% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81 | od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00
Prostownica do włosów – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?
Idealnie proste, gładkie i w pełni ujarzmione włosy są marzeniem niejednej kobiety. Na szczęście taki efekt można łatwo osiągnąć każdego dnia, i to bez wizyty w salonie fryzjerskim. Pomoże w tym niezawodna prostownica do włosów, która doskonale poradzi sobie nawet z mocno falowanymi, jak i kręconymi włosami. Aktualnie oferta prostownic jest bardzo szeroka, czym więc powinniśmy kierować się przy jej wyborze?
Jaka powłoka płytek?
Na samym początku warto zwrócić uwagę, jaką powłokę mają płytki zamontowane w prostownicy. Jest to bardzo ważny element, ponieważ wpływa na szybkość nagrzewania oraz na bezpieczeństwo naszych włosów. Obecnie możemy wyróżnić kilka rodzajów powłok:
-
Teflonowa – powłoka teflonowa chroni włosy przed wysoką temperaturą. Niestety jest nietrwała i szybko się zużywa, a do tego nierównomiernie nagrzewa, co może powodować przypalanie włosów.
-
Ceramiczna – takie płytki nagrzewają się szybko i równomiernie. Poza tym cechują się śliskością, co sprawia, że włosy do nich nie przywierają. Prostownice z płytkami ceramicznymi są najpopularniejsze na rynku.
-
Tytanowa – płytki z powłoką tytanową odznaczają się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Utrzymują temperaturę na jednym poziomie, dzięki czemu chronią włosy przed niespodziewanymi uderzeniami gorąca.
-
Diamentowa – taka powłoka jest niezwykle twarda i odporna na uszkodzenia. Dobrze sprawdza się w przypadku gęstych włosów i grubych loków.
-
Turmalinowa – składa się z turmalinów, które podczas użytkowania wydzielają jony ujemne, zamykające łuski włosów. Taka powłoka równomiernie się nagrzewa i zapobiega elektryzowaniu się włosów.
-
Lustrzana – prostownica do włosów z takimi płytkami doskonale wygładza włosy i nadaje im odpowiedniego blasku. Płytki lustrzane są bowiem najgładsze ze wszystkich dostępnych na rynku.
Wielkość płytek w prostownicy
Choć może wydawać się to bez znaczenia, wielkość płytek ma duży wpływ na pracę prostownicy i powinna zostać dobrana do rodzaju włosów. W przypadku włosów cienkich i krótkich dobrze sprawdzą się modele z wąskimi i krótkimi płytkami. Będą one nie tylko bardziej poręczne, ale również umożliwią łatwe prostowanie włosów znajdujących się u nasady. Natomiast prostownice z szerokimi i długimi płytkami polecane są dla posiadaczek długich i gęstych włosów.
Moc prostownicy
Prostownica do włosów, jak każdy sprzęt elektryczny, ma określoną moc. Im będzie ona wyższa, tym płytki prostownicy szybciej się nagrzeją, co znacznie przyspieszy czas prostowania włosów. Na rynku można dostać modele, których moc mieści się w granicach od 25 W do 170 W. W przypadku modeli z małą mocą czas nagrzewania może wynosić nawet kilka minut, podczas gdy prostownice o mocy 170 W nagrzewają się w kilkanaście sekund. Moc urządzenia należy więc dobrać do własnych potrzeb. Jeśli prostujemy włosy rano, przed wyjściem na uczelnię czy do pracy, kiedy każda minuta ma znacznie, lepiej wybrać model oferujący wyższą moc.
Regulacja temperatury
Bardzo ważnym parametrem w przypadku prostownic jest regulacja temperatury. Włosy różnią się długością, strukturą i kondycją, dlatego wszystkie nie mogą być prostowane w jednej temperaturze. Dzięki możliwości regulacji każda użytkowniczka będzie mogła dopasować odpowiednią temperaturę do swoich włosów, nie narażając ich na ewentualne przypalenia czy uszkodzenia. W standardowych prostownicach temperaturę reguluje się za pomocą pokrętła. Nowocześniejsze modele są już wyposażone w regulację elektroniczną, która jest zdecydowanie dokładniejsza. Oto kilka wskazówek, jak dobrać temperaturę do rodzaju włosów:
-
100°C – 170°C – włosy cienkie, rozjaśniane, osłabione,
-
170°C - 200°C – włosy normalne i falowane,
-
Powyżej 200°C – włosy długie i gęste, mocno kręcone.

Przydatne funkcje
Prostownica do włosów może być wyposażona w wiele funkcji, dzięki którym codzienne prostowanie staje się łatwiejsze i bardziej przyjazne dla włosów. Jedną z nich jest jonizacja, która wytwarza jony ujemne. Te domykają łuski włosów, przez co stają się one gładsze, bardziej podatne na układanie, a do tego nie elektryzują się. Niektóre prostownice mają wbudowane pojemniki na wodę, dzięki czemu podczas pracy wytwarzają parę wodną. Ma ona korzystny wpływ na włosy, odpowiednio je nawilża i chroni przed wysoką temperaturą. Jeszcze inne modele wydzielają specjalne odżywki podczas nagrzewania, przez co tworzą dodatkową warstwę ochronną dla włosów. Na rynku można spotkać również prostownice, które wytwarzają ultradźwięki i umożliwiają prostowanie na mokro.