Proponowane kategorie

Proponowani producenci

Proponowane produkty

 • {{ item.price }} {{ response.currency_symbol }}

Proponowane poradniki

Nie znaleziono

Jakie są rodzaje klawiatur do komputera?

Klawiatura komputerowa to urządzenie peryferyjne, które umożliwia ręczne sterowanie komputerem i wprowadzanie danych. W zależności od modelu zawiera różne przyciski – alfabetyczne, cyfrowe, ze znakami specjalnymi, a także z dodatkowymi funkcjami. Dostępne w sprzedaży modele różnią się pod wieloma względami – budową, układem przycisków, sposobem komunikacji z komputerem czy zastosowaniem. Z naszego poradnika dowiecie się, jakie są najpopularniejsze rodzaje klawiatur komputerowych.  

[Aktualizacja 05.12.2023]

 

O czym przeczytasz w tym artykule?

 • Na rynku znajdziemy wiele rodzajów klawiatur. Ze względu na sposób budowy możemy podzielić je na: mechaniczne, membranowe, nożycowe, hybrydowe, bezstykowe, motylkowe, ekranowe i wirtualne.
 • Ze względu na sposób komunikacji wyróżnia się klawiatury przewodowe i bezprzewodowe. Jak działają oba rodzaje?
 • Dostępne w sprzedaży klawiatury można też podzielić ze względu na skok oraz układ klawiszy. Jakie modele wyróżniamy?
 • Jakie są rodzaje klawiatur ze względu na układ klawiszy?
 • Klawiatura pełna, mała czy 60%? Klawiatury są dostępne w kilku rozmiarach.
 • Klawiatury klasyczne, gamingowe czy multimedialne? Te urządzenia można także podzielić ze względu na zastosowanie.
 • Jakie przydatne funkcje oferują klawiatury?
 • Na koniec sprawdzimy, jakie są popularne skróty klawiszowe

 

Budowa klawiatury

Jakie są rodzaje klawiatur? Podstawowym kryterium podziału klawiatur jest ich budowa i mechanizm działania. Każdy rodzaj przeznaczony jest do innych zadań i sprawdzi się u innych użytkowników.

Klawiatura mechaniczna

To najstarszy typ klawiatury. Pojawiła się na rynku w latach 70. XX wieku. Klawiatura mechaniczna wykorzystuje przełączniki mechaniczne do rejestracji wciśnięcia klawisza. Każdy przycisk ma oddzielny przełącznik, a jego elementem roboczym jest stalowa sprężyna. Zapewnia to wygodę i precyzję, ponieważ nie trzeba wciskać klawisza do samego dna. Producenci stosują w swoich klawiaturach różne rodzaje przełączników, m.in.: Kalih, Topre, Outemu czy Cherry MX. W Polsce najpopularniejsze są niemiecki przełączniki Cherry MX, które występują w czterech kolorach: czarnym, czerwonym, brązowym i niebieskim. Takie przełączniki są zazwyczaj głośne w działaniu, ale można dokupić do nich specjalne gumki, które nieco wyciszą ich działanie. 

Żywotność klawiatur mechanicznych szacuje się nawet na 80 milionów naciśnięć na klawisz. Aby aktywować przycisk, wystarczy wcisnąć go o zaledwie 2 mm, bardzo szybko wróci też do pozycji początkowej. Takie klawiatury poprawiają szybkość pisania na komputerze, a ze względu na precyzję chętnie wybierane są przez graczy.

 

Klawiatura membranowa (stykowa)

Obecnie modele membranowe to najpopularniejsze rodzaje klawiatur na świecie. Klawiatury membranowe posiadają trzy membrany, które rozciągają się pod wszystkimi przyciskami. Pod każdym przyciskiem, a nad membraną, umieszczona jest mała gumowa kopułka. Gdy naciśniemy klawisz, wciśnie on gumową kopułkę, a ta z kolei dociśnie membranę, tworząc sygnał, który zostanie przesłany do komputera. Aby aktywować klawisz, trzeba go maksymalnie docisnąć, mniej więcej do poziomu 4 mm. 

Zazwyczaj klawiatury membranowe występują w standardowym rozmiarze. Są stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Z tego względu często są wybierane do zastosowań domowych. Co ważne, takie modele są dobrze wyważone, płaskie i ciche w działaniu. Jeśli zatem interesuje nas cicha klawiatura, to model membranowy będzie najlepszym wyborem.

 

klawiatura mechaniczna czy membranowa - porównanie

Źródło: www.wepc.com

 

Klawiatura nożycowa (stykowa)

To ulepszona wersja klawiatur membranowych. Takie modele klawiatur najczęściej stosowane są w laptopach. W klawiaturze nożycowej znajduje się nie tylko membrana, lecz także specjalny mechanizm o kształcie nożyczek, którego zadaniem jest stabilizacja klawiszy i skrócenie dystansu potrzebnego do aktywacji klawisza. W tym modelach należy docisnąć przycisk do poziomu 2-4 mm. 

Klawiatury nożycowe cechują się wyższą trwałością niż klasyczne klawiatury membranowe, ale są trudniejsze do utrzymania w czystości. 

 

Klawiatura hybrydowa

Łączy w sobie najlepsze cechy klawiatury mechanicznej i membranowej. W takiej klawiaturze stosuje się przełączniki sprężynowe i czujniki elektrostatyczne. Dzięki temu już w połowie odległości czujnik zarejestruje kliknięcie, co przełoży się na szybkość pisania na klawiaturze. 

 

rodzaje klawiatur do komputera

 

Klawiatura bezstykowa

Na rynku dostępne są również klawiatury bezstykowe. Ich działanie nie polega na fizycznym kontakcie elementów konstrukcyjnych, tylko na bezkontaktowym działaniu kondensatorów lub transoptorów. Jakie są dostępne rodzaje klawiatur bezstykowych na rynku?

 • Klawiatura optoelektroniczna – jest też nazywana klawiaturą optyczną. W takiej klawiaturze ruch klawisza powoduje wsunięcie albo wysunięcie przesłony do lub z transoptora. 

 • Klawiatura pojemnościowa – w jej przypadku klawisz łączony jest z elementem zmieniającym pojemność współpracującego kondensatora poprzez wsunięcie się między okładziny. Obecnie bardzo rzadko stosuje się ten typ klawiatury. 

 • Klawiatura kontaktronowa – jest to model, w którym naciśnięcie klawisza powoduje przysunięcie magnesu do kontaktronu, wymuszając w ten sposób zwarcie styków.

 

Klawiatura motylkowa

Na rynku dostępne są też autorskie klawiatury producentów. Przykładem jest firma Apple, która wszystkie wyprodukowane po 2016 roku MacBooki wyposażyła w klawiaturę motylkową. Okazała się ona jednak kłopotliwa dla użytkowników. Nie dość, że była głośna, to jeszcze klawisze źle reagowały na kliknięcie, co skutkowało wpisaniem podwójnej litery lub losowych znaków. Mechanizm był bardzo delikatny i ławo można go było uszkodzić. Jeśli chodzi o zalety klawiatury motylkowej, to z pewnością była to mała grubość, co pozwoliło stworzyć wyjątkowo cienkie laptopy. Marka Apple wprowadzała zmiany, aby poprawić jakość swoich klawiatur, ale po czterech latach zrezygnowała z ich produkcji. Każdy wyprodukowany po 2019 roku Apple MacBook jest wyposażony w klawiaturę Magic Keyboard.

 

klawiatura motylkowa w Apple MacBook

Źródło: www.myapple.pl

 

Klawiatura ekranowa

Jakie są dostępne rodzaje klawiatur w laptopach? Najczęściej spotykane to: klawiatura typu chicklet, motylkowa czy Fine Tip. Oprócz tego w laptopach stosowane są też klawiatury ekranowe, czyli takie, które nie są podłączone do komputera, tylko wyświetlane na monitorze. Wyróżniamy dwa rodzaje klawiatury ekranowej: 

 • Klawiatura klasyczna – jest wyświetlana na ekranie, a znaki wybieramy za pomocą myszki. 

 • Klawiatura dotykowa – na monitorze wyświetlany jest układ klawiszy, a poszczególne znaki wybieramy, dotykając je palcami. Taki typ klawiatury wymaga zastosowania specjalnego monitora dotykowego

 

klawiatura ekranowa

Źródło: www.hotvirtualkeyboard.com

 

Klawiatura wirtualna

To nowoczesny rodzaj klawiatury. Nie ma ona fizycznych przycisków ani obudowy. Taką klawiaturę wyświetla się na biurku albo na innej płaskiej powierzchni. Gdy dotkniemy takich wirtualnych przycisków, specjalny układ optyczny sprawdzi, które z nich zostały dotknięte i wykona odpowiednią operację.

 
 

wirtualna klawiatura

 

Sposób komunikacji

Ze względu na sposób komunikacji z komputerem klawiatury możemy podzielić na dwa rodzaje: przewodowe i bezprzewodowe. Oba modele mają swoje wady i zalety, dlatego przy wyborze klawiatury powinniśmy kierować się swoimi preferencjami. 

 

Klawiatury przewodowe

Klawiatura mechaniczna przewodowa jest jednym z najpopularniejszych wyborów wśród użytkowników. Aby można było z niej korzystać, konieczne jest zapewnienie im źródła stałego zasilania. Takie klawiatury łączą się z komputerem za pomocą przewodu USB – w zależności od modelu należy je podłączyć do portu USB lub micro USB. Połączenie przewodowe zapewnia precyzję, stabilność i szybki czas reakcji, dlatego klawiatury przewodowe często są wybierane przez graczy i profesjonalistów. Pewnym ograniczeniem może być tu jednak kabel – jeśli będzie zbyt krótki, będzie ograniczał nasze ruchy, natomiast zbyt długi kabel może przeszkadzać w użytkowaniu. 

 

 

Klawiatury bezprzewodowe

Największym atutem klawiatur bezprzewodowych jest ich mobilność. Można je swobodnie przenosić, a brak kabla nie przeszkadza w codziennej pracy i pozwala utrzymać porządek na biurku. Należy jednak pamiętać, że połączenie bezprzewodowe jest bardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych. Istnieje zatem możliwość wystąpienia zakłóceń czy opóźnienia w działaniu. Jakie rodzaje klawiatur znajdziemy w sklepach?

 • Klawiatury bezprzewodowe USB – wykorzystują łączność w ramach sieci bezprzewodowej 2,4 GHz. Mają nanodbiornik, który wpina się do portu USB. To właśnie odbiornik umożliwia komunikację między klawiaturą a komputerem. Tego typu klawiatura uruchamia się w tym samym momencie co komputer.

 

klawiatura przewodowa

Źródło: www.logitech.com

 
 • Klawiatury bezprzewodowe Bluetooth – są droższe od klawiatur USB, ale i tak cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Komunikują się z komputerem za pomocą modułu Bluetooth, dzięki czemu nie wymagają żadnych dodatkowych odbiorników. W przypadku tej technologii konieczna jest jednak konfiguracja urządzeń. 

klawiatura bezprzewodowa

Źródło: www.logitech.com

 

Dla kogo są polecane klawiatury bezprzewodowe? Oba modele sprawdzą się zarówno w domu, jak i w biurze. Bez problemu można je podłączyć do tableta lub do telewizora i sterować nim bez wstawania z kanapy.

 

 

Skok klawiszy - poznaj rodzaje klawiatur komputerowych

Dostępne w sprzedaży klawiatury można również podzielić ze względu na skok klawiatury, czyli odległość od momentu naciśnięcia przycisku do dotknięcia płytki drukowanej. 

 • Klawiatura niskoprofilowa (low profile) – stosowana jest w akcesoriach do biurowego i domowego użytku, ponieważ jej klawisze błyskawicznie reagują na ruch. Przekłada się to na szybkość i wygodę pisania, a także na szybszą reakcję.

 • Klawiatura wysokoprofilowa – taka klawiatura ma wysokie, wręcz „wystające” klawisze. Zapewnia precyzję ruchu, dlatego często wybierana jest przez graczy. Takie klawiatury są trudniejsze do utrzymania w czystości, gdyż pod klawiszami często osiadają kurz, okruchy i inne zabrudzenia. 

 

Klawiatura jednolita czy wyspowa – porównanie

Klawiatury komputerowe możemy również podzielić ze względu na układ klawiszy. Wyróżniamy zatem:

 • Klawiatury wyspowe (chiclet) – w takich modelach klawisze oddzielone są od siebie niewielką przerwą, a przestrzeń wokół klawiszy jest wypełniona obwódką z tworzywa, która jest wspólna dla całej klawiatury. 

 • Klawiatury jednolite – w ich przypadku klawisze są ciasno ułożone obok siebie, zazwyczaj mają też wysoki skok i są dość głośne. 

 

Klawiatura wyspowa

Klawiatura jednolita

Często stosowana w nowoczesnych laptopach.

Stosowana w samodzielnych klawiaturach i starszych modelach laptopów.

Klawisze są wyraźnie od siebie oddzielone.

Klawisze są ciasno ułożone, niemal do siebie przylegają. 

Zazwyczaj ma płaskie przyciski.

Może mieć wyprofilowane klawisze o różnych rozmiarach.

Przyciski działają płynnie i się nie zacinają.

Przyciski mogą się przycinać i działać skokowo.

Klawisze zamocowane są na delikatnych zaczepach. Trudno je zdjąć bez ryzyka wyłamania.

Klawisze łatwo można zdemontować podczas sprzątania.

 
 

Różne układy klawiatur – jakie są rodzaje?

Klawiatury do komputera możemy również podzielić ze względu na ich układ. Układ klawiatury to ułożenie liter, cyfr i innych znaków na klawiaturze. Komputer jest maszyną bitową, dlatego generuje litery, zamieniając je na liczby. Kod liczbowy ASCII przypisuje znakom na klawiaturze odpowiednie liczby, np. litera A ma kod ASCII 41. 

Jakie rodzaje klawiatur znajdziemy na rynku? Obecnie stosuje się następujące układy klawiszy klawiatury:

 • QWERTY – to tzw. klawiatura programisty, obecnie jest to najpopularniejsza klawiatura wykorzystywana w Polsce. Jej nazwa pochodzi od ciągu pierwszych sześciu liter umieszczonych po lewej stronie klawiatury. W tym przypadku znaki diakrytyczne wprowadzamy przy użyciu prawego klawisza Alt. 

 • QWERTZ – to tzw. klawiatura maszynistki. Ma ona osobne klawisze, które umożliwiają pisanie polskich znaków. 

 • AZERTY – to układ klawiszy, który jest wykorzystywany w krajach francuskojęzycznych

 • DVORAK – ten układ został opatentowany w 1936 roku przez Augusta Dvoraka i Williama Dealeya. Klawiatura Dvoraka jest klawiaturą uproszczoną, która ma zwiększać efektywność i poprawiać szybkość pisania. 

Odpowiedni układ palców na klawiaturze wpływa na szybkość pisania i wygodę użytkowania klawiatury. 

 

Na świecie zazwyczaj wykorzystywane są klawiatury z układem QWERTY, ale ich układ klawiszy może się różnić, w szczególności jeśli chodzi o znaki specjalne. 

 • Klawiatura polska – to klawiatura QWERTY typu US-International lub EU.

 • Klawiatura skandynawska (nordic) – ma znaki diakrytyczne stosowane w języku szwedzkim, fińskim, norweskim i duńskim. Jest jednak tak zaprojektowana, że z powodzeniem mogą z niej korzystać osoby piszące w różnych językach.

 • Klawiatura brytyjska – określana jest mianem Qwerty typu UK. W stosunku do klawiatury polskiej ma ona inny układ znaków specjalnych. Przykładowo nad cyfrą 2 znajduje się brytyjski cudzysłów zamiast symbolu @, a nad cyfrą 3 widnieje znak funta zamiast #. 

 • Klawiatura niemiecka – działa ona w układzie QWERTZ, co oznacza, że występują tu zamienione klawisze z literami Y oraz Z. Poza tym taka klawiatura komputera ma dodatkowo znaki typu Umlaut, charakterystyczne dla języka niemieckiego.

 • Klawiatura francuska – stosuje się w niej układ klawiszy AZERTY, który zawiera zarówno standardowe przyciski, jak i klawisze z przypisanymi znakami specjalnymi.

 • Klawiatura szwedzka – na takiej klawiaturze znajdują się specjalne znaki diakrytyczne, takie jak "å," "ä," i "ö," które są używane w języku szwedzkim. Ponadto, niektóre klawisze specjalne, takie jak klawisz dla znaku promila ("%") i klawisz dla znaku euro (€), mogą znajdować się na innych miejscach niż na klawiaturze używanej w innych krajach.

 • Klawiatura niderlandzka – ma dodatkowe znaki diakrytyczne, takie jak "é," "è," "ë," "ü," "ï," które są używane w języku niderlandzkim oraz w innych językach, np. we flamandzkim.

 

rodzaje klawiatur komputerowych - układ przycisków

 

Źródło: www.wykop.pl

 

Rozmiary klawiatur do komputera – jaką wybrać?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dostępne są różne rozmiary klawiatur do komputera. Na rynku znajdziemy klawiatury pełne zawierające wszystkie klawisze, modele małe, a także klawiatury 60%.

 • Klawiatura pełna – to standardowa klawiatura, tzw. full-size, w której liczba klawiszy waha się pomiędzy 101 a 106. Taki model ma część alfanumeryczną, numpad, klawisze strzałek, klawisze nawigacyjne oraz rząd klawiszy funkcyjnych, który znajduje się na górze. Tego typu urządzenie pozwala w pełni wykorzystać możliwości podświetlenia RGB. Obecnie są to najczęściej używane modele klawiatur.

 

klawiatura pełna

Źródło: www.logitech.com

 
 • Klawiatura TKL (ten-key-less) – jest pozbawiona 10 klawiszy, czyli Numpada (tzw. klawiatury numerycznej), który w standardowej klawiaturze umieszczony jest po prawej stronie. Klawiatura TKL jest mniejsza, lżejsza i znacznie tańsza. Będzie ona szczególnie odpowiednia dla osób, które mają mniejsze ramiona, gdyż zapewni im wygodniejszą pracę. 

 

klawiatura TKL

Źródło: www.fury-zone.com

 
 • Klawiatura 60% - to nietypowa, bardzo mała klawiatura komputera. 60% oznacza, że zajmuje 6/10 powierzchni normalnej klawiatury. Taka klawiatura wymaga nauki, ponieważ korzystanie z niej opiera się w dużym stopniu na stosowaniu kombinacji klawiszowych. Taki typ klawiatury świetnie sprawdzi się do grania w gry komputerowe. 

klawiatura 60% mini

Źródło: www.hyperxgaming.com

 

Skoro już jesteśmy przy rozmiarach klawiatur komputerowych, to warto wspomnieć, że istnieje coś takiego jak numpad. Co to jest? To po prostu klawiatura numeryczna, którą znajdziemy w klasycznej klawiaturze komputerowej. Okazuje się jednak, że klawisze numeryczne możemy dokupić oddzielnie jako małą klawiaturę numeryczną. Będzie ona dobrym uzupełnieniem do laptopa.

 

Zastosowanie klawiatur

Ze względu na zastosowanie możemy wyróżnić następujące rodzaje klawiatur do komputera:

 • Klawiatury klasyczne – to tradycyjne modele wykorzystywane do codziennych zastosowań. Sprawdzą się zarówno w domu, jak i w biurze.

 • Klawiatury gamingowe – a rynku dostępne są różne rodzaje klawiatur gamingowych. Do tej grupy zaliczamy klawiatury gamingowe membranowe oraz mechaniczne. Szczególnie dużą popularnością cieszy się ten drugi rodzaj, czyli klawiatura mechaniczna gamingowa, która ma dość wysoki skok.  Klawiatury dla graczy cechują się charakterystycznym, agresywnym wyglądem, mają ciekawy design, podświetlenie, dodatkowe programowalne przyciski oraz wyróżnione klawisze WSAD, które gracze wykorzystują w naturalny sposób podczas grania. Do jakich gier liczy się klawiatura gamingowa? Przede wszystkim w przypadku gier typu MMO (multiplayer), FPS, RTS, MMORPG oraz bijatyk przyda się specjalna klawiatura gamingowa.  

 
 

 

 • Klawiatury ergonomiczne – od standardowych modeli różnią się kształtem, wyglądem i ułożeniem klawiszy. Mają tak wyprofilowane kształty, aby podczas pisania dłonie użytkowników były naturalnie ułożone. Tego typu klawiatury ograniczają dolegliwości bólowe i zapewniają wysoki komfort podczas pracy przy komputerze. Są polecane przede wszystkim osobom, które dużo piszą, np. pisarzom, dziennikarzom, copywriterom czy programistom. 

 

klawiatura ergonomiczna

Źródło: www.logitech.com

 
 • Klawiatury multimedialne – mają dodatkowe klawisze funkcyjne, które umożliwiają obsługę plików audio i wideo. Służą do zmiany głośności, przewijania czy zatrzymywania odtwarzania plików. 

 

klawiatura multimedialna

Źródło: www.logitech.com

 
 • Klawiatury elastyczne – można je zginać, składać i zwijać. Zajmują mało miejsca, dlatego świetnie sprawdzą się w podróży. 

 

klawiatura elastyczna silikonowa

Źródło: www.gembird.com

 

Przydatne funkcje w klawiaturach

Klawiatury do pracy lub do gier często wyposażone są w dodatkowe funkcje, które wpływają na komfort użytkowania. 

 • Podświetlenie klawiszy – producenci stosują w swoich klawiaturach podświetlenie punktowe, jednostrefowe lub wielostrefowe. Podświetlenie przydaje się szczególnie podczas pracy czy grania na komputerze po zmroku. 

 • Programowalne klawisze – pozwalają zaprogramować dowolną komendę, dzięki czemu kilka funkcji można wykonać za pomocą jednego przycisku.

 • Przyciski funkcyjne – pozwalają na obsługę podświetlenia ekranu czy głośności odtwarzacza. Dzięki temu nie trzeba szukać ustawień w panelu sterowania, tylko wystarczy nacisnąć odpowiednie przyciski. To kilka funkcji klawiatury, które są przydatne podczas codziennego użytkowania. 

 • Funkcja Anti Ghosting – zapobiega rejestrowaniu dodatkowych, nienaciśniętych przez nas klawiszy. Dzięki temu możemy wprowadzać kluczowe komendy i znaki nawet wtedy, gdy wciśniemy wszystkie przyciski na klawiaturze.

 • Punkt dotykowy – służy do interakcji użytkownika z systemem operacyjnym i programami. Zazwyczaj ma postać małego dżojstika, który umieszczony jest w środkowej części klawiatury. Jego nazwa różni się w zależności od producenta – TrackPoint w Lenovo, Pointsitck w HP, FineTrack w Acer czy AccuPoint w Toshiba.

 

klawiatura z podświetleniem

 

Jakie są popularne skróty klawiaturowe?

Skróty klawiaturowe to kombinacja dwóch lub więcej klawiszy. Znacznie przyspieszają i upraszczają wykonywanie codziennych zadań na komputerze. Im więcej będziemy znać skrótów, tym szybciej osiągniemy zamierzone efekty, gdyż unikniemy wykonywania wielu kliknięć myszką. Za pomocą skrótów klawiszowych możemy wykonywać wiele operacji na komputerze.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze skróty klawiszowe, które są często wykorzystywane przez użytkowników:

 • Ctrl + A - zaznacza wszystkie elementy, np. cały tekst czy wszystkie zdjęcia znajdujące się w folderze.

 • Ctrl + C - kopiuje zaznaczony element.

 • Ctrl + V - wkleja zaznaczony element

 • Crtl + X - wycina dany element.

 • Ctrl + Z – cofnięcie komendy.

 • Ctrl + Y - ponowienie ostatniej operacji.

 • Ctrl + T – otworzenie nowej karty w przeglądarce. 

 • Ctrl + D – dodanie do zakładek.

 • Ctrl + W – zamknięcie bieżącej karty w przeglądarce.

 • Ctrl + H - otwiera okno historii przeglądania.

 • Ctrl + J - otwiera kartę z pobranymi plikami.

 • Ctrl + F - wyświetla pole wyszukiwania.

 • F5 – odświeżanie strony.  

 • F11 - włączenie trybu pełnoekranowego.

 • Ctrl + Alt + Del - włączenie menedżera zadań w systemach Windows.

 • Ctrl + Shift - zmienia układ klawiatury komputerowej na układ klawiatury z maszyny do pisania lub na odwrót.

 • Shift + Enter - kończy wiersz, następna linia akapitu.

 • Ctrl + Shift + Spacja – to tzw. twarda spacja. Zlepia ze sobą dwa słowa, aby na końcu linii nie pozostał spójnik. 

 • Win + L – zablokowanie komputera i przejście do ekranu logowania.

 • Win + PrintScreen – tworzenie zrzutu ekranu, który automatycznie zapisuje się w danym katalogu.

 

skróty klawiszowe

ZADZWOŃ DO NAS
pon-pt: 8:00-16.00
NAPISZ DO NAS