświadczenie. Otrzymamy je na poczcie po okazaniu odpowiednich dokumentów. Należy pamiętać, że każdą opłatę abonamentową musimy uiścić do 25. dnia każdego miesiąca. O terminie nie decyduje jednak wpływ pieniędzy na konto, a dzień wysyłki.

RTV i Audio

Stawki opłaty RTV w tym roku

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji co roku wydaje rozporządzenie, określające cennik opłat abonamentowych za dany rok oraz zniżki za ich uiszczenie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc.

 • W 2020 roku za używanie odbiornika radiofonicznego, czyli np. radia, radiobudzika lub wieży stereo, opłata za jeden miesiąc wynosiła 7 zł. Natomiast za używanie telewizora lub odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego płaciliśmy miesięcznie 22,70 zł.
 • W 2021 roku opłaty za abonament RTV poszły nieco w górę. Za odbiorniki radiofoniczne płaciliśmy 7,50 zł, a za telewizory 24,50 zł za jeden miesiąc użytkowania. Opłaty można był uiścić z góry za cały rok lub kilka miesięcy. Dzięki temu otrzymaliśmy 10% zniżki, w skali roku za używanie telewizora płaciliśmy 245,15 zł, a za odbiornik radiowy 75,60 zł.
 • W 2022 roku opłata abonamentowa RTV utrzymała się na takim samym poziomie.
 • Wysokość opłat abonamentowych w 2023 roku znowu wzrosła. Za jeden miesiąc użytkowania radioodbiornika zapłacimy 8,70 zł, natomiast za odbiornik telewizyjny 27,30 zł. Jeśli uiścimy opłatę abonamentową za cały rok do 25.01.2023, to otrzymamy 10% zniżki.

 

abonament rtv

 

Jakie są kary za niepłacenie abonamentu RTV?

Podobnie jak, w przypadku uchylania się od płacenia innych obowiązkowych opłat, czyli np. podatków, za niepłacenie abonamentu RTV, również grożą kary. Za unikanie uiszczania opłat za abonament radiowo-telewizyjny możemy otrzymać karę pieniężną, która wynosi nawet 30-krotność miesięcznej opłaty. W 2023 roku najwyższa kara może więc wynieść 819 zł. Dla przykładu w 2021 roku maksymalna kara wynosiła 735 zł

Warto jednak wiedzieć, że możliwe jest umorzenie długu za niepłacenie abonamentu. Jest to jednak możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach, przypadkach losowych lub z niektórych względów społecznych. Dłużnik musi wystosować specjalny wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - może to zrobić osobiście, wysłać pocztą lub złożyć wniosek przez Internet. KRRiT może całkowicie umorzyć dług lub rozłożyć zaległości w opłatach na raty.

 

Jak zapłacić abonament RTV?

Wiemy już, ile wynosi abonament RTV, kto zwolniony jest z opłat oraz, jakie kary grożą za uchylanie się od obowiązkowych opłat. Dowiedzmy się teraz, w jaki sposób możemy uiścić opłatę abonamentową. Aby zapłacić za abonament, musimy znać numer rachunku abonenta, składający się z 26 cyfr. Ten numer jest nadawany jednorazowy podczas rejestracji odbiornika i nie ulega zmianie.

Jak uiścić opłatę RTV? Możemy skorzystać z kilku kanałów.

 

Placówka pocztowa

W celu dokonania wpłaty możemy:

 • Uzupełnić spersonalizowany formularz przelewu/wpłaty gotówkowej.
 • Wypełnić standardowy blankiet do wpłat – uzupełnić wszystkie wymagane pola, podać indywidualny numer identyfikacyjny oraz wpisać tytuł, który umożliwi prawidłowe zidentyfikowanie wpłaty.

 

jak-zaplacic-za-abonament-rtv.jpg [138.99 KB]

 

Platforma Płatności

Jeśli chcemy skorzystać z tej metody płatności, musimy wejść na stronę Poczty Polskiej S.A. w zakładkę „Opłać abonament RTV”, a następnie zalogować się, wskazują swoje dane: numer identyfikacyjny, PESEL/NIP lub imię i nazwisko.

 

E-przelew

Dla wielu osób jedną z najwygodniejszych metod płatności za abonament RTV jest zlecenie płatności e-przelewem. W tym przypadku należy wypełnić wszystkie pola, tak jak dokonujemy standardowych przelewów w naszym banku.

 

Zaległy abonament - przedawnienie 

Warto wiedzieć, że dług za niepłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego może naturalnie ulec przedawnieniu. Pojawia się ono po upływie minimum 5 lat od ostatniego dnia roku, w którym należało uiścić płatność. Oznacza to, że na początku roku 2023 przedawnieniu mogą ulec zaległości abonamentowe, które pojawiły się w 2018 roku.

 

Wyrejestrowanie odbiornika RTV - jak to zrobić?

Gdy pozbywamy się telewizora lub radia, powinniśmy pamiętać o wyrejestrowaniu urządzenia na poczcie. Dzięki temu nie będą nam naliczane opłaty za abonament RTV. Wyrejestrowanie urządzenia jest bardzo proste. Wystarczy w tym celu udać się na pocztę i wypełnić odpowiedni druk. Możemy dokonać tego również przez Internet, na stronie Poczty Polskiej.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS