Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Zdejmowane blaty AGD - jaka jest ich rola?

Jeśli nie chcemy całkowicie zabudowywać kuchni, niektóre urządzenia AGD możemy kupić w wersji wolnostojącej, a następnie sprytnie ukryć je w szafkach kuchennych. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń w pomieszczeniu. Jakie sprzęty AGD mają zdejmowane blaty?

 

Jaki sprzęt wolnostojący można wykorzystać w zabudowie?

Wśród sprzętów AGD znajdziemy modele wolnostojące i przeznaczone do zabudowy. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Jednak kuchnia zabudowana prezentuje się estetyczniej, a do tego sprawia wrażenie znacznie większej. Nie wszyscy jednak chcą i mogą całkowicie zabudować urządzenia AGD w kuchni. Okazuje się jednak, że czasami nawet wolnostojące sprzęty można sprytnie ukryć pod blatem kuchennym. Należą do nich oczywiście pralki i zmywarki. Warunek jest jeden – muszą mieć one zdejmowane blaty.

 
sprzęt wolnostojący w zabudowie w kuchni
 

Zdejmowane blaty AGD – co to znaczy?

Niektóre modele pralek i zmywarek mają zdejmowane blaty. Oznacza to, że można je całkowicie zdemontować, bez utraty gwarancji producenta. Należy jednak upewnić się, że dana zmywarka lub pralka rzeczywiście wyposażone są w tę opcję. 

Co daje zdejmowany blat? Po demontażu górnej pokrywy urządzenia możemy zamontować na niej blat kuchenny. Zdejmowany blat w pralce czy zmywarce sprawia, że zmniejsza się wysokość urządzenia, dzięki czemu bez problemu zmieści się pod blatem w kuchni.

 

Pralki do zabudowy

Czy każdą pralkę można zabudować?

Aby zabudować pralkę w kuchni lub w łazience, powinniśmy wybrać model specjalnie przeznaczony do tego celu. Pralki do zabudowy są po prostu niższe, więc bez problemu mieszczą się pod blatem w kuchni. Poza tym ich obudowa jest wzmacniana, co sprawia, że można je bezpiecznie zamontować w szafce. 

Jeśli chodzi o pralki wolnostojące, to pod blatem możemy schować jedynie modele ładowane od przodu. Pralki otwierane od góry z wiadomych względów nie nadają się do umieszczenia pod blatem. Oczywiście należy wybierać takie pralki wolnostojące, które mają zdejmowane blaty. Jednocześnie powinniśmy pamiętać o tym, że takie pralki nie nadają się do pełnej zabudowy. Pomiędzy szafką a ścianami bocznymi pralki zawsze powinniśmy pozostawić kilka centymetrów wolnej przestrzeni. Ważne jest również odpowiednie wypoziomowanie urządzenia, a w razie problemów zastosowanie odpowiednich podkładek antywibracyjnych, które zapewnią stabilną i cichą pracę pralki. 

 
pralka wolnostojąca pod blatem
 

Jakie pralki pod blat?

Nie wszystkie pralki automatyczne otwierane od przodu mają zdejmowane blaty. Tylko niektórzy producenci mają takie modele w swojej ofercie, m.in. marki: Beko, Bosch, Candy, Electrolux, Indesit czy Whirlpool

 

 

Jak schować pralkę pod blatem? 

Górna pokrywa pralki nie jest trudna do zdemontowania – nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi ani żadnych specjalnych umiejętności. Zanim przystąpimy do zdejmowania blatu, powinniśmy przesunąć ją na bok, ponieważ w wielu modelach śruby podtrzymujące górną część znajdują się z tyłu urządzenia. Oczywiście należy pamiętać o tym, że pralka ze zdejmowanym blatem nie może być podłączona do zasilania.

  • Do odkręcenia blatu przyda nam się śrubokręt krzyżakowy. Z jego pomocą należy odkręcić dwie lub trzy (w zależności od modelu pralki) śruby mocujące, które znajdują się tuż pod zdejmowanym blatem – z obu stron urządzenia.

  • Po odkręceniu śrub należy delikatnie przesunąć blat do tyłu na odległość ok. 2-5 cm.

  • Następnie powoli podnosimy pokrywę i zdejmujemy ją z urządzenia.

  • Tak przygotowaną pralkę możemy wsunąć do szafki pod blatem kuchennym.

Należy jedynie pamiętać, aby z każdej strony urządzenia zostawić kilka centymetrów wolnego miejsca. Jeśli tego nie zrobimy podczas pracy (głównie w czasie wirowania), pralka będzie obijać się o boki szafki, co może doprowadzić od uszkodzenia zarówno urządzenia, jak i szafki. 

Czy pralka może stać bez nóżek? Producenci zdecydowanie odradzają demontaż nóżek, ponieważ umożliwiają one wypoziomowanie urządzenia. Nóżki amortyzują drgania, więc ich brak może doprowadzić do wielu negatywnych skutków, np. do uszkodzenia urządzenia czy powstania korozji. 

 
pralka pod blatem w kuchni
 

Czy można zabudować zmywarkę wolnostojącą pod blatem?

Podobnie, jak w przypadku pralki, pod blatem w kuchni możemy również umieścić zmywarkę wolnostojącą. Pozwala na to regulacja wysokości zmywarki – niestety nie jest ona dostępna we wszystkich modelach. Jeśli zatem zechcemy umieścić zmywarkę pod blatem w kuchni, powinniśmy wybrać model, który ma zdejmowany górny blat. 

Producenci zaznaczają, że nie powinno się regulować wysokości urządzenia za pomocą nóżek. Nie służą one do regulacji wysokości, tylko do wyrównania poziomu zmywarki. 

 
zmywarka wolnostojąca pod blat
 

Jakie zmywarki mają zdejmowane blaty?

Podobnie jak w przypadku pralek, nie wszyscy producenci zmywarek oferują urządzenia ze zdejmowanymi blatami. Takie zmywarki znajdziemy w ofercie marek: Amica, Beko, Bosch, Candy, Electrolux i Whirlpool

 
Zmywarka Bosch Serie 4 SMV4HVX32E
2349.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1899.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

2349.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Zdejmowane blaty AGD – jak zdemontować blat w zmywarce?

Demontaż blatu zmywarki nie jest skomplikowany. Będzie nam do tego potrzebny śrubokręt krzyżak, ponieważ płaskim trudno byłoby wykręcić śruby. Demontaż blatu może się jednak różnić w zależności od producenta i modelu zmywarki – w niektórych zmywarkach śruby mocujące znajdują się z przodu urządzenia, a w innych z tyłu tuż pod blatem.

Oto instrukcja krok po kroku, jak zdjąć blat zmywarki Bosch:

  • Po otworzeniu drzwi zmywarki po obu stronach znajdziemy zaczepy. Należy je zahaczyć palcami.

  • Następnie należy złapać za blat od góry dwoma rękami i podnieść go do góry. 

W przypadku nowych zmywarek Bosch demontaż blatu jest bardzo łatwy, ponieważ nie potrzebujemy żadnych narzędzi. W ofercie marki dostępne są jednak modele, w których śruby mocujące znajdują się z tyłu urządzenia, a do ich odkręcania potrzebny jest śrubokręt. 

U niektórych producentów zmywarek śruby mocujące znajdują się z tyłu urządzenia, tak jest np. w przypadku zmywarek Beko. Wystarczy zatem odłączyć zmywarkę z prądu i ustawić tak, aby zapewnić sobie dobry dostęp do jej tylnej obudowy. Następnie za pomocą śrubokręta krzyżaka należy odkręcić śruby mocujące, wysunąć blat i zdjąć go z urządzenia. 

 
jak zdjąć blat zmywarki Amica
 

Źródło: instrukcja obsługi zmywarki Amica DIM44C6TBOID

 

Zdejmowane blaty AGD – suszarka i pralko-suszarka

Poza zmywarkami i pralkami zdejmowane blaty mogą mieć też suszarki bębnowe oraz pralko-suszarki. Ich oferta jest jednak mocno ograniczona. Jeśli chodzi o suszarki automatyczne, to marka Sharp ma w swoim asortymencie modele, które można zamontować pod blatem. 

 

Do czego się przydaje zdejmowany blat w sprzętach AGD?

Zdejmowany blat w urządzeniach AGD to bardzo praktyczna funkcja. Dzięki niej możemy umieścić urządzenia wolnostojące pod blatem kuchennym w ciągu szafek i lepiej zorganizować przestrzeń w pomieszczeniu. Co więcej, zdejmowane blaty przydają się w sytuacji, gdy chcemy wymienić wysłużone urządzenia na nowe, bez konieczności wymiany mebli kuchennych. Wówczas wystarczy jedynie zdjąć blat i od razu można ukryć sprzęt pod blatem. 

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS