Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jakie są rodzaje ściegów i szwów?

Szycie dla wielu osób jest pasją i miłym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Wymaga jednak precyzji i staranności wykonania, a także ciągłego podnoszenia wiedzy i umiejętności. Podstawą w szyciu jest znajomość ściegów i szwów, które pozwolą prawidłowo łączyć kawałki materiałów, wykańczać brzegi tkanin czy wyszywać fantazyjne wzory. Z naszego poradnika dowiecie się, jakie są najpopularniejsze rodzaje ściegów i szwów krawieckich

 

Jakie wyróżniamy rodzaje ściegów?

Zanim poznamy rodzaje ściegów i szwów, najpierw powinniśmy wyjaśnić, czym te pojęcia różnią się od siebie. Ścieg to odcinek nici, który został przewleczony między jednym nakłuciem igły a drugim. Jest to również sposób prowadzenia nici, która łączy materiały włókienne podczas szycia. Z kolei szew to po prostu miejsce zszycia nićmi kawałków materiału, tworzących wykończoną krawędź. 

Jeśli chodzi o ściegi, to możemy wyróżnić: ściegi maszynowe, ręczne, ściegi do robienia na drutach, a także ściegi hafciarskie.

 

 

Rodzaje ściegów maszynowych

Ściegi maszynowe możemy podzielić na dwie kategorie – podstawowe i ozdobne. Te pierwsze służą jedynie do łączenia kawałków materiałów i zazwyczaj dostępne są we wszystkich rodzajach maszyn do szycia. Z kolei ściegi dekoracyjne, zwane satynowymi, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są głównie do celów dekoracyjnych. Można je wykorzystać do przyszywania aplikacji, łączenia materiałów, wyszywania wzorów czy ozdabiania szytych przedmiotów. Ściegi ozdobne dają niemal nieograniczone możliwości, ale jednak będą znacznie rzadziej wykorzystywane niż ściegi podstawowe.

Ściegi podstawowe maszynowe:

 

ścieg prosty maszynowy

 • Ścieg prosty (stębnowanie, stębnówka) – to ścieg uniwersalny i wielozadaniowy. Jest najczęściej wykorzystywany, ponieważ można go wykorzystać praktycznie do wszystkiego, np. do wszywania zamków, zszywania dwóch części materiału czy do podwijania tkaniny. Ścieg prosty może mieć różną gęstość. 

ścieg zygzakowaty maszynowy

 • Ścieg zygzakowaty – używa się go do obrzucania zapasów szwów, czyli do zabezpieczania krawędzi przed strzępieniem. Każdy materiał, który utniemy, powinniśmy zabezpieczyć ściegiem zygzakowatym. Tego typu ścieg umożliwia również wszywanie gumek czy obrzucanie dziurek na guzik. Istnieje możliwość dopasowania zarówno szerokości, jak i długości ściegu. 

 ścieg kryty maszynowy

 • Ścieg kryty – umożliwia podszywanie dolnych części garderoby, np. spódnic, sukienek czy spodni. Ścieg kryty jest z wierzchu niewidoczny. Istnieje kilka rodzajów tego ściegu, m.in. ścieg kryty z szyną prowadzącą czy ścieg kryty ze stopką ściegu krytego.

ścieg owerlokowy zamknięty ścieg owerlokowy otwarty

 • Ścieg owerlokowy – stosowany jest w miejscach, w których trzeba połączyć kawałki materiału albo dokonać obrębiania, czyli wykańczania brzegów w taki sposób, aby się nie strzępiły. Występuje ścieg owerlokowy zamknięty i ścieg owerlokowy otwarty.

ścieg okrętkowy maszynowy

 • Ścieg okrętkowy (ścieg obrzucany) – należy do ściegów brzegowych. Pozwala wzmocnić i wykończyć krawędzie grubych materiałów. Ścieg na okrętkę często wykorzystywany jest dekoracyjnego obrabiania odzieży i koców. 

ściegi ryglujące maszynowe

 • Ściegi blokujące – dzięki nim można rozpocząć szycie od funkcji ryglowania nici. Wówczas maszyna do szycia wykona kilka ściegów do przodu i do tyłu, a dopiero później rozpocznie szycie. 

 

Rodzaje ściegów ozdobnych w maszynach do szycia:

 

ścieg elastyczny maszynowy
 • Ścieg elastyczny – stosuje się go do rozciągliwych materiałów, np. dzianin. Istnieje kilka odmian tego ściegu, m.in. ścieg elastyczny zygzakowaty, ścieg elastyczny siatkowy (do wszywania gumki) czy ścieg elastyczny z dwoma ściegami. 

ścieg łukowy maszynowy
 • Ścieg łukowy – doskonale sprawdzi się jako zakończenie szwu.

ścieg muszelkowy maszynowy
 • Ścieg muszelkowy – to kolejny ze ściegów ozdobnych. Najczęściej wykorzystywany jest do obszywania kołnierzy, kieszeni czy damskiej bielizny.

ścieg mostkowy maszynowy
 • Ścieg mostkowy – stosowany jest do wykonywania dekoracyjnych ściegów mereżkowych i pikowanych.
ścieg piórkowy maszynowy
 • Ścieg piórkowy – wzmacnia elastyczne i lniane tkaniny. Ścieg ten wykorzystywany jest do podszywania bielizny, do dekoracyjnego obrębiania, a także do pikowania. 

ścieg jodełkowy maszynowy
 • Ścieg jodełkowy – to dekoracyjny ścieg zewnętrzny, wykorzystywany głównie do obszywania koców, obrusów, a także sukna.

ścieg maszynowy plaster miodu
 • Ścieg plaster miodu – stosuje się go głównie do wszywania gumek i pokrywania szwów na materiałach typu frotte. 

ścieg krzyżykowy maszynowy
 • Ścieg krzyżykowy – służy do tworzenia konturów i wzorów. 

szycie podwójną igłą - przycisk
 • Szycie podwójną igłą – ten ścieg umożliwia wykonanie szwu dwukolorowego albo prowadzenie obok siebie dwóch równoległych ściegów prostych. Aby móc z niego skorzystać, należy zamontować w maszynie podwójną igłę

szycie wsteczne - przycisk
 • Ścieg wsteczny – to tzw. szycie wstecz lub rygiel. Taki ścieg wykorzystywany jest do zakończenia szwu i zabezpieczenia przed pruciem. Funkcja ryglowania zazwyczaj uruchamiana jest przez odpowiedni przycisk lub dźwignię w maszynie do szycia. 

 

W maszynach do szycia możemy znaleźć mnóstwo dodatkowych ściegów ozdobnych, które będą wyszywać litery i cyfry, a także rozmaite wzory, np. auta, łapki, kółka, trójkąty. Nie są one niezbędne w maszynie do szycia, ale z pewnością przydadzą się, jeśli będziemy szyć odzież czy wyposażenie dla dzieci. 

 
rodzaje ściegów maszynowych

 

Rodzaje ściegów ręcznych

Szycie ręczne zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż maszynowe, ale odpręża, a uzyskany efekt przynosi ogromną satysfakcję. Ścieg ręczny to sposób układania nitki przy użyciu igły, który umożliwia łączenie ze sobą materiałów, aplikacji i innych ozdób. Ściegi ręczne możemy podzielić na trzy grupy – łączące, brzegowe i ozdobne. Ściegi łączące to takie, których zadaniem jest mocne i trwałe złączenie ze sobą dwóch osobnych kawałków materiału. Ściegi brzegowe mają za zadanie zabezpieczać brzegi tkaniny przez wysunięciem. Natomiast ściegi ozdobne wykorzystywane są do ozdabiana garderoby i innych przedmiotów. 

Ręczne ściegi łączące:

 • Fastryga (ścieg przed igłą) – to tymczasowe mocowanie niektórych elementów materiałów. Fastryga znacznie ułatwia pracę, ponieważ zapobiega przesuwaniu się tkaniny w trakcie wykonywania właściwego ściegu. Fastrygi nie wolno ryglować ani na początku, ani na końcu, aby później łatwo ją można było usunąć. 

 • Ścieg stębnowy – służy do łączenia dwóch kawałków materiału, ale można go też wykorzystać do celów dekoracyjnych. 

 • Ścieg łańcuszkowy – łańcuszek nadaje się do łączenia dzianin. Jest to jedyny ścieg elastyczny wśród ściegów łączących. Im cieńsza tkanina, tym gęstszy ścieg powinniśmy zastosować. Składa się z kilku pętelek, które łączą się, tworząc łańcuch z ogniw.

Maszyny do szycia

Ręczne ściegi brzegowe:

 • Ścieg obrzucający skośny – zwany popularnie „na okrętkę”. Wykorzystuje się go do obrzucania brzegu tkaniny. Wykonuje się go od lewej do prawej skośnie.

 • Ścieg dziergany – wykorzystuje się go do ręcznego dziergania dziurek pod guziki, ale coraz częściej jest też stosowany jako ścieg ozdobny.

Ręczne ściegi ozdobne:

 • Ścieg sznureczkowy – to odwrotność ściegu stębnowego. Ścieg jest widoczny na całej wierzchniej stronie, a na spodniej stronie widoczny jest ścieg o długości równej połowie. 

 • Ścieg gałązkowy – składa się z dwóch rzędów skierowanych ukośnie ściegów. Ściegi jednego rzędu znajdują się w połowie między ściegami drugiego rzędu, dzięki czemu tworzą wzór przypominający gałązkę

 • Ścieg zygzakowy (ścieg piłeczka) – to klasyczny zyg-zak złożony z ukośnych odcinków, które łączą się ze sobą pod jednakowym kątem i stykają się końcami. 

 • Ścieg dziergany – można go wykorzystać do ręcznego obrzucania brzegu tkaniny, ale najczęściej używa się go do obszywania dziurek. Ten ścieg wykonuje się od strony lewej do prawej, a igłę wkłuwa się w kierunku prostopadłym do ściegu.

 • Ścieg zakopiański (ścieg Janina) – przeznaczony jest do mocowania brzegów tkanin ciężkich i rozciągliwych, które łatwo się strzępią. Składa się z ukośnych odcinków, które krzyżują się ze sobą na dwóch różnych poziomach.

 • Ścieg bieliźniany – wykorzystywany jest do płaskiego obrębiania lekkich i średnich tkanin

 • Ścieg krzyżykowy – składa się z ukośnych odcinków jednakowej długości, które krzyżują się ze sobą w połowie szerokości. 

 • Ścieg mereżka – ten ozdobny ścieg służy nie tylko do wykonywania ciekawych wzorów, lecz także do wykańczania obrębu.

 
rodzaje ściegów ręcznych

 

Rodzaje ściegów wykonywanych na drutach lub szydełkiem

Istnieją również różne rodzaje ściegów do robienia na drutach. Poniżej przedstawimy najpopularniejsze z nich:

 • Ścieg francuski – polega na przerabianiu oczek w prawo, zarówno w rzędach parzystych, jak i nieparzystych. Tego typu ścieg przeważnie stosuje się do grubych włóczek. Ścieg francuski jest ściegiem dwustronnym, co oznacza, że z lewej i prawej strony wygląda tak samo. 

 
francuski ścieg na druty ścieg francuski na druty

 

 • Ścieg dżersej (ścieg gładki prawy) – to inaczej ścieg pończoszniczy. Na prawej stronie ściegu są tylko oczka prawe, a na lewej tylko oczka lewe. Jest to zatem ścieg jednostronny

 

ścieg dżersej na druty
 
 • Ścieg dżersej lewy – to w rzeczywistości odwrotny dżersej, czyli lewa strona tkaniny. Wykonuje się go w taki sam sposób, co dżersej prawy, z tą różnicą, że pracę rozpoczyna się od drugiego rzędu. Natomiast w okrążeniach przerabia się same lewe oczka. 

 

ścieg dżersej gładki lewy na druty
 
 
 • Ścieg ryżowy – to inaczej szachownica wykonywana z prawych i lewych oczek. Jest to ścieg dwustronny. 

 
ścieg ryżowy na druty
 
 • Ścieg ściągacz – dzięki temu, że jest bardziej elastyczny niż pozostałe ściegi, przeznaczony jest do wykonywania brzegów, plisów i kołnierzy

 
ścieg ściągacz na druty ścieg ściągacz na druty
 
 • Ścieg diamentowy – efektowny wzór, który jest taki samo zarówno na lewej, jak i prawej stronie. 

 

ścieg diamentowy na druty
 
 
 • Ścieg siatka – to jeden z łatwiejszych ściegów na drutach. Nadaje się do robienia wstawek w swetrach czy toreb.

 
ścieg siatka na druty
 
 • Ścieg ażurowy – można go wykorzystać do robienia swetrów i szali. Ten ścieg często stosowany jest po to, aby ubrania były lżejsze. Jednak głównie jest stosowany jako element ozdobny. Przykładowe ściegi ażurowe na drutach: dziurkowany, węzełkowy, ażurowe romby, pleciony ażur, ażur w motyle, spadające liście, jodełka z prążkami i wiele innych. 

 
ścieg ażurowy kuleczki ścieg ażurowy gałązki

 

 • Ścieg mereżka – to jeden z podstawowych ściegów na druty. Sprawidzi się więc dla osób początkujących. 
 
ścieg mereżka na druty ścieg mereżka na druty

 

 • Ścieg warkoczyki – jest to ścieg z oczek lewych i prawych, a następnie krzyżowanie oczek prawych. 

 
ścieg warkoczyki na druty ścieg warkocze na druty

 

 • Ścieg schodki – może być wykonany tylko z oczek lewych lub prawych. 

 • Ścieg kolczuga – polecany jest dla początkujących, ponieważ nie ma zbyt wielu powtórzeń i jest łatwy w wykonaniu. 

 
ścieg kolczuga na druty

 

Liczba dostępnych ściegów na drutach jest ogromna. Oprócz podstawowych są też znacznie bardziej zaawansowane ściegi, przeznaczone dla osób doświadczonych w dzierganiu. Gdzie można znaleźć wydajne wzory na drutach? Osoby doświadczone w dzierganiu mogą same wymyślać własne wzory, ale osoby początkujące powinny korzystać z gotowych wzorów. Najwięcej z nich znajdziemy w Internecie – schematy dostępne są nie tylko w sklepach internetowych do kupienia, ale również często udostępnione użytkownikom za darmo. Bez problemu znajdziemy więc tureckie, rosyjskie czy grecki wzory na drutach, a także wiele podpowiedzi, jak prawidłowo je wykonać. 

 
rodzaje ściegów na druty

 

Jakie są najpopularniejsze rodzaje ściegów hafciarskich?

Ściegi hafciarskie od wielu lat służą sztuce ozdabiana tkanin haftem. Ściegi różnią się od siebie pod kilkoma względami – mogą mieć różną długość, inny układ nitki, mogą być kładzione jeden obok drugiego albo krzyżowane na różne sposoby. Wśród ściegów hafciarskich możemy wyróżnić: ściegi przed igłą, ściegi za igłą, ściegi dziergane, ściegi krzyżowane, ściegi nakładane i ściegi fantazyjne.

 

Prasowanie i pielęgnacja ubrań

Ściegi hafciarskie przed igłą:

 • Ścieg przed igłą właściwy – jest to najstarszy i jednocześnie najłatwiejszy do wykonania rodzaj ściegu hafciarskiego. Polega na przeciągnięciu nitki nad i pod równo odliczonymi nitkami tkaniny. 

 • Ścieg fastrygowany (fastryga) – to inaczej ścieg cerowniczy. Wykorzystuje się go do wypełniania ozdób i wzorów albo do tworzenia nieskomplikowanych zdobień. Linie tego ściegu są gęsto ułożone obok siebie. 

 • Ścieg Holbein – zwany też ściegiem rumuńskim albo podwójnym ściegiem fastrygowym. Składa się ze ściegów pojedynczych i odstępów o tej samej długości. 

 • Ścieg cerowniczy – pozwala zakryć dziurę w tkaninie. Wyhaftowana łata prezentuje się bardzo ładnie. 

 • Ścieg wałeczek – jest wykorzystywany do haftowania liter, monogramów i wzorów figuralnych. 

 
ściegi hafciarskie przed igłą

 

Popularne hafciarskie ściegi za igłą:

 • Stębnówka (haft holbeinowski) – to krótkie ściegi, które tworzą linię po obu stronach tkaniny. 

 • Haft sznureczkowy (ścieg wodny, ścieg pocztowy, żyłka, sznureczek, sznureczki atłaskowe, ścieg łodyżkowy) – znany jest już od starożytności. Tworzy ściegi ukośne, ściśle przylegające do siebie i o jednakowej długości. Układem przypomina skręt sznura. Taki haft stosuje się do oznaczania konturów, do wyszywania liter i wzorów geometrycznych, a także do zrobienia tła. 

 • Haft łańcuszkowy – są to pętelkowe ściegi, które połączone są ze sobą, jak ogniwa łańcucha. Ten haft stosowany do wyszywania kwiatów, liter, a także do uzupełniania całych płaszczyzn. 

 • Ścieg rozłupany – igłę wbija się w nić, a następnie prowadzi nić tak jak w ściegu sznureczkowym.

 • Ścieg piaskowy – to kilka rzędów stębnówki. Taki ścieg stosuje się do wypełniania tła i innych elementów wzoru. Ścieg piaskowy układa się w formie cegiełek.

 • Maczek – podobnie jak wymieniony wyżej ścieg piaskowy służy do wypełniania płaszczyzn. Różni się jednak od niego techniką wykonania. Maczek wykonuje się, tworząc krótkie ściegi z lekko przeciągniętą nitką – wówczas wypełnione pole zostaje obsypane drobnymi kropkami. 

 • Ścieg węzełkowy (węzełek, supełek) – to drobne pętelki, które zazwyczaj wykorzystywane są do wzbogacania motywów kwiatowych albo do wypełniania środków drobnych kwiatów. Możemy wyróżnić m.in.: węzełek pojedynczy, węzełek podłużny, węzełek narzucany – kapuśniaczek czy węzełek okrągły. 

 • Plecione koło (tkane koło, tkana plama, ścieg szprychowy, przeplatana róża) – jak sama nazwa wskazuje, ten ścieg umożliwia wyszywanie okrągłych elementów. 

 
ściegi hafciarskie za igłą

 

Popularne hafciarskie ściegi dziergane:

 • Ściegi zadziergiwany (dziergany) – ma szerokie zastosowanie, ponieważ nadaje się zarówno do ozdabiania, jak i konturowania, a także do wykańczania brzegów. Ścieg dziergany właściwy służy do robienia linii ozdobnych, kół, kwiatów czy liści. Może być równoległy, promienisty albo haft Richelieu. 

 • Ścieg gałązkowy – taki ścieg wykonuje się przez wkłuwanie igły raz z lewej, a raz z prawej strony środkowej linii ściegu. Można wyróżnić ścieg gałązkowy pionowy, poziomy albo ukośny – są to ściegi naprzemianległe. Istnieje również ścieg gałązkowy symetryczny, do którego należą ścieg starormański i ścieg żeberkowy.  

 • Ścieg piórkowy – wykorzystywany jest do tworzenia obramowań i wypełniania różnych motywów. 

 
ściegi hafciarskie dziergane

 

Popularne ściegi krzyżowane hafciarskie:

 • Ścieg krzyżykowy – składa się z dwóch nitek, które przecinają się pod kątem prostym. Powinien mieć takie samo nachylenie i krycie. Taki haft można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy to wykonanie półkrzyżyków od lewej, a następnie wyhaftowanie półkrzyżyków od prawej. Natomiast drugi sposób zakłada wykonanie od razu całych krzyżyków.

 • Ścieg zakopiański – jest wykonywany od lewej do prawej strony. W tym ściegu nitka krzyżuje się na górze i na dole. 

 • Ścieg paprotkowy – ten rodzaju ściegu wykonuje się pionowo – z góry na dół, tak, aby ukośne ściegi zachodziły na siebie pod kątem prostym.

 • Ścieg gwiazdkowy – ten ścieg wykonuje się na bazie ściegu św. Jerzego, na który nakłada się zwykły ścieg krzyżykowy.

 • Ścieg podłużny (plecionka słowiańska) – ten rodzaj ściegu wykonuje od strony lewej do prawej. Jest on zwarty i ściśnięty. 

 • Ścieg krzyż św. Jerzego – wykonuje się go w podobny sposób, jak ścieg krzyżykowy zwykły, z tą różnicą, że ścieg tworzy się pionowo, a nie poziomo.

 • Ścieg ryżowy – ten ścieg tworzy się dwufazowo. Najpierw wykonuje się krzyżyki od lewej strony, a później nakrywa je ściegiem za igłą nałożonym pod kątem prostym do krzyżyków. 

 • Ścieg gobelinowy (gros petit) – jest bardzo gęsty, dlatego wykonuje się nim przede wszystkim gobeliny-obrazy, małe obrazki, pocztówki, poduszki czy dywaniki. 

 • Ścieg rypsowy – jest wykorzystywany do wyszywania drobnych elementów. 

 • Ścieg tapicerski (dywanowy) – nitkę przeciąga się poziomo od prawej do lewej strony, a na końcu zakrywa półkrzyżykami.

 • Ścieg kurpiowski – ten rodzaju ściegu wykonuje się od strony prawej do lewej. Po prawej stronie powstają ukośne ząbki, a po lewej tworzy się równoległe do nich linie. 

 

ściegi hafciarskie krzyżowane

 

Popularne hafciarskie ściegi nakładane:

 • Przeplatanki – można wykonać na ściegach za igłą i przed igłą. Przeplatać można też na innych ściegach, np. dzierganych, krzyżykowych czy łańcuszkowych. Przeplatanki używane są do tworzenia ozdobnych linii i wykończeń brzegów.

 • Ścieg koszykowy (pleciony) – wykonuje się go, przeplatając ściegi poziome z pionowymi.

 • Ścieg muszelkowy – to falisty, powtarzający się wzór, który wyglądem przypomina muszelkę. Najczęściej jest wykorzystywany do ozdabiania kołnierzy bluzek i krawędzi różnych projektów dziewiarskich. 

 
ściegi hafciarskie nakładane

 

Pozostałe ściegi hafciarskie:

 • Ścieg w jodełkę – wykorzystywany jest jako delikatny ścieg wypełniający, a także jako ścieg do wyszywania linii. Haftując parami, można uzyskać efekt cętkowania. 

 • Ścieg gwiazdkowy – wykonuje się go na bazie krzyżyka św. Jerzego. Nakłada się na niego zwykłe krzyżyki, a na końcu pośrodku zwieńcza drobnym krzyżykiem.

 • Japońskie Boro – japońska technika boro umożliwia cerowanie dziur, ale może też służyć jako ścieg hafciarski. 

Jakie są rodzaje szwów krawieckich?

Podobnie jak w przypadku ściegów, szwy również możemy podzielić na ręczne i maszynowe. W obu przypadkach do wyboru mamy szwy łączące, które wykorzystywane są do łączenia ze sobą tkanin oraz szwy brzegowe, które umożliwiają wykończenie brzegów tkaniny.

Szwy łączące:

 • Szew zwykły (szew płaski) – to szew prosty, który umożliwia połączenie dwóch brzegów tkanin, które później należy zabezpieczyć przed strzępieniem. Jest to szew uniwersalny.

 • Szew nakładany (nakładkowy) – to szew ozdobny, który stosuje się głównie po to, aby ukryć brzegi innych szwów. Takie szwy często występują w odzieży sportowej. 

 • Szew francuski – to mocny szew przeznaczony jest do zszywania worków kieszeniowych w ubraniach bez podszewki oraz do zszywania pościeli. 

 • Szew bieliźniany – jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do łączenia elementów wyrobów bieliźnianych, ale stosowany jest również do łączenia odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej. 

 • Szew wpuszczany – polega na wszyciu jednej tkaniny pomiędzy dwie inne. Z jego pomocą wykonuje się szew ramieniowy w bluzkach i koszulkach oraz zszywa karczki.

 • Szew szczypankowy – to rodzaj szwu zdobniczego, który stosuje się w ubraniach damskich i dziecięcych. 

 • Szew zakładkowy – wykorzystywany jest głównie do marszczenia materiału, pełni więc rolę zdobniczą. 

Szwy brzegowe:

 • Szew obrabiający – jest wykorzystywany do wykańczania brzegów gotowych wyrobów. 

 • Szew obrzucający – stosuje się go do łączenia i wykańczania elementów tkanin. 

 • Szew lamówkowy (lamujący) – wykorzystuje się go do wykańczania szwów wewnętrznych i brzegów odzieży. Nie tylko pełni funkcję zdobniczą, ale również zabezpiecza brzeg materiału przed strzępieniem. 

 • Szew wykańczający – to szew zdobniczy i zabezpieczający. 

W naszym poradniku zebraliśmy najpopularniejsze rodzaje ściegów i szwów, jakie są stosowane w maszynach do szycia, w szyciu ręcznym, robieniu na drutach, a także w hafciarstwie. Mamy nadzieję, że pomogą Wam rozpocząć przygodę z wybraną metodą szycia. 

 

Bibliografia:

 • Książka "450 ściegów na drutach", Wydawnictwo RM

 • http://www.kufer.co.uk/2014/09/rodzaje-haftow-hafty-krzyzowane.html

 • https://kuradomowa.com/zrobtosama/haft_krzyzykowy.shtml

 • https://jakuszyc.wordpress.com/2011/10/20/sciegi-maszynowe-rodzaje-i-zastosowanie/

 • https://zabawyzdzieckiem.pl/zabawy/6-9/718-sciegi

 • https://nitkomaniacy.pl/

 • https://www.profesor.pl/publikacja,11315,Scenariusze,Rodzaje-szwow-i-ich-zastosowanie-w-wyrobie-cwiczenia-praktyczne

 
ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS