% Tygodniowe menu kredytowe - codziennie inna oferta! Raty dostępne w ponad 400 sklepach stacjonarnych | Infolinia (17) 865 26 81   |   od pn. do pt. w godz. 09:00 - 17:00

Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Prostownica, która nie niszczy włosów – jaką wybrać?

Wiele kobiet marzy o idealnie prostych, gładkich i lśniących włosach. Na szczęście mogą one skorzystać z prostownicy, która potrafi poskromić nawet najbardziej niesforne kosmyki i zakręcone loki. Należy jednak pamiętać, że każdy sprzęt wykorzystujący wysoką temperaturę znacznie obciąża i osłabia włosy. Czy istnieje zatem prostownica, która nie niszczy włosów? Podpowiadamy, na jakie prostownice warto zwrócić uwagę, aby zapewnić włosom lepszą ochronę.

Co jest bardziej szkodliwe dla włosów: suszarka czy prostownica?

Stylizacja włosów, czy to za pomocą suszarki, lokówki czy prostownicy, odbywa się z udziałem wysokiej temperatury. To właśnie ona jest największym wrogiem naszych włosów. Powoduje, że włosy stają się matowe, łamliwe, zaczynają się rozdwajać, a następnie wypadać. Jeśli narazimy włosy na temperaturę powyżej 60°C, zaczną zrywać się ich wiązania chemiczne. Powyżej tej wartości następuje zmiana stanu skupienia wody, który jest naturalnym składnikiem pasemek. Woda zostaje zamieniona w parę wodną, co prowadzi do niszczenia keratyny. W konsekwencji włosy stają się suche, kruche i łamliwe. Ponadto tracą swój połysk i zdrowy wygląd.

Zarówno suszarka, jak i prostownica do włosów wykorzystują wysoką temperaturę, dlatego, aby nie zniszczyć włosów, nie powinno się codziennie korzystać z tych urządzeń. Okazuje się jednak, że zdecydowanie bardziej szkodliwa dla włosów jest prostownica niż suszarka. Dlaczego? Głównie z tego powodu, że gorące płytki prostownicy mają bezpośredni kontakt z naszymi włosami. Prostując włosy, koncentrujemy się na określonej powierzchni i przez pewien czas trzymamy prostownicę w jednym miejscu, nadmiernie nagrzewając włosy. Z kolei korzystając z suszarki, ciepło rozprowadzamy po całych włosach, trzymając urządzenie kilka centymetrów od kosmyków. Poza tym suszarki wykorzystują znacznie mniejsze temperatury niż prostownice

Jednak tak jak wspomnieliśmy, oba urządzenia do stylizacji włosów wykorzystują wysoką temperaturę, która działa wręcz destrukcyjnie na nasze włosy. 

 
co jest bardziej szkodliwe dla włosów: prostownica czy suszarka

 

Czy jest prostownica, która nie niszczy włosów?

Wiele osób zastanawia się, czy wszystkie prostownice niszczą włosy. Na to pytanie można odpowiedzieć: tak i nie. 

Wszystkie modele wykorzystują wysoką temperaturę, a do tego mają bezpośredni kontakt z włosami, co prowadzi do przegrzania włosów i ich zniszczenia. Jednak z drugiej strony, jeśli wybierzemy dobrej jakości urządzenie, będziemy regularnie nawilżać włosy, a prostownicę stosować sporadycznie, to nie wpłynie ona aż tak destrukcyjnie na nasze włosy. 

Prostownice

Prostownica, która nie niszczy włosów, czyli jaka?

Jeśli interesuje nas prostownica, która nie niszczy włosów, to przede wszystkim powinniśmy zakupić dobrej jakości urządzenie, które będzie dopasowane do rodzaju i kondycji naszych włosów. Warto zwrócić uwagę na poniższe aspekty.

 

prostownica, która nie niszczy włosów
 
 

Płytki – jaka prostownica najzdrowsza?

Jeśli interesuje nas prostownica, która nie niszczy włosów, to w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jej płytki. Dawniej prostownice wyposażone były w płytki stalowe, które nierównomiernie się nagrzewały, przez co łatwo można było doprowadzić do przesuszenia włosów. Poza tym płytki stalowe miały porowatą powierzchnię, więc powodowały mikrouszkodzenia struktury włosów.

Współczesne prostownice mają jednak bardziej nowoczesne płytki, które są o wiele delikatniejsze dla włosów. Jaka zatem będzie najlepsza prostownica?

 • Prostownica ceramiczna – bardzo szybko i równomiernie się nagrzewa, co pozwala na szybkie prostowanie włosów. Poza tym płytki ceramiczne są stosunkowo śliskie, więc łatwo można je utrzymać w czystości.

 • Prostownica turmalinowa – taki model ma płytki ceramiczne, ale pokryte powłoką turmalinową. Turmaliny są minerałami, które wytwarzają ujemny jony pod wpływem wysokiej temperatury. Sprawia to, że prostownica turmalinowa dobrze zamyka łuski i nie elektryzuje włosów.

 • Prostownica diamentowa – powłoka jest trwała i odporna na zarysowania, a dzięki gładkiej powierzchni bardzo dobrze prostuje włosy. Prostownica z powłoką diamentową szybko się nagrzewa i doskonale nadaje się do prostowania różnych rodzajów włosów – delikatnie falowanych, mocno kręconych, jak i szorstkich. 

 • Prostownica tytanowa – ma idealnie gładkie płytki, które gwarantują najwyższą jakość stylizacji włosów. Dzięki temu nie ciągnie i nie wyrywa włosów. Poza tym tytan szybko się nagrzewa i dobrze rozprowadza ciepło, co znacznie przyspiesza zabieg prostowania włosów.

 

Prostownica parowa

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań w temacie prostowania włosów jest prostownica parowa. Taki model od zwykłej prostownicy różni się przede wszystkim tym, że ma wbudowany zbiornik na wodę. Po podłączeniu wtyczki do prądu woda w zbiorniku zostaje podgrzana, dzięki czemu powstaje para wodna, która przenika do struktury włosa, nawilżając go i odżywiając

Prostownica parowa nie tylko znacznie przyspiesza zabieg prostowania włosów, ale również dba o ich nawilżenie. Jest bezpieczniejsza dla włosów niż tradycyjna prostownica, ponieważ ich nie wysusza, na skutek czego stają się kruche i łamliwe.

Prostownica z jonizacją i keratyną

Jeśli interesuje nas prostownica, która nie niszczy włosów, powinniśmy również zwrócić uwagę na model z keratyną i jonizacją. Jest to tzw. prostownica keratynowa, czyli taka, której płytki pokryte są powłoką keratynową. Jak wiadomo, keratyna to naturalny budulec włosa – odpowiada za jego wzmocnienie, sprężystość oraz gładkość. Poza tym keratyna zabezpiecza włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, jak np. wysokiej temperatury.  

Jak działa prostownica keratynowa? Pod wpływem wysokiej temperatury keratyna pokrywająca płytki zostaje przeniesiona na włosy. Dzięki temu pasma są bardziej odporne na przesuszenie, a do tego zyskują miękkość i zdrowy blask. Warto kupić prostownicę keratynową w pakiecie z jonizacją, która dodatkowo wygładzi włosy oraz sprawi, że nie będą się puszyć ani elektryzować. 

 
jaka prostownica jest najzdrowsza dla włosów

 

Prostownica z podczerwienią

Za jedną z najbezpieczniejszych prostownic dla włosów uważana jest prostownica z podczerwienią. Choć ma podobną budowę do tradycyjnej prostownicy, różni się od niej sposobem działania. Wytwarza bowiem promieniowanie podczerwone, czyli tzw. technologię infrared. Takie promieniowanie odczuwamy za pomocą skóry jako ciepło, które nie jest dla nas szkodliwe. Prostownica na podczerwień ma wiele zalet, przede wszystkim:

 • pobudza produkcję kerato-protein, które wzmacniają włosy.

 • Zapewnia lepsze wchłanianie składników odżywczych z kosmetyków.

 • Wygładza i nawilża włosy.

 • Ciepło na płytkach rozchodzi się równomiernie, dzięki czemu można szybciej wyprostować włosy. 

 • Lepiej chroni włosy przed wpływem wysokiej temperatury.

 

prostownica bezpieczna dla włosów
 

Technologie w prostownicach, które chronią włosy

Producenci prostownic do włosów cały czas poszukują nowych rozwiązań, które pozwoliłby jeszcze bardziej zadbać o włosy i ochronić je przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. Oto niektóre z nich:

 • SenseIQ – jest to nowoczesna technologia marki Philips, którą znajdziemy nie tylko w prostownicach, lecz także w suszarkach i lokówkach tego producenta. Na czym polega? Urządzenie wyposażone jest w cyfrowy czujnik podczerwieni, który monitoruje temperaturę każdego pasma włosów, aby nie doprowadzić do ich przegrzania. Następnie prostownica dobiera odpowiednią temperaturę aż 30 razy w ciągu jednej sekundy, aby zapewnić bezpieczne prostowanie włosów. Oprócz tego technologia SenseIQ sprawia, że włosy zachowują do 70% naturalnego nawilżenia. W ten sposób urządzenie chroni włosy przed przesuszeniem.

 • ThermoShield – to kolejna technologia marki Philips. Zapewnia ona możliwość prostowania włosów ze stałą temperaturą, co zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami termicznymi. Wystarczy jedno pociągnięcie prostownicą, by wygładzić pasmo.

 • StyleAdpat – to innowacyjna technologia stosowana przez markę Remington. Dzięki tej funkcji prostownica uczy się naszych włosów, a następnie dostosowuje parametry, aby zapewnić najlepsze efekty prostowania, jednocześnie dbając o włosy. Na płytkach prostownicy umieszczony jest czujnik, który podczas każdej sesji odczytuje temperaturę ponad 2500 razy. Następnie przekazuje odczyty do mikroprocesora, a wskaźnik LED obraca się i dostosowuje odpowiednią temperaturę płytek. 

 • ThermoControl – ta technologia stosowana jest w prostownicach marki Rowenta. Odpowiada za stałą dystrybucję ciepła na całej powierzchni płytek, co zapewnia szybką stylizację oraz ochronę włosów.

 
nowoczesne technologie w prostownicach do włosów
 

Jak prostować włosy, żeby ich nie niszczyć?

Przeglądając strony internetowe, coraz częściej możemy natrafić na pytania typu: „jak zdrowo prostować włosy?” albo „co zrobić, żeby nie niszczyły się włosy od prostownicy?”. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że stylizację wysoką temperaturą można przeprowadzać jedynie na zdrowych włosach. Jeżeli włosy są suche, kruche i łamliwe, to nawet profesjonalna prostownica, która nie niszczy włosów, może im mocno zaszkodzić. W pierwszej kolejności należy zatem odbudować włosy, a na czas pielęgnacji odstawić wszystkie urządzenia, których działanie opiera się o wysoką temperaturę. 

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia włosów podczas prostowania, należy przestrzegać kilku wskazówek.

Prostujemy wysuszone włosy 

Jedną z najważniejszych zasad jest to, aby prostować wyłącznie czyste i wysuszone włosy. Jeśli będziemy prostować wilgotne włosy tradycyjną prostownicą, to możemy łatwo uszkodzić ich strukturę. Poza tym istnieje ryzyko porażenia prądem. Najlepiej zatem prostować włosy kilka godzin po wysuszeniu, gdy będziemy mieć pewność, że są już całkowicie suche.

Rozczesujemy włosy przed prostowaniem

Przed przystąpieniem do prostowania powinniśmy dokładnie rozczesać włosy. Nie dość, że znacznie ułatwi nam to pracę, to jeszcze unikniemy sytuacji, w której prostownica ciągnie lub łamie włosy. 

 
jak prostować włosy, żeby ich nie zniszczyć
 

Nakładamy termoochronny kosmetyk 

Niezależnie od tego, czy zamierzamy korzystać z prostownicy, lokówki, czy może karbownicy do włosów, zawsze powinniśmy nakładać na włosy kosmetyk termoochronny. Jego zadaniem jest zabezpieczenie pasma włosów przed nadmiernym działaniem ciepła. Kosmetyki termoochronne dostępne są w formie sprayów, mgiełek lub olejków. Po naniesieniu preparatu na włosy tworzy on warstwę ochronną. 

Dostosowujemy odpowiednią temperaturę

Dobra prostownica, która nie niszczy włosów to model wyposażony w regulację temperatury. Dzięki tej praktycznej funkcji możemy dobrać temperaturę odpowiednią do rodzaju i kondycji naszych włosów. 

Na ilu stopniach prostować włosy? Jeśli nasze włosy są cienkie, słabe i łamliwe, to najlepiej ustawić jak najniższą temperaturę np. 80°C. Natomiast w przypadku włosów mocnych i grubych możemy ustawić zdecydowanie wyższą temperaturę, np. 180-200°C. Prostownica do włosów rozjaśnionych lub farbowanych nie powinna być ustawiona na wartość wyższą niż 150°C.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak prostować włosy, żeby ich nie spalić, to właśnie regulacja temperatury jest tu odpowiednią odpowiedzią. 

 
jak prostować włosy, żeby ich nie spalić
 

Stosujemy odpowiednią technikę prostowania 

Aby zminimalizować ryzyko zniszczenia włosów, powinniśmy również stosować odpowiednią technikę podczas prostowania. Warto podzielić włosy na mniejsze pasma, aby jedno posunięcie prostownicą wystarczyło do wyprostowania włosów. Oprócz tego powinniśmy pamiętać, aby prostować włosy płynnie, czyli nie zatrzymując się na dłużej w wybranych miejscach, bo mogą powstać zagniecenia. 

Konserwujemy prostownicę

Jeżeli zależy nam na tym, aby prostownica służyła nam jak najlepiej i jak najdłużej, musimy o nią dbać. Chodzi głównie o regularne czyszczenie płytek, które ma również wpływ na nasze włosy. Jeśli będą na nich zalegać zabrudzenia, płytki prostownicy nie będą gładko sunąć po włosach, co może doprowadzić do ciągnięcia, a nawet wyrywania pojedynczych kosmyków.

Po każdym użyciu, gdy prostownica ostygnie, warto przetrzeć płytki miękką i lekko zwilżoną ściereczką, aby usunąć z nich resztki kosmetyków. Aby ochronić płytki przed zarysowaniem i zabrudzeniem, warto przechowywać prostownicę w specjalnym etui ochronnym.

Włosy prostujemy sporadycznie

Codzienne prostowanie włosów nie jest wskazane dla żadnego typu włosów, nawet tych zdrowych, grubych i mocnych. Prostownicę należy zatem używać okazjonalnie, np. przed wyjściem na imprezę czy jakąś uroczystością. 

Co ile dni można prostować włosy? Prostownicy nie powinniśmy używać częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Jeśli nasze włosy są mocno rozjaśnione albo suche, to najlepiej w ogóle nie korzystać z tego narzędzia do stylizacji. 

 
jak prawidłowo prostować włosy
 

Prostownica, która nie niszczy włosów – podsumowanie

Każdy sprzęt do stylizacji wykorzystujący wysoką temperaturę negatywnie wpływa na kondycję naszych włosów. Często jednak bywa tak, że niszczymy włosy nie przez wysoką temperaturę, a przez nieumiejętne korzystanie z prostownicy. Jeśli zatem będziemy stosować się do opisanych wyżej wskazówek, a z prostownicy korzystać sporadycznie, to z pewnością nasze włosy nie odczują żadnych zmian po zabiegu. 

 

Produkty powiązane
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 9:00-17.00
NAPISZ DO NAS