% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Od jakiego wieku nie płaci się abonamentu za telewizor?

W 2021 roku abonament radiowo-telewizyjny wciąż obowiązuje, a do jego opłacania zobowiązani są wszyscy, którzy posiadają w domu przynajmniej jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny. Okazuje się jednak, że nie wszyscy muszą opłacać abonament RTV. Kto jest zwolniony? Od jakiego wieku nie płaci się abonamentu za telewizor? Jakie są stawki w 2020 roku? Wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika.

 

Czy trzeba płacić abonament radiowo-telewizyjny?

Abonament RTV wzbudza wiele kontrowersji, już wielokrotnie mówiło się o jego znoszeniu. Jest to opłata, która umożliwia realizację misji publicznej telewizji oraz radia. Podstawą prawną jest tutaj Ustawa z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Abonament muszą płacić wszyscy, którzy posiadają w swoim gospodarstwie domowym telewizory lub radioodbiorniki. Nie ma znaczenia, czy te urządzenia znajdują się w naszym miejscu zamieszkania, na działce, w domku letniskowym czy w samochodzie. Abonament jest bowiem przypisany do osoby, a nie miejsca zamieszkania czy lokalu, w którym znajduje się odbiornik. Co do zasady, płacimy za każdy odbiornik, z wyjątkiem urządzeń, które znajdują się w gospodarstwach domowych. Jeśli mamy w domu kilka telewizorów i radio, płacimy tylko jedną opłatę abonamentową, niezależnie od ilości domowników. Natomiast firmy prywatne muszą już wnosić opłaty za każdy używany odbiornik.

Warto pamiętać, że płacenie za kablówkę, nie zwalnia nas z opłat abonamentowych. Co więcej, nawet jeśli nie oglądamy telewizji, tylko korzystamy z platform VOD, również musimy opłacać abonament RTV. W przypadku, gdybyśmy używali telewizora, np. 50-calowego Manta 50LUN120D jako monitora, wtedy nie musielibyśmy uiszczać opłat.

 

 

 

Kto nie musi płacić za abonament radiowo-telewizyjny?

Okazuje się jednak, że niektórzy są zwolnieni z płacenia za abonament telewizyjny. Dotyczy to między innymi osób starszych. Od jakiego wieku nie płaci się abonamentu za telewizor? Kto jeszcze zwolniony jest z opłat? 

 
  • Osoby, które ukończyły 75 lat - każdy senior musi potwierdzić ukończenie 75. roku życia za pomocą dowodu osobistego. 

  • Osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej - zwolnienie z abonamentu RTV obejmuje też osoby, wobec których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy, wysoki stopień niepełnosprawności lub okresową niezdolność do pracy gospodarstwie rolnym.

  • Kombatanci - będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

  • Osoby, które ukończyły 60 lat i są na emeryturze - w tym przypadku ważna jest jednak wysokość emerytury. Jaka kwota emerytury zwalnia z abonamentu radiowo-telewizyjnego? Emerytura nie może przekraczać miesięcznie połowy przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym. Emeryci nie płacą, jeśli przedstawią dokument zaświadczający o wysokości swojej emerytury, czyli np. decyzję o przyznaniu emerytury lub waloryzacji.

 

od jakiego wieku płaci się abonament radiowo-telewizyjny

 

Istnieją też inne wyjątki. Z opłacania abonamentu RTV zwolnieni są również bezrobotni, a także osoby, które otrzymują świadczenia emerytalne, świadczenia pielęgnacyjne, rentę socjalną lub korzystają z zasiłku opiekuńczych. Kolejną grupą zwolnioną z opłat są osoby niesłyszące (całkowicie głuche lub z obustronnym upośledzeniem słuchu) oraz niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%.

Aby otrzymać zwolnienie z opłat, należy uzyskać specjalne zaświadczenie. Otrzymamy je na poczcie po okazaniu odpowiednich dokumentów. Należy pamiętać, że każdą opłatę abonamentową musimy uiścić do 25. dnia każdego miesiąca. O terminie nie decyduje jednak wpływ pieniędzy na konto, a dzień wysyłki.

RTV

Stawki opłaty RTV w tym roku - 2021

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji co roku wydaje rozporządzenie, określające cennik opłat abonamentowych za dany rok oraz zniżki za ich uiszczenie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc.

W 2020 roku za używanie odbiornika radiofonicznego, czyli np. radia, radiobudzika lub wieży stereo, opłata za jeden miesiąc wynosiła 7 zł. Natomiast za używanie telewizora lub odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego płaciliśmy miesięcznie 22,70 zł.

W 2021 roku opłaty za abonament RTV pójdą nieco w górę. Za odbiorniki radiofoniczne zapłacimy 7,50 zł, a za telewizory 24,50 zł za jeden miesiąc użytkowania. Możemy również uiścić opłaty z góry za cały rok lub kilka miesięcy. Dzięki temu otrzymamy 10% zniżki, w skali roku za używanie telewizora zapłacimy 245,15 zł, a za odbiornik radiowy 75,60 zł.

 

abonament rtv

 

Jakie są kary za niepłacenie abonamentu RTV?

Podobnie jak, w przypadku uchylania się od płacenia innych obowiązkowych opłat, czyli np. podatków, za niepłacenie abonamentu RTV, również grożą kary. Za unikanie uiszczania opłat za abonament radiowo-telewizyjny możemy otrzymać karę pieniężną, która wynosi nawet 30-krotność miesięcznej opłaty. W 2021 roku najwyższa kara może więc wynieść 735 zł.

Warto jednak wiedzieć, że możliwe jest umorzenie długu za niepłacenie abonamentu. Jest to jednak możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach, przypadkach losowych lub z niektórych względów społecznych. Dłużnik musi wystosować specjalny wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - może to zrobić osobiście, wysłać pocztą lub złożyć wniosek przez Internet. KRRiT może całkowicie umorzyć dług lub rozłożyć zaległości w opłatach na raty.

 

Zaległy abonament - przedawnienie 

Warto wiedzieć, że dług za niepłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego może naturalnie ulec przedawnieniu. Pojawia się ono po upływie minimum 5 lat od ostatniego dnia roku, w którym należało uiścić płatność. Oznacza to, że na początku roku 2021 przedawnieniu mogą ulec zaległości abonamentowe, które pojawiły się w 2016 roku.

 

Wyrejestrowanie odbiornika RTV - jak to zrobić?

Gdy pozbywamy się telewizora lub radia, powinniśmy pamiętać o wyrejestrowaniu urządzenia na poczcie. Dzięki temu nie będą nam naliczane opłaty za abonament RTV. Wyrejestrowanie urządzenia jest bardzo proste. Wystarczy w tym celu udać się na pocztę i wypełnić odpowiedni druk. Możemy dokonać tego również przez Internet, na stronie Poczty Polskiej.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS