Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jak usunąć gumę do żucia z różnych powierzchni?

Guma do żucia klei się do wszystkiego – do chodników, ławek w parku, balustrad czy siedzeń w autobusie. Jej usunięcie wydaje się trudnym zadaniem, ale są sposoby, które pozwolą nam szybko i skutecznie się jej pozbyć. Podpowiadamy, jak usunąć gumę do żucia przy użyciu metod „na zimno” oraz „na ciepło”. Wykorzystując te dwa sposoby, możemy usunąć gumę z różnych powierzchni – z ubrań, dywanów, tapicerek czy też z podeszwy butów. 

 

e_STRONA_PROMOCJI_1350x230.webp [32.40 KB]

 

Z czego składa się guma do żucia?

Jak sama nazwa wskazuje, guma do żucia przeznaczona jest do żucia, a nie do łykania. Większość dostępnych na rynku gum składa się z masy gumowej, cukru pudru, syropu skrobiowego, substancji barwiących, smakowych i aromatycznych. Producenci do produkcji stosują różne rodzaje masy gumowej – właśnie z tego względu wyróżnia się gumę zwykłą i gumę balonową. 

Gumę można wygodnie żuć dzięki bazie gumowej. Jest ona niestrawna i nierozpuszczalna, dlatego, gdy przeklei się do jakiejś powierzchni trudno jest się jej pozbyć. 

 

guma do żucia - skład
 

Jak usunąć gumę do żucia?

Świeża guma jest bardzo klejąca, dlatego trudno jest ją usunąć. Warto zatem poczekać aż guma zastygnie i dopiero wtedy spróbować się jej pozbyć. Na szczęście są różne sposoby usuwania gumy – możemy zeskrobać ją drewnianą szpatułką, usunąć paznokciem albo nawet nieostrą stroną noża stołowego. Nie powinniśmy jednak używać ostrych narzędzi, gdyż mogą one uszkodzić czyszczoną powierzchnię lub tkaninę. 

W dalszej części poradnika opiszemy metody, które pozwolą usunąć gumę do żucia z przeróżnych powierzchni – ze spodni, z tapicerki, a także z podeszwy buta.

 

Krok 1 – Usuwanie gumy do żucia „na zimno”

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się gumy do żucia jest jej zamrożenie. W zależności od tego, do jakiej powierzchni przywarła guma, możemy zamrozić ją na dwa sposoby. Jeśli jest to duży przedmiot, to najlepiej obłożyć go kostkami lodu. Natomiast w przypadku małej powierzchni, np. koszulki, wystarczy włożyć ją do zamrażarki

Guma zmieni strukturę pod wpływem niskiej temperatury – stanie się twardsza i bardziej zwarta, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie można ją odkleić. Zazwyczaj wystarczy gumę podważyć delikatnie łyżką lub szpatułką, by odeszła od powierzchni, nawet materiałowej.

 

Zamrażarka szufladowa Kernau KFUF 14152 NF W
1899.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

1799.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

1899.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Krok 2 – Jak usunąć gumę do żucia za pomocą suszarki?

Kolejnym popularnym sposobem usuwania gumy do żucia jest metoda na ciepło, do której najlepiej wykorzystać suszarkę do włosów. Okazuje się, że guma do żucia zmienia swoją strukturę nie tylko przy niskich temperaturach, lecz także przy bardzo wysokich. Jeśli skierujemy strumień ciepłego powietrza na gumę, po kilku minutach jej konsystencja stanie się bardziej płynna. Dzięki temu wystarczy ją podważyć i delikatnie usunąć. Należy jednak pamiętać, aby nie rozcierać gumy, ponieważ wtedy jeszcze głębiej wniknie w materiał i jej usunięcie stanie się bardziej kłopotliwe.

 

Suszarka do włosów Babyliss Turbo Shine 2200 D570DE
149.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

129.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

149.00 zł

Zobacz szczegóły
Suszarka do włosów Remington Coconut Smooth D5901
159.00 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

139.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

159.00 zł

Zobacz szczegóły

 

Krok 3 – Usuwanie gumy do żucia na ciepło – wykorzystanie żelazka

Do metody na ciepło możemy użyć nie tylko suszarki, ale również żelazka czy generatory pary. Jak usunąć gumę z ubrania żelazkiem? Wystarczy postępować według następujących zaleceń:

 • Na desce do prasowania należy rozłożyć karton

 • Na karton układamy ubranie, dywan lub inny materiał z przyklejoną gumą. Bardzo ważne jest, aby guma przywierała do kartonu.

 • Następnie rozgrzewamy żelazko i przykładamy je stopą do czystej strony materiału.

 • Rozprasowujemy materiał, przeciągając żelazkiem kilka razy, aż guma całkowicie przyklei się do kartonu. Do tego celu warto użyć pary wodnej. Musimy jednak podejść do tego z wyczuciem. Jeśli za krótko będziemy prasować, guma nie przyklei się do kartonu. Z kolei zbyt długie prasowanie może spowodować, że guma wniknie głębiej w strukturę materiału i o wiele trudniej będzie się jej pozbyć.

 

Deska do prasowania Vileda Total Reflect Plus
299.99 zł

Najniższa cena z ostatnich 30dni przed wprowadzeniem obniżki

284.00 zł

Cena promocyjna

Cena regularna

(poza okresami promocyjnymi)

299.99 zł

Zobacz szczegóły

 

Krok 4 – Gorąca kąpiel wodna na gumę do żucia

Aby pozbyć się gumy z różnych powierzchni, możemy również spróbować namoczyć ją w gorącej wodzie. W ten sposób guma powinna skruszeć i stać się łatwiejsza do zeskrobania. Wystarczy zatem, że zalejmy wrzątkiem przeklejoną do powierzchni gumę, uważając, aby się nie poparzyć albo po prostu włożymy materiał do wrzątku. Po kilku minutach wystarczy energicznie zdrapać gumę. 

 

Krok 5 – Masło orzechowe na przyklejoną gumę do żucia

Kolejną skuteczną metodą do usuwania gumy do żucia jest użycie masła orzechowego. Ten słodki i smaczny przysmak świetnie zawiera w swoim składzie tłuszczu, który doskonale rozmiękcza gumę. Wystarczy zatem nanieść odrobinę masła na przyklejoną do materiału gumę, odczekać kilka minut, a następnie usunąć ją z pomocą łyżki albo innego nieostrego narzędzia.

Pamiętajmy jednak, że masło orzechowe jest klejące, więc po oderwaniu gumy, ubranie trzeba będzie od razu wyprać.

 
jak usunąć gumę do żucia - masło orzechowe

 

Krok 6 – Jak pozbyć się gumy do żucia? Olej kokosowy

Podobne działanie do masła orzechowego ma olej kokosowy, który szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku tkanin syntetycznych. Przed nałożeniem oleju na przyklejoną gumę, należy go podgrzać – dzięki temu o wiele łatwiej będzie można zeskrobać gumę. Zaletą użycia oleju kokosowego, będzie również to, że nasze ubrania zyskają pięknego kokosowego zapachu.

 
jak usunąć gumę do żucia - olej kokosowy

 

Krok 7 – Usuwanie gumy do żucia za pomocą octu

Co rozpuszcza gumę do żucia? Gorący ocet. To świetna alternatywa dla wrzątku. Wystarczy zagotować 250 ml octu i zalać nim gumę przyklejoną do materiału. Odczekać kilka minut, a następnie za pomocą ściereczki ją usunąć. Możemy również podważyć gumę nieostrym przedmiotem. Nie polecamy jednak jej rozcierać, aby głębiej nie wniknęła w materiał.

Pamiętajmy jednak, że ocet ma mocny, charakterystycznych zapach. Dlatego, po takim zabiegu powinniśmy od razu wrzucić ubranie do pralki, a jeśli jest to większy przedmiot, to go ręcznie wyczyścić.

 
jak usunąć gumę do żucia za pomocą octu

 

Krok 8 – Usuwanie gumy do żucia za pomocą WD-40

Okazuje się, że do usunięcia gumy do żucia świetnie sprawdza się WD-40, czyli środek zabezpieczający przed powstawaniem rdzy. Jest on bardzo prosty i wygodny w użyciu – wystarczy kilka razy spryskać gumę i miejsce, do którego się przykleiła, a następnie od razu podważyć gumę łyżką. Jest to jedna z najszybszych i zarazem najskuteczniejszych metod usuwania gumy do żucia z różnych powierzchni. WD-40 możemy zastosować bowiem do ubrań, mebli tapicerowanych czy podeszwy butów. 

 

Krok 9 – Usuwanie gumy za pomocą środków chemicznych

Jeśli domowe sposoby zawiodą, możemy spróbować usunąć gumę do żucia za pomocą chemicznych preparatów, takich jak: heksan, toluen, benzyna lakowa, nafta, aceton czy terpentyna. Przy ich stosowaniu należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż wiele z tych substancji może odbarwić powierzchnię lub materiał. Dodatkowo benzyna jest łatwopalna.

 
jak usunąć gumę do żucia za pomocą środków chemicznych

 

Jak usunąć gumę do żucia? Różne powierzchnie

Nietrudno zauważyć, że guma do żucia jest w stanie przykleić się do każdej powierzchni – do ubrania, ściany, mebli, a nawet do telewizora. Jednak jej usunięcie z twardych powierzchni jest o wiele łatwiejsze, niż z miękkich lub niejednolitych. W dalszej częściej artykułu znajdziecie porady, jak pozbyć się gumy do żucia z różnych powierzchni.

 

Jak usunąć gumę z ubrania?

Zdecydowanie najczęściej wyszukiwaną frazą w kontekście gumy do żucia jest: „jak pozbyć się gumy do żucia z ubrania?”. Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się usiąść na ławce lub krześle, do którego przyklejona była guma, w rezultacie czego została ona na naszych spodniach. W takiej sytuacji wypranie spodni nie przyniesie nam żadnych efektów, a może jeszcze bardziej pogorszyć sprawę. Guma jest bowiem produkowana z hydrofobowych polimerów, co oznacza, że nie tylko nie rozpuszcza się w wodze, ale wręcz odpycha od siebie jej cząsteczki. Nie powinniśmy również próbować rozcierać gumy, bo jeszcze głębiej wniknie ona w strukturę materiału.

Jak ściągnąć gumę z ubrań? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które z powodzeniem możemy wykorzystać do bluzek, sukienek czy spodni, nie martwiąc się o ich zniszczenie.

 • Mrożenie – ten sposób polega na obłożeniu kostkami lodu miejsca, do którego przykleiła się guma albo na włożeniu elementu garderoby do zamrażarki. 

 • Rozprasowywanie żelazkiem – wystarczy nagrzać żelazko, na desce do prasowania położyć karton, a na nim ubranie z gumą do żucia. Pod wpływem wysokiej temperatury gumy przyklei się do kartonu. Nie zalecamy jednak stosowania tej metody w przypadku wełnianych swetrów, a tym bardziej, jeśli na metce ubrania widnieje symbol zakazu prasowania.

 • Ocieplanie suszarką do włosów – wystarczy skierować strumień ciepłego powietrza, aby zmienić  strukturę gumy. Po kilku minutach z powodzeniem zeskrobiemy ją z ubrania za pomocą łyżeczki lub szpatułki.

 
jak usunąć gumę do żucia z ubrania

 

Jak zdjąć gumę z dywanu lub z tapicerki?

Jeśli mamy do czynienia z gumą do żucia przyklejoną do dywanu, mebli tapicerowanych albo tapicerki samochodowej, najlepiej będzie wykorzystać te same sposoby, co w przypadku ubrań. O ile jednak niska temperatura nie uszkodzi materiałów, tak już nie wszystkie tekstylia są odporne na działanie wysokiej temperatury – tak jest w przypadku niektórych sztucznych tworzyw wykorzystywanych do produkcji dywanów. 

Z tego względu w przypadku dywanów najlepiej jest skorzystać z metody na zimno i po prostu obłożyć gumę kostkami lodu. W sklepach można też kupić specjalistyczne preparaty, które działają na podobnej zasadzie – wystarczy kilka psiknięć z atomizera, by po prostu wymrozić gumę. Ciekawym sposobem jest też użycie taśmy dywanowej. Należy ją przykleić do miejsca z gumą i energicznie pociągnąć. Warto ten zabieg powtórzyć kilka razy, aby w całości odkleić gumę od powierzchni.

Natomiast z tapicerki samochodowej najłatwiej pozbędziemy się gumy do żucia za pomocą sprężonego powietrza, które wykorzystujemy m.in. do czyszczenia klawiatury i innych akcesoriów komputerowych. Powietrze, rozprężając się, zamrozi gumę i w rezultacie bardzo łatwo będziemy mogli ją zeskrobać.

 
jak usunąć gumę do żucia z tapicerki i dywanu

 

Jak odkleić gumę z drewna?

Bardzo często można spotkać gumę do żucia przyklejoną do drewnianej powierzchni – ławki w parku, krzesełka w szkole czy nawet blatu stołu w lokalu gastronomicznym. Na szczęście są to powierzchnie twarde, z których o wiele łatwiej i szybciej usuniemy gumę, niż np. z ubrań czy tapicerki samochodowej. 

Pamiętajmy, że drewno jest dość odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale nie jest niezniszczalne. Możemy zatem spróbować zeskrobać z niego gumę przy użyciu plastikowej lub drewnianej szpatułki, łyżeczki albo za pomocą noża o półokrągłym czubku. Dzięki temu nie zarysujemy powierzchni mebla. Jeśli guma została lekko przyklejona, to powinna odejść w całości.

Jeżeli jednak guma zbyt mocno przywarła do drewnianej struktury, powinniśmy zastosować sprawdzoną metodę z kostkami lodu. Po ok. 30 minut guma powinna na tyle stwardnieć, aby łatwo można ją było skruszyć i zeskrobać z powierzchni. Możemy również wykorzystać olej roślinny, który przecież często stosuje się do natłuszczania drewnianych elementów – nie uszkodzi on zatem drewnianej powierzchni. 

 
jak usunąć gumę do żucia z drewna

 

Jak wyczyścić gumę do żucia ze skóry?

Okazuje się, że ze skóry naturalnej lub eko skóry o wiele łatwiej usuniemy gumę, niż ze zwykłych mebli tapicerowanych. W pierwszej kolejności powinniśmy odkleić ze skóry tyle gumy, ile będziemy w stanie. Następnie warto obłożyć to miejsce kostkami lodu i poczekać kilka minut, aż guma stwardnieje i będzie można ją łatwo wykruszyć. 

Na szczęście ze skórzanych mebli łatwo pozbędziemy się też plamy gumie – wystarczy ją wyczyścić za pomocą wilgotnej ścierki z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń.

 

Pralki i suszarki

Jak usunąć gumę do żucia z buta?

Niestety miejskie chodniki są bardzo często obklejone gumami do żucia. W rezultacie bardzo łatwo przeklejają się one do podeszwy naszych butów. W jaki sposób można odkleić gumę z podeszwy, nie niszcząc przy tym buta? Możemy wykorzystać trzy metody:

 • Kostki lodu – są bezpieczne dla obuwia, ponieważ nie zniszczą materiału. Kostki lodu należy włożyć do worka foliowego, a następnie przyłożyć do buta. Po kilkunastu minutach kostki lodu powinny zamrozić gumę, dzięki czemu łatwo będziemy mogli ją zdrapać.

 • Płyn z zapalniczki – zawiera on naftę, która jest łatwopalna, więc przy wykorzystaniu tej metody należy zachować dużą ostrożność. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią wentylację. Kawałek ścierki należy namoczyć w tym płynie, a następnie przetrzeć nim przyklejoną gumę i obserwować, jak się rozpuszcza.  

 • Zmywacz do paznokci – koniecznie musi zawierać w swoim składzie aceton. W tym przypadku postępujemy tak samo, jak z płynem z zapalniczki.

 • Preparat WD-40 – wystarczy spryskać tym preparatem gumę, a następnie usunąć ją za pomocą ścierki.

 
jak-usunac-gume-do-zucia-z-buta.png [181.71 KB]

 

Jak usunąć gumę przyklejoną do ściany?

Jeśli nasza ściana pomalowana jest farbą zmywalną, najlepiej do usunięcia gumy użyć ciepła, np. z suszarki do włosów. Nie należy jednak przykładać suszarki bezpośrednio do ściany, tylko z pewnej odległości nakierować strumień gorącego powietrza na przyklejoną gumę do żucia. Najpierw jednak zaleca się przyłożenie do gumy kawałka papieru lub kartki.

W przypadku, gdy nasza ściana pokryta jest tapetą, to najlepiej wykorzystać metodę na zimno, używając kostek lodu.

 

Jak pozbyć się gumy do żucia z włosów?

Dzieci uwielbiają gumę do żucia. Niestety często wykorzystują ją również do obklejania różnych powierzchni, w tym m.in. włosów swoich koleżanek i kolegów lub rodzeństwa. Jeśli guma znajduje się na końcówkach kosmyków, zawsze możemy delikatnie podciąć włosy, by ją usnąć. Problem natomiast pojawia się, gdy guma znajdzie się u nasady lub w połowie długości włosów. Okazuje się jednak, że jest kilka sprawdzonych metod, które pomogą sprawnie pozbyć się tego lepkiego kłopotu. 

Czym usunąć gumę do żucia z włosów? Możemy wykorzystać kilka metod:

 • Tłuszcz – może to być zwykły olej, margaryna, olej kokosowy, oliwa z oliwek, tłusty krem, a nawet masło orzechowe. Tłuszcz wystarczy nałożyć na gumę i odczekać ok. 20 minut. Następnie należy delikatnie zacząć rozczesywać ją grzebieniem. Jeśli nie uda nam się za pierwszym razem usunąć całej gumy, zabieg trzeba będzie powtórzyć.

 • Kostki lodu – wystarczy obłożyć włosy sklejone gumą kostkami lodu i pozostawić je na ok. 15 minut. Po tym czasie guma powinna stać się na tyle krucha, że będzie można rozdrobnić ją w palcach, a następnie wyczesać grzebieniem. 

 • Alkohol – wystarczy nasączyć wacik kosmetyczny alkoholem i przez jakiś czas pocierać nim sklejone gumą włosy. Alkohol sprawi, że guma stanie się mniej lepka i łatwiej będzie można ją wyplątać z włosów. Musimy mieć jednak na uwadze, że alkohol mocno wysusza włosy, więc po zakończonym zabiegu najlepiej będzie nałożyć na nie odżywkę nawilżającą.

 • Coca-Cola – nadaje się nie tylko do picia, lecz także do usuwania gumy z włosów. Wystarczy zamoczyć w napoju kosmyk włosów z gumą i pozostawić je tak na ok. 10 minut. Następnie należy delikatnie wyczesać gumę grzebieniem. Po zabiegu warto dobrze umyć włosy i nałożyć na nie odżywkę

 
jak usunąć gumę do żucia z włosów
 

Jak usunąć plamę po gumie do żucia?

Nawet jeśli uda nam się szybko i skutecznie usunąć gumę do żucia z ubrania, dywanu, z koca czy tapicerki istnieje duże ryzyko, że pozostanie tam plama. W jaki sposób można ją wywabić z materiału? 

 • Zanim włożymy tkaninę do pralki, warto najpierw spryskać plamę alkoholem leczniczym i delikatnie przetrzeć ją ściereczką. Taki płyn nie powoduje blaknięcia tkanin, więc nie trzeba go wypróbowywać na niewielkiej i niewidocznej części materiału. 

 • Na plamę po gumie do żucia możemy również nałożyć aceton lub zmywacz do paznokci. Tutaj jednak musimy zachować ostrożność, ponieważ aceton może wybielić tkaninę.

 • Plamę możemy też sprać za pomocą mydła w płynie. Najpierw należy zmoczyć tkaninę w wodzie, a następnie na plamę nałożyć warstwę mydła i delikatnie przetrzeć szczoteczką do zębów. 

Po zastosowaniu każdego z tych sposobów odzież należy wyprać w pralce, stosując proszek, płyn lub kapsułki do prania.

 

Podsumowanie

Jak widzicie, istnieje wiele sposobów na to, jak usunąć gumę do żucia z różnych powierzchni. W przypadku tekstyliów bardziej skuteczna może okazać się metoda na zimno, natomiast z twardych powierzchni czasami wystarczy po prostu zeskrobać przyklejoną gumę. Warto jednak zacząć od tych najmniej inwazyjnych sposobów, które nie narażą naszych powierzchni na uszkodzenie. Pamiętajmy, że po odklejeniu gumy, powinniśmy dobrze wyczyścić daną powierzchnię – dotyczy to zarówno ubrania, jak i dywanu czy tapicerki meblowej. 

 
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS