Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Sól do zmywarki – do czego służy i jak się jej używa?

Zmywarka to jeden z najważniejszych sprzętów AGD w kuchni. Jeśli chcemy, aby dobrze służyła nam przez wiele lat, dbając o czystość naszych naczyń, powinniśmy o nią dbać i korzystać z niej zgodnie z zaleceniami producenta. Niezbędna do prawidłowego funkcjonowania okazuje się sól do zmywarki. W jakim celu się ją stosuje? Czym można ją zastąpić innym środkiem? Postaramy się wszystko wyjaśnić w poradniku.

Po co sól do zmywarki?

Sól regeneracyjna do zmywarek jest gatunkiem granulowanego, krystalicznego chlorku sodu. Jej skład jest również wzbogacony w składniki, które zapobiegają zbrylaniu. Dzięki nim sól gruboziarnista nie zbija się w jeszcze większe kawałki, które mogłyby zablokować zmiękczacz wody. Sól ochronna ma postać granul, co sprawia, że nie rozpuszcza się tak szybko i woda przepływająca przez zbiornik nie zabierze całej zawartości w drodze do jonowymiennego filtra.

Co daje sól regeneracyjna do zmywarki? Przede wszystkim usprawnia proces zmywania naczyń, a dodatkowo chroni zmywarkę przed uszkodzeniem i wydłuża jej żywotność. Zadaniem soli jest bowiem zmiękczanie wody poprzez usuwanie z niej jonów wapnia. Dzięki temu na różnych elementach zmywarki nie osadza się kamień, a myte naczynia nie pokrywają się białym nalotem.

 
po co sól do zmywarki

 

Brak soli w zmywarce – skutki

Każda zmywarka, czy to wolnostojąca, czy przeznaczona do zabudowy, ma wskaźniki, które informują o braku detergentu, soli lub płynu nabłyszczającego. Kontrolka soli ma zazwyczaj postać litery „S” ułożonej z dwóch strzałek. Jeśli na wyświetlaczu zauważymy taką ikonkę, jak najszybciej powinniśmy uzupełnić sól. Jej brak może mieć bowiem negatywny wpływ na proces zmywania, a w dłuższym wymiarze nawet na żywotność zmywarki.  

Wyjmując naczynia ze zmywarki, liczmy, że będą one czyste i lśniące. Brak soli ochronnej może jednak spowodować, że pojawią się na nich białe zacieki. Im twardsza woda, tym więcej ich będzie na naczyniach. Aby zredukować twardość wody, producenci zmywarek stosują filtry zawierające żywicę jonowymienną. Filtruje ona wodę i redukuje ilość jonów, a do tego czyści się automatycznie podczas mycia naczyń. Jeśli nie będziemy dosypywać soli ochronnej do zbiornika, filtr zostanie zapchany, a jego wyczyszczenie nie będzie możliwe. W rezultacie będziemy musieli wymienić go na nowy.

Jeśli zatem nie będziemy stosować soli do zmywarki, możemy się spodziewać:

  • Białego osadu na naczyniach – trudno się go pozbyć, jeśli zaschnie.

  • Szybszego zużycia uszczelki przy drzwiach i innych podzespołów zmywarki.

  • Zapchanego filtra, czyli płaszcza wodnego.

  • Zablokowanego elektrozaworu w zmywarce.

Właśnie z tych powodów nie warto lekceważyć czujnika, który informuje nas o braku soli. 

 

 

Gdzie wsypać sól do zmywarki?

Każda zmywarka ma w dnie zbiornik, do którego wsypuje się sól ochronną. Przeważnie znajduje się on z lewej strony. Po prawej stronie znajduje się natomiast odpływ – warto o tym pamiętać, aby nie pomylić zbiorników i przez przypadek nie wsypać soli do odpływu. 

Aby łatwo dostać się do zbiornika na sól, najlepiej wyjąć dolny kosz zmywarki. Następnie należy odkręcić pokrywę, wsypać sól ochronną i zakręcić zbiornik.

 

Jak wsypać sól do zmywarki?

Dodanie soli do zmywarki jest banalnie proste i z pewnością nikomu nie sprawi żadnych problemów. Sól możemy wsypać prosto z pudełka albo użyć do tego łyżki. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie jednak wykorzystanie specjalnego lejka, gdyż pomoże on nam szybko i bez rozsypywania uzupełnić sól. Wydaje się to błahostką, jednak w przypadku stalowego dna zmywarki rozsypana sól może doprowadzić do powstania korozji. 

 
gdzie wsypać sól do zmywarki

 

Ile soli do zmywarki?

Zastanawiacie się, ile wsypać soli do zmywarki jednorazowo? Zazwyczaj zbiornik pozwala na wsypanie ok. 1 kg soli ochronnej. Jednak wszystko będzie uzależnione od jego wielkości. 

Pamiętajmy jednak, aby nie uzupełniać zbiornika w całości „pod korek”. Zbyt dużo soli może bowiem spowodować pojawienie się smug na naczyniach. Z tego względu warto zostawić ok. 1 cm wolnej przestrzeni. Natomiast, jeżeli pierwszy raz wsypujemy sól do zbiornika, to powinniśmy dolać do niej trochę wody, aby mogła się łatwiej rozpuścić w czasie zmywania. 

Podczas każdego cyklu zmywania będą uwalnianie niewielkie ilości soli. Jednorazowe wsypanie 1 kg środka powinno pozwolić na miesiąc dziennej pracy urządzenia. Gdy trzeba będzie uzupełnić sól, zmywarka sama nas o tym powiadomi za pomocą konkretnego wskaźnika na wyświetlaczu.

 

 

Czym zastąpić sól do zmywarki?

Niestety na rynku nie ma dobrego zamiennika dla standardowej soli ochronnej do zmywarki. Konieczne jest zatem kupowanie gotowych produktów, które oferują nam producenci. Ewentualną opcją jest przygotowanie takiej soli regeneracyjnej samodzielnie.

Akcesoria do zmywarek

Sól kuchenna do zmywarki – czy to dobry pomysł?

Wiele osób zastanawia się, czy można wsypać sól kuchenną do zmywarki. Zdecydowanie nie jest to dobry pomysł. Sól kuchenna, niezależnie od gatunku, ma w sobie minerały, których nie zawiera sól ochronna do zmywarki. To właśnie tych minerałów chcemy się pozbyć z wody. Dlatego, jeśli dosypalibyśmy do zbiornika zwykłą sól kuchenną, moglibyśmy uszkodzić filtr w zmywarce

Lepszym rozwiązaniem wydaje się sól warzona, ale ona też zawiera dodatkowe substancje, m.in. jodek potasu czy żelazocyjanek sodu. Do tego ma jeszcze substancje przeciwzbrylające. Mogą one negatywnie wpłynąć na kondycję filtra i pracę zmywarki. Właśnie dlatego nie należy wsypywać do zmywarki zwykłej soli kuchennej. 

 
sól kuchenna do zmywarki - czy to dobry pomysł

 

Soda zamiast soli do zmywarki

Zamiast soli nie możemy też wsypać sody do zmywarki. Co prawda soda oczyszczona jest substancją lekko żrącą, dzięki czemu ma bardzo dobrze właściwości czyszczące. Nie jest jednak w stanie zastąpić soli regeneracyjnej. Z sody oczyszczonej możemy jednak z powodzeniem zrobić domowe tabletki do zmywarki. Nie dość, że będą one ekologiczne, to jeszcze odciążą nasz domowy budżet.

 

Jak zrobić domową sól do zmywarki?

Niestety na rynku nie ma żadnego zamiennika dla soli regeneracyjnej. Możemy jednak przygotować taką sól samodzielnie. Jak to zrobić? Podajemy przepis i wykonanie krok po kroku.

 

Składniki:

  • 0,5 szklanki soli kuchennej, 

  • 1 szklanka boraksu,

  • 1 szklanka sody oczyszczonej,

  • 1 szklanka kwasku cytrynowego,

  • opcjonalnie można dodać kilka kropel olejku zapachowego, np. miętowego lub cytrynowego.

 

Sposób wykonania:

Przygotowanie domowej soli do zmywarki zaczynamy od znalezienia odpowiedniego pojemnika. Najpierw wsypujemy do niego szklankę boraksu, następnie szklankę sody oczyszczonej, a na końcu szklankę kwasku cytrynowego. Jeśli nasza woda z kranu nie jest aż tak twarda, możemy dodać tylko pół szklanki kwasku. Na koniec wsypujemy do mikstury dowolną sól kuchenną i ewentualnie wlewamy kilka kropel olejku zapachowego. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, aż dobrze się połączą. Zakrywamy pojemnik szczelnie pokrywką i dobrze wstrząsamy. 

 

Tabletki do zmywarki 3w1 a sól

Już jakiś czas tematu jako alternatywa dla tradycyjnych tabletek do zmywarki, na rynku pojawiły się tabletki 3w1. Jak sama nazwa wskazuje, są to tabletki, które w swoim składzie mają trzy różne składniki. Są one zatem połączeniem tabletki myjącej, płynu nabłyszczającego i soli regeneracyjnej. W teorii, dzięki nim nie ma potrzeby stosowania soli i nabłyszczacza. Czy tabletki wieloskładnikowe mogą zatem zastąpić sól ochronną? Niestety nie. Należy zastosować wszystkie środki osobno, ponieważ w tabletkach 3w1 zawarta jest tylko niewielka ilość tych składników. Poza tym sól zawarta w tabletce zamkniętej w dozowniku nie przedostanie się do filtra, by go oczyścić. 

Nawet producenci tabletek 3w1, jak marka Finish, zalecają, aby stosować osobno sól regeneracyjną, szczególnie na obszarach, gdzie występuje bardzo twarda woda. 

 

Czy w pojemniku na sól powinna być woda?

Tak, jest to całkowicie normalne zjawisko. W zbiorniku powinna znajdować się nie tylko sól, ale również woda. Nie musimy się również przejmować, jeśli woda wypłynie ze zbiornika podczas nasypywania do niego soli. 

 
Zmywarka Beko DVN05320W
1349.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1279.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

1349.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Jak wyczyścić pojemnik na sól w zmywarce?

Zbiornik na sól nie wymaga specjalnego czyszczenia. Trzeba jednak regularnie czyścić jego pokrętło, ponieważ zarówno na nim, jak i pod nim gromadzą się zabrudzenia. Po odkręceniu pokrywy wystarczy przepłukać ją pod bieżącą wodą. W przypadku mocniejszych zanieczyszczeń dobrze powinien się sprawdzić płyn do mycia naczyń. Potem wystarczy opłukać wieko i z powrotem zakręcić zbiornik.

Pamiętajmy jednak, aby dobrze zakręcić wieko. Niezakręcony pojemnik na sól w zmywarce spowoduje, że podczas zmywania na naczyniach pojawią się brzydkie zacieki i biały nalot. W rezultacie konieczne będzie nastawienie jeszcze jednego cyklu zmywania.

 

Jaka sól ochronna do zmywarki jest polecana?

Na rynku znajdziemy kilku producentów, którzy specjalizują się w produkcji środków czyszczących do zmywarek, w tym tabletek, nabłyszczaczy i właśnie soli kuchennej. Należą do nich takie marki jak: Finish, Ludwik, Somat czy Tytan. Producenci zmywarek najczęściej rekomendują klientom preparaty Finish i Somat. Ich cena jest dość zbliżona, a do wyboru jest kilka wielkości opakowań.

 

Gdzie kupić sól do zmywarki?

Wiemy już, do czego służy i jak używać soli do zmywarki. A gdzie możemy ją kupić? Sól ochronną i inne detergenty do zmywarek bez problemu kupimy w dyskontach, supermarketach, sklepach z chemią gospodarczą, a także w sklepach ze sprzętem AGD. W naszym sklepie Max Elektro również oferujemy sól do zmywarek – można ją kupić zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet.

Produkty powiązane

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS