% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00
Jakie są popularne aplikacje do Smart Home?
Początkowo systemy smart postrzegane były jako gadżety dla miłośników nowych technologii. Jednak ich funkcjonalność, wygoda i prostota obsługi sprawiły, że szybko zyskały wielu zwolenników. Obecnie ich popularność ciągle rośnie, a na rynku pojawia się coraz więcej inteligentnych urządzeń, którymi można sterować z poziomu smartfona, nawet przebywając z dala od domu. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest zainstalowanie dedykowanej aplikacji. Poznajmy zatem najpopularniejsze aplikacje do smart home.
Inteligentny dom – co to właściwie jest?
Myśląc o „inteligentnym domie” niektórzy mają przed oczami budynek o futurystycznych kształtach, wyposażony w nowoczesne technologie, setki czujników, monitorów, kamer czy mikrofonów i wykonujący wszystkie nasze polecenia. Niestety taki inteligentny dom nie istnieje – przynajmniej na razie. Tak naprawdę inteligentny dom, czyli tzw. Smart Home to zwykły dom wyposażony w inteligentne urządzenia, które mogą się ze sobą komunikować.
Smart dom pozwala na zdalne sterowanie urządzeniami za pomocą smartfona. Wystarczy zainstalować na swoim telefonie specjalną aplikację, aby móc nawet z dużej odległości sterować światłem w domu, ogrzewaniem, roletami zewnętrznymi czy bramą wjazdową. Jednak aby zamienić dom, w dom typu Smart nie wystarczy jedynie zainstalować aplikacji na telefonie. Najpierw trzeba zainwestować w urządzenia lub moduły sterujące, które są przystosowane do działania w takim trybie pracy. Pracą całego domu zarządza bowiem odpowiednio zaprojektowany sterownik, do którego podłączone są wszystkie inteligentne sprzęty.
Czym można sterować w inteligentnym domu?
Dobrze zaplanowany i skonfigurowany Smart Home pozwoli nam zarządzać wieloma instalacjami elektrycznymi, które z kolei sterują konkretnymi urządzeniami. W skład inteligentnego domu mogą wchodzić różne urządzenia. Jednak do o najpopularniejszych należą:
-
Sprzęty, które odpowiadają za ogrzewanie, klimatyzację i wentylację,
-
Systemy oświetlenia,
-
Systemy alarmowe i monitoring,
-
Systemy podlewania roślin,
-
Systemy sterujące żaluzjami,
-
Sprzęty multimedialne,
-
Inteligentne czujniki dymu, ruchu, temperatury czy gazu,
-
Inteligentne gniazdka, umożliwiające zdalne wyłączanie lub włączanie urządzeń.
Dlaczego warto stworzyć Smart Home?
Choć wprowadzenie inteligentnego systemu zarządzania domem wymaga sporych nakładów finansowych, niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim poprawia jakość życia i bezpieczeństwo, a przy okazji pozwala obniżyć wysokość rachunków i zapewnia stałą kontrolę nad domem.
Bezpieczeństwo domu
Mając system inteligentnego zarządzania domem, w każdej chwili możemy sprawdzić, co się w nim dzieje, np. skontrolować zachowanie naszego czworonoga albo sprawdzić, czy wyłączyliśmy wszystkie światła przed wyjściem. Kamery zapewnią nam stały podgląd zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, dzięki czemu będziemy mogli sprawdzić, czy nikt obcy nie kręci się wokół naszej posiadłości. Co więcej, inteligentne żarówki LED mogą gasnąć i zapalać się w poszczególnych pomieszczeniach według określonej kolejności. W ten sposób będą imitować obecność w domu, podczas gdy my będziemy na wakacjach. Co ważne, zainstalowane w domu czujniki, np. gazu, dymu czy ruchu, automatycznie uruchamiają procedurę bezpieczeństwa, zawiadamiając nie tylko domowników, ale również odpowiednie służby.
Energooszczędność
Dobrze skonfigurowany inteligentny system zarządzania domem dopasuje wilgotność i temperaturę do tej z otoczenia. Poza tym wykryje, gdy który z domowników zostawi otwarte okno lub odkręcony kaloryfer i automatycznie zmieni działanie ogrzewania, by rachunki były jak najniższe. Tak samo postąpi w przypadku oświetlenia.
Stała kontrola nad domem
Dzięki systemowi inteligentnego zarządzania będziemy mieć większą kontrolę nad zużyciem prądu, wody czy gazu. Jeśli zużycie któregoś źródła będzie zbyt duże, łatwo będziemy mogli zmodyfikować wprowadzone ustawienia, by obniżyć wysokość rachunków.
Komfort życia
Dzięki systemowi inteligentnego domu znacznie poprawi się nasz komfort życia. Nie będziemy musieli zamartwiać się, że nie odłączyliśmy żelazka z gniazdka albo nie wyłączyliśmy telewizora przed wyjściem z domu. Będziemy mogli zrobić to zdalnie za pomocą odpowiedniej aplikacji.
Jaka aplikacja do sterowania domem?
Pojedynczymi inteligentnymi urządzeniami najłatwiej jest sterować z aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie. Wielu producentów tworzy aplikacje dedykowane do swoich urządzeń. Właśnie dlatego, budując smart home, warto wybierać sprzęty od jednego producenta. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z jednej aplikacji do wszystkiego i unikniemy przeskakiwania pomiędzy różnymi aplikacjami, co przy dłuższym użytkowaniu mogłoby być dość męczące. Poniżej przedstawimy aplikacje do smart home, które oferują popularni producenci sprzętów elektronicznych i elektrycznych.
Aplikacja SmartThings od Samsung
Jest to aplikacja, która została stworzona przez markę Samsung ze względu na dużą liczbę (która stale rośnie) inteligentnych urządzeń w ofercie. Aplikacja SmartThings umożliwia sterowanie kompatybilnymi urządzeniami elektronicznymi oraz sprzętami AGD za pomocą smartfona. Jest ona dostępna zarówno dla urządzeń z systemem Android, jak i iOS. Aby móc z niej korzystać, wystarczy zainstalować ją na smartfonie podłączyć urządzenia do sieci Wi-Fi i połączyć je z aplikacją. Gdy aplikacja zostanie zainstalowana, należy dodać do niej odpowiednie urządzenia. Aplikacja SmartThings pozwala m.in. na:
-
Zdalne kontrolowanie urządzeń i zmieniania ich ustawień,
-
Grupowanie poszczególnych sprzętów,
-
Ustalanie scenariuszy pracy,
-
Możliwość udostępniania urządzeń pozostałym domownikom.
Przykłady urządzeń, które wykorzystują technologię SmartThings:
-
Telewizory QLED, np. Samsung QE 65Q70AATXXH,
-
Pralki i suszarki bębnowe, np. pralka Samsung WW 10T654DLH, suszarka Samsung DV 90T7240BH,
-
Piekarniki, np. Samsung Dual Cook Flex NV75N7677RS,
-
Płyty do zabudowy, np. płyta indukcyjna Samsung NZ 64R9787GK,
-
Lodówki, np. Samsung RF 56M9540SR,
-
Odkurzacze automatyczne, np. Samsung PowerBot VR 20R7250WC.
![]() |
|
![]() |
Źródło: www.play.google.com
Aplikacja MiHome od Xiaomi
MiHome to aplikacja pozwalająca na zarządzanie sprzętami inteligentnego domu, stworzona przez chińską markę Xiaomi. Aby móc korzystać z aplikacji, konieczne jest założenie konta Mi (pobranie aplikacji i założenie konta jest darmowe). Dzięki temu będziemy mogli:
-
Dodawać nowe urządzenia Xiaomi oraz współpracujących producentów,
-
Kontrolować działanie urządzeniami zdalnie za pomocą smartfona,
-
Udostępniać kontrolę nad urządzeniami domownikom,
-
Zmieniać parametry działania urządzeń.
Aplikację MiHome wykorzystują takie urządzenia jak:
-
Wideorejestratory jazdy, np. Xiaomi DASCH CAM 1 S,
-
Kamery monitorujące, np. Xiaomi Security Camera Basic SXJ02ZM,
-
Oczyszczacze powietrza, np. Xiaomi Mi Air Purifier 3H,
-
Roboty sprzątające i mopy na kółkach,
-
Elektroniczne nianie,
-
Inteligentne przełączniki i wiele innych urządzeń.
![]() |
![]() |
![]() |
Źródło: www.play.google.com
Aplikacja HomeWhiz od Beko
Dzięki aplikacji HomeWhiz możemy zdalnie sterować inteligentnymi urządzeniami marki Beko oraz wybranymi inteligentnymi sprzętami innych marek, np. Grundig, Blomberg i Arçelik. Aplikacja jest bezpłatna i działa zarówno na systemie Android, jak i iOS. Wystarczy zainstalować ją na smartfonie i sparować z konkretnym urządzeniem.
Co można zrobić za pomocą aplikacji?
-
Kontrolować i monitorować inteligentne urządzenia z dowolnego miejsca.
-
Korzystać z inteligentnego kreatora, który zaproponuje optymalne ustawienia, np. wybierze program prania czy zmywania naczyń.
-
Zamawiać materiały eksploatacyjne, np. jeśli poziom detergentu w zmywarce spadnie poniżej poziomu krytycznego aplikacja automatycznie złoży zamówienie w Amazon DRS.
-
Diagnozować zaistniałe problemy – aplikacja odkryje źródło awarii i wezwie technika, który rozwiąże problem.
-
Wyszukiwać przepisy na ulubione potrawy, zawierające listę potrzebnych składników oraz instrukcje pieczenia dla inteligentnego piekarnika.
-
Kontrolować pracę urządzeń, aby obniżyć koszty zużycia wody i energii elektrycznej.
Aplikacja HomeWhiz obsługuje następujące urządzenia:
-
Pralki, pralko-suszarki i suszarki bębnowe, np. pralko-suszarka Beko EHTV 8736XS0,
-
Lodówki, np. Grundig GKN26265HFXRN,
-
Piekarniki, np. Grundig GEBS46000BH,
-
Zmywarki,
-
Płyty grzewcze do zabudowy,
-
Klimatyzatory,
-
Czujniki dymu, wycieku, itp.
![]() |
![]() |
![]() |
Źródło: www.play.google.com
Aplikacja ThinQ od LG
Przedstawiając aplikacje do Smart Home, nie sposób pominąć aplikacji ThinQ stworzonej przez markę LG do zarządzania jej inteligentnymi urządzeniami. Aplikacja umożliwia zdalne sterowanie urządzeniami, np. pozwala zmienić temperaturę w klimatyzatorze lub uruchomić program prania w pralce. Poza tym pozwala na monitorowanie urządzeń pod kątem poprawności działania. Dzięki funkcji diagnostycznej Proactive Customer Care aplikacja z wyprzedzeniem informuje o potencjalnych problemach i pozwala szybciej wezwać technika, który dokona naprawy.
Wśród urządzeń, które obsługuje apka znajdziemy między innymi: telewizory, pralki i suszarki do ubrań, lodówki, piekarniki i płyty grzewcze, zmywarki, roboty odkurzające, oczyszczacze i osuszacze powietrza, klimatyzatory oraz wiele innych urządzeń.
![]() |
![]() |
![]() |
Źródło: www.play.google.com
Aplikacja Home Connect od Bosch
Home Connect to aplikacja, która pozwala w łatwy sposób kontrolować inteligentne urządzenia gospodarstwa domowego. Zapewnia dostęp do najważniejszych informacji w dowolnym momencie. Pozwala nie tylko włączać i wyłączać urządzenia, ale również zdalnie zmieniać ich ustawienia, np. regulować czasomierze, przełączać tryb pracy na eco, wybierać programy i znacznie więcej. Poza tym apka pozwala na zdalną diagnostykę urządzeń – wystarczy zadzwonić na infolinię serwisować producenta, a technicy zdalnie połączą się ze sprzętem i szybko zidentyfikują przyczynę problemu.
Aplikacja Home Connect obsługuje nie tylko urządzenia marki Bosch, ale również Siemens i Gaggenau. Należą do nich m.in.:
-
Lodówki, np. Siemens KG 39NHXEP,
-
Zmywarki, np. Bosch SPV 6ZMX23E, Siemens SN 53ES14VE,
-
Ekspresy do kawy, np. Siemens CT 636LES6,
-
Pralki i suszarki bębnowe, np. pralka Bosch WAX 32KH2BY, suszarka Bosch WTX 87EH0EU,
-
Piekarniki, np. Bosch HBG 5780S6,
-
Płyty do zabudowy, np. płyta indukcyjna Siemens EX 675JYW1E, płyta indukcyjna Bosch PXY 875KW1E,
-
Okapy kuchenne, np. Siemens LI67RA560.
![]() |
![]() |
![]() |
Źródło: www.play.google.com
Aplikacja 6. Zmysł Live od Whirlpool
Marka Whirlpool wprowadziła na rynek linię urządzeń z technologią 6th Sense Live. Można je obsługiwać zdalnie, za pomocą smartfona lub tabletu – wystarczy pobrać i zainstalować aplikację 6. Zmysł Live (6th Sense Live). Dzięki aplikacji możemy zdalnie włączać i wyłączać urządzenia, a także dostosowywać parametry poszczególnych sprzętów (np. programy prania czy zmywania). Poza tym aplikacja sama podpowiada, jakie parametry urządzenia ustawić, by zużyło jak najmniej wody lub prąd. W aplikacji znajdziemy wiele tutoriali, przepisów kulinarnych oraz cennych wskazówek, które ułatwią nam wykonywanie codziennych czynności.
Wśród urządzeń, które obsługuje aplikacja 6. Zmysł Live znajdziemy: pralki, suszarki bębnowe, zmywarki, lodówki, kuchenki mikrofalowe, płyty indukcyjne i okapy kuchenne.
![]() |
![]() |
![]() |
Źródło: www.play.google.com
Jedna aplikacja do wszystkiego – czy to możliwe?
Sparowanie urządzeń pochodzących od różnych producentów nie jest łatwe, często jest wręcz niemożliwe. Poza tym, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, przeskakiwanie pomiędzy kilkoma aplikacjami jest mało komfortowe. Niestety brak wprowadzonych standardów jest jedną z największych wad inteligentnego domu. Nie tylko zakłóca proces budowy, ale również znacznie podnosi koszty całego projektu. Aktualnie nie jest dostępna aplikacja, która współpracowałaby ze wszystkimi urządzeniami typu smart. Dostępne są jednak aplikacje do smart home, które obsługują wiele urządzeń. Poniżej znajdziecie ich listę.
Aplikacja Google Home
Jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji do zarządzania inteligentnym domem. Pozwala sterować sprzętami Google Home, Google Nest, systemem Chromecast i tysiącami innych sprzętów smart. Aplikacja jest bardzo prosta i wygodna w obsłudze, ponieważ urządzenia są pogrupowane na „pokoje”. Dzięki temu nie musimy się zastanawiać, czy włączymy lampkę, która znajduje się w sypialni czy w salonie. Dużym atutem aplikacji jest obsługa multimediów. Dzięki temu z pozycji smartfona możemy włączać i wyłączać urządzenia, zmieniać głośność czy przełączać utwory muzyczne. Poza tym apka współpracuje z głosowym Asystentem Google, który dostępny jest również w wersji polskojęzycznej.
Mając zainstalowaną aplikację Google Home, będziemy mogli sterować m.in. oświetleniem, multimediami, kamerami, termostatami, a także urządzeniami AGD.
![]() |
![]() |
![]() |
Źródło: www.play.google.com
Aplikacja IFTTT (If This Then That – „Jeśli To, Wtedy Tamto”)
Tak jak pozostałe aplikacje do Smart Home, apka IFTTT pozwala na kontrolowanie inteligentnych urządzeń, ale jej możliwości są znacznie szersze. Umożliwia ona bowiem wykonywanie określonych czynności w przypadku zaistnienia zaprogramowanych przez nas okoliczności. Przykładowo, za pomocą aplikacji możemy sprawić, że lampy w ogrodzie wyłączą się dopiero wtedy, gdy zajdzie słońce, a smartfon wyciszy się w momencie, gdy wejdziemy do biura. Aplikacja ma nieograniczone możliwości – wszystko zależy od tego, jak zaprogramujemy procedurę. Jej obsługa nie jest skomplikowana, a jej podstawą są aplety, czyli łączniki, które pozwalają na wzajemną komunikację pomiędzy urządzeniami albo aplikacjami poszczególnych producentów.
Aplikacja IFTTT współpracuje z ponad 630 aplikacjami, w tym m.in. z: Amazon Alexa, Google Home, Philips Hue, Google Drive, Twitter czy Instagram. Poza tym oferuje wsparcie dla najpopularniejszych serwisów, takich jak: YouTube, Spotify, eBay, Skype, Google Calendar i wiele innych.
Aplikacja Smart Life
To kolejna aplikacja na smartfona, która może stać się naszym centrum dowodzenia inteligentnym domem. Aplikacja Smart Life jest kompatybilna z wieloma urządzeniami różnych marek. Z jej pomocą możemy obsłużyć m.in.: żarówki, przełączniki światła, inteligentne gniazdka elektryczne, kamery, czujniki ruchu, dymu czy gazu, alarmy i zamki, bramy, rolety, sprzęty AGD i urządzenia elektroniczne oraz wiele innych urządzeń.
Aplikacja jest bardzo łatwa w obsłudze. Umożliwia pogrupowanie urządzeń według pomieszczeń, a także przyznanie praw dostępu określonym osobom. Pozwala tworzyć harmonogramy – dzięki temu możemy zaprogramować, aby klimatyzator włączył się o określonej godzinie, a ekspres parzył kawę w momencie, gdy wracamy do domu.
Aplikacja Amazon Alexa
Opisując aplikacje do smart home nie można pominąć aplikacji Amazon Alexa, która jest zdecydowanie największym konkurentem Google Home. Aplikacja służy do obsługi urządzeń Amazonu, wydawania im poleceń, a także udostępniania niektórych funkcji. Podobnie jak w przypadku Google Home, urządzenia smart można pogrupować na pomieszczenia, co znacznie ułatwia ich zdalną obsługę. Poza tym sprzęty możemy podzielić ze względu na zastosowanie, np. oświetlenie, urządzenia multimedialne, urządzenia audio itp.
Aplikacja Amazon Alexa jest intuicyjna w obsłudze. Oferuje też funkcję interkomu, dzięki której możemy przekazać wiadomość głosową, która będzie słyszana w głośniku. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są tzw. procedury, które pozwalają wykonywać kilka czynności za pomocą tylko jednego polecenia. Przykładowo możemy stworzyć procedurę przed zaśnięciem, np. zgaszenie światła, wyłączenie telewizora i obniżenie temperatury.
Aplikacja Tuya
Kolejną popularną aplikacją do zarządzania inteligentnym domem jest Tuya. Aplikacja oferuje wiele możliwości i łączy się praktycznie z każdym sprzętem elektrycznym. Obsługuje m.in.: oświetlenie, kamery, bramy garażowe, rolety okienne, filtry powietrza, automatyczne odkurzacze, czujniki alarmowe, a także gniazdka elektryczne i przełączniki światła. Aplikacja Tuya współpracuje z Amazon Echo i Google Assistant, dzięki czemu możliwe jest wydawanie poleceń głosowych. Apkę można pobrać za darmo w Google Play Store lub Apple App Store.
Podsumowanie
W tekście wymieniono tylko najpopularniejsze aplikacje do Smart Home. Ich liczba na rynku jest o wiele większa i sukcesywnie się powiększa. Producenci stale rozwijają swoje aplikacje, wprowadzając do nich nowe funkcje i zmieniając interfejsy, aby stały się bardziej przyjazne dla użytkownika. Problemem są jednak różne standardy łączności wykorzystywane przez producentów – choć urządzenia będą współpracować z aplikacją, ze sobą już niekoniecznie. Widząc ten problem, Google, Amazon i Apple ogłosiły zamiar opracowania uniwersalnego standardu łączności dla inteligentnych domów pod nazwą CHIP, czyli Connected Home over IP.