Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

  • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Pielęgnacja pralki w czterech krokach

Systematyczne czyszczenie i pielęgnacja pralki korzystanie wpłyną na nasze pranie, pozwolą pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i wydłużą żywotność urządzenia. Podpowiadamy, jak zadbać o odpowiednią pielęgnację pralki w czterech prostych krokach.        

 

Krok 1 – dokładnie wyczyść pralkę

Odpowiednia pielęgnacja pralki wiąże się przede wszystkim z regularnym czyszczeniem wszystkich jej elementów. Dotyczy to bębna, filtra pompy, pojemników na detergenty, uszczelek, a także obudowy i drzwiczek urządzenia. Jednym z najważniejszych elementów jest filtr, który powinno się odkręcić i dokładnie wyczyścić. Czyszczenie filtra pompy będzie uzależnione od częstotliwości prania, jednak powinno się go czyścić przynajmniej raz na pół roku. W filtrze gromadzą się różne zanieczyszczenia, m.in. włosy, kawałki tkanin i kamień, które mogą znacznie ograniczyć przepustowość odpływu i uszkodzić pralkę. Równie ważne jest czyszczenie pojemników na proszek, ponieważ mają one duży wpływ na higieniczność prania. Aby dokładnie wyczyścić pojemniki, należy wyjąć szufladę z pralki i usunąć resztki detergentów – najlepiej pod bieżącą wodą.

Pralki i suszarki

Krok 2 – wykonaj „puste pranie”

Odpowiednia pielęgnacja pralki wiąże się również z wykonaniem, tzw. pustego prania. Takie „pranie” powinno się wykonywać przynajmniej raz na kilka miesięcy. W tym celu należy ustawić program prania z jak najwyższą temperaturą, można również wsypać detergent do pojemnika na proszek. Pralka powinna być uruchomiona bez załadunku. Dzięki takiemu działaniu, pozbędziemy się przykrych zapachów, przepłuczemy wewnętrzny system rozprowadzania wody i zwalczmy bakterie.

 

Krok 3 – użyj odkamieniacza

Największym wrogiem każdej pralki jest twarda woda, która stanowi przyczynę osadzania się kamienia wewnątrz urządzenia. Kamień może osadzać się w rurach, bębnie, pojemnikach na detergenty i grzałce. Może spowodować nie tylko drobną usterkę, ale również doprowadzić do poważnego uszkodzenia pralki, np. całkowitego zatkania układu hydrostatycznego. Z tego względu, kolejną czynnością, jaką należy wykonać jest odkamienianie. W tym celu należy zakupić odpowiednie odkamieniacze w formie tabletek, proszków lub płynów – można także wykorzystać domowe sposoby na walkę z kamieniem, czyli ocet, kwasek cytrynowy lub sodę oczyszczoną. Następnie, należy wsypać środek odkamieniający do pojemnika na proszek i nastawić cykl prania. Odkamienianie, podobnie jak „puste pranie”, wykonuje się bez załadunku.

 

 

Krok 4 – stosuj zalecenia producenta

Aby odpowiednio zadbać o swoją pralkę, powinniśmy stosować się do zaleceń producenta. Jeśli  maksymalny załadunek naszego urządzenia wynosi 7 kg, nie próbujmy włożyć do środka większej ilości tkanin, ponieważ przeładowanie może doprowadzić do uszkodzenia bębna. Pamiętajmy również o odpowiednim wyborze środków czyszczących i odkamieniających, gdyż niewłaściwie dobrane preparaty mogą spowodować uszkodzenie niektórych elementów pralki.

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS