Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czy można przewozić trymer do brody w samolocie?

Coraz więcej osób decyduje się podróżować samolotem jedynie z bagażem podręcznym, aby zredukować koszty wyjazdu i zaoszczędzić czas. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku kilkudniowych wycieczek. Musimy jednak pamiętać, że do bagażu podręcznego nie spakujemy wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy, w tym sprzętów elektronicznych. Sprawdzamy, czy można przewozić trymer do brody w samolocie.

 

Bagaż podręczny a bagaż rejestrowany

Każda linia lotnicza ma swoje indywidualne wytyczne, co do wymiarów, rodzajów i ceny bagaży. Jednak każda z nich oferuje możliwość wykupienia bagażu podręcznego lub rejestrowanego. Czym się różnią?

Jak sama nazwa wskazuje, bagaż podręczny mamy zawsze pod ręką. Zabieramy go ze sobą do samolotu i wkładamy do schowka znajdującego się nad siedzeniem. Zdecydowana większość przewoźników nie pobiera opłat za wniesienie bagażu podręcznego, o ile spełnia on wszystkie wytyczne wskazane przez przewoźnika. Mianem bagażu podręcznego określamy zwykle torebkę, plecak albo torbę na laptopa. Wiele linii umożliwia jednak wniesienie na pokład większego bagażu podręcznego, np. o wadze do 10 kg za dodatkową opłatą.  

Z kolei bagaż rejestrowany to taki, który jest przewożony w luku bagażowym samolotu. Taki bagaż należy odprawić przed wejściem na pokład samolotu. Przeważnie obejmuje on walizki o dużych gabarytach, które pozwolą na spakowanie dużej ilości rzeczy. Ile kilogramów ma bagaż rejestrowany? Wszystko zależy od linii lotniczej, jednak zazwyczaj jego waga waha się od 20 do 32 kg.

 

bagaż podręczny a bagaż rejestrowany
 

Czy wszystko można przewozić w samolocie?

W trosce o swoich klientów linie lotnicze stworzyły wykaz produktów, których nie można wnieść na pokład samolotu. Ograniczenia dotyczą głównie bagażu podręcznego, ale są również zakazane przedmioty, których nie przewieziemy w bagażu rejestrowanym. Należy również pamiętać, że poszczególne kraje na świecie mają swoje przepisy, które określają, jakie produkty można wywozić lub przywozić. Udając się w jakąkolwiek podróż, powinniśmy dobrze zapoznać się z przepisami, gdyż w wielu krajach przewożenie zakazanych przedmiotów jest karane wysoką grzywną albo nawet więzieniem.

Higiena i uroda

Czy można przewieźć trymer do brody w samolocie?

Wiele osób zastanawia się, czy można wziąć do samolotu trymer do brody. W końcu jest on wyposażony w ostrza. Zgodnie z przepisami do bagażu podręcznego nie możemy zabrać samego ostrza albo maszynki, która ma odczepianą końcówkę. Według przepisów ostrze nie może być odsłonięte i musi być przymocowane do uchwytu. A zatem golarka jednorazowa z osłoną na ostrza, golarka elektryczna, trymer do brody czy depilator mogą być przewożone w bagażu podręcznym. 

Mimo tego, że można przewozić trymer do brody w samolocie, pracownik ochrony podczas kontroli może sprawdzić nasze urządzenie i jeśli stwierdzi, że stwarza zagrożenie, ma prawo je odrzucić. 

Oprócz trymera i golarki, do bagażu podręcznego możemy spakować też inny sprzęt AGD. Suszarka do włosów, prostownica, lokówka, szczoteczka elektryczna, małe żelazko czy nawet koc grzewczy – wszystkie te urządzenia możemy spakować zarówno do bagażu rejestrowanego, jak i podręcznego.

 

 

Czy można spakować elektronikę do bagażu podręcznego?

Na razie żaden z przewoźnikików nie wprowadził ograniczeń, jeśli chodzi o wnoszenie na pokład samolotu elektroniki. Popularne urządzenia, takie jak: smartfon, laptop, tablet, smartwatch, smartband, konsola do gier, słuchawki, czytnik e-book czy ładowarka, nie tylko mogą zostać wniesione na pokład samolotu, ale nawet zaleca się przewożenie ich w bagażu podręcznym. Mogą się one bowiem uszkodzić w bagażu rejestrowanym. 

A jak wygląda sytuacja w przypadku selfie sticka w samolocie? Niektórzy zastanawiają się, czy można go przewozić, ze względu na to, że kształtem przypomina kijek. Nie ma z tym jednak żadnych problemów, ponieważ selfie sticki są składane. Można je z powodzeniem zabrać do bagażu podręcznego.

 

 

Czy można przewozić leki w samolocie?

Leki można przewozić zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym. Jeśli będziemy musieli zażyć leki w trakcie lotu albo w krótkim czasie po wylądowaniu, powinniśmy spakować je do bagażu podręcznego. Oprócz lekarstw w postaci tabletek, bez problemu możemy też przewozić syropy i krople. Jakie pojemności są dozwolone? Ze względu na to, że są to niezbędne leki, mogą być przewożone w większej pojemności niż 100 ml. Należy to jednak zgłosić podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Warto pamiętać również o tym, aby leki spakować do osobnej torby, najlepiej w oryginalnych opakowaniach. W niektórych przypadkach należy mieć ze sobą również zaświadczenie lekarskie o przyjmowanych lekach – szczególnie jeśli przyjmujemy leki w zastrzykach.

 

czy można przewozić sprzęt AGD w samolocie

 

Czy do samolotu można wziąć żywność?

O ile zasady dotyczące trymera do brody w samolocie są jasne i stosowane przez wszystkie przewoźników, w przypadku żywności sytuacja jest już bardziej skomplikowana. Na terenie Unii Europejskiej bez problemu przewieziemy: ciastka, batoniki, herbatniki, kanapki, jogurty, budynie, kawy, herbaty, a także napoje i produkty w puszkach, których pojemność nie przekracza 100 ml. Do wielu krajów, np. USA czy Australii nie można natomiast wwozić świeżych warzyw i owoców, nasion, a także produktów pochodzenia zwierzęcego. Zasada ta dotyczy również wwożenia żywności na teren UE z innych krajów (pomiędzy państwami członkowskimi można przewozić każdy rodzaj żywności). Jeśli jednak zamierzamy przywieźć żywność lub napoje jako pamiątki dla bliskich, upewnijmy się na oficjalnych stronach rządowych danego kraju, czy możemy je wnieść na pokład samolotu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o alkohol. Na terenie Unii Europejskiej można przewozić w bagażu podręcznym lub rejestrowanym: 10 litrów napojów spirytusowych, 110 litrów piwa, 90 litrów wina lub 20 litrów wzmocnionego wina. Poza granicami UE limity są znacznie mniejsze: 1 l alkoholu spirytusowego, 4 l wina i 16 l piwa. Należy zaznaczyć, że są to przepisy celne. Każda linia lotnicza ma swoje własne przepisy dotyczące przewożenia alkoholu w samolocie.

 

Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym?

 • Ostre przedmioty – brzytwa, żyletka, cążki do paznokci i skórek, druty i szydełka do robótek, noże i nożyczki o ostrzach dłuższych niż 6 cm, skalpele, strzykawki i igły, szpikulce do lodu i korkociągi, topory, tasaki, siekiery, golarki z odsłoniętymi ostrzami.

 • Sprzęt sportowydeskorolki, kije golfowe, narciarskie, hokejowe i masztowe, łyżwy, strzałki i rzutki, wędki, sprzęt do jazdy konnej itp.

 • Urządzenia elektryczneblender, thermomix, sprzęt do tatuowania.

 • Narzędzia – drobne narzędzia o ostrych końcach, wiertarki, śrubokręty, linie stalowe, kajdanki, młoty, młotki i łomy, itp.

 • Broń – amunicja, pociski, naboje, proce, kusze, łuki, pistolety, karabiny itp.

 • Substancje wybuchowe i łatwopalne – fajerwerki, race, petardy, pojemniki z gazem itp.

 • Substancje chemiczne i toksyczne – gaśnice, kwasy, zasady, sprężone gazy itp.

 • Płyny – w bagażu podręcznym nie można przewozić płynów o pojemności większej niż 100 ml. Łączna pojemność wszystkich przewożonych płynów nie może przekroczyć 1 l.

 

czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym

 

Jakich przedmiotów nie przewieziemy w bagażu rejestrowanym?

Mimo że w bagażu rejestrowanym z powodzeniem przewieziemy większość przedmiotów, których nie można przewozić w bagażu podręcznym, on również ma swoje ograniczenia. Oto przedmioty, które są na czarnej liście:

 • Chemikalia, substancje toksyczne i radioaktywne.

 • Artykuły pirotechniczne – fajerwerki, materiały wybuchowe, dynamit, proch strzelniczy, łatwopalne płyny.

 • Gaśnica, zapalniczka, sprężone gazy. 

 • Powerbank.

 • Części samochodowe – akumulatory, instalacje samochodowe, które miały styczność z paliwem.

 • E-papierosy, e-cygara, e-fajki, elektroniczne papierosy hybrydowe. 

 • Baterie i akumulatory.

Nie ma natomiast zakazu przewożenia w bagażu rejestrowanym urządzeń elektronicznych. Linie lotnicze zalecają jednak, aby elektronika była przewożona w bagażu podręcznym ze względu na ryzyko uszkodzenia, zniszczenia lub zgubienia bagażu rejestrowanego. To samo dotyczy dokumentów, cennych rzeczy, biżuterii, przyrządów optycznych, a także delikatnych i kruchych przedmiotów.

 

czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym

 

Jak podróżować samolotem?

Podróż samolotem powinna być przyjemna, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Musimy pamiętać, aby zabrać na pokład samolotu wszystkie niezbędne przedmioty, czyli dokumenty, portfel, zegarek, leki itp. Przyda nam się też żywność i woda, szczególnie na dłuższych trasach. Jeśli zamierzamy spożywać w samolocie sałatkę czy jogurt, nie zapomnijmy o sztućcach (nie mogą mieć one ostrych krawędzi). Przydatny może okazać się również kubek termiczny, z którego skorzystamy nie tylko w samolocie, lecz także, gdy dolecimy na miejsce. W samolocie przyda się nam również kosmetyczka z podstawowymi kosmetykami do pielęgnacji, czyli ze szczoteczką i pastą do zębów, kremem do rąk, płynem do dezynfekcji, antyperspirantem czy nawilżanymi chusteczkami. 

Aby umilić czas podróży, warto zaopatrzyć się w ulubione książki, magazyny, gry czy słuchawki. W samolocie można również swobodnie korzystać ze sprzętów elektronicznych, np. z laptopa, smartfona czy tabletu. Natomiast, jeśli zamierzamy przespać całą podróż, to z pewnością przyda nam się poduszka – może to być zwykła poduszka lub tzw. poduszka-rogal, która zapewnia odpowiednie podtrzymanie szyi. Pamiętajmy również o tym, aby założyć wygodne ubrania do samolotu.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS