Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Podstawowe i nowoczesne funkcje maszyn do szycia

Z maszyn do szycia korzystają już nie tylko krawcowe. Moda na domowe przeróbki ubrań i wszelkie DIY sprawia, że coraz więcej osób decyduje się rozpocząć swoją przygodę z szyciem. W Internecie można znaleźć wiele filmików o nauce szycia, a nowoczesne technologie i funkcje maszyn sprawiają, że samodzielne szycie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Sprawdźmy, jakie są najbardziej nowoczesne funkcje maszyn do szycia i jakie podstawowe funkcje powinna mieć maszyna dla początkującego użytkownika. 

 

Rodzaje maszyn do szycia

Ze względu na sposób pracy, maszyny do szycia możemy podzielić na trzy rodzaje: mechaniczne, elektroniczne i komputerowe. Maszyny mechaniczne nawiązują do tradycyjnych modeli, które do rozpędu wykorzystywały specjalny mechanizm ukryty w pedale. Współczesne modele mechaniczne są już wyposażone w silniki elektryczne, ale uruchamianie i regulowanie tempa pracy nadal odbywa się poprzez naciśnięcie pedału. Natomiast parametry dotyczące ściegu ustawia się ręcznie. Mechaniczne maszyny do szycia są najtańsze i najmniej zaawansowane spośród wszystkich urządzeń dostępnych na rynku. Dla osób zajmujących się zawodowo krawiectwem z pewnością okażą się niewystarczające. 

Bardziej zaawansowane są elektroniczne maszyny do szycia. Nie mają one pokręteł ani suwaków, ale wyposażone są w specjalne przyciski elektroniczne, które służą do obsługi maszyny. Tak więc rodzaj ściegu, jego szerokość czy głębokość ustawia się poprzez naciśnięcie konkretnego przycisku. Co więcej, te ustawienia można swobodnie regulować we własnym zakresie. Maszyny elektroniczne wyposażone są również w ekrany LCD, na których pojawiają się wszystkie wybrane ustawienia. 

Trzecim i zdecydowanie najbardziej zaawansowanym rodzajem maszyny do szycia jest maszyna komputerowa. Na pierwszy rzut oka różnica między nią a maszyną elektroniczną jest niewielka. Zaletą maszyny komputerowej jest jednak to, że ma wbudowaną pamięć, która pozwala na zapisywanie własnych ustawień, zapamiętywanie wzorów czy łączenie kilku różnych funkcji. Są to profesjonalne maszyny szwalnicze, które dedykowane są dla najbardziej wymagających użytkowników, zajmujących się szyciem zawodowo. 

 
 rodzaje-maszyn-do-szycia.jpg [172.72 KB]

 

Jakie funkcje oferują dobre maszyny do szycia?

W sprzedaży nie brakuje maszyn do szycia. Różnią się one nie tylko sposobem działania i obsługą, ale również dostępnymi parametrami i funkcjami. Dobra maszyna do szycia powinna jednak oferować możliwość pracy z różnymi materiałami i pozwalać na wykonywanie podstawowych czynności. Wybierając maszynę, warto zwrócić uwagę, czy oferuje następujące funkcje:

 • Wybór ściegów – maszyny do szycia oferują od kilku do nawet kilkudziesięciu rodzajów ściegów. Im większa liczba ściegów w maszynie, tym większe możliwości podczas szycia. 

 • Regulacja długości ściegów – warto wybrać maszynę z płynną regulacją. Dzięki temu nie trzeba będzie przerywać pracy, aby dostosować długość ściegu do konkretnego materiału.

 • Regulacja szerokości ściegów – dzięki tej funkcji będzie można zmieniać szerokość ściegu, nie przerywając pracy. 

 • Wszywanie zamka błyskawicznego – tę funkcję powinna mieć każda maszyna do szycia, gdyż uszkodzenia zamka błyskawicznego są jednymi z najczęstszych w przypadku odzieży. 

 • Cerowanie – jest to funkcja, która służy do cerowania i naprawy niewielkich rozdarć.

 • Pikowanie – ta funkcja pozwala z kolei na szycie ocieplanych kurtek, narzut czy kołder. 

 

Maszyny do szycia

Nowoczesne funkcje maszyn do szycia

Elektroniczne i komputerowe maszyny do szycia oferują jednak o wiele więcej możliwości. Mają więcej dostępnych ściegów, pozwalają dopasować właściwą stopkę, a poza tym są łatwiejsze i przyjemniejsze w codziennej obsłudze. Oto najważniejsze nowoczesne funkcje maszyn do szycia, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia:

 • Automatyczne nawlekanie igły – dzięki niej już nigdy więcej nie będziemy musieli wytężać wzroku i tracić czasu na nawlekanie igły. Ta funkcja przyda się szczególnie podczas pracy przy słabym oświetleniu. 

 • Automatyczne pozycjonowanie igły – to praktyczna funkcja, która pozwala ustalić, czy w momencie przerwania pracy, igła ma znaleźć się w pozycji górnej, czy dolnej. Jest szczególnie przydatna przy planowanej zmianie kierunku szycia. Ta funkcja zazwyczaj dostępna jest w komputerowych maszynach do szycia. 

 • Lustrzane odbicie – funkcja lustrzanego odbicia pozwala „odbić” ścieg w osi pionowej lub poziomej. Dzięki temu zyskamy symetryczne wzory ściegów

 • Funkcja podwójnej igły – podwójna igła służy do podwijania krawędzi materiału i tworzenia wielokrotnych ściegów ozdobnych. Sprawdzi się do szycia z różnych rodzajów tkanin. 

 • Funkcja szycia wstecznego – jest to funkcja, którą można znaleźć w wielu maszynach do szycia. Wykorzystuje się ją do zabezpieczenia ściegu podczas jego rozpoczynania lub kończenia. Poza tym szycie wsteczne można wykorzystać do zmiany kierunku szycia. 

 • Czujnik grubości materiału – dzięki niemu bez problemu poradzimy sobie ze zszywaniem tkanin o zróżnicowanej grubości. Podczas pracy czujnik wykryje grubość materiału i automatycznie dopasuje do niego siłę docisku stopki

 • Czujnik zerwania nici – dzięki specjalnemu czujnikowi maszyna zatrzyma pracę albo powiadomi użytkowania o tym, że nić się skończyła lub została zerwana. 

 • Auto nawijacz szpulkiwbudowany szpulownik służy do nawijania nici na szpulkę, co znacznie przyspiesza i ułatwia pracę. 

 • Wyszywanie liter i cyfr – tę opcję spotkamy w najbardziej zaawansowanych maszynach komputerowych. Zazwyczaj oferują one do wyboru kilku rodzajów czcionek i wielkości liter. Ta funkcja przyda się przy tworzeniu spersonalizowanych projektów, wyszywaniu inicjałów lub całych imion.

 • Projektowanie ściegów – niektóre maszyny nie tylko oferują kilkaset ściegów do wyboru, ale również pozwalają na samodzielne ich projektowanie. Wystarczy narysować wzór na dołączonej przez producenta karcie, oznaczy numerami wkłucia i wprowadzić je w odpowiedniej kolejności do pamięci maszyny

To tylko niektóre nowoczesne funkcje maszyn do szycia. Ich liczba jest o wiele większa. Jeśli zależy nam na rozbudowanym i funkcjonalnym urządzeniu, powinniśmy zastanowić nad zakupem maszyny przemysłowej lub pół-przemysłowej. Takie modele mają większą wagę i wymiary, ale za to oferują dużą moc i prędkość szycia. 

 

 

Jaką maszynę do szycia wybrać?

Bogata oferta maszyn do szycia sprawia, że wybór tej jedynej może okazać się nie lada wyzwaniem. Po inną maszynę sięgną poczatkujący użytkownicy, a jeszcze inną wybiorą osoby, które zajmują się szyciem zawodowo. W obu przypadkach warto jednak wybierać spośród marek, które specjalizują się w produkcji maszyn do szycia, np. Łucznik, Singer, Brother, Minerva, Juki, Janome, Husqvarna czy Redstar. Aby ułatwić wybór odpowiedniej maszyny, przygotowaliśmy krótki ranking polecanych modeli, które zbierają pozytywne opinie wśród użytkowników:

 • Maszyna do szycia Łucznik Mini – to tania maszyna do szycia przeznaczona dla początkujących użytkowników. Została wyposażona w chwytacz rotacyjny, oświetlenie LED, regulator obrotów i uniwersalną stopkę. Poza tym maszyna oferuje 12 programów szycia, funkcję szycia automatycznego, regulację naprężenia nici czy nawijanie nici na szpulkę.

 • Maszyna do szycia Łucznik Ewa 2014 II – została wyposażona w chwytacz wahadłowy i oferuje 38 różnych ściegów, m.in. overlock, elastyczny, kryty, prosty czy dekoracyjny. W jej wyposażeniu znajduje się oświetlenie, nożyk do obcinania nici, stopki, igły i zapasowe szpulki. Oferuje również możliwość szycia wstecz, zastosowania podwójnej igły, wykańczania brzegów czy wszywania guzików.

 • Maszyna do szycia Husqvarna E20 – ma ona aż 70 różnych funkcji szyjących, w tym 32 rodzaje ściegów. Dzięki regulacji dociski stopki maszyna dobrze sprawdzi się przy szyciu i pikowaniu grubych materiałów. Będzie odpowiednia zarówno do tapicerki, kołder, narzut, jak i do odzieży wykonanej z grubych tkanin. Jeśli chodzi o nowoczesne funkcje maszyn do szycia, to ten model oferuje szycie wsteczne, automatyczne nawlekanie igły, szycie podwójną igłą czy naszywanie aplikacji

 
jaka-maszyne-do-szycia-wybrac.jpg [153.21 KB]
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS