% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 08:00 - 16:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Standard VESA – co to jest?

Montaż telewizora na ścianie jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem. Aby jednak móc zamontować odbiornik na ścianie, konieczne jest posiadanie specjalnego uchwytu, który utrzyma ciężar telewizora i zapewni stabilne mocowanie. Jak zatem wybrać odpowiedni uchwyt do telewizora? Pomoże nam w tym standard VESA.

 

O czym przeczytasz w tym poradniku?

 • Standard VESA to międzynarodowa norma, która określa rozstaw śrub związanych z montażem płaskich ekranów na ścianach.
 • Jakie są wymiary VESA?
 • Producenci telewizorów i monitorów produkują swoje urządzenia zgodnie ze standardem VESA. W jakich jeszcze urządzeniach stosowany jest standard VESA?
 • Jak rozpoznać, że odbiornik jest zgodny ze standardem VESA? Jest na to kilka łatwych sposobów.
 • Uchwyty ścienne, sufitowe, biurkowe i podłogowe – sprawdzamy, jakie rodzaje uchwytów VESA są dostępne na rynku.

 

Co to standard VESA?

VESA, czyli Video Electronics Standards Association to ogólnoświatowa norma dla rozstawu śrub montażowych w telewizorach, monitorach i innych ekranach. Została wprowadzona w 1997 roku, aby ujednolicić sposób montowania uchwytów tak, aby parametry były kompatybilne z różnymi modelami urządzeń dostępnymi na rynku. Standard VESA to po prostu rozstaw śrub montażowych z tyłu ekranu, wyrażony w milimetrach.

VESA to skrót od Video Electronics Standards Association, które jest organizacją określającą różne standardy w branży elektroniki. Założyli ją producenci sprzętów elektronicznych w 1989 roku. Organizacja ma na swoim koncie m.in. standaryzację interfejsów i wtyczek Display Port, Display HDR czy Local Bus.

Telewizory

Jakie są wymiary VESA?

Istnieje kilka norm, które określają rozstaw otworów na śruby na tylnej obudowie urządzenia. Są one jednak uzależnione od wielkości i wagi ekranu. Pierwsza liczba to rozstaw poziomy, a druga pionowy. Jeśli zarówno otwory poziome, jak i pionowej znajdują się w takiej samej odległości, to wówczas podaje się tylko jeden wymiar, np. VESA 100. Natomiast w przypadku, gdy otwory mają różny rozstaw, podaje się dwa wymiar, np. VESA 200×200. Pierwsza wartość zawsze oznacza szerokość, a druga wysokość.

 

Rozmiar VESA Montaż rozmiar śruby
VESA 75×75 M4 długość 7,4
VESA 100×100 M4 długość 7,4
VESA 200×200 M6/M8: długość M6 – 9/10/12, M8 – 12/15/16
VESA 200×100 M6/M8: długość M6 – 9/10/12, M8 – 12/15/16
VESA 300×200 M6/M8: długość M6 – 9/10/12, M8 – 12/15/16
VESA 300×300 M6/M8: długość M6 – 9/10/12, M8 – 12/15/16
VESA 400×300 M6/M8: długość M6 – 9/10/12, M8 – 12/15/16
VESA 400×400 M6/M8: długość M6 – 9/10/12, M8 – 12/15/16
VESA 500×500 M6/M8: długość M6 – 9/10/12, M8 – 12/15/16
VESA 600×400 M6/M8: długość M6 – 9/10/12, M8 – 12/15/16
VESA 600×600 M6/M8: długość M6 – 9/10/12, M8 – 12/15/16
VESA 700×700 M6/M8: długość M6 – 9/10/12, M8 – 12/15/16
VESA 800×800 M6/M8: długość M6 – 9/10/12, M8 – 12/15/16
VESA 900×900 M6/M8: długość M6 – 9/10/12, M8 – 12/15/16
VESA 1000×1000 M6/M8: długość M6 – 9/10/12, M8 – 12/15/16

 

AKCESORIA RTV.png [183.34 KB]

 

Standard VESA – gdzie ma zastosowanie?

Standard VESA stał się normą przemysłową, która ułatwia konsumentom i firmom montaż urządzeń wyświetlających w bezpieczny i stabilny sposób. Stosuje się go w takich urządzeniach jak:

 • Telewizory – standard VESA określa odległość między otworami montażowymi na tylnej stronie telewizorów, co umożliwia zamocowanie ich na ściennej lub sufitowej podstawie. Większość producentów, np. Samsung, LG, Philips, Hisense czy Toshiba, podają, że ich odbiorniki zostały wyprodukowane zgodnie ze standardem VESA
 • Monitory komputerowe – podobnie jak w przypadku telewizorów, monitory często mają otwory montażowe zgodne ze standardem VESA, dzięki czemu można je montować na ścianach, specjalnych ramionach czy biurkowych podstawach. Takie monitory mają w swojej ofercie m.in. LG, iiyama, Dell, HP czy Asus.
 • Komputery typu All-in-One – są to specyficzne komputery, w których wszystkie niezbędne podzespoły znajdują się w obudowie monitora. Takie urządzenia również mogą mieć otwory montażowe zgodne ze standardem VESA.
 • Cyfrowe ramki na zdjęcia – niektóre większe ramki cyfrowe, przeznaczone do wyświetlania zdjęć cyfrowych, mogą być wyposażone w otwory montażowe VESA.
 • Interaktywne panele dotykowe – wiele dużych paneli dotykowych, używanych w edukacji czy biznesie, jest montowanych na ścianie za pomocą systemu VESA.
 • Reklamowe ekrany cyfrowe – w miejscach publicznych, takich jak centra handlowe, lotniska czy dworce, ekrany cyfrowe wykorzystywane do reklamy czy informacji zwykle montowane są na ścianach lub sufitach przy użyciu standardu VESA.
 • Uchwyty i podstawy – producenci uchwytów ścianowych, sufitowych, biurkowych oraz innych specjalnych podstaw dla telewizorów i monitorów opierają się na standardzie VESA, aby zapewnić kompatybilność z szeroką gamą urządzeń wyświetlających.
Monitory

Jak sprawdzić, czy odbiornik jest zgodny ze standardem VESA?

Większość dostępnych na rynku ekranów jest produkowana zgodnie ze standardem VESA. Jednak niektóre urządzenia starszej generacji mogą jeszcze nie być kompatybilne z tym standardem. Możemy to jednak w łatwy sposób sprawdzić. Wystarczy, że zajrzymy do specyfikacji urządzenia lub instrukcji obsługi. Informację o tym, czy dany uchwyt będzie kompatybilny z uchwytem obsługującym standard VESA, czasami znajdziemy też na naklejce umieszczonej na tylnej obudowie odbiornika.

Jeżeli jednak nie możemy poprawnie odczytać lub znaleźć informacji, możemy sami zmierzyć odległość między śrubami. Wystarczy do tego linijka, suwmiarka albo nawet metr krawiecki. Po zmierzeniu odległości będziemy wiedzieć, czy otwory montażowe są zgodne ze standardem VESA. Jeśli nie są, będziemy musieli poszukać uchwytu do naszego ekranu o niestandardowych parametrach.

 

standard-vesa-w-telewizorze.jpg [72.28 KB]

Standard VESA w telewizorze LG 50UQ75003LF

 

Jakie uchwyty VESA są dostępne?

Gdy wiemy już, jaki standard VESA wspiera nasz telewizor lub monitor gamingowy, możemy przejść do wyboru odpowiedniego uchwytu. Mamy tutaj sport pole do popisu, ponieważ dostępne na rynku uchwyty różnią się pod wieloma względami: kształtem, wielkością, funkcjonalnością, a także ceną. Bez problemu wybierzemy zatem odpowiedni uchwyt do telewizora lub monitora.

Uchwyty na telewizory

Uchwyty ścienne

Najpopularniejszą grupą uchwytów do telewizora są uchwyty ścienne. Pozwalają one w stabilny i bezpieczny sposób zamontować odbiornik na ścianie.

 • Uchwyt ścienny – to najprostszy uchwyt do telewizorów. Ma płaską konstrukcję, więc można go zamontować bardzo blisko ściany. Dzięki temu po zamocowaniu telewizora lub monitora uchwyt pozostaje całkowicie niewidoczny. Należy jednak pamiętać, że uchwytu stałego nie można obracać.
 • Uchwyt uchylny – inaczej uchwyt pochylny. Pozwala na regulację w pozycji pionowej. Oznacza to, że będziemy mogli regulować monitor lub telewizor w pozycji góra-dół.
 • Uchwyt obrotowy – pozwala na regulację odbiornika w płaszczyźnie poziomej.
 • Uchwyt z pełną regulacją – umożliwia regulację telewizora zarówno w pionie, jak i poziomie. Dzięki temu można dopasować kąt nachylenia ekranu do swoich potrzeb.

 

 

Uchwyty sufitowe

W sprzedaży dostępne są również uchwyty sufitowe. Często wykorzystuje się je nie tylko do montażu telewizorów, ale również projektorów multimedialnych. Takie uchwyty pozwalają na ustawienie odbiornika pod dowolnym kątem. Sprawdzą się nie tylko w domach, ale również w szkołach i na uczelniach, w biurach i salach konferencyjnych.

 

Uchwyty biurkowe

Jak sama nazwa wskazuje, takie uchwyty pozwalają na przymocowanie odbiornika do biurka lub stołu. Zwykle mają pojedynczy wysięgnik, ale niektóre modele wyposażone są też w stabilną podstawkę, dzięki której można je ustawić na stole. Uchwyty biurkowe mają pełną regulację – można je regulować zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej.

 

uchwyty-vesa-rodzaje.jpg [184.06 KB]

 

Uchwyty podłogowe

Są to po prostu stojaki podłogowe. Ze względu na to, że charakteryzują się stabilną konstrukcją, pozwalają na montaż ekranów o dużych rozmiarach. Taki wieszak na telewizor jest też w pełni mobilny – można go z łatwością przestawić w inne miejsce pokoju.

W naszym sklepie oferujemy wiele rodzajów uchwytów do telewizorów i monitorów, takich marek jak: ART, Neomounts, King Mount, LTC czy Libox.

 

 

Jak wybrać uchwyt VESA?

Standard VESA to jednak niejedyny parametr, na który należy zwrócić uwagę, wybierając uchwyt do telewizora. Bardzo ważny jest też maksymalny udźwig uchwytu, który powinien być dopasowany do wielkości i wagi naszego telewizora. Może się zdarzyć tak, że pomimo zgodności ze standardem VESA, uchwyt będzie mieć zbyt mały udźwig dla naszego odbiornika. Należy pamiętać, aby zawsze pozostawić pewien zapas kilogramów. Przykładowo, jeśli nasz telewizor waży 30 kg, dla bezpieczeństwa wybierzmy uchwyt o maksymalnej nośności do 35 kg.

Produkty powiązane
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS