Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Pralka - jak przewozić? Pionowo czy na boku?

Przewóz gabarytowych sprzętów AGD nie jest łatwym zadaniem i często przysparza nam wielu kłopotów. Niestety podczas przeprowadzki, sprzedaży czy oddania do naprawy, musimy odpowiednio przygotować sprzęt do transportu. Nieumiejętne przenoszenie lub przewożenie może bowiem uszkodzić urządzenie do tego stopnia, że jego naprawa stanie się nieopłacalna. Aby uniknąć takich sytuacji, przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiecie się, jak poprawnie przewozić pralkę

 

Zabezpieczenie pralki do transportu - jak to zrobić?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak przewozić pralkę, powinniśmy odpowiednio przygotować ją do transportu. Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednie zabezpieczenie pralki sprawi, że nie ulegnie ona uszkodzeniu. Jak więc przygotować pralkę do transportu? Oto nasze wskazówki:

  • W pierwszej kolejności musimy odłączyć pralkę z gniazdka, wykręcić wąż odpływowy i spuścić wodę, która została w wężach. 

  • Następnie powinniśmy dokładnie wyczyścić pralkę - opróżnić bęben, wyczyścić szufladę na detergenty i ją osuszyć.

  • Bęben i szufladę na detergenty należy dobrze zamknąć i dla bezpieczeństwa zakleić taśmą. Dzięki temu nie otworzą się przypadkowo podczas transportu. 

  • Niektórzy się zastanawiają, czy stosować blokady fabryczne. Jeśli tylko mamy w wyposażeniu kliny mocujące bęben, jak najbardziej powinniśmy z nich skorzystać. Bęben jest bowiem najbardziej wrażliwym elementem pralki.

  • Na koniec powinniśmy pralkę obłożyć styropianowymi narożnikami, a jeśli takimi nie dysponujemy, to najlepiej będzie owinąć urządzenie folią bąbelkową i obłożyć kartonami.

  

Pralki i suszarki

Jak przenieść pralkę do samochodu?

Gdy nasza pralka jest już odpowiednio zabezpieczona, możemy ją wynieść z domu. Jeśli mieszkamy na parterze i nie mamy wielu schodów do pokonania, znoszenie pralki jest ułatwione. Wielu producentów, np. marka Kernau zaleca, aby jej pralki zawsze przenosiły dwie osoby. Co więcej, jak możemy przeczytać w instrukcji obsługi pralki Kernau KFWM 6411, nie powinniśmy podnosić urządzenia za wystające elementy, czyli za szufladę na detergenty czy drzwiczki od bębna. Mogą one pęknąć i narazić nas na obrażenia ciała. Ze względu na swoje bezpieczeństwo i ryzyko uszkodzenia pralki, zawsze powinniśmy poszukać drugiej osoby do pomocy w przenoszeniu. 

 

 

Jeśli chodzi o transport pralki po schodach, to jest to już trudniejsze zadanie. W tym przypadku nie obejdziemy się bez pomocy drugiej osoby. Noszenie pralki nie jest jednak wygodne ze względu na jej duże gabaryty, dlatego najlepiej wykorzystać do tego celu specjalny wózek. Jest to podstawka na kółkach z hamulcami, które pozwalają na jego zatrzymanie w jednym miejscu i wygodne przesuwanie. Na rynku istnieje wiele rodzajów wózków transportowych - z rączkami, hakami czy taśmami do noszenia. Nie tylko ułatwiają one przenoszenie ciężkich sprzętów AGD, ale również zapewniają stabilność i gwarantują, że urządzenie nie wyślizgnie nam się z rąk. Profesjonalne firmy transportowe i usługowe często w takich sytuacjach wykorzystuj schodołazy towarowe. Są to nowoczesne urządzenia mobilne, które pozwalają na wygodny i bezpieczny transport ciężkich sprzętów. 

 
montaż pralki
 

Pralka - jak przewozić?

Na tym etapie powinniśmy się już zastanowić, jak przewozić pralkę i w jakiej pozycji ją ustawić. Najbezpieczniejsze, a równocześnie zalecane przez producentów, jest przewożenie pralki pionowo, czyli w takiej pozycji, w jakiej stoi na co dzień w domu. Transport pralki w innej pozycji - na leżąco czy też na boku, może doprowadzić do uszkodzenia programatora. Gdy pralka znajdzie się w już w pojeździe, powinniśmy ją stabilnie umocować, aby się nie przewróciła podczas transportu. Najlepiej więc zaklinować urządzenie pomiędzy innymi sprzętami albo skorzystać ze specjalnych lin lub pasów mocujących. Dla bezpieczeństwa można jeszcze obłożyć pralkę miękkimi elementami, np. poduszkami czy kocami. Pozwoli to zamortyzować ewentualne wstrząsy, które wystąpią w wyniku jazdy po nierównej nawierzchni. Ze względu na duże gabaryty pralki, często pojawia się pytanie, czy można ją przewozić w pozycji poziomej. Niestety nie, gdyż mogłoby dojść do jej uszkodzenia. 

Istnieje jednak możliwość, by przetransportować pralkę na boku. Jeśli mamy model ładowany od przodu, tak jak np. pralkę Kernau KFWM 6411, powinniśmy ułożyć ją na boku, bliżej którego znajduje się szuflada na proszek. Natomiast pralka ładowana od góry powinna być położona na boku, na którym znajduje się strona bierna łożyska. Nie powinniśmy kłaść takiej pralki na tylnej ścianie, gdyż znajdują się tam kable i węże, który mogłyby ulec uszkodzeniu. Pamiętajmy jednak, że transport pralki na boku możliwy jest jedynie w przypadku nowego urządzenia. Pralki używanej pod żadnym pozorem nie powinniśmy przechylać, ponieważ resztki wody mogłyby przedostać się do programatora i wyrządzić nieodwracalne szkody.

 

Czy możliwy jest przewóz pralki samochodem osobowym? 

Wiele osób zastanawia się, czy pralka wejdzie do samochodu. Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od modelu auta - do niższych najprawdopodobniej się nie zmieści. W przypadku większych możemy spróbować rozłożyć tylne siedzenia i tam ulokować urządzenie. Jeżeli jednak pralka się nie zmieści do naszego auta, będziemy musieli poszukać znajomego, który ma samochód transportowy i zechce nam pomóc. Możemy również wynająć firmę transportową, która w profesjonalny sposób zajmie się urządzeniami. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami - cena transportu pralki to od 50 zł wzwyż (w zależności od gabarytów urządzenia i odległości). 

 

 

Kiedy włączyć pralkę po transporcie?

Praktycznie każdy sprzęt AGD po przywiezieniu do nowego miejsca powinien odstać przez jakiś czas. W przypadku lodówek płyn chłodniczy mógł się przemieścić podczas transportu i dostać do nieodpowiednich kanałów. Należy zatem odczekać z jej uruchomieniem, aby mieć pewność, że z powrotem ścieknie na swoje miejsce. Jeśli natomiast chodzi o pralki używane, to woda znajdująca się w zakolach węży, mogłaby się przemieścić podczas transportu i zalać najważniejsze podzespoły. 

Z tego względu zaleca się odczekać przynajmniej 8 godzin przed pierwszym uruchomieniem pralki. W tym czasie będzie mogła spokojnie zaaklimatyzować się w nowym pomieszczeniu. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, gdy pralka przewożona była w ujemnej temperaturze.

Pamiętajmy, aby przed podłączeniem pralki do prądu, usunąć wszystkie śruby zabezpieczające i dobrze ją wypoziomować. Większość pralek, tak jak model Kernau KFWM 6411, ma cztery śruby zabezpieczające i gumowe podkładki dystansowe, które znajdują się z tyłu urządzenia. 

Stosując się do opisanych procedur, mamy możliwość przetransportowania pralki w bezpieczny sposób, nie narażając jej na uszkodzenia. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS