Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Czym się różni trymer od maszynki do włosów?

Golarki, trymery, maszynki jednorazowe, maszynki do strzyżenia włosów – na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które umożliwiają skuteczne usuwanie owłosienia z różnych partii ciała. Nie wszystkie jednak wyglądają i działają w ten sam sposób. Dzisiaj sprawdzimy, czym się różni trymer od maszynki do włosów.  

[Aktualizacja 16.11.2023]

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

 • Trymer to poręczne urządzenie do stylizacji zarostu. Jakie rodzaje trymerów są dostępne na rynku?
 • W sprzedaży znajdziemy wiele urządzeń do strzyżenia i stylizacji włosów oraz zarostu. Jakie są różnice między trymerami, maszynkami do włosów i golarkami?
 • Co lepiej sprawdzi się w naszym przypadku: trymer czy golarka? Czym się różnią oba urządzenia?
 • Jakie są podobieństwa i różnice między trymerami i strzyżarkami do włosów?
 • Czy trymerem można się golić? Jak się nim posługiwać? Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania odnośnie do trymerów.
 • Podpowiemy również, na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze strzyżarki do włosów.

 

Czym jest trymer i do czego służy?

Trymer to poręczne urządzenie z kategorii małego AGD. Do czego służy trymer? Jego zadaniem jest przede wszystkim strzyżenie brody i włosów. Popularne są również trymery, które umożliwiają przycinanie włosów w uszach i nosie. Trymery wyposażone są w wąskie ostrza, dzięki czemu pozwalają na precyzyjne przycinanie włosów w trudno dostępnych miejscach. Ich ostrza zazwyczaj wykonane są ze stali nierdzewnej, ale coraz więcej producentów wyposażona swoje trymery w ostrza tytanowe. 

 

 

Rodzaje trymerów

Oferta trymerów jest bardzo bogata. Klasyczny model służy do przycinania i modelowania zarostu, ale w sprzedaży dostępne są też trymery przeznaczone do usuwania owłosienia z innych partii ciała.

 • Trymer do brody – jak sama nazwa wskazuje, taki trymer służy mężczyznom przede wszystkim do strzyżenia brody, ale można go wykorzystać również do przycinania wąsów, baczków i bokobrodów.

 • Trymer do nosa i uszu – ma charakterystyczną, wąską i podłużną końcówkę, dzięki czemu skutecznie wyłapuje włosy z trudno dostępnych miejsc, tzn. z uszu i nosa. Trymer przeznaczony do uszu i nosa jest bardzo popularny wśród mężczyzn.

 • Trymer do brwi – wyglądem przypomina szminkę, która jest zakończona delikatnym ostrzem. Dzięki niemu możliwa jest dokładna regulacja brwi. 

 • Trymer do ciała – to inaczej trymer męski, ponieważ jest używany głównie przez mężczyzn do przycinania owłosienia w różnych częściach ciała. 

 • Trymer do bikini – jeśli zastanawiacie się, co to jest trymer damski, to jest to właśnie odpowiedź na wasze pytanie. Tego typu trymer umożliwia paniom przycinanie owłosienia w okolicach bikini. Ma jednak kilka dodatkowych końcówek, dzięki czemu można go wykorzystać również do regulacji brwi. 

 • Trymer uniwersalny – dzięki temu, że jest wyposażony w wiele dodatkowych nasadek, jest wielofunkcyjnym urządzeniem. Taki trymer można wykorzystać do podcinania zarostu, usuwania włosów z klatki piersiowej. Trymery wielofunkcyjne pozwalają przycinać włosy w różnych partiach ciała. Co więcej, uniwersalny trymer zastępuje maszynkę. 

 • Golarka hybrydowa – jest to hybryda, golarka i trymer 2w1. Takie uniwersalne urządzenia pozwalają zarówno golić włosy, jak i je przycinać. 

Trymery

Trymer, maszynka do włosów, golarka – porównanie

 

 

Trymer

 

trymer do brody

Golarka elektryczna

 

golarka foliowa

Maszynka do włosów

 

maszynka do strzyżenia włosów

Rodzaje

Trymer do brody, do nosa i uszu, do brwi, do okolic bikini, do ciała, trymer uniwersalny.

Golarka foliowa i głowicowa.

Klasyczna maszynka do strzyżenia włosów.

Rodzaj ostrza

Ostrza trymera są wąskie i precyzyjne. 

Golarka foliowa – ostrza są pokryte folią.

Golarka głowicowa – ostrza mają zazwyczaj dwa lub trzy pierścienie.

Szerokie ostrza.

Przeznaczenie

Do stylizacji brody, wykańczania fryzur, do przycinania włosów w nosie i uszach, a także do przycinania włosów w okolicach bikini.

Do golenia włosów na twarzy.

 

Do strzyżenia włosów na głowie.

 

 
 

Trymer czy golarka? Czym się różnią?

Trymer od golarki można bardzo łatwo odróżnić, nawet po samym wyglądzie, ponieważ są to dwa zupełnie inne urządzenia. Golarki wyposażone są w głowice tnące lub ostrza foliowe, które umożliwiają golenie zarostu. Mają szeroką regulację długości strzyżenia, dzięki czemu pozwalają zgolić włosy nawet na zero

Jeśli chodzi natomiast o trymery, to ich zadaniem jest przycinanie włosów. Dzięki temu, że są mniejsze i mają węższe ostrza, pozwalają na precyzyjne modelowanie zarostu i stworzenie ciekawych stylizacji. 

 

 

Czym się różni trymer od maszynki do włosów?

Trymery i maszynki do włosów (inaczej strzyżarki) pełnią tę samą funkcję – ich zadaniem jest przycinanie włosów. Trymery są jednak przeznaczone głównie do modelowania zarostu i brody, natomiast maszynki pozwalają skrócić włosy na głowie. Oba urządzenia mają pewne wady i zalety, ale z pewnością przydadzą się każdemu mężczyźnie. 

 

Trymer i maszynka do włosów – podobieństwa i różnice

Czym się różni strzyżarka od trymera? Poniżej przedstawiamy kilka ważnych parametrów:

 • System tnący – trymery i maszynki mają wbudowane inne systemy tnące, co wynika z ich przeznaczenia, ponieważ modelowanie zarostu wygląda inaczej niż skracanie włosów na głowie. Trymery przystosowane są do operowania na niewielkich obszarach skóry, dobrze sobie radzą z usuwaniem krótkich i twardych włosów. Ostrza trymera są węższe niż maszynki. Natomiast strzyżarki do włosów mają szerszą powierzchnię golącą i za jednym pociągnięciem zbierają znacznie więcej owłosienia. 

 • Moc silnika – większość maszynek do strzyżenia ma silniki o mocy 5 W lub nieco większe. Natomiast w trymerach producenci stosują przeważnie silniki o niższej mocy – 1,8 W lub 3 W.

 • Zakres ustawień długości – maszynki do włosów oferują większy rozstaw długości strzyżenia niż trymery. Przedział długości strzyżenia w przypadku maszynek jest to zazwyczaj ok. 20-30 mm, a nawet ponad 40 mm. Natomiast w większości trymerów zakres długości strzyżenia wynosi ok. 10 mm.

 • Rozmiar – trymery są mniejsze i smuklejsze od maszynek do włosów, dzięki czemu pozwalają na precyzyjne modelowanie zarostu. 

 • Sposób zasilania – zarówno trymery, jak i maszynki mogą być zasilane sieciowo, akumulatorowo albo akumulatorowo-sieciowo

 
czym się różni trymer od maszynki do włosów

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze trymera?

Na rynku znajdziemy wiele modeli trymerów. Różnią się one wyglądem, funkcjonalnością i ceną, dlatego przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów:

 • Ostrza – większość trymerów ma ostrza wykonane ze stali nierdzewnej, ale niektórzy producenci dodatkowo pokrywają je powłoką tytanową. Wybierając trymer, warto zwrócić, czy ma on mechanizm samoostrzący, dzięki któremu ostrza będą automatycznie się ostrzyć podczas przycinania włosów. 

 • Ilość ustawień długości strzyżenia – każdy trymer do brody oferuje długości cięcia. Zazwyczaj długość reguluje się za pomocą pokrętła, suwaka albo wymiennych nakładkach.

 • Wymienne końcówki – producenci często wyposażają swoje trymery w dodatkowe końcówki, dzięki którym można przycinać owłosienie w innych partiach ciała. Przykładowo nasadka precyzyjna przeznaczona jest do okolic bikini, a nakładka liniowa umożliwia podcinanie włosów w nosie i w uszach.

 • System laserowy – to nowoczesna technologia, dzięki której będziemy mieć pewność, że równo przytniemy zarost. Laser tworzy wyraźną linię przy krawędzi ostrza, co pozwala na bardzo precyzyjne przycinanie włosów.

 • Rodzaj zasilania – trymery mogą być zasilane z sieci albo za pomocą akumulatorów. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zasilanie akumulatorowo-sieciowe. Dzięki niemu można korzystać z trymera bezprzewodowo, a gdyż się rozładuje, podłączyć urządzenie do gniazdka i dokończyć zabieg strzyżenia. 

 • Wodoodporność – jeśli wybierzemy wodoodporny trymer, łatwiej utrzymamy go w czystości. 

 
na co zwracać uwagę przy wyborze trymera

 

Często zadawane pytania o trymerach

Czy można się golić trymerem?

Można, ale jest to dość trudne i mało precyzyjne. Jeśli producenci oferują dodatkowe nasadki do golenia różnych partii ciała, to należy z nich skorzystać. 

Wiele osób zastanawia się ponadto, czy trymerem można ogolić się na zero. Trymer świetnie nadaje się do pracy na niewielkich partiach ciała, ale nie da rady golić na zero. Za pomocą trymera prędzej uzyskamy efekt „trzydniowego zarostu”. 

 

Czy trymerem do brody można strzyc włosy?

Można, ponieważ trymer przeznaczony jest do przycinania włosów. Musimy jednak mieć na uwadze, że efektywność strzyżenia nie będzie tak wysoka jak w przypadku klasycznej maszynki do włosów. Sam zabieg strzyżenia potrwa także o wiele dłużej. 

W niektórych sytuacjach trymer z powodzeniem może zastąpić strzyżarkę. Jeśli jednak często strzyżemy włosy w domu, maszynka do włosów będzie niezbędna. 

 

Maszynki do włosów

Jak posługiwać się trymerem?

Niektórzy zastanawiają się, jak użyć trymera do przycinania włosów. Na szczęście jest to bardzo łatwe. Najpierw należy założyć odpowiednią końcówkę na urządzenie. Następnie przesuwać trymer, lekko dociskając go do skóry, w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosów. Należy pamiętać, aby rozczesać brodę przed użyciem trymera. Ponadto włosy powinny być suche, gdyż mokry zarost bardziej się kręci, co uniemożliwia precyzyjne cięcie. 

 

Czy trymer jest bezpieczny w działaniu?

Używanie trymera do usuwania włosów jest bezpieczne. Trymer działa bezinwazyjnie, a sam zabieg usuwania owłosienia jest precyzyjny i bezbolesny. 

 

Jaką maszynkę wybrać?

Wybór maszynki do włosów nie jest łatwym zadaniem, ponieważ na rynku znajdziemy wiele modeli, różniących się wyglądem, parametrami i ceną. Dlatego podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby dobrać idealną maszynkę do swoich potrzeb.

 • Moc – ten parametr decyduje o tym, jak dana maszynka poradzi sobie ze strzyżeniem grubych i gęstych włosów. Do domowego użytku raczej powinny wystarczyć modele o przeciętnej mocy. Jeżeli jednak mamy naprawdę gęste i sztywne włosy, dobrym zakupem może okazać się profesjonalna maszynka do włosów.
 • Ostrza – mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są ostrza ze stali nierdzewnej, ostrza ceramiczne lub tytanowe. Jeśli chodzi o szerokość ostrza, to optymalna będzie wartość w zakresie od 30 do 45 mm.
 • Zakres długości strzyżenia – długość cięcia można regulować za pomocą wbudowanych nasadek teleskopowych albo dodatkowych nakładek. Zwykle minimalna długość strzyżenia wynosi 0,5 mm, a maksymalna nawet do 5 cm.
 • Sposób zasilania – do wyboru mamy maszynki sieciowe, akumulatorowe albo sieciowo-akumulatorowe. Jeśli często podróżujemy, dobrym wyborem będą maszynki akumulatorowe, z których można korzystać w dowolnym miejscu. Do domowego użytku wydaje się, że najlepsze będą maszynki z zasilaniem sieciowo-akumulatorowym.
 • Wodoodporność – warto zwrócić uwagę, czy maszynka do strzyżenia jest wodoodporna. Dzięki temu będziemy mogli umyć ją pod strumieniem bieżącej wody, a także korzystać z niej pod prysznicem.

Jeżeli zwrócimy uwagę na powyższe parametry, wybór maszynki do włosów z pewnością będzie łatwiejszy. W końcu najlepsza maszynka do włosów to taka, która jest dopasowana do naszych potrzeb i dobrze wywiązuje się z postawionego przed nią zadania.

 

Trymer czy maszynka do włosów – co lepsze?

Wiemy już, czym się różni trymer od maszynki do włosów. Mimo że oba urządzenia służą do przycinania włosów, przeznaczone są do innych partii ciała. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej trymerów z różnymi głowicami oraz maszynek z trymerami, co sprawia, że granica między tymi urządzeniami coraz bardziej się zaciera. Teraz bez problemu kupimy trymer do włosów albo maszynkę do golenia zarostu, dlatego trudno jest jednoznacznie wskazać, który sprzęt jest lepszy. 

Każdy powinien wybrać urządzenie, które lepiej spełni jego potrzeby. Dla kogo maszynka do strzyżenia? Z pewnością sprawdzi się ona u wszystkich mężczyzn, którzy przycinają włosy na głowie w domowym zaciszu. Natomiast po trymer powinni sięgnąć przede wszystkim posiadacze brody

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS