Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Maszyna do szycia z overlockiem - jaką wybrać?

Coraz popularniejsze staje się przerabianie i skracanie ubrań czy szycie ciuchów według własnych projektów. Nic więc dziwnego, że maszyny do szycia przeżywają prawdziwy renesans. W sprzedaży dostępne są zarówno modele dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Dużą popularnością cieszy jednak maszyna do szycia z overlockiem. Czym się charakteryzuje takie urządzenie? 

Rodzaje maszyn do szycia

Na wstępie warto sprawdzić, co kryje się pod nazwą „maszyna do szycia z overlockiem”. Każdy z nas ma bowiem inne wyobrażenia, co do takiego urządzenia. Okazuje się, że maszyna do szycia i overlock to dwa zupełnie różne urządzenia. 

 • Maszyna do szycia wieloczynnościowa - to popularne urządzenie, służące do łączenia materiałów za pomocą nici poprzez tworzenie szwów. W sprzedaży dostępne są następujące rodzaje maszyn:
 • Maszyny do szycia mechaniczne - to najstarszy typ maszyn do szycia. Takie modele są sterowane manualnie, co oznacza, że wszystkie parametry trzeba ustawiać ręcznie. Pomimo tego maszyny mechaniczne wciąż cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów.

 • Maszyny do szycia elektroniczne - takie modele są bardziej zaawansowane niż maszyny mechaniczne. Są wyposażone w duże wyświetlacze LCD, a do sterowania służą przyciski, a nie suwaki i pokrętła. 

 • Maszyny do szycia komputerowe - są to najbardziej zaawansowane modele ze wszystkich maszyn do szycia. Mają wiele programów i wbudowaną pamięć, co umożliwia zapisanie konkretnych ustawień dla danego ściegu lub sekwencji wzorów. Co więcej, maszyny komputerowe umożliwiają wyszywanie słów. 

 • Overlock - to niewielkie urządzenie krawieckie, którego głównym zadaniem jest obszywanie na krawędziach, wyrównywanie krawędzi z pomocą noża, a także zszywanie i obrzucanie (obrabianie) brzegów materiałów. Choć overlock wygląda jak kompaktowa wersja maszyny do szycia, znacznie się od niej różni. Ma bowiem wbudowane specjalne noże, które przycinają krawędź materiału, a także dwa transportery pod stopką. Czy overlockiem można szyć? W praktyce możliwe jest szycie przy pomocy kilku nici jednocześnie - od 2 do 5, co znacznie przyspiesza pracę. Dzięki temu owerlok jest w stanie połączyć ze sobą nawet trudne i elastyczne materiały. Poza tym jest nawet dwukrotnie szybszy niż standardowa maszyna do szycia. 

 

Maszyna do szycia vs overlock

4k-full-hd-ultra-hd-co-to-jest.jpg [54.78 KB] overlock-wyglad.jpg [96.90 KB]

 

Maszyna do szycia z overlockiem - co to jest?

Maszyna do szycia nigdy nie będzie owerlokiem. Chociażby dlatego, że pozwala nam tworzyć ściegi związane z dwóch nici, a owerlok umożliwia szycie nawet pięcioma nićmi. Poza tym owerlok używa chwytaczy zamiast szpulek. Różnice między tymi dwoma urządzeniami są dość duże i to zarówno w wyglądzie, jak i pod względem funkcjonalności.

Natomiast maszyna do szycia z overlockiem to po prostu maszyna wieloczynnościowa, która została wyposażona w funkcję ściegu owerlokowego. Taki ścieg może przybierać różne kształty.

 
maszyna do szycia z overlockiem

 

Do czego służy maszyna do szycia z overlockiem?

Maszyna do szycia z funkcją overlock nie dorówna klasycznemu owerlokowi pod względem ściegu. Taki ścieg wykonany przez owerlok lub jego odmianę - coverlock, jest bardzo estetyczny i łatwy do sprucia. Poza tym owerlok ma wbudowany nóż, który obcina materiał na wysokości wymaganej do równomiernego obszycia. Dzięki temu zarówno cięcie i szycie jest idealnie umiejscowione przy brzegu materiału.

Natomiast zwykła maszyna do szycia jedynie naśladuje obszycie za pomocą overlocka. Taki ścieg owerlokowy można wykonać w pewnej odległości od brzegu, zostawiając kawałek materiału do ręcznego obcięcia nożyczkami lub wbijać się po zewnętrznej stronie równo z brzegiem materiału. Do prawidłowego wykonania takiego ściegu bardzo przydatna jest stopa overlockowa, która swoją budową przypomina prawdziwego overlocka. Nitka układa się na specjalnym języczku stopki, a następnie zsuwa się z niego. Dzięki temu ryzyko ściągnięcia (zmarszczenia) brzegów materiału jest o wiele mniejsze. Stopka sprawia, że efekt końcowy ściegu jest o wiele lepszy i bardziej estetyczny.  

 

Ścieg owerlokowy wykonany na owerloku

 

ścieg owerlokowy w owerloku

Ścieg owerlokowy wykonany maszyną do szycia

 

ścieg owerlokowy w maszynie do szycia

Źródło: www.galerialucznik.pl

 

Czy wszystkie maszyny mają owerlok? 

Obecność ściegów overlockowych jest już raczej standardem we współczesnych maszynach do szycia. Tę funkcję znajdziemy nawet w najmniej zaawansowanych modelach. Jedynie maszyny miniaturowe oraz te przeznaczone dla dzieci mogą nie mieć tej opcji. 

 

Maszyny do szycia

Jak wybrać maszynę do szycia z overlockiem?

Niezależnie od tego, na jaką maszynę do szycia się zdecydujemy, przed zakupem powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej funkcjami. Oto najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę:

 • Chwytacz - to ważna część maszyny, ponieważ jest on odpowiedzialny za wiązanie nici i powstawanie ściegu. Maszyny wyposażone są w chwytacze rotacyjne lub wahadłowe. W tym pierwszym szpulka umieszczona jest poziomo, natomiast w drugim poziomo. 

 • Regulacja długości i szerokości ściegu - w zależności od rodzaju maszyny, regulacja odbywa się poprzez pokrętła, suwaki lub przyciski. W maszynach mechanicznych szerokość ściegu zazwyczaj nie przekracza 5 mm, natomiast w najbardziej zaawansowanych maszynach komputerowych może wynosić nawet 9 mm

 • Liczba ściegów - im droższa maszyna, tym więcej ściegów oferuje. Warto zatem dobrze przemyśleć, które z nich będą najczęściej wykorzystywane. Dla początkującego absolutnym minimum są ściegi proste i zygzakowe (klasyczne).

 • Wolne ramię - umożliwia szycie na okrągło, np. nogawek czy rękawków. 

 • Nawlekacz igły - nawlekanie overlocka czy zwykłej maszyny wielu osobom sprawiało problemy. Ta funkcja pomoże w przewleczeniu nitki przez oczko igły, dzięki czemu oszczędzimy czas i skupimy się na swoim projekcie.

 • Szycie wsteczne - to przydatna funkcja, która służy do rozpoczynania i zakańczania ściegów.

 • Dodatkowe funkcje - maszyny do szycia są wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, jak np.: szycie podwójną igłą, ryglowanie czy obcinanie nici. Przed zakupem powinniśmy zastanowić się, które z nich przydadzą nam się podczas szycia. 

 
maszyna do szycia z overlockiem
 

Czy warto kupić maszynę do szycia z funkcją overlock?

Maszyna do szycia z overlockiem powinna spokojnie wystarczyć na domowe, amatorskie warunki. Jeśli szyjemy dla siebie, dla rodziny czy znajomych, ścieg owerlokowy wystarczy, by nadać ubraniom estetycznego wyglądu. Decydując się na zakup takiej maszyny, oszczędzimy trochę gotówki, ponieważ nie będziemy musieli kupować osobno maszyny i owerloka. Wiąże się to również z oszczędnością miejsca. 

 

 

Jaką wybrać maszynę do szycia z overlockiem?

Na rynku znajdziemy mnóstwo różnorodnych ofert maszyn do szycia z funkcją overlock. Różnią się one możliwościami i zastosowaniem, dlatego przed zakupem należy zapoznać się z ich specyfikacją techniczną. Planując zakup takiego urządzenia, warto wziąć pod uwagę marki, które specjalizują się w produkcji tego typu urządzeń. Należą do nich:

 • Łucznik - maszyny do szycia Łucznik od wielu lat goszczą w polskich domach. Doskonale nadają się do użytku domowego. Są funkcjonalne i łatwe w obsłudze, a do tego dostępne w przystępnej cenie. Obecnie dużą popularnością cieszą się maszyny takie jak: Łucznik Zofia, Łucznik Milena czy Łucznik Kornelia. Wszystkie umożliwiają tworzenie ściegu owerlokowego.

 • Janome - najbardziej wymagający użytkownicy powinni zwrócić uwagę na maszyny do szycia Janome, które od lat zajmują czołowe miejsca w rankingach popularności. Są funkcjonalne, łatwe w obsłudze, a poza tym oferują wiele przydatnych ściegów. Maszyny Janome sprawdzą się zarówno do domowego użytku, jak i w profesjonalnych zakładach krawieckich. Do najbardziej polecanych maszyn tej marki należą: Janome Jubilee 60507 oraz Janome Juno E1030.

 • Singer - maszyny do szycia tego producenta są bardzo wytrzymałe, a praca z nimi jest prosta i wygodna. Oferują wszystkie najpotrzebniejsze udogodnienia, a te najbardziej zaawansowane mają nawet kilkadziesiąt rodzajów ściegów. Wśród polecanych maszyn do szycia marki Singer znajdują się: Singer HD 4423 i Singer 4411

Mając do wyboru tak wiele dobrych jakościowo sprzętów, trudno jest podjąć właściwą decyzję zakupową. Warto zatem sprawdzić ranking najczęściej kupowanych maszyn do szycia i przeczytać opinie klientów. Taka wiedza jest bardzo cenna i z pewnością pomoże nam dokonać zakupu odpowiedniej maszyny do szycia z overlockiem. 

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS